Jak zarobić miliony z 5 centów? Historia Franka Woolwortha
Nowe!

Jak zarobić miliony z 5 centów?

Ciężko uwierzyć w to, że pierwszy sklep z artykułami w jednakowej cenie zawdzięcza swoje powstanie nieporadnemu sprzedawcy. Nazywał się Frank Woolworth i pod koniec swojego życia trzymał w rękach całe imperium handlowe.

wszystko za 1 dolar

Frank urodził się w 1852 roku w amerykańskiej wiosce i wchodząc w dorosłość był już mocno zmęczony pracą w rolnictwie. Co prawda, facet niemający wykształcenia, nie miał szerokiego wyboru, dlatego jedynym miejscem, w którym mógł zostać zatrudniony, był osiedlowy sklepik w zapadłym miasteczku Lancaster.

Frank Woolworth

Sprzedawca z Franka Woolwortha wyszedł jeszcze gorszy, niż rolnik. Wstydliwy ekspedient nie umiał targować się z klientami, tym bardziej, że wtedy nie było metek z cenami. Końcowa wartość artykułu była ustalana po długotrwałych negocjacjach pomiędzy sprzedawcą a klientem, lecz klientów Frank bał się jak ognia. Nic dziwnego, że wkrótce właściciel sklepu przymierzał się do zwolnienia niepotrzebnego pracownika, ale postanowił dać mu jeszcze ostatnią szansę.

Powiedział, że zostawi Woolwortha w sklepie; jeśli będzie pracował sam przez cały dzień i jego dzienny utarg wyniesie kwotę nie niższą, niż u innych sprzedawców – utrzyma stanowisko. W rozpaczy Frank zdecydował się na odważny krok i przykleił do każdego przedmiotu metkę z ceną, żeby nie musieć negocjować ceny z klientami. Pozostałe drobiazgi zgromadził na ladzie sklepowej, ulokowawszy obok kartkę „wszystko za 5 centów”. Sam schował się za ladą i z lękiem oczekiwał na rozwój wydarzeń.

Co się stało dalej? Wszystko szło wspaniale – klienci po prostu zostawiali gotówkę i wychodzili. Artykuły po 5 centów zostały szybko wykupione. Na koniec dnia zaskoczony właściciel podliczył w kasie nie dzienny, tylko tygodniowy przychód. Postanowił zrobić w swoim sklepie stałą pięciocentową wyprzedaż. Jednak Woolwortha nie za bardzo to już interesowało, gdyż postanowił otworzyć własny sklep z artykułami w jednej cenie. Wkrótce w Lancasterze pojawił się taki sklep i cieszył się ogromną popularnością.

Pierwszy sklep otwarto w 1879 roku, po pod koniec 1919 roku, imperium handlowe Woolwortha liczyło ponad 1000 punktów sprzedaży. Majątek Franka wyceniono na $ 65 mln.

W 1913 roku na Manhattanie powstał majestatyczny „Dom Woolwortha” o wysokości 238 metrów. Rzecz jasna, na sklep wieżowiec był za duży, dlatego 4000 amerykańskich spółek ulokowało tam swoje biura. W uroczystości z okazji otwarcia uczestniczył sam prezydent USA Woodrow Wilson. Do 1930 roku „Dom Woolwortha” był najwyższym gmachem na Ziemi.

Milioner zmarł w kwietniu 1919 roku. Natomiast sieć supermarketów, założona przez Franka, istnieje do dziś. Co prawda, artykuły kosztują już znacznie więcej niż 5 centów.

Skomentuj