25 najbardziej kolorowych miast na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

25 najbardziej kolorowych miast na świecie

1 / 2

Miasta nie muszą być betonowe i szare. Żywe kolory poprawiają nastrój – nie sposób się z tym nie zgodzić. Stanowczo za mało jest na świecie kolorowych miast, lub chociaż dzielnic – te które istnieją są natomiast prawdziwą turystyczną atrakcją. Przedstawiamy najpiękniejsze kolorowe miasteczka na świecie.

#25 Dźodhpur – Radżastan, Indie

Niebieskie barwy domów w Dźodhpur pochodzą z niezbyt wesołej przeszłości – pierwotnie budynki malowane były w związku z panującym w Indiach systemem kastowym i zarezerwowane dla „klasy wyższej”. Trend malowania budynków szybko rozprzestrzenił się jednak po całym mieście, przez co obecnie większość budowli w starej części miasta pomalowanych jest na niebiesko. Mieszkańcy twierdzą natomiast, że niebieski kolor przypomina kolor wody, a ponadto pozwala zachować chłód wewnątrz budynków – Dźodhpur (Jodhpur) położony jest bowiem na pustyni.

Dźodhpur w Indiach - kolorowe miasta

fot: twitter.com#24 Bo-Kaap – Kapsztad, RPA

Kapsztad to chyba najbardziej kolorowe miasto Afryki, a dzielnicaBo-Kap słynie ze ściśle przylegających do siebie domów pomalowanych na przeróżne kolory. Tę część miasta założyli w XVII wieku niewolnicy, którzy zostali tu przywiezieni przez Holendrów. A skąd ten pomysł na kolorowe domy? Mieszkańcy Bo-Kaap zaczęli malować swoje domy żeby uczcić koniec apartheidu (apartheid – system polityczny panujący w Republice Południowej Afryki do połowy lat 90. XX wieku, oparty na segregacji rasowej).

kolorowe miasta na świecie

fot: linternaute.com#23 St. John’s – Nowa Fundlandia i Labrador, Kanada

Błędnie uważa się, że cukierkowe domy w St. John’s znajdują się tylko przy jednej, odosobnionej ulicy. Te gustownie pomalowane, kolorowe budynki rozjaśniają praktycznie każdy zakątek tego miasta. St. John’s to najstarsze miasto w anglojęzycznej części Ameryki Północnej, a niektóre zabudowania pochodzą z epoki wiktoriańskiej.

Ciekawostka: Założone w 1583 roku, miasto słynie z częstej mgły – zamglone jest średnio przez 124 dni w roku.

cukierkowe domy w St. John’s

fot: telegraph.co.uk#22 Szafszawan – Maroko

Każdy chcący zasłynąć w internecie podróżnik obowiązkowo musi zrobić sobie zdjęcie na tle charakterystycznych, marokańskich, kobaltowych murów Szafszawan. Jest to niewielka wioska wypełniona niebieskimi zaułkami i krętymi schodami, która odniosła turystyczny sukces. Tradycję malowania domów na niebiesko zapoczątkowali podobno Żydzi, którzy zaczęli osiedlać się w mieście w czasach rekonkwisty. Błękitny kolor miał symbolizować niebo, oraz odstraszać owady. Inne źródła podają z kolei,że niebieski kolor miał odpędzać złe duchy.

Szafszawan niebieskie miasto w Maroku

fot: oneworldtwoexplorers.com


Szafszawan niebieskie miasto w Maroku

fot: Claude Renault //https://www.flickr.com/photos/clodreno/7120681835#21 Brighton Beach – Melbourne, Australia

Plaża Brighton w Melbourne nie jest miastem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Jest to rząd kolorowych chatek plażowych, który wije się wzdłuż wybrzeża Australii. Niezależnie od tego, czy chcesz zapozować przed jedną z chatek, czy po prostu chcesz je obejrzeć, znajduje się tam chatka na każdy nastrój. Dzięki kolorowym budynkom jest to najbardziej charakterystyczna plaża w okolicy Melbourne.

kolorowe domki plażowe w okolicach Melbourne

fot: fodors.com#20 Júzcar – Andaluzja, Hiszpania

Kiedy Júzcar pomalowano na niebiesko w ramach kampanii reklamującej film “Smerfy” w 2011 roku mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy, że wkrótce zakochają się w nowym, lazurowym otoczeniu i zagłosują, by kolory pozostały. Do pomalowania miasteczka zużyto ponad 9 tys. litrów błękitnej farby – nie oszczędzono żadnego budynku – nawet budynku kościoła i cmentarza, a tamtejszy bar przekształcono w „Jaskinię Gargamela”.

Kolorowe miasto Juzcar w Hiszpanii

fot: pinterest.com#19 Águeda – Aveiro, Portugalia

Urocze portugalskie miasteczko Águeda oferuje miłośnikom kolorów odmianę od typowo malowanych fasad. Tęczowe parasole zawieszone przy ulicy “Rua Luis de Camões” przynoszą ulgę podczas upałów i wywołują uśmiech na twarzach przechodniów. Miało być to tymczasowe, ale parasole wracają co roku w lipcu z okazji Agitagueda Art Festival.

tęczowa alejka w portugalskim miasteczku Águeda

fot: Pinterest.com

tęczowa alejka w portugalskim miasteczku Águeda

fot: Patrícia Almeida // https://www.flickr.com/photos/vento-na-praia/14598846046#18 Izamal – Jukatan, Meksyk

Słoneczny odcień żółtego dominuje na domach i budynkach w centrum oraz na bocznych ulicach. Nie trudno zatem domyślić się, skąd wziął się przydomek „żółtego miasta”. Dlaczego więc miasto pomalowano na żółto? Według jednych źródeł Majowie uważali to miejsce za siedzibę boga słońca – Kinichkakmo – to właśnie na jego cześć miasto miało zostać pomalowane. Inne źródła podają, że miasto zawdzięcza ten kolor, królowi który odwiedzał Izamal.

Izamal - słoneczne miasto w Meksyku

fot: cityexpress.com#17 Burano – Laguna Wenecka, Włochy

Niegdyś było to mało znane turystom miejsce we Włoszech, a dziś staje się obowiązkowym punktem podróży. Burano nie podążyło po prostu za modą na kolory – budynki w tym mieście od stuleci szlifują paletę kolorów, a wszelkie zmiany muszą być zatwierdzone przez lokalnych urzędników. Jaskrawe barwy domów w Burano to przejaw nie tyle estetyki, co pragmatyzmu – według niektórych źródeł miały pomóc powracającym z połowu rybakom odnaleźć tonące w porannej mgle domy.

Kolorowe domy w Burano

fot: cityexpress.com#16 Caihongjuan – Taizhong, Tajwan

Tajwańskie miasto Taizhong jest bardzo cenione przez mieszkańców i znane całej reszcie jako „nie Tajpej”. Tuż obok wielomilionowej metropolii znajduje się „Tęczowa Wioska”. Caihongjuan założono na przełomie lat 40. i 50. – wówczas miała być to tylko tymczasowa osada dla żołnierzy. Z biegiem czasu przybywało zaniedbanych i porzuconych domów, wobec czego władze pobliskiego Taizhong chciały wyburzyć wszystkie pozostałe budynki. Kiedy dowiedział się o tym Huang Yung-fu (86-letni wówczas weteran wojenny) zaczął malować swój dom, a następnie okoliczne budynki, po to by zmienić decyzje lokalnych władz. Tak właśnie powstało Rainbow Village, gdzie praktycznie każda ulica i ściana pokryta jest malowidłami przedstawiającymi postaci z telewizji, gwiazd, zwierzęta, rośliny oraz wszystko, co wpisuje się do otaczającego krajobrazu. Studenci z uniwersytetu w Taizhong odkryli dzieło Huanga i prowadzili kampanię, która miała uratować wioskę. Władze ostatecznie zgodziły się i Rainbow Village przetrwała.

Caihongjuan, Tajwan

fot: fodors.com


Rainbow Village na Tajwanie

fot: screen z youtube#15 Viejo San Juan – Puerto Rico

Ciudad Amurallada w Viejo San Juan jest wyspiarskim odpowiednikiem uwielbianej przez turystów Cartageny w Kolumbii – z tą różnicą, że jest on zdecydowanie bardziej kolorowy, niż jego odpowiednik. Brukowane uliczki prowadzą przez pastelowe ściany kolonialnych zabudowań, które zdecydowanie warte są uwagi.

kolorowe miasta na świecie

fot: shutterstock.com#14 La Boca – Buenos Aires, Argentyna

Klasa robotnicza zamieszkująca La Boca nadal walczy z twierdzeniem, że jest to jedna z najgorzej pachnących dzielnic Buenos Aires. Ta opinia nie przeszkadza turystom – każdego dnia tłumy podróżników przybywają tam by podziwiać mieszaninę wielokolorowych domów i tancerzy tango, którzy zbierają się przy Caminito, centralnej ulicy w tym sąsiedztwie.

Niegdyś portowa dzielnica zamieszkiwana przez emigrantów z Hiszpanii, Genui, Niemiec i Grecji zaczęła zmieniać swój charakter w XIX wieku. Obok zabudowań magazynowych i przemysłowych zaczęły powstawać domy mieszkalne, których ściany pokrywano różnorakimi kolorami farb, które pozostały po malowaniu statków.

Ciekawostka: W portowej dzielnicy La Boca swoją siedzibę ma klub piłkarski Boca Juniors. Założyciele klubu długo dyskutowali nad tym, jakie mają być barwy nowo powstałego klubu. Wreszcie ustalono, że będą nimi kolory bandery statku, który pierwszy pojawi się w porcie. Do portu jako pierwsza przybiła jednostka szwedzka. Od 1907 roku oficjalnymi barwami zespołu Boca Juniors są kolory niebieski i żółty.

La Boca - kolorowa dzielnica w Argentynie

fot: Alessandro Grussu/Flickr#13 Guanajuato – Meksyk

Urok kolonialnego Guanajuato wykracza daleko poza podziemne ulice, brukowane alejki i bogato zdobioną architekturę. W rzeczywistości wielu ludzi twierdzi, że piękno tego popularnego miasta tkwi w jego palecie kolorystycznej, którą najlepiej podziwiać z punktu widokowego Pípila.

Guanajuato - kolorowe miasto w Meksyku

fot: pinterest.com

5 komentarzy

    • reddin81
    • 06.03.2018

    Znakomity blog i przepiękne zdjęcia, po samym oglądaniu nabieram energii na zwiedzanie 🙂
    ________________
    http://www.neptuno.pl

Skomentuj