30 ciekawostek o Australii
Nowe!

30 ciekawostek o Australii

Myśląc o Australii pierwsze skojarzenia to przede wszystkim flora i fauna tego kraju – kangury, koale, pająki, czy Wielka Rafa Koralowa. Inni na hasło Australia przypomną sobie Olimpiadę, lub Operę w Sydney.

Dziś ciężko uwierzyć, że Australia, podobnie jak Antarktyda, była w zupełnej izolacji od reszty świata aż do połowy XVIII wieku. Najpierw dotarli tu Portugalczycy w XVI wieku, a następnie Holendrzy w XVII wieku. Jedni i drudzy uznali jednak, że niezamieszkany kontynent jest nieprzyjazny dla Europejczyków zarówno pod względem przyrodniczym, jak i klimatycznym. Dopiero angielski podróżnik James Cook, który dotarł tu w 1768 roku przebadał wschodnie wybrzeża i stwierdził, że nadają się do zamieszkania. Cook nazwał odkryte terytoria Nową Południową Walią i zaanektował je dla Korony brytyjskiej. Zapraszam do krótkiej podróży po ciekawostkach o Australii 🙂

australia ciekawostki

Fotografia kangura – źródło: facebook.com/thekangaroosanctuary, dwie kolejne pochodzą z serwisu unsplash.com (domena publiczna)



#1. W Australii jest więcej kangurów niż ludzi

Liczba ludności w Australii stanowi około 20 milionów, z kolei liczba kangurów zamieszkujących ten region stanowi dwa razy tyle, czyli ponad 40 milionów. Rdzenni mieszkańcy Australii z tego względu, że populacja tych zwierząt jest tak liczna mają do nich inne podejście – kangury traktuje się je jak swego rodzaju szkodniki. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kangury uszkadzają ogrodzenia, odbierają zwierzętom hodowlanym wodę i żywność, oraz niszczą uprawy zboża.

Jednym z najbardziej znanych australijskich kangurów był Roger, który zasłynął dzięki swojej muskularnej sylwetce. W samym serwisie youtube filmy z jego udziałem obejrzano ponad 15 milionów razy.

kangur Roger

fot. facebook.com/thekangaroosanctuary/



#2. Góra Kościuszki

Uwaga, uwaga Australia może pochwalić się najwyższym szczytem, który to odkryty został przez Polaka – Edmunda Strzeleckiego. Nadano mu nazwę „Góra Kościuszki”, jednak niewielu Australijczyków o tym wie, gdyż używają oni uproszczonej nazwy „Kozijosko Mt”.

#3. Stolica – nie stolica

Pierwszym skojarzeniem jakie mamy myśląc o stolicy Australii jest Sydney. Nie jest to jednak prawda – stolicą Australii jest bowiem znajdująca się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Melbourne, a Sydney – Canberra.

#4. Uwaga! Dziki wielbłąd

Dawniej większość Australii stanowiły pustynne bezdroża. Pierwsi odkrywcy sprowadzili z Afganistanu wielbłądy, gdyż konie nie potrafiły sobie poradzić na takich terenach. Jednak, gdy wszystkie tereny zostały już przez nich odkryte wielbłądy wypuszczono. Mimo tego iż zwierzęta nie były przyzwyczajone do takiego trybu życia, poradziły sobie świetnie w nowych warunkach. Obecnie ich „dzika” populacja liczy już 750 tysięcy.

#5. Środek lata w środku zimy

Australia w przeciwieństwie do Polski znajduje się na drugiej półkuli dlatego też wtedy, gdy u nas jest zima to w Australii właśnie jest środek lata. Należy o tym pamiętać wybierając się na wakacje do tego kraju.

#6. Najdłuższy płot świata

To właśnie w Australii znajduje płot mający ponad 5000 km długości, który ma chronić hodowle owiec przed dziko żyjącymi psami dingo. Każdego dnia odbywa się jego renowacja, gdyż ciągnie się on przez pół Australii. Płot ma nawet swoją nazwę – „Dingo fence”, czyli Płot Dingo.

Dingo Fence - najdłuższy płot na świecie

Fragment dingo fence w pobliżu Coober Pedy // fot. CC BY-SA 3.0, Link



#7. Miasto podziemnych domów

W momencie, gdy na australijskiej pustyni zaczęli pojawiać się pierwsi osadnicy zaczęto na jej środku dostrzegać najdroższe kamienie świata – opale. Pustynny klimat okazał się jednak bardzo wymagający, więc zaczęto budować domy pod ziemią. Przykładem takiego podziemnego miasta w Australii jest Coober Pedy, które zamieszkiwane jest przez 1.5 tysiąca osób, z których większość mieszka pod ziemią. Więcej o podziemnym mieście Coober Pedy pisaliśmy tutaj.

Podziemne tunele w Coober Pedy

Podziemne tunele w Coober Pedy (fot: http://bigpicture.ru/)

Podziemne domy w Coober Pedy

Podziemne domy w Coober Pedy (fot: http://bigpicture.ru/)



#8. Aborygeni elementem fauny

Aborygenów, czyli rdzennych mieszkańców australijskiego lądu przez wiele lat uznawano za faunę i florę Australii – strzelano do nich jak do kangurów. Zostali oni wypisani z tego rejestru w połowie lat 60-tych i wówczas zaczęto ich traktować bardziej po „ludzku”. Ich kultura jest najstarszą istniejącą kulturą świata i trudno uwierzyć w to, że tak długo ich prawa nie były przestrzegane.

W 2008 roku Aborygeni doczekali się przeprosin ze strony rządu za zbrodnie popełnione kilkadziesiąt lat wstecz. Premier Australii Kevin Rud przeprosił rdzennych Australijczyków za zbrodnie skradzionych pokoleń – chodziło o odebrane dawniej dzieci, które oddawane były pod opiekę białym rodzinom. Po dziś dzień istnieje w Australii wiele programów mających na celu wyrównanie szans i polepszenie warunków życia dla tej grupy kulturowej.

#9. Największa hodowla krów

W Australijskim stanie Południowa Australia znajduje się Anna Creek Station, czyli największe ranczo świata, na którym hoduje się krowy. Hodowla ta jest tak duża (ma 23,677 km² powierzchni), że zwierzęta zaganiane są przy pomocy quadów i helikopterów. Dla porównania największa hodowla w USA ma 6000 km².

Pierwotnie zajmowano się tu hodowlą owiec, jednak z powodu licznych ataków psów dingo na te zwierzęta postawiono na bydło. Na pastwisku łącznie może przebywać 16000 sztuk bydła. Z powodu nawiedzających Australię susz ilość bydła spadła i wynosi obecnie mniej niż 9500 sztuk.

#10. Jadowite węże

Aż 17 z 26 najbardziej jadowitych węży świata zamieszkuje Australię. Oczywiście nie oznacza to, że węże będą na was czyhać na każdym kroku 😉

#11. Najdłuższe pole golfowe na świecie

Na grę w golfa na tym polu golfowym trzeba się przygotować, gdyż pokonanie wszystkich jego etapów zajmuje co najmniej 4 dni. Pole to ma 1365 km długości, zaczyna się w Cedunie, a kończy w Kalgoorlie prowadząc przez pustynną nizinę Nullabor.


#12. Australia w liczbach

Australia to szósty pod względem wielkości kraj na świecie – ma 7,7 miliona km². Jednocześnie jest największą wyspą świata i najmniejszym kontynentem. Gdybyśmy chcieli porównać wielkość Australii np. w stosunku do Polski, okazałoby się, że jest ona 24 razy większa. Obszar Australii jest tak duży, że pomieściłby większość krajów europejskich na swoim terenie.

#13. Australia – populacja

W Australii mieszka ponad 25,5 mln osób, jednak co ciekawe z racji dużego obszaru jaki zajmuje ten kraj, na 1 km² przypadają tylko 3 osoby. Jest to trzeci najmniej zaludniony kraj świata. Bardzo duża część Australii nazywana „outbackiem” jest praktycznie niezamieszkała, gdyż stanowią ją obszary pustynne.

Jeśli chodzi o różnorodność kulturową to można tu spotkać ludzi niemal z całego świata. Według danych Biura Statystycznego z roku 2019 ponad 7,5 mln osób, czyli ok. 30% populacji urodziło się poza granicami Australii. Oprócz dominującego języka angielskiego przebywając w Australii usłyszeć możesz między innymi język arabski, mandaryński, kantoński, wietnamski.

#14. Bogactwo fauny

Fauna Australii jest niezwykle różnorodna, a dzięki izolacji od świata miały szanse rozwinąć się tu organizmy niespotykane dotąd nigdzie indziej. Najbardziej popularnym australijskim zwierzęciem jest kangur, a zaraz za nim plasuje się koala. Ponadto spotkać tu można częściowo żyjące pod wodą dziobaki, czyli połączenie kaczki i bobra. Ich samce w ostrodze noszą jad, który może zabić na przykład psa.

Mówiąc o faunie Australii nie można pominąć kolczatki, która z pozoru przypomina jeża. Co ciekawe kolczatka oprócz podobizny do jeża nie ma z nim więcej nic wspólnego – składa jaja, posiada torbę jak kangur, a młode zlizują mleko z brzucha matki.

Wśród zwierząt zamieszkujących Australię nie można pominąć tych, które wywołują u niektórych przyspieszone bicie serca. Wśród nich między innymi: pająki, krokodyle jadowite węże i rekiny. Jeśli mówimy już o wężach to na pierwszym miejscu jako mieszkańca Australii należy wymienić najbardziej jadowitego węża świata – tajpana, którego można spotkać w towarzystwie pająka ptasznika i pająka zwanego redback. To jednak nie wszystko – za najbardziej niebezpieczne zwierzę Australii uznano „box jellyfish”, czyli śmiercionośne meduzy.

dziobak australisjki

Dziobak australijski // fot. CC BY-SA 3.0, Link



#15. Dowody na istnienie życia

Naukowcy od lat prześcigają się w doniesieniach dotyczących pojawienia się życia na Ziemi. To właśnie w Australii znaleziono najstarszą skamieniałość. Odkryto ją w regionie Pilbar, w Parku Narodowym Karijini – to znalezisko dowiodło, że życie istniało już 3,5 miliarda lat temu. Szczątki pozostawione na piaskowcu należały do bakterii. Wśród miejsc, w można zobaczyć skamieniałości będąc w Australii wyróżnić można: Lighting Ridge, Inverloch, Riversleigh czy Naracoorte

#16. Australijki trunek – wino

Czy wiedzieliście o tym, że w Australii znajduje się ponad 60 regionów winiarskich? W Polsce niestety nie ma w sklepach zbyt wielu trunków australijskiego pochodzenia, jednak będąc w Australii możesz rozkoszować się ich smakiem. W 2018 roku wyprodukowano 1,29 miliardów litrów wina, z których Shiraz i Cabernet sauvignon są najbardziej popularne.

Co więcej, to pewien Australijczyk (Thomas Angove) wpadł na pomysł, aby sprzedawać wino w pudełkach i w ten o to sposób w 1965 roku narodził się „goon”, a więc wino w pudełku.

Winnica w Tasmanii

Jedna z winnic w australijskim stanie Tasmania // fot. By CC BY-SA 4.0, Link



#17. Australijskie wynalazki

Przez wiele lat Australijczycy dowiedli tego, iż są bardzo pomysłowym narodem. Ich wynalazki zmieniły świat. Dla przykładu Dr David Warren wynalazł czarną skrzynkę umieszczaną obecnie w samolotach, a Mark Lidwill i Edgar Booth pierwszy rozrusznik serca. Znane wszystkim Google Maps to pomysł dwóch Duńczyków mieszkających w Sydney i dwóch Australijczyków, którzy założyli startup Where 2 odkupiony następnie przez firmę Google.

Z kolei Howard Florey, australijski naukowiec przed laty wynalazł penicylinę (wspólnie z Alexandrem Flemingiem i Ernestem Chainem), a Arthur James Arnot wiertarkę elektryczną. Pozostałe wynalazki pochodzące z tego kraju to m.in.: szczepionka przeciw wirusowi HPV, USG, Wi-fi, zjeżdżalnia do ewakuacji z samolotu i odporna na zarysowania soczewka do okularów.

#18. Dawne wulkany

Australia pod względem aktywności wulkanicznej jest obecnie bardzo spokojna, jednak nie zawsze tak było. Dawniej na jej terenie działał wulkan zwany Tweed, który obecnie nazywany jest największym wygasłym wulkanem świata. Po wulkanie tym pozostała Góra Mount Warning, z której obserwować można malownicze wschody słońca.

#19. Australijskie bogactwo UNESCO

Australia to kraj, który znalazł się w czołówce krajów z największą liczbą naturalnych obiektów wpisanych na listę UNESCO. Znajduje się ich tam aż 12, a są to między innymi: Wielka Rafa Koralowa, Fraser Island (Wielka Wyspa Piaszczysta), Park narodowy Gór Błękitnych, Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta, czy też grupa Wysp Lord Howe Island.


#20. Opera w Sydney

Opera w Sydney to oprócz kangurów i „misi” koala najbardziej rozpoznawalny element Australii. Dawniej jej miejsce zajmowała… zajezdnia tramwajowa. W 1956 roku został ogłoszony konkurs na projekt opery, którego założenia obejmowały m.in czas budowy (nie dłużej niż 4 lata) oraz cenę (w granicach 7 milionów dolarów). W konkursie zwyciężył projekt Jorna Utzona, jednak założenia konkursowe zostały dość mocno zweryfikowane – budowa przedłużyła się do 14 lat i kosztowała 102 miliony.

Budynek Opery w Sydney zajmuje 1,8 hektara, ma 183 m długości i 120 m szerokości. Wybudowany został na 588 betonowych filarach, które wbite są w dno morskie do poziomu 25 m. Sam dach waży 161000 ton. Operę w Sydney każdego roku odwiedza 11 milionów osób.

opera w Sydney ciekawostki

fot. pattyjansen // pixabay.com



#21. Australijskie monolity skalne

W Australii znajdują się dwa potężne monolity skalne. Pierwszy – Uluru nazywany również świętą skałą Aborygenów jest największym na świecie monolitem skalnym zbudowanym z jednego rodzaju skały. Jego obwód wynosi 9.4 km, a wysokość 348 m. n. p. m. Pod ziemią ukryte jest jeszcze 2,5 km tego kamienia.

Drugim monolitem jest Mount Augustus, czyli góra zlokalizowana w Australii Zachodniej, która jest największym monolitem świata zbudowanym z różnego rodzaju skał. Jego wysokość to 1105 m. n.p.m , a powierzchnia jaką zajmuje to 4795 ha.

Uluru, Oolora (znana także pod nazwą ang. Ayers Rock oraz The Rock) – formacja skalna w centralnej części Australii

Uluru, Oolora (znana także pod nazwą ang. Ayers Rock oraz The Rock) – formacja skalna w centralnej części Australii // fot. Photoholgic via unsplash.com



#22. Australijskie wyspy

Okolica Australii obfituje w wyspy – przynależy do niej aż 8222! To właśnie w Australii zobaczyć można największą na świecie piaszczystą wyspę zwaną Fraser Island. Amatorzy żeglarstwa uwielbiają z kolei australijski archipelag Wysp Whitsundays, na który składa się 74 wyspy o łącznej powierzchni 282,82 km². Do Australii przynależą również wyspy znajdujące się daleko na Oceanie Spokojnym, oceanie Indyjskim i Południowym. Wyspy te są przybrzeżnymi terytoriami Australii – wśród nich są m.in wyspa Cocos zamieszkiwana przez mniejszość malajską, wyspa Norfolk, wyspa Bożego Narodzenia, czy też wyspa Heard.

#23. Waluta Australii

Czym zapłacimy w Australii? Od 1966 roku jej walutą jest dolar australijski. Wcześniej był nią funt australijski. Banknoty są tutaj plastikowe (przypadkowo wyprane nie rozpadną się, nie przenoszą bakterii i zarazków i są bardzo trudne do sfałszowania), a monety o mniejszym nominale są większe od tych o wyższym nominale. Co ciekawe dolar australijski jest również oficjalną walutą w Nauru, Tuvalu i Kiribati, a w przeszłości był używany na Wyspach Salomona.

#24. Surowce mineralne

Australia to kraj będący w czołówce 5 największych producentów najważniejszych surowców mineralnych na świecie. Na przykład dochód z przemysłu górniczego stanowi tu 8% PKB. Najwięcej produkuje się: boksytu, tlenku glinu, rutylu, uranu, ołowiu, żelaza, cynku, złota, niklu, manganu, aluminium, diamentów, miedzi, węgla brunatnego i srebra. Co więcej Australia jest największym eksporterem węgla kamiennego, rudy żelaza, tlenku glinu, ołowiu i cynku, a także drugim pod względem wielkości eksporterem uranu na świecie.

największa kopalnia w Australii

The Fimiston Open Pit – największa kopalnia odkrywkowa na południe od równika // fot. CC BY-SA 3.0, Link



#25. Australia – pochodzenie nazwy

Nazwa Australia w odniesieniu do kontynentu została nadana w 1824 roku i pochodzi od słów Terra Australis, czyli Ziemia Południowa. Co ciekawe oficjalna nazwa Australii to Związek Australijski.

#26. Latający lekarze

W Australii główną służbą medyczną działającą w nagłych przypadkach są tak zwani Latający Lekarze, czyli Królewska Lotnicza Służba Medyczna. Jest to instytucja non-profit, która zapewnia opiekę medyczną osobom, które mieszkają z dala od dostępu do świadczeń medycznych. Latający lekarze to jedyna tego typu instytucja na świecie.

latający lekarze Australia

Znak drogowy ostrzegający o możliwości nagłego lądowania samolotu RFDS na drodze // fot. wikipedia, domena publiczna



#27. Australijskie Alpy

Czy wiedzieliście o tym, ze każdej zimy australijskie Alpy pokrywa większa ilość śniegu niż Szwajcarię. Obszar górski rozciąga się tu na 3500 km i biegnie z północy na południe przez stan Queensland, Nową Południową Walię i Wiktorię. Co roku w australijskie góry przybywa tysiące turystów ponieważ panują tu idealne warunki do jazdy na nartach.

Perisher Ski Resport w Australii

Perisher Ski Resort w Nowej Południowej Walii to największy kurort narciarski w Australii // fot. CC BY-SA 3.0, Link



#28. Podział administracyjny

Australia to monarchia konstytucyjna suwerenna z Wielką Brytanią, w której to Królowa Anglii ma tytuł Naczelnika państwa i sprawuje obowiązki ceremonialne. Największy stan Australii to Australia Zachodnia, która jest tej samej wielkości co zachodnia część Europy. Australia składa się z 6 stanów: Australia Południowa, Australia Zachodnia, Nowa Południowa Walia, Queensland, Tasmania, oraz Wiktoria.

#29. Olimpiada w Sydney

W 2000 roku odbyła się w Sydney olimpiada, podczas której Polska zdobyła 14 medali w tym 6 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe. Wiedzieliście, że medale zostały zaprojektowane przez polskiego rzeźbiarza Wojciecha Pietranika?

#30. Flaga i herb Australii

Flaga Australii to granatowy prostokąt. W jego lewym, górnym rogu znajduje się symbol Wielkiej Brytanii, czyli Union Jack. Symbol ten ma przypominać o relacjach Australii z Wielka Brytanią. Pod Union Jack znajduje się sześcioramienna gwiazda, która nawiązuje do sześciu stanów kraju. Z prawej strony znajduje się Krzyż Południa.

Projekt flagi został wyłoniony w wyniku konkursu, do którego wystartowało 30 tysięcy osób. Ostateczna wersja została wybrana 22 maja 1909 roku. Z kolei w herbie Australii zobaczyć możemy emu i kangura. Co ciekawe popularnym daniem w australijskich restauracjach jest Coat od Arms, czyli dwa kawałki mięsa – kangura i emu podawane z sałatką warzywną.

herb Australii

herb Australii // wikipedia, domena publiczna

flaga Australii

Flaga Australii // Hugo Heimendinger via Pexels.com




To była już ostatnia ciekawostka dotycząca Australii. Jeśli Ci się podobało, udostępnij ten na facebooku lub na twitterze. Zapraszamy też do polubienia naszego fanpage’a na facebooku (klik). Inne ciekawostki znajdziesz poniżej.

Zobacz też:

Kuoka krótkoogonowa – prawdopodobnie najszczęśliwsze zwierzę na świecie
12 najdziwniejszych miast na świecie
Niesamowite miejsca na Ziemi
23 zaskakujące ciekawostki o Londynie
20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim

Skomentuj