Airbus planuje testy nowego, latającego samochodu pod koniec tego roku! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Airbus planuje testy nowego, latającego samochodu pod koniec tego roku!

Tom Enders CEO z Airbus Group ogłosił w ubiegłym tygodniu, że firma planuje przetestować prototyp „latającego samochodu” pod koniec 2017 roku.

Pojazd o nazwie Vahana, będzie miał autonomiczny, pionowy start i lądowanie (VTOL). Na początku przeznaczony do indywidualnego transportu pasażerskiego, później i towarowego, wykorzystywał będzie wyłącznie czyste technologie. Projekt zakłada osiem wirników na dwóch ruchomych skrzydłach, których kąt nachylenia będzie uzależniony od tego, czy pojazd leci pionowo lub poziomo.

Firma widzi w rozwoju tych pojazdów sposób na zmniejszenie kosztów ruchu i infrastruktury w miastach. „Sto lat temu transport miejski zszedł do podziemia. Obecnie mamy wystarczające środki technologiczne, aby wznieść się ponad ziemię”powiedział Enders podczas konferencji dotyczącej technologii cyfrowych w Monachium.

wizualizacja pojazdu Vahana

Wizualizacja pojazdu Vahana. Źródło: Airbus Group
Firma pracuje też nad innym projektem, który ma na celu zniesienie obecnych ograniczeń i wyjście poza przestrzeń miejską. W tym celu powstaje CityAirbus – pojazd, który nieco przypomina drona, ale będzie zaprojektowany do przewożenia wielu pasażerów i dalekich, międzymiastowych podróży.

CityAirbus

Artystyczna wizualizacja CityAirbus Airbus Group

Choć początkowo CityAirbusy miały być obsługiwane przez pilota (podobnie jak helikopter), w celu umożliwienia szybkiego wejścia na rynek, będą sterowane zdalnie, bezpośrednio ze Skyways.

źródło: bigthink.com

 

Skomentuj