22 najpiękniejsze europejskie kościoły - Zalajkowane.pl
Nowe!

22 najpiękniejsze europejskie kościoły

1 / 3

Jeżeli chcesz spędzić wakacje w historycznym miejscu z piękną architekturą prawdopodobnie kraje europejskie znajdują się na szczycie twojej listy. Europa jest popularnym miejscem wakacyjnym z wielu powodów, a piękna zabytkowa architektura jest tylko jednym z nich. Zwiedzanie miejsc kultu, czy to Opactwa Westminsterskiego w Anglii, czy Mezquity w Hiszpanii, jest świetnym sposobem na poznanie historii i kultury danej okolicy. Serwis thisisinsider.com przygotował listę 22 najpiękniejszych kościołów w Europie, które zarekomendował swoim czytelnikom, jako “miejsca, które koniecznie musisz odwiedzić”.

#22 Świątynia Pokutna Świętej Rodziny, Barcelona, Hiszpania

Listę otwiera słynna Sagrada Familia znajdująca się w Barcelonie. Architektura Antonio Gaudiego jest jedyna w swoim rodzaju, a ten rzymskokatolicki kościół jest tego najlepszym przykładem. Gaudi rozpoczął pracę nad kościołem w 1886 roku i do dziś nie został ukończony. Wybudowano go tylko w 70% i zakłada się, że zostanie ukończony do 2026 roku. Mimo wszystko świątynia jest zdumiewająco piękna, zaczynając od unikalnych wież na zewnątrz, a kończąc na misternych witrażach w środku.

Sagrada Familia Barcelona

fot: Sergi Larripa / wikipedia.org

Sagrada Familia w Barcelonie

fot: sagradafamilia.org#21 Sobór Wasyla Błogosławionego, Moskwa, Rosja

Z pewnością jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków Moskwy. Sobór ten został wykonany na zlecenie Iwana Groźnego w 1560 roku, a składa się na niego osiem oddzielnych cerkwi, symbolizujących osiem dni walk pod Kazaniem. Każda cerkiew uwieńczona jest charakterystycznymi „cebulowymi” kopułami, a zgrupowane są dookoła dziewiątej pokrowskiej cerkwi. W 1990 roku Cerkiew Wasyla Błogosławionego została wpisana na listę UNESCO. Jego piękny projekt i unikalna architektura nadal są w doskonałym stanie mimo upływu lat. Obiekt znajdujący się na Placu Czerwonym w Moskwie funkcjonuje obecnie jako muzeum.

Cerkiew Wasyla Błogosławionego w Moskwie

fot: turystyka.wp.pl#20 Opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel, Francja

Opactwo św. Michała Archanioła wznosi się nad małą wioską, na odizolowanej wyspie u wybrzeży francuskiej Normandii. Historia tego budynku sięga roku 709, kiedy to Aubert, biskup Avranches, zbudował w tym miejscu mały kościół. W XII wieku wzniesiono tam duże opactwo i klasztor. Dzisiaj turyści mogą odwiedzić odosobnione miasto i wspiąć się na szczyt wyspy, żeby podziwiać niesamowite widoki i zapierającą dech w piersiach architekturę.

Opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel

fot: El Guanche

Opactwo św. Michała Archanioła na Mont-Saint-Michel

fot: thisisinsider.com#19 Hallgrímskirkja, Reykjavík, Islandia

Hallgrimskirkja jest jedną z najbardziej unikalnych budowli znajdujących się w stolicy Islandii, Reykjaviku. Ten futurystycznie wyglądający kościół został zaprojektowany przez Guðjóna Samúelssona w 1937 roku ale ukończony został dopiero w 1986 roku. Samúelsson projektując kościół podobno czerpał inspirację z lawy zastygającej na bazaltowej skale. Na wieży kościoła znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się widok na Reykjavík i otaczające go góry.

Hallgrímskirkja Islandia

fot: pexels.com#18 Katedra w Chartres, Francja

Katedra Notre-Dame w Paryżu to budynek, który bez trudu rozpozna każdy z nas. Tymczasem około 90 km od Paryża znajduje się Katedra w Chatres, która jest oszałamiającym dziełem architektury, spokojnie mogącym rywalizować ze słynną Notre-Dame. Dzięki łękowym przyporom i witrażowym oknom, UNESCO nazywa katedrę „szczytowym punktem francuskiej sztuki gotyckiej” i „arcydziełem”. W średniowieczu co roku odbywały się tu cztery wielkie odpusty, na które ściągały tłumy pielgrzymów.

katedra w Chartres

fot: britannica.com#17 Kościół Grundtviga, Kopenhaga, Dania

Kopenhaga znana jest z bycia stolicą nowoczesnego duńskiego dizajnu. Kościół Grundtviga jest równie spektakularny na zewnątrz, co i w środku dzięki przepastnej sali i górującymi nad nią łukami. Ponieważ Kopenhaga jest kolebką projektantów mebli – nic zatem dziwnego, że Kaare Klint, jeden z architektów pracujących przy planach kościoła zaprojektował także drewniane i wiklinowe krzesła.

 Kościół Grundtviga - Kopenhaga

fot: nextnews.com#16 Bazylika Hagia Sophia, Istambuł, Turcja

Hagia Sophia to arcydzieło architektury, które na przestrzeni wieków spełniało wiele ról. Najpierw służyła jako kościół, później meczet, a obecnie muzeum. Budynek jest wspaniałym przykładem architektury bizantyjskiej. Poza okazałą kopułą i czterema minaretami na zewnątrz, bazylika ozdobiona jest również wewnątrz pięknymi mozaikami, które datowane są na IX wiek.

Hagia Sophia - bazylika w otoczeniu minaretów

fot: podroze.gazeta.pl

Skomentuj