22 najpiękniejsze europejskie kościoły
Nowe!

22 najpiękniejsze europejskie kościoły

Jeżeli chcesz spędzić wakacje w historycznym miejscu z piękną architekturą prawdopodobnie kraje europejskie znajdują się na szczycie twojej listy. Europa jest popularnym miejscem wakacyjnym z wielu powodów, a piękna zabytkowa architektura jest tylko jednym z nich. Zwiedzanie miejsc kultu, czy to Opactwa Westminsterskiego w Anglii, czy Mezquity w Hiszpanii, jest świetnym sposobem na poznanie historii i kultury danej okolicy. Serwis thisisinsider.com przygotował listę 22 najpiękniejszych kościołów w Europie, które zarekomendował swoim czytelnikom, jako „miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić”.

#22 Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, Barcelona, Hiszpania

Listę otwiera słynna Sagrada Familia znajdująca się w Barcelonie. Architektura Antonio Gaudiego jest jedyna w swoim rodzaju, a ten rzymskokatolicki kościół jest tego najlepszym przykładem. Gaudi rozpoczął pracę nad kościołem w 1886 roku i do dziś nie został ukończony. Wybudowano go tylko w 70% i zakłada się, że zostanie ukończony do 2026 roku. Mimo wszystko świątynia jest zdumiewająco piękna, zaczynając od unikalnych wież na zewnątrz, a kończąc na misternych witrażach w środku.

Sagrada Familia Barcelona

fot: Sergi Larripa / wikipedia.org

Sagrada Familia w Barcelonie

fot: sagradafamilia.org#21 Sobór Wasyla Błogosławionego, Moskwa, Rosja

Z pewnością jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Moskwy. Sobór ten został wykonany na zlecenie Iwana Groźnego w 1560 roku, a składa się na niego osiem oddzielnych cerkwi, symbolizujących osiem dni walk pod Kazaniem. Każda cerkiew uwieńczona jest charakterystycznymi „cebulowymi” kopułami, a zgrupowane są dookoła dziewiątej pokrowskiej cerkwi. W 1990 roku Cerkiew Wasyla Błogosławionego została wpisana na listę UNESCO. Jego piękny projekt i unikalna architektura nadal są w doskonałym stanie mimo upływu lat. Obiekt znajdujący się na Placu Czerwonym w Moskwie funkcjonuje obecnie jako muzeum.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie

fot: turystyka.wp.pl#20 Opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel, Francja

Opactwo św. Michała Archanioła wznosi się nad małą wioską, na odizolowanej wyspie u wybrzeży francuskiej Normandii. Historia tego budynku sięga roku 709, kiedy to Aubert, biskup Avranches, zbudował w tym miejscu mały kościół. W XII wieku wzniesiono tam duże opactwo i klasztor. Dzisiaj turyści mogą odwiedzić odosobnione miasto i wspiąć się na szczyt wyspy, żeby podziwiać niesamowite widoki i zapierającą dech w piersiach architekturę.

Opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel

fot: El Guanche

Opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel

fot: thisisinsider.com#19 Hallgrímskirkja, Reykjavík, Islandia

Hallgrimskirkja jest jedną z najbardziej unikalnych budowli znajdujących się w stolicy Islandii, Reykjaviku. Ten futurystycznie wyglądający kościół został zaprojektowany przez Guðjóna Samúelssona w 1937 roku ale ukończony został dopiero w 1986 roku. Samúelsson projektując kościół podobno czerpał inspirację z lawy zastygającej na bazaltowej skale. Na wieży kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Reykjavík i otaczające go góry.

Hallgrímskirkja Islandia

fot: pexels.com#18 Katedra w Chartres, Francja

Katedra Notre-Dame w Paryżu to budynek, który bez trudu rozpozna każdy z nas. Tymczasem około 90 km od Paryża znajduje się Katedra w Chatres, która jest oszałamiającym dziełem architektury, spokojnie mogącym rywalizować ze słynną Notre-Dame. Dzięki łękowym przyporom i witrażowym oknom, UNESCO nazywa katedrę „szczytowym punktem francuskiej sztuki gotyckiej” i „arcydziełem”. W średniowieczu co roku odbywały się tu cztery wielkie odpusty, na które ściągały tłumy pielgrzymów.

katedra w Chartres

fot: britannica.com#17 Kościół Grundtviga, Kopenhaga, Dania

Kopenhaga znana jest z bycia stolicą nowoczesnego duńskiego dizajnu. Kościół Grundtviga jest równie spektakularny na zewnątrz, co i w środku dzięki przepastnej sali i górującymi nad nią łukami. Ponieważ Kopenhaga jest kolebką projektantów mebli – nic zatem dziwnego, że Kaare Klint, jeden z architektów pracujących przy planach kościoła zaprojektował także drewniane i wiklinowe krzesła.

 Kościół Grundtviga - Kopenhaga

fot: nextnews.com#16 Bazylika Hagia Sophia, Istambuł, Turcja

Hagia Sophia to arcydzieło architektury, które na przestrzeni wieków spełniało wiele ról. Najpierw służyła jako kościół, później meczet, a obecnie muzeum. Budynek jest wspaniałym przykładem architektury bizantyjskiej. Poza okazałą kopułą i czterema minaretami na zewnątrz, bazylika ozdobiona jest również wewnątrz pięknymi mozaikami, które datowane są na IX wiek.

Hagia Sophia - bazylika w otoczeniu minaretów

fot: podroze.gazeta.pl#15 Katedra w Mediolanie, Włochy

Włochy pełne są pięknych kościołów, a tym co wyróżnia Katedrę w Mediolanie jest jej historia. Można spędzić godziny podziwiając imponującą marmurową fasadę i misterne rzeźby na zewnątrz, a potem wejść do środka i stanąć przed wspaniałymi witrażami. Biorąc pod uwagę wszystkie detale zdobienia, nie dziwi, że katedra została ukończona dopiero w XIX wieku, a zaprojektowano ją w 1396 roku.

Katedra w Mediolanie jest jednym z największych kościołów na świecie

fot: gosc.pl#14 Synagoga w Suboticy, Serbia

Synagoga w Suboticy jest nie tylko piękna architektoniczne, ale także jest symbolem przetrwania i odporności lokalnej społeczności. Synagoga została wybudowana w 1902 roku w pobliżu granicy serbsko-węgierskiej i przetrwała zarówno pierwszą jak i drugą wojnę światową. Od 2003 roku w synagodze przeprowadzono wiele prac remontowych, aby zagwarantować, że nadal pozostanie ważnym punktem w kulturze.

Synagoga w Suboticy

fot: www.wmf.org#13 Kościół klepkowy w Borgund, Norwegia

Średniowieczne kościoły klepkowe konstruowane były w całości z drewna, dlatego niewiele z nich przetrwało do dziś. To właśnie w Norwegii znajduje się większość stojących do dziś kościołów klepkowych na świecie. Biorąc pod uwagę odległą lokację i piękne, naturalne otoczenie, kościół w Borgund jest szczególnie zachwycający. Został wybudowany przez rzemieślników pod koniec XII wieku i nadal otwarty jest dla zwiedzających.

Kościół klepkowy w Borgund

fot: https://www.flickr.com/photos/ek111/10623698983#12 Bazylika Notre-Dame de Fourvière, Lyon, Francja

Bazylika Notre-Dame wznosi się na stromym wzgórzu Fourvière, skąd roztacza się niesamowity widok na Lyon. Po wejściu do bazyliki naszym oczom ukazują się spektakularne, złote mozaiki i dekoracje. Z zewnątrz można natomiast podziwiać panoramę miasta. Zwiedzający mogą także zejść pod ziemię i obejrzeć kryptę Świętego Józefa.

Bazylika Notre-Dame de Fourvière

fot: wikipedia.org#11 Katedra Notre-Dame w Paryżu, Francja

Katedra Notre-Dame uosabia klasyczną, francuską architekturę gotycką. Dodatkowo, jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Paryża. Przepiękny kościół znajduje się na małej wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité. Jeżeli wejdziesz na szczyt katedry zobaczysz nie tylko spektakularny widok na miasto, ale także przyjrzysz się słynnym kamiennym gargulcom, które pilnują budynku.

Katedra Notre Dame w Paryżu

fot: screen z youtube

Gargulce pilnujące katedry Notre-Dame

Gargulce pilnujące katedry / fot: twistedsifter.com#10 Monastyry w Meteorach, Tesalia, Grecja

Nie ma na świecie bardziej spokojnego miejsca niż klasztor położony na ogromnym skalnym filarze, z widokiem na miasto Kalambaka. Położone w greckiej Tesalii majestatyczne Meteory oszałamiają każdego. Pomimo odizolowanego umiejscowienia turyści mogą odwiedzać te prawosławne klasztory, w których nadal rezydują mnisi i zakonnice. Największy z klasztorów, Wielki Meteor (też: Wielki Meteoron), wznosi się 613 m n.p.m. i 413 metrów ponad korytem rzeki Peneus. Do Wielkiego Meteoru prowadzi 115 stopni wykutych w skale. Dawniej mnisi dostawali się na górę po linowych drabinach.

Monastyry w Meteorach, Tesalia, Grecja

fot: podroze.gazeta.pl#9 Nowa Synagoga w Berlinie

Mieszcząca 3,200 osób Nowa Synagoga w Berlinie była największym obiektem tego typu w Niemczech, kiedy została otwarta w 1886 roku. Synagoga została poważnie uszkodzona podczas II wojny światowej. Pod koniec lat 80. XX wieku została jednak odbudowana i ponownie otworzona w 1995 roku jako miejsce kultu i muzeum. Dzisiaj zwiedzający mogą odwiedzić Centrum Kultury Żydowskiej, by dowiedzieć się więcej o historii synagogi.

Nowa Synagoga w Berlinie

fot: thisisinsider.com#8 Bazylika św. Stefana w Budapeszcie, Węgry

Ten neoklasyczny, rzymskokatolicki kościół jest stosunkowo nowy w porównaniu z innymi europejskimi kościołami, ponieważ został ukończony w 1905 roku. Jednak symetryczna architektura i piękna kopuła bazyliki św. Stefana sprawiają, że budynek idealnie komponuje się z resztą historycznego Budapesztu. Relikwie są ważnym aspektem w wielu katolickich kościołach i z tym nie jest inaczej – relikwiarz bazyliki przechowuje prawą rękę św. Stefana, po którym kościół otrzymał nazwę.

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie

fot: welovebudapest.com#7 Opactwo Westminsterskie, Londyn, Anglia

Poza tym, że opactwo westminsterskie jest pięknym, gotyckim kościołem, było też ważnym miejscem dla angielskiej monarchii w ciągu swojej 700-letniej historii. Niedawno w opactwie odbył się ślub księcia Williama i Kate Middleton podczas wystawnej ceremonii w 2011 roku. Jeżeli kochasz monarchów, koniecznie musisz odwiedzić to miejsce, ponieważ wypełnione jest historią Anglii i jej rodziny królewskiej.

Opactwo Westminsterskie

fot: twitter.com#6 Katedra Santa Maria del Fiore, Florencja, Włochy

Nie ma lepszego miejsca na podziwianie pięknych, czerwonych dachów Florencji, niż szczyt katedry zwanej potocznie Duomo. Kościół rozpoznawalny jest przez użycie na zewnątrz białego, różowego i zielonego marmuru, a także słynnych pozłacanych drzwi do Baptysterium (autorstwa Filippo Brunelleschiego).

Budowę katedry rozpoczęto w XIII wieku na miejscu innego kościoła z VII wieku. Jeżeli odwiedzisz kryptę, nadal możesz zobaczyć pozostałości pierwotnego budynku.

Katedra we Florencji

fot: https://www.flickr.com/photos/michael_locke/17139254514#5 Bazylika Świętego Piotra w Watykanie, Włochy

Bazylika Świętego Piotra w Watykanie jest katolickim centrum a także największym kościołem na świecie. Architektura jest oszałamiająca, a wewnątrz znajdują się niesamowite, zabytkowe dzieła sztuki – w bazylice znajduje się między innymi „Pieta” Michała Anioła, a także wiele ozdobnych mebli i innych dzieł.

Bazylika świętego Piotra

fot: fot: thisisinsider.com#4 Mezquita, Kordoba, Hiszpania

Podobnie jak większość zabytkowych kościołów w Europie, meczet w Kordobie ma wyjątkową historię. Przez lata kościół był związany zarówno z wiarą muzułmańską, jak i chrześcijańską. Historycy uważają, że miejsce to było używane jako świątynia ku czci rzymskiego boga, Janusa. Najpierw w 527 roku Wizygoci przekształcili świątynię w kościół, a w 787 roku stał się meczetem. Dzisiaj turyści odwiedzają to miejsce, aby poznać jego różnorodną historię religijną i piękną architekturę.

mezquita kordoba

fot: thisisinsider.com#3 Katedra w Sienie, Włochy

Znajdująca się w Toskanii Siena jest pełna pięknych budynków. Katedra jest wspaniałym, marmurowym budynkiem z misternie zdobioną fasadą. Po wejściu do środka oczom ukazuje się mnóstwo dzieł sztuki, od mozaikowych płytek podłogowych po drobiazgowe freski na suficie. Szczególnie uderzające są czarno-białe marmurowe filary wewnątrz, które symbolizują kolory miasta.

Katedra w Sienie

fot: Sailko / wikipedia.org#2 Islamskie Centrum, Rijeka, Chorwacja

Islamskie Centrum w Rijece to piękny meczet, który łączy historyczną, osmańską architekturę religijną z nowoczesnymi elementami geometrycznymi. Został zaprojektowany przez rzeźbiarza Dušana Džamonję, a nie przez tradycyjnego architekta. Dušana Džamonja powiedział Islamic Arts Magazine, że jego projekt konstrukcji nadaje „nowe znaczenie staremu motywowi”.

islamskie centrum w Rijece

fot: http://nerida-oasis.com#1 Kościół pielgrzymkowy w Wies, Niemcy

Kościół pielgrzymkowy w Wies znany także jako Wieskirche jest pięknym przykładem architektury bawarskiego rokoka. Ten unikalny styl charakteryzuje się zastosowaniem złota i jasnych kolorów, fantazyjnych wzorów oraz ozdobnych rzeźb i mebli. Kościół każdego roku odwiedza ponad milion turystów i znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę piękne dekoracje kościoła i dzieła sztuki z XVIII zachowane w świetnym stanie.

Kościół pielgrzymkowy w Wies

fot: www.bavaria.by
za thisisinsider.com

Skomentuj