Poznaj 15 ciekawostek o Zanzibarze! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Poznaj 15 ciekawostek o Zanzibarze!

Gdy słyszymy Zanzibar mamy przed oczami wakacje idealne – rajskie plaże, tropikalny klimat, egzotyczna przyroda, nieskazitelnie czyste niebo, turkusowa woda oceanu, sympatyczna lokalna ludność i niesamowita przygoda, która czeka na nas za każdym rogiem. Przedstawiamy 15 interesujących ciekawostek o Zanzibarze.

Zanzibar plaża

fot. depositphotos.com



Zanzibar to nie jest jedna wyspa

Powszechnie uważa się, że Zanzibar to jedna wyspa, jednak jest to cały archipelag wysp u wybrzeży Tanzanii. Składa się z największej wyspy Zanzibar lub lokalnie Unguja, wyspy Pemba oraz wielu mniejszych wysp. W 1964 roku archipelag uzyskał autonomię i dołączył do Zjednoczonej Republiki Tanzanii, posiada własny 50 osobowy parlament, rząd oraz prezydenta.

Stone Town

Stone Town, czyli Kamienne Miasto to najstarsza dzielnica stolicy wyspy – miasta Zanzibar. Wąskie uliczki, w których mieszczą się tylko rowery i piesi. Budynki z kamienia koralowego, które są architektoniczną mieszanką wpływów arabskich, europejskich, afrykańskich i indyjskich. Unoszący się zapach egzotycznych przypraw, liczne bazary i dzielnica portowa. To wszystko sprawia, że miasto jest swoistym centrum kultury Zanzibaru. Nic dziwnego, że Kamienne Miasto jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zanzibar Stone Town

Jedna z uliczek Stone Town // fot. depositphotos



Zanzibar – wyspa przypraw

Zanzibar znany jest na świecie jako „wyspa przypraw”, od wieków eksportuje się stąd aromatyczne dobra. Liderem gospodarczym są goździki – ten wyspiarski kraj jest trzecim na świecie producentem tej niesamowitej przyprawy. Poza goździkami w zanzibarskim powietrzu unoszą się zapachy wanilii, pieprzu, kardamonu, cynamonu, gałki muszkatołowej, kurkumy czy trawy cytrynowej.

Wojna angielsko-zanzibarska

Konflikt zbrojny, który miał miejsce w 1896 roku uznawany jest za najkrótszy znany zbrojny konflikt międzynarodowy. Trwająca 38 minut wojna pochłonęła jednak 500 ofiar śmiertelnych, z których większość to żołnierze sułtana i mieszkańcy miasta. Po stronie brytyjskiej ranny został jedynie jeden podoficer.

Zanzibar wojna

Siedziba Sułtana, która została ostrzelana przez Brytyjczyków // fot. wikipedia/domena publiczna



Dwie pory deszczowe

Na Zanzibarze występują dwie pory deszczowe, ale większość mieszkańców wyspy cieszy się ciepłym klimatem przez cały rok. Jak większość krajów położonych w pobliżu równika, Zanzibar ma równe dnie i noce, po 12 godzin. Jego pory deszczowe dzielą się na krótkie i długie. Długa pora deszczowa występuje między marcem a majem, zaś krótka ma miejsce na przełomie listopada i grudnia. Jeżeli wybieracie się na Zanzibar warto o tym pamiętać, aby móc w pełni cieszyć się gorącym słońcem i błękitnym niebem.

Jozani Forest

Jozani Forest to jedyny Park Narodowy na Zanzibarze. Jest to ostatni ocalały las tropikalny na wyspie. Bardzo licznie zamieszkuje go endemiczny gatunek małpy zwany Red Colobus. Endemitem był również lampart zanzibarski. Nasilający się konflikt pomiędzy lampartami a lokalną ludnością oraz jego demonizacja doprowadziło do wyginięcia tego drapieżnika.

Zanzibar Małpy Red Colobus

fot. Olivier Lejade from France via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



Zanzibarska gwiazda Rocka

Na Zanzibarze, na starym mieście zwanym Stone Town, 5 września 1946 roku, w ówczesnej kolonii brytyjskiej przyszedł na świat Forrokh Bulsara, znany światu jako Freddie Mercury – wokalista Queen, jednego z najsłynniejszych zespołów rockowych w historii. Imię Freddie nadano mu w szkole z internatem w Indiach. Natomiast nazwisko Mercury zmienił sobie sam po przeprowadzce do Londynu i rozpoczęciu kariery muzycznej.

Zanzibar ciekawostki – taniec Dumbak

Taniec Dumbak pochodzi z Zanzibaru, jest uznawany za najbardziej zmysłowy taniec świata. Jest to rodzaj tańca brzucha, który wykonywany jest z chustami. Dziewczynki uczą się go tutaj od najwcześniejszych lat dzieciństwa. Turyści mogą nauczyć się prostych ruchów tego tańca biorąc udział w warsztatach prowadzonych przez lokalne kobiety.

Nungwi i łodzie Dau

Na północnym krańcu wyspy Zanzibar, znajduje się wioska rybacka o nazwie Nungwi. Uważa się ją za centrum budowy łodzi „Dau”, w stylu tradycyjnym. Pierwotnie były to arabskie statki żaglowe z jednym bądź kilkoma żaglami służące do handlu i przewozu ludzi. Używane głównie u wybrzeży wschodniej Afryki, Półwyspu Arabskiego oraz Indii. Współczesne Dau to łodzie handlowe o smukłym i wydłużonym kształcie i ładowności do 500 ton, używane często do… przemytu narkotyków i współczesnego piractwa.

Zanzibar łodzie

fot. Muhammad Mahdi Karim via wikipedia, GFDL 1.2, Link



Czas Zanzibarski

Na Zanzibarze czas płynie nieco inaczej i nie chodzi tu o strefę czasową. Na Zanzibarze lokalni mieszkańcy używają swojego czasu słonecznego. Zatem doba dla tubylca zaczyna się tu o 6 rano, kiedy wschodzi słońce. Tak przez miejscowych liczony jest czas zanzibarski.


Sprawdź też: najlepsze atrakcje turystyczne Zanzibaru

Żółtka są… białe, nie żółte

Jeśli będziecie na Zanzibarze nie zdziwcie się, gdy w restauracji lub hotelu dostaniecie jajka, których „żółtka” są białe. Nie smakują inaczej, nie są też zepsute – tutejsze kurczaki żywią się ziarnem, które sprawia, że produkują jednobarwne jaja.



Zanzibar ciekawostki – pizza

Czas na kulinarną ciekawostkę o Zanzibarze. Fani pizzy mogą wzdragać się przed daniem, które tak daleko odbiega od swojej pierwotnej definicji. Zanzibarska pizza przypomina bowiem coś pomiędzy omletem i naleśnikiem wypełnionym farszem, a nie pizzę którą znamy. Sam farsz również może być nieco zaskakujący od awokado z kalmarem, przez homara z serem, snickersa z bananem, po biały ser z posiekanymi warzywami i jajkiem.

Zanzibar ciekawostki pizza

fot. depositphotos.com



Najsłynniejsza restauracja na Zanzibarze

A skoro jesteśmy przy jedzeniu to nie sposób nie wspomnieć o restauracji The Rock. To z całą pewnością najsłynniejsza restauracja na Zanzibarze, którą za cel swojej podróży stawia wielu turystów. Jak sama nazwa wskazuje restauracja mieści się w małym domku usytuowanym na skale. Co ciekawe przed południem można dostać się do niej suchą stopą, jednak po południu przypływ zalewa ścieżkę i jedyny sposób to podpłynięcie łódką. Restauracja na skale znajduje się niedaleko wioski Michamvi, na na południowo-wschodnim wybrzeżu wyspy Unguja. W menu poza owocami znajdziemy dania z kurczaka i makarony.



Prison Island

Jedną z wysp archipelagu jest Changu znana również jako Prison Island. Nie jest to jednak miejsce, gdzie znajduje się więzienie – żyją tu żółwie olbrzymie. Zanzibar otrzymał je w prezencie od rządu Szeszeli na początku XX wieku. Z początkowych 4 osobników stado rozrosło się do ponad 100 żółwi. A skąd wzięła się alternatywna nazwa wyspy? Otóż pod koniec XIX wieku powstał tu kompleks więzienny – nie trafił tu jednak żaden więzień. Zamiast tego Prison Island stała się centralną stacją kwarantanny dla całej Afryki Wschodniej, podczas epidemii dżumy w 1898 roku. Obecnie na wyspie znajdują się również domki letniskowe i pensjonaty.

Zanzibar żółwie

Żółwie na wyspie // fot. Muhammad Mahdi Karim via wikipedia, GFDL 1.2, Link



Kolorowa telewizja

W 1974 roku Zanzibar jako pierwszy ze wszystkich krajów afrykańskich wprowadził kolorową telewizję. Pomimo przynależności do tej samej republiki, Tanzania kontynentalna nie zdecydowała się na taki krok (tam kolorowa telewizja pojawiła się dopiero 20 lat później) z powodu… sprzeciwu prezydenta kraju.


To była już ostatnia ciekawostka o Zanzibarze. Jeśli znasz inne, koniecznie prześlij do nas – chętnie ją opublikujemy. Poniżej znajdziesz więcej ciekawostek o państwach i miastach.

Zobacz też:

16 ciekawostek o Madrycie
22 ciekawostki o Paryżu
15 ciekawostek o Amsterdamie
Zakopane ciekawostki
Australia ciekawostki

Skomentuj