Mój dom - moja twierdza! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Mój dom – moja twierdza!

Prace fotografa Petera Menzela sprawiają, że zastanowisz się nad tym, w jak różnych warunkach żyją ludzie na całym świecie, jak różne są ich potrzeby, stan posiadania, wartości, wg których kierują się gromadząc te, a nie inne rzeczy. Choć historia przedstawiona na zdjęciach ma już ćwierć wieku, wywołuje wrażenie takie samo jak kiedyś, a niektóre miejsca nie zmieniły się prawie wcale mimo upływu lat.

Menzela, na początku lat dziewięćdziesiątych, podróżował do kilkudziesięciu krajów. W każdym z nich znajdował najbardziej typowe rodziny ze średnim dochodem, które poprosił, aby dosłownie „przewróciły dom na lewą stronę” – wynieśli na zewnątrz wszystkie wartościowe rzeczy. Efekt był imponujący – niektórzy ograniczyli się tylko do kilku mebli, podczas gdy inni wystawiali niemalże wszystko, po drobne, choć cenne bibeloty.

Sami popatrzcie, jak różnią się od siebie idee dobrobytu, a lepiej zrozumiecie kim są ludzie, którzy żyją z nami na tej samej planecie.

1. Muzykująca i kochająca konie rodzina z Reykjaviku na Islandii.

2. Całe rodziny, jak ta sześcioosobowa, mieszkają w jutach. Mongolia, Ułan Bator.

3. Dla rodziny Balderas najważniejszą rzeczą jest telewizor. Meksyk, Guadalajara.

4. Przestronny dom, kilka luksusowych aut i dywanów stanowi o dobrobycie rodzin w Kuwejcie.

5. Ta wielopokoleniowa rodzina mieszka w połączonych domach. Zasadniczo o stanie posiadania decyduje ilość naczyń, na któryh można przygotować posiłki. Mali. Kuakuru.

6. Kapralova Rodzina stwarzających na podwórku jego domu. Rosja, Suzdal

7. Ten dom ma trzy kondygnacje: pierwsza jest przeznaczona dla bydła, na drugiej mieszkają ludzie, a trzecia to po prostu spiżarnia. Bhutan (Azja Południowa)

8. Trzy pokolenia rodziny Costa pod jednym dachem. Kuba, Hawana.

9. Typowa amerykańska rodzina o przeciętnych dochodach. Posiadają wiele przedmiotów, ale w centrum zawsze Biblia. Stany Zjednoczone, Texas.

10. Ta rodzina utrzymuje się z uprawy ryżu. Tajlandia.

11. Najważniejszą rzeczą dla tej rodziny jest telewizor. Mają też ogród z drzewami mandarynki i staw, w którym hodują karpie. Chiny, prowincja Yunnan.

12. Rodzina Caven. Stany Zjednoczone, Kalifornia.

13. W tym domu chyba najwięcej jest elektroniki i… butów. Jednak najlcenniejsze są ceramika i złoto. Japonia. Tokio.

źródło: fishki.net

Skomentuj