Widzisz tego zmarzniętego chłopca – oddasz mu swoją kurtkę? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Widzisz tego zmarzniętego chłopca – oddasz mu swoją kurtkę?

Jakiś czas temu w Norwegii powstał eksperyment społeczny, mający na celu sprawdzenie jak zachowają się ludzie w momencie kiedy widzą dziecko bez kurtki, czapki i szalika w mało sprzyjających warunkach pogodowych jak mroźna zima….

Długo nie trzeba było czekać na polską wersję eksperymentu. Youtuber – Reżyser Życia, zainspirował się norweską prowokacją i chciał porównać postawy Polaków do zachowania Norwegów wobec zmarzniętego dziecka. Jak się okazuje, ludzie w tamtym kraju nawet nie zawahali się pomóc chłopcu i od razu oddali mu swoje ubranie. Wydarzenie, które miało miejsce w Oslo, było próbą zwrócenia uwagi na syryjskie dzieci, żyjące w opłakanych warunkach.

Jak sytuacja przedstawiona przez Daniela Rusina wygląda w Polsce? Filmik przedstawia chłopca, który siedzi na ławce w centrum Warszawy i marznie. Próbuje zrobić wszystko, aby ktoś zwrócił na niego uwagę – gestykulacją, pocieraniem dłoni i mówieniem, że jest mu zimno. W pierwszych chwilach słychać tylko pytania przechodniów – czy się nie zgubił i czy na kogoś czeka. Chłopiec odpowiada, że czeka na mamę, która za 15 minut ma po niego przyjść z pracy.

Tylko niektórzy zaproponowali, aby gdzieś się schował, aby nie zmarznąć, podarowali szalik i jedną rękawiczkę. Inni zaś tylko przeszli obok, spojrzeli w jego stronę i poszli dalej. Reakcja powinna być naturalna i automatyczna. Ludzka obojętność, którą można zaobserwować w części filmiku jest w pewnym sensie związana ze zjawiskiem w psychologii społecznej jak rozproszenie odpowiedzialności. Odnosząc się do opisanego zdarzenia, myślimy że chłopcem zajmie się po prostu ktoś inny i dlatego nie reagujemy. Poczucie naszej odpowiedzialności na krzywdę, jaka dzieje się temu dziecku automatycznie z nas spada – widzimy rozproszoną grupkę ludzi na ulicy i myślimy „nie no, chyba ktoś mu pomoże, tyle tu ludzi chodzi”, „biedny, ale nie mam czasu z nim zostać, praca przecież czeka, a ktoś na pewno się nim zajmie”.

Na szczęście chłopiec z filmiku o imieniu Hubert, był odpowiednio ubrany i tak naprawdę nie było mu zimno. Film jednak zmusza do refleksji jak i sam przekaz eksperymentu, który mówi, aby reagować i przede wszystkim nie bać się reagować. A Ty co byś zrobił na miejscu tych ludzi?

Skomentuj