Dziwy natury - niesamowite miejsca na Ziemi - Zalajkowane.pl
Nowe!

Dziwy natury – niesamowite miejsca na Ziemi

1 / 2

Natura jest piękna i niesamowita. Tworzy cuda, w które czasem ciężko uwierzyć. Na co dzień spotykamy rzeczy, które nas zadziwiają, tak jak te poniżej.

10. Krwawy wodospad na Antarktydzie.

Lodowiec Taylor znajdujący się we wschodniej części mroźnego kontynentu ma niezwykłą właściwość – wodospady, które pojawiają się na jego powierzchni przybierają kolor szkarłatu. Zjawisko po raz pierwszy zaobserwowano na początku XX w., w 1911 r. Eksperci sądzili, że przyczyną nienaturalnego koloru wody są algi, jednak ta teoria dość szybko została obalona. Krwawy wodospad zawdzięcza swoją barwę mocno zasolonej i bogatą w żelazo wodzie o małej zawartości tlenu pochodzącej z pobliskiego jeziora, uwięzionego pod warstwą lodu od ponad miliona lat.

Krwawy wodospad na Antarktydzie

fot: uk.businessinsider.com9. Tęczowe eukaliptusy na Hawajach.

Eukaliptus tęczowy (łac. eucalyptus deglupta) jest gatunkiem występującym na Filipinach i Nowej Gwinei. Unikalna wielokolorowa kora jest najbardziej charakterystyczną cechą tego drzewa. Drzewo zrzuca fragmenty kory ukazując jasną zieleń, która z czasem ciemnieje i przechodzi w odcienie niebieskiego, fioletu, pomarańczy i bordo.

Tęczowy Eukaliptus

fot: tumblr.com

Tęczowy Eukaliptus

fot: medioambiente.org8. The Wave (fala) w Arizonie.

The Wave to formacja skalna znajdująca się w rezerwacie Paria Canyon na północy stanu Arizona. Przyciąga do siebie wielu turystów i fotografów, którzy są urzeczeni tym wyjątkowym widokiem.

190 milionów lat temu pustynne wydmy zaczęły zmieniać się w skały, a deszcz i wiatr wyrzeźbiły je tak, że powierzchnia skały wygląda jakby falowała. Delikatne piaskowe formacje układają się w tęczowe barwy. Aby je chronić wprowadzono ograniczenia dla turystów – dziennie ten cud natury zobaczyć może tylko 20 osób.

The Wave w Arizonie

fot: screen z youtube7. Błyszczące wybrzeże Malediwów.

Błyszczące drobinki światła wyglądają, jakby odbijały świecące od nich gwiazdy. Świecąca na niebieska woda jest efektem wytwarzania w wodzie fitoplanktonu.

Błyszczące wybrzeże Malediwów

fot: dailymail.co.uk6. Snopy światła nad Moscow (miasto w stanie Idaho, USA)

To zjawisko spowodowane jest odbijaniem się światła w kryształkach lodu znajdujących się w powietrzu. Spowodować to może światło słoneczne, księżycowe lub ze zwyczajnej lampy ulicznej.

Snopy Światła - zjawisko atosferyczne

fot: media.mnn.com

2 komentarze

Skomentuj