Nowe!

25 potworów morskich, o których istnieniu nie miałeś pojęcia

2 / 3

16. Mitsukurina – rekin chochlik

Wystarczy jedno spojrzenie na tego rekina, żeby przyprawić większość ludzi o dreszcze. Żeby złapać ofiarę potrafi wysunąć całą szczękę, przerażające! Mitsukurina występuje w głębinach morskich, poniżej głębokości 200 metrów, a odżywia się m.in. głowonogami, skorupiakami i rybami. Największy opisany okaz “rekina chochlika” to samiec złowiony w pobliżu wyspy Oshima w 1967 roku – miał podobno 367 cm i ważył 169,5 kg.

rekin chochlik

fot: nbcnews.com15. Buławik

Mimo, że Buławik wygląda dziwnie, jego okropność na tym się nie kończy. Ta głębinowa ryba wydaje z siebie potworny smród, ponieważ zawiera dużo nadtlenku trimetyloaminy, który odpowiedzialny jest za „rybi zapach”.

Buławik ryba

fot: scientificamerican.com14. Neoclinus blanchardi

Mimo, że nie jest zagrożeniem dla ludzi, ta ryba w poczuciu zagrożenia otwiera swoją ogromną paszczę, żeby odstraszyć drapieżniki. Człowiek czy nie, wystarczy jedno spojrzenie, żeby odpłynąć jak najdalej….

ryba neoclinus blanchardi

fot: biologocurioso.files.wordpress.com13. Bathynomus

Ten padlinożerca żyje na głębokości 2 km i potrafi przetrwać do 8 tygodni bez jedzenia. To praktycznie podwodny karaluch, który osiąga rozmiary do 76 cm i waży około 1.7 kg.

gigantyczny skorupiak Bathynomus

fot: http://scienceblogs.com12. Anoplogaster cornuta

Te paskudy żyją 5 kilometrów pod poziomem wody. Ciśnienie na tej głębokości zmiażdżyłoby człowieka. Jeżeli ciśnienie nie zrobiłoby swojego, zostałby rozszarpany przez te przerażające zęby. Ta ryba ma największe zęby w proporcji do ciała ze wszystkich ryb w oceanie! Gatunek ten odkryto w 1833 roku.

Anoplogaster cornuta

fot: Pinterest.com11. Astronesthes similus

Ta przerażająca ryba ma haczykowate zęby, które ułatwiają jej złapanie ofiar. Żyje na takiej głębokości, że nie dociera do niej słońce. Jeśli spotkałbyś ją kiedyś, jej bioluminescencyjna skóra i koszmarne zęby pozostawiłyby okropne wspomnienie. Ta żyjąca w centralnej części zachodniego Atlantyku ryba osiąga do 15 cm długości.

astronesthes ryba

fot: U.S. National Oceanic and Atmospheric Administration za wikipedia10. Idiacanthus atlanticus

Ta przypominająca obcego ryba, żyje głęboko na dnie oceanu (na głębokości od 1,000 do 2,000 metrów), wytwarza własne światło i posiada ostre jak brzytwa zęby. Co ciekawe długość tych stworzeń dochodzi do 53 cm u samic i zaledwie 5 cm u samców.

Idiacanthus atlanticus

GM. Woodward za wikipedia.org9. Japoński krab pacyficzny

Przeraża już sam jego rozmiar – ten krab dorasta do 4 metrów i jest największym krabem na świecie. Żyje 300 metrów pod wodą, chociaż spotykano je również na głębokości 800 metrów. Większość czasu kraby spędzają w oceanie, a na brzeg wychodzą jedynie w okresie wiosennym, by złożyć jaja. Właśnie wtedy łatwo jest spotkać je na japońskich plażach. Niektórzy badacze twierdzą, że japoński krab pacyficzny dożywa wieku nawet 100 lat, lecz wszystkie te hipotezy nie zostały jeszcze potwierdzone.

japoński krab pacyficzny - największy krab na świecie

fot: Michael Wolf (za wikipedia.org)

Skomentuj