15 zaskakujących faktów na temat ust - Zalajkowane.pl
Nowe!

15 zaskakujących faktów na temat ust

Usta są oczywiście niezbędne do jedzenia i mówienia. I gwizdania. I całowania. I bez nich wyglądalibyśmy po prostu… głupio 🙂. Ale jeśli myślisz, że to wszystko co można powiedzieć – i wiedzieć – o ludzkich ustach czeka cię wielka niespodzianka. Spójrz na naszą listę 15 fascynujących faktów i ciekawostek na temat ust.

#15. Twoje usta są wyjątkowe.

Nie tylko człowiek ma usta, ale tylko ludzkie mają tak wyraźną granicę pomiędzy różowo-czerwonymi częściami, a otaczającą je skórą. Naukowcy nazywają to „vermilion border” (granicą cynobrową).

#14. Twoje usta mogą pomóc ci w wyborze partnera.

Ciężko byłoby się całować bez ust, a niektórzy naukowcy uważają, że całowanie odgrywa kluczową rolę w doborze partnera. Okazuje się, że potencjalni partnerzy złączając usta w pocałunku zbliżają się na tyle do siebie, że poprzez feromony wymieniają się informacjami biologicznymi. Uważa się, że kobiety preferują zapach mężczyzn, których system odpornościowy różni się od ich własnego, a feromony mogą być kluczem do tej decyzji.

usta ciekawostki

fot: pexels.com#13. Ten wzgórek pośrodku górnej wargi ma swoją nazwę.

W rzeczywistości ma nawet kilka nazw, w tym: wzgórek wargowy lub tuberculum labii superioris.

usta - ciekwostki

fot: pexels.com#12. Twoje usta mogą świadczyć o twojej seksualności.

Trudno w to uwierzyć, ale ostatnie badania łączą kształt kobiecych ust ze zdolnością osiągania orgazmu. Uściślając, szkocki psycholog Stuart Brody stwierdził, że kobiety z uwydatnionym wzgórkiem wargowym są bardziej zdolne do osiągnięcia orgazmu pochwowego. Kto by pomyślał?

#11. Duże jest ogólnie lepsze.

Jeśli chodzi o przyciąganie płci przeciwnej, telewizja BBC donosi, że większe usta są lepsze
przynajmniej jeżeli chodzi o usta kobiety. Same kobiety preferują raczej mężczyzn z ustami średniej wielkości, powiedział psycholog z University of Louisville.

#10. Twoje usta nie są największe na świecie.

Chyba, że jesteś Kristiną Rei. Mówi się, że ta młoda Rosjanka ma największe usta na świecie. Nic w tym dziwnego, przeszła wiele zabiegów wstrzykiwania silikonu. Wszystko po to, by mieć usta jak Jessica Rabbit z filmu 1988 roku.

Kristina Rei

fot: Bacroft Media#9. Usta nie zawsze były używane do całowania.

„Całowanie było bardzo ograniczone do całkiem niedawna w rejonach Azji i Azji Południowo-Wschodniej, a w Europie aż do podbojów w XVI wieku” powiedział dr Vaughn Bryant, wykładowca antropologii na Texas A&M University. „Nikt w Nowym Świecie się nie całował, ani na Oceanii, nawet Eskimosi i ludzie w Afryce Subsaharyjskiej.” Według Bryanta całowanie się rozpoczęło się w Indiach i powoli rozprzestrzeniło się przez żołnierzy pod przywództwem Aleksandra Wielkiego, którzy sprowadzili ten zwyczaj do domu.

#8. Zrobienie dzióbka wymaga użycia kilku mięśni.

Aby ułożyć usta do pocałunku – lub grania na trąbce – musisz skurczyć mięsień okrężny ust. Naukowcy sądzili, że jest to pojedynczy mięsień wewnątrz warg, ale dzisiaj wiemy, że to właściwie kompleks czterech mięśni.

usta - ciekawostki

fot: pexels.com#7. Czerwone usta mogą Cię wzbogacić.

Niektórzy twierdzą, że dzięki szmince kobiety są atrakcyjniejsze dla mężczyzn, ponieważ sprawia ona, że usta wyglądają bardziej jak… wargi sromowe. Hmm… Ale jedno wydaje się jasne, że noszenie czerwonej szminki może się kobietom opłacić. W ostatnich badaniach, które przeprowadzono we Francji, socjolodzy wykazali, że kelnerki, które noszą czerwoną szminkę otrzymują wyższe napiwki od mężczyzn. Czerwona szminka kelnerki nie miała wpływu na hojność klientów płci żeńskiej.

usta - ciekawostki

fot: journaldesfemmes.com#6. Usta się nie pocą.

Nic dziwnego – usta po prostu nie mają gruczołów potowych. Ponieważ pomagają one również w utrzymaniu nawilżenia skóry, to znaczy, że wargi mają tendencję do wysychania szybciej niż inne części ciała. Warto zobaczyć na poniższą grafikę, która porównuję budowę skóry na policzku oraz na ustach.

usta ciekawostki

stratum corneum – warstwa rogowa naskórka, epidermis – naskórek, dermis – skóra właściwa, sweat gland – gruczoł potowy (za: cocofloss.com)#5. To krew nadaje twoim ustom czerwonawy odcień.

Skóra ust jest cieńsza niż w innych miejscach ciała – składa się z 3-5 warstw komórkowych, a nie, jak w innych przypadkach, nawet 16. Cieńsza skóra oznacza, że łatwiej dostrzec znajdujące się pod spodem naczynia krwionośne. Oczywiście efekt ten jest bardziej widoczny u osób o jasnej karnacji.

#4. Z wiekiem usta stają się cieńsze.

Usta zawdzięczają swój kształt po części kolagenowi. Gdy ciało się starzeje, organizm wytwarza go znacznie mniej i usta tracą swoją pulchność, mówi dermatolog dr D’Anne Kleinsmith. Innym czynnikiem, który ma na to wpływ są promienie UV. „Jednym ze sposobów, by zachować pełne usta, jest chronienie ich przed słońcem poprzez nakładanie szminki lub pomadki ochronnej z filtrem przeciwsłonecznym” powiedziała dr Kleinsmith.

#3. Co jedzą usta?

Pewnie nie raz przeczytaliście, że podczas snu człowiek zjada np. pająki, które przedostają się do ust w trakcie snu. Na tą podawaną od lat bzdurę nabrał się między innymi Onet, czy dziennik.pl. Ten pierwszy w artykule zamieszczonym dawno dawno temu (artykuł już zniknął) napisał, że w ciągu roku zjadamy 10 pająków przez sen, a w swoim artykule powołał się na niejaką Lisę Holst, która miała kiedyś napisać o tym na łamach magazynu PC Professional. Problem w tym, że Lisa Holst… nigdy nie istniała. Co więcej, wygląda na to, że magazyn PC Professional również nigdy istniał. Istniało pismo PC Pro, ale jego właściciele twierdzą, że nazywało się tak od samego początku – tak przynajmniej wynika ze śledztwa przeprowadzonego przez prowadzącego stronę Eight Spiders (strona niestety nie przetrwała do dzisiaj).

Wiem, wiem – możecie czuć się zawiedzeni, że jednak nie zjadamy 10 pająków przez sen w ciągu roku. Zjadamy (a raczej kobiety) za to od 2 do 5 kilogramów pomadki do ust – robią to głównie w trakcie jedzenia i oblizywania warg. Stąd pomysł wielu firm, by produkować pomadki złożone z organicznych składników, które są nieszkodliwe dla organizmu.

#2. Szminki

A skoro mówimy o ustach to musimy wspomnieć o szminkach. Pierwsze powstały kilka tysięcy lat temu – w starożytnej Mezopotamii kobiety do malowania ust używały pyłu, który powstawał z kruszenia drogocennych kamieni. Popularne były też inne sposoby, jak choćby „szminki” uzyskiwane z ekstraktów owoców i warzyw – kobiety wykorzystywały do tego celu np. buraki. Prawdziwy boom na szminki miał miejsce w latach 20. i 30. XX wieku (w czasach filmu niemego), a pierwsza wysuwana szminka w skuwce pojawiła się w 1923 roku.

ciekawostki o ustach

fot: stylecraze.com#1.Czerwone usta odmładzaja

Do takiego wniosku podczas swoich badań doszli naukowcy z Gettysburg College w Pensylwanii. Okazuje się bowiem, że kontrast między elementami twarzy, a kolorem skóry jest czynnikiem, na podstawie którego (nieświadomie) oceniamy czyjś wiek. W trakcie eksperymentu grupa 1000 osób przeglądała zmodyfikowane zdjęcia twarzy – na tej podstawie osoby biorące udział w badaniu oceniały, która twarz młodsza, a która starsza.

Prof. Richard Russell wyjaśnił, że wraz z wiekiem zachodzą zmiany prowadzące do tego, że twarz traci kontrast – chodzi przede wszystkim o o różnice między kolorem brwi, oczu i ust a otaczającą je skórą. Z wiekiem nasze wargi stają się mniej czerwone, a otaczająca je skóra robi się czerwieńsza. Odnotowujemy te zmiany nieświadomie i m.in. na ich postawie oceniamy wiek obserwowanej osoby.

usta ciekawostki

Na zdjęciu z lewej strony podniesiono kontrast. Na zdjęciu w środku zmniejszono – dlatego twarz na zdjęciu z lewej strony robi wrażenie młodszej.
Na zdjęciu z prawej strony zaznaczono obszary, które zmieniają kontrast wraz z wiekiem. Oczy i brwi bledną, a skóra wokół nich ciemnieje. Usta stają się mniej czerwone, a skóra – czerwieńsza. (fot: crazynauka.pl)
Lubisz ciekawostki? Sprawdź również:
Zaskakujące ciekawostki o znanych atrakcjach turystycznych świata
Ciekawostki o znaczkach pocztowych
Śmierdzący król owoców, czyli 9 ciekawostek o Durianie
17 fascynujących faktów o uśmiechu
40 ciekawostek na temat zwierząt, o których nie miałeś pojęcia


Źródła: (1), (2), (3), (4), (5)

Skomentuj