14 powodów, dla których musisz pojechać do Albanii jak najszybciej - Zalajkowane.pl
Nowe!

14 powodów, dla których musisz pojechać do Albanii jak najszybciej

1 / 2

Opalanie się na dziewiczych plażach, wędrowanie przez odludne góry, eksplorowanie starożytnych ruin… jeżeli to brzmi jak raj na ziemi, to znaczy że musisz koniecznie odwiedzić Albanię. Ten bałkański klejnot, w przeciwieństwie do wielu sąsiadów, uniknął turystyki masowej, więc podróż do Albanii oznacza wiele niecodziennych doświadczeń i mnóstwo autentycznego lokalnego uroku.

Zaczynając od licznych zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, po czyste albańskie plaże wzdłuż Riwiery Albańskiej, przygoda czeka na ciebie na każdym kroku – i pomimo tego, czego niektórzy mogą się spodziewać, jest tam bardzo bezpiecznie. Ceny są znacznie niższe niż w innych popularnych bałkańskich krajach jak Grecja i Chorwacja – kufel piwa kosztuje 4zł, obfity obiad od 20 do 30zł, a nocleg w hostelu od 15 do 50 zł. Brzmi dobrze? Czytaj dalej i poznaj 14 powodów, dla których musisz pojechać do Albanii jak najszybciej.

1. Ukryte plaże Riwiery Albańskiej

Jeżeli pierwszy raz słyszysz o Albańskiej Riwierze, czeka cię miła niespodzianka. Kierując się na zachód w stronę wybrzeża od Berat w środkowej Albanii, odkryjesz jedne z najlepszych europejskich plaż. Udaj się do Himary, popularnego miasta turystycznego, z cygańską atmosferą pełną chat rybackich i barów na plaży. To świetne miejsce do rozpoczęcia plażowej albańskiej przygody.

Jedna z plaż w Himarë // fot: instagram.com/missfilatelista/
Plaża Spile, to główna plaża sąsiadująca z miastem, gdzie można wypożyczyć kajaki, paddleboardy i rowery wodne, żeby zwiedzić pobliskie zatoczki i ukryte, zaciszne plaże. Jest to miejsce, w którym można cieszyć się wodą, piaskiem i słońcem przy niewielkich kosztach. Wyruszając ze Spile pieszo w kierunku zachodnim, idąc wzdłuż wybrzeża przez bujny las możesz dotrzeć do popularnej białej plaży Livadh. Stąd kolejna wędrówka zabierze cię do trudnej do znalezienia plaży Gjiri i Akuariumit. Warto się dla niej zgubić. Ostatnia plaża, do której można dotrzeć pieszo od Himary to Jale. To imprezowa plaża, na której znajdziesz wiele klubów, restauracji i tłumy ludzi. Jest to także najlepsze miejsce do oglądania zachodu słońca.
Plaża Gjiri i Akuariumit w Albanii

Plaża Gjiri i Akuariumit // fot: instagram.com/missfilatelista/
Jeżeli chcesz zejść z utartego szlaku, udaj się na plażę Gjipe. Trudno na nią dotrzeć ale naprawdę warto. Ta piaszczysta zatoka otoczona skalistymi klifami jest jedną z najlepszych plaż w Albanii. Po przejechaniu autobusem lub przejściem piechotą aż do końca drogi do pokonania jest stroma, kamienista ścieżka w dół. Plaża jest w 100% naturalna, z podwodnymi jaskiniami i miejscami idealnymi do snorkelingu. Wielu turystów uwielbia tę plażę tak bardzo, że nocują na niej, obozując pod gwiazdami. Oczywiście nie próbujcie tego w pojedynkę, ze względu na bezpieczeństwo.

2. Park Narodowy Butrint

Jeżeli interesujesz się historią Albania zdecydowanie powinna znaleźć się na twojej liście miejsc do odwiedzenia. W starożytnych ruinach Butrint poznasz kawał fascynującej, śródziemnomorskiej historii. Obszar ten należał do imperium greckiego, rzymskiego i bizantyjskiego. Po przybyciu na stanowisko archeologiczne, razem z biletem otrzymasz szczegółową mapę okolicy.

ruiny greckiego amfiteatru Butrint

Ruiny greckiego amfiteatru // fot: rearviewmirror.tv
Nie przegap także chrześcijańskiego kościoła z VI wieku, w którym można podziwiać płytki ułożone w kształcie serca, w pobliżu ołtarza, przy którym odbywały się ceremonie małżeńskie. Ciekawa jest też fontanna z II wieku, która została zbudowana na cześć nimf.

3. Berat, czyli Miasto Tysiąca Okien

Ze stolicy AlbaniiTirany, pojedź autobusem do niewielkiego miasta Berat, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to jedno z najdłużej zamieszkałych miast na świecie. Kiedy dotrzesz na miejsce, natychmiast zrozumiesz, skąd przydomek Miasta Tysiąca Okien. Przyjrzyj się białym osmańskim domom, wyposażonym w duże okna, które ciągną się wzdłuż Mangalem, a wieczorem przepłyń rzekę Ishull do dzielnicy Gorcia, aby podziwiać jak okna świecą.

Berat - miasto tysiąca okien, Albania

fot: http://albania.al
Wysoko ponad Berat są pozostałości XIII-wiecznego zamku, w którym obecnie rozwija się mała społeczność. Mieszkają tutaj lokalne rodziny, a rzemieślnicy sprzedają tu swoje wyroby. Cerkiew św. Teodora jest wbudowana z tyłu wzgórza w tradycyjnym stylu i jest albańskim zabytkiem. Pozostań tam do zachodu słońca i zachwyć się widokiem okolicznych pasm górskich w pięknym, naturalnym świetle.
Zamek w Berat, Albania

fot: http://albania.al4. Imprezy plażowe w Sarandzie

Wybierz się z Himary autobusem jadącym na południe w kierunku miasta Saranda, znanego lokalnie jako stolica Riwiery Albańskiej. To świetne miejsce do przynajmniej tygodniowego pobytu, ponieważ można wyruszyć stamtąd na wiele jednodniowych wycieczek. Po takiej wycieczce wieczorem można zwiedzić miasto i skosztować świeżych ryb w jednej z wielu restauracji, a następnie przespacerować się wzdłuż tętniącej życiem nadmorskiej promenady i przetańczyć całą noc w klubach przy plaży. Ogromna wyspa, którą można stamtąd dostrzec to imprezowa stolica Grecji – Korfu, na którą można dostać się promem.

Nadmorski kurort Saranda w Albanii

fot: http://invest-in-albania.org5. Bujna przyroda Szkodry

W Tiranie wsiądź w lokalny autobus i pojedź na północ, do Szkodry, jednego z najstarszych miast w Albanii. Ogromne Jezioro Szkoderskie jest największym jeziorem na Półwyspie Bałkańskim i graniczy z Czarnogórą. Sprawdź swoją wytrzymałość i przekonaj się, czy zdołasz dopłynąć do drugiego kraju!

jezioro szkoderskie w Albanii

fot: lonelyplanet.com
Jeżeli chcesz zachwycić się miejscowym krajobrazem, wybierz się na Zamek Rozafa i przejdź się po całym terenie iliryjskiej fortecy. Przed wieczorem czeka cię widok spektakularnego zachodu słońca, odbijającego się w błyszczącym jeziorze. Pod wzgórzem znajduje się Meczet Ołowiany, którego nazwa pochodzi od metalu, którym został pokryty po wybudowaniu w 1773 roku.
Zamek Rozafa w Albanii

Zamek Rozafa // fot: albaniatours.al
Kolejną rzeczą, którą warto zobaczyć, jest XVIII-wieczny kamienny most Mesi. Znajduje się 8km na północ od Szkodry, u podnóża gór. Nie jest to miejsce znane większości turystów i można w nim zrobić piękne panoramiczne zdjęcia tego zabytkowego mostu z górami w tle.
kamienny most Mesi w Albanii

XVIII-wieczny most kamienny // fot: www.flickr.com/photos/andraszambo/galleries/72157624783252150/?rb=16. Piękne źródło krasowe Syri i Kaltër

Odwiedzając Albanię koniecznie musisz zobaczyć to spektakularne dzieło Matki Natury, potocznie zwane Niebieskim Okiem. Natychmiast zrozumiesz skąd ta nazwa: środek źródła jest ciemnobłękitny, niczym źrenica oka. Od środka odchodzą płytsze kręgi jasnoniebieskiej wody, które wyglądają jak tęczówka. Można tu pływać, ale należy pamiętać, że nawet w upale dni woda ma tu zaledwie 10°C!

źródła Syri i Kalter (Blue Eye, Niebieskie Oko)

fot: screen z youtube

źródła Syri i Kalter (Blue Eye, Niebieskie Oko)

fot: http://albania.al7. Górska wędrówka z Theth do Valbony

Przejście kultowego szlaku górskiego z Theth do Valbony zajmuje trzy dni i prowadzi pomiędzy odległymi wioskami wśród Alp Albańskich. Napełnij płuca świeżym górskim powietrzem i odkryj malownicze starożytne klasztory, które przetrwały niszczenie budynków religijnych przez komunistów.

Albańskie Alpy

fot: http://zbulo.org
Szkodra jest świetnym miejscem rozpoczęcia wędrówki. W centrum miasta znajduje się wiele meczetów i znakomitych restauracji, barów i kawiarni. Zwróć uwag na polityczne murale, które są pozostałością Albańskiej rewolucji piramidowej z lat 90. XX wieku. By spróbować lokalnej kuchni w przystępnej cenie udaj się do restauracji Tradita Greg & Tosk, gdzie możesz zjeść posiłek na tarasie, na świeżym powietrzu.
Szkodra, Albani

Szkodra, Albania // fot: http://2-albania.com

Skomentuj