Kamienna wioska Monsanto w Portugalii
Nowe!

Monsanto – najbardziej portugalska wioska w całej Portugalii

Choć Monsanto położone jest daleko od najważniejszych miast Portugalii – Lizbony i Porto, tuż przy granicy z Hiszpanią, uznana została w 1938 roku za najbardziej portugalską wieś w całej Portugalii. O niezwykłym charakterze Monsanto stanowią m.in. domki pochowane pomiędzy granitowymi głazami. Ta niezwykle malownicza wioska zachowała swój urok i po dziś dzień jest chroniona przepisami.

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. depositphotos.com



Monsanto – położenie

Monsanto (w języku portugalskim oznacza „święta góra”), to mała wioska położona w portugalskiej gminie Idanha-a-Nova, na skalistym wzgórzu w pobliżu granicy z Hiszpanią. Zamieszkuje ją nieco ponad 800 osób. Góra Monsanto wznosi się na wysokość 758 m n.p.m. Skała, z której zbudowane jest wzgórze oraz zabudowa to granit. Dzięki połączeniu natury i ukształtowania terenu w budownictwie – skały przekształcono w części konstrukcyjne domów.

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. depositphotos.com



Monsanto – historia

Monsanto było głównym miastem regionu od 1174 roku, aż do początku XIX wieku, a w latach 1758 – 1853 stanowiło siedzibę powiatu. Najstarsze ślady człowieka na Górze Monsanto (z łaciny Mons Sanctus) pochodzą z wczesnej epoki kamienia. W późniejszym czasie u podnóża góry osiedlili się Rzymianie. Na tym obszarze znaleziono również ślady Wizygotów z wczesnego średniowiecza, a nawet wcześniejszej obecności Arabów.

W XII wieku król Portugalii Afonso I odbił Monsanto od Maurów w ramach chrześcijańskiej rekonkwisty. W 1165 roku nadał opiekę nad miastem zakonom rycerskim, najpierw Zakonowi Templariuszy, a później Zakonowi Santiago. Wielki Mistrz Zakonu Templariuszy, Gualdim Pais, był kierownikiem budowy twierdzy. Niestety średniowieczny zamek został zniszczony w XIX wieku na skutek wybuchu amunicji znajdującej się w zamkowej składnicy.

ruiny zamku w Monsanto

ruiny zamku w Monsanto // fot. depositphotos.com




Monsanto stało się powszechnie znane jako „najbardziej portugalska wioska Portugalii” dzięki konkursowi sponsorowanemu przez rząd, który przyznał Monsanto to wyróżnienie w 1938 roku. Tytuł został przyznany przez portugalski Sekretariat Propagandy pod rządami Estado Novo. Trofeum w tym konkursie był symbol Portugalii – Srebrny Kogut (Galo de Prata), zaprojektowany przez Abla Pereira da Silva. Można go zobaczyć na szczycie Wieży Zegarowej (Wieży Lucano) w Monsanto.

Monsanto – niezwykłe atrakcje najbardziej portugalskiej wioski

Mieszkańcy Monsanto musieli się przystosować do otaczającego ich środowiska, budując swoje domy wokół istniejących głazów. Po dziś dzień do transportu wybierają osły, dzięki czemu udało się zachować średniowieczny klimat tej wioski. O kształcie i architekturze kamiennych domów decydowało ułożenie skał – masywne głazy zostały wykorzystane jako ściany, podłogi, czy dachów domów w Monsanto. To sprawia, że w tej najbardziej portugalskiej wiosce znajdują się jedne z najbardziej niezwykłych domów na świecie.

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. Flickr

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. Flickr




Do najważniejszych zabytków należą ruiny zamku Monsanto. Z zamku widoki rozciągają się aż do granicy z Hiszpanią i Serra da Estrela. W pobliżu zamku znajdują się ruiny rzymskiej kaplicy z pięcioma kamiennymi grobowcami. Ważnym obiektem jest Wieża Zegarowa, inaczej Wieża Lucano ze Srebrnym Kogutem, kopią nagrody, która była trofeum we wspomnianym powyżej konkursie. We wsi znajduje się też kilka placów i maleńki romański kościółek misericordia – miłosierdzia.
kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. depositphotos.com

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. depositphotos.com

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. depositphotos.com

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. Duca696 via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link

kamienna wioska Monsanto w Portugalii

fot. Rafaeltg1 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Zobacz też:

Dziwne budynki z całego świata
25 najbardziej kolorowych miast na świecie
Giethoorn – „holenderska Wenecja”
Najpiękniejsze miasta na wodzie
Matera – miasto wykute w skale

Skomentuj