Czym jest liczba Kevina Bacona?
Nowe!

Czym jest liczba Kevina Bacona?

Kevin Bacon jest bardzo popularnym amerykańskim aktorem, który wystąpił w niezliczonej liczbie filmów. W wywiadzie dla czasopisma „Premiere” opublikowanym w 1994 roku i poświęconym filmowi „Dzika rzeka”, Bacon zaznaczył, że wszyscy w Hollywood albo pracowali kiedyś z nim, albo z kimś, kto kiedyś z nim pracował. Po tych słowach w ramach żartu zaczęto go nazywać środkiem Wszechświata, a w lokalnym programie telewizyjnym trzech studentów szkoły wyższej Albright Craig Fass, Brian Turtle i Mike Gianelly wymyśliło pojęcie „six degrees of Kevin Bacon”. Ta żartobliwa hipoteza podobna do teorii sześciu uścisków dłoni polegała na tym, że dowolny aktor, który kiedykolwiek występował w kinie, zna Kevina Bacona, a dzieląca ich zależność to nie więcej niż 6 osób.

kevin bacon

Bacon wystąpił w reklamie kart kredytowych Visa, paradujących teorię. Zgodnie z fabułą komunikatu, Bacon chce wypisać paragon za nabytą książkę, ale sprzedawca wymaga dowodu osobistego. Aktor odchodzi i wraca z grupą ludzi, po czym twierdzi: „Pan zobaczy: grałem w filmie z aktorką drugiego planu Yunis, której fryzjer Wayne, odwiedza msze u ojca O’Neala, który gra w badmintona z dr Sunjayem, który usunął apendyks Kim, która zerwała z panem na drugim roku studiów. Widzi Pan, prawie jesteśmy braćmi”.

Ten pomysł na tyle się wszystkim spodobał, że nawet Google wprowadził specjalny kalkulator (http://oracleofbacon.org/). Na przykład, jeżeli wprowadzimy do wyszukiwarki „Bacon number of Charlie Chaplin”, dowiemy się, iż odpowiedź równa się 2. Obecnie największa liczba wynosi 9.

Skomentuj