Malownicza wyspa Skye pełna zabytków i skarbów natury
Nowe!

Malownicza wyspa Skye pełna zabytków i skarbów natury

Podróżnikom, którzy poszukują miejsc zacisznych, spokojnych, lubią surowe krajobrazy, nie przeraża ich częsty deszcz i lubią, gdy niska temperatura na zewnątrz podgrzewana jest przez ciepło ludzkich serc, z pewnością spodoba się szkocka wyspa Skye. Obecność na Skye jest już przeżyciem samym w sobie, szczególnie, jeśli przybywa się tam z dużego, pełnego zgiełku miasta. Kilka dni spędzonych na Hebrydach pozwala na regenerację, a rzadko kursujące autobusy sprawią, że grafik z przyczyn technicznych nie będzie zbyt napięty.

Wyspa Skye – informacje praktyczne

Skye jest dosyć sporych rozmiarów wyspą – częścią archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Wyspy te położone są w północno-zachodniej części kraju i są czasami zaliczane do regionu Highlands, ze względu na ich bliskość do lądu stałego (tzw. „Mainland” – pamiętajmy, że sama Wielka Brytania również jest wyspą). Wyspa Skye bywa nazywana „Szkocją w pigułce” – można tu odnaleźć wszystko, z czego słynie ten fragment Europy: wzgórza Cuilin, niedostępne i chowające się w chmurach, zaciszne porty rybackie w zatokach, klify schodzące do krystalicznie czystej i zimnej morskiej wody oraz prawdziwych Szkotów – sympatycznych, dziarskich, pomocnych i gadatliwych, w szczególności po porcji Guinessa.

Jak dotrzeć na Skye?

Jeszcze nie tak dawno temu wyspa Skye była trudno dostępna, a jedynym sposobem dotarcia na nią były promy. Problem ten rozwiązano w 1992 roku, kiedy to otwarto Most Skye Bridge, łączący miasteczko Kyle of Lochalsch na głównej wyspie Wielkiej Brytanii z osadą turystyczną Kyleakin, położonej już na Skye. Kursują nim również lokalne autobusy dowożące turystów do zamku Eilean Donan jak i linie krajowe – Scottish Citylink. Nie oznacza to, że promy nie docierają już na Skye, wciąż można nimi dopłynąć do np. Amardale.

most prowadzący na wyspę

Most Skye Bridge zbudowany w 1992 roku // fot. depositphotosZwiedzanie Skye – największe atrakcje

Skye to raj dla podróżników szukających spokoju – więc przede wszystkim należy się nim napawać. Każdy zakątek wyspy jest na swój sposób niesamowity, a odkrywanie wyspy Skye może sprawić niewypowiedzianą przyjemność. W otoczeniu szumu fal w Ardvasaar, wiatru we wzgórzach Cuilin, czy powolnego rytmu życia mieszkańców największej miejscowości na wyspie – Portree, które słynie z kolorowych domków w porcie. Wszyscy, którzy uwielbiają wędrówki górskie powinni udać się na trekking po Cuilin Hills. Pośród wzgórz znajdują się m.in. malownicze jezioro Loch Coruisk i urokliwe kaskady Fairy Pools.

Portree na wyspie Skye

Portree to największe miasto i stolica wyspy // fot. depositphotos

Jezioro Loch Coruisk na wyspie Skye

Jezioro Loch Coruisk na wyspie Skye // fot. depositphotos
Najsłynniejsze i najbardziej rozpoznawalne miejsce wyspie to Quiraing, czyli gigantyczne czynne osuwisko położone na północnym krańcu grzbietu Trotternish – to niejako wizytówka Skye. Krajobraz jest tu niesamowity o każdej porze dnia i zmienia się jak z kalejdoskopie – w zależności, czy niebo zasnuwają czarne chmury, czy zbocza oświetla słońce – można poczuć się jak w zupełnie innym miejscu. Niedaleko znajduje się inna słynna atrakcja wyspy – Old Man of Storr – to trzy skały, a w jednej z nich dopatrzyć się można zarysu twarzy starego mężczyzny. Krajobrazy wokół najbardziej wysuniętego na zachód punktu wyspy, położonego na klifie – Neist Pointt zapierają dech w piersiach. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest zabytkowa, lecz wciąż działająca latarnia morska. Jako, że jesteśmy na jednej z Wysp Brytyjskich, to klify będą nam towarzyszyć na każdym kroku. Kolejnym z nich jest Kilt Rock, z wodospadem Mealt Falls, gdzie z wysokości 60 m woda spada prosto do morza.
Quiraing na wyspie Skye

Quiraing – wizytówka Skye // fot. depositphotos

 Old Man of Storr na wyspie Skye

Old Man of Storr na wyspie Skye jest przez wielu fotografów uważany za najpiękniejszy krajobraz na świecie // fot. depositphotos

Klif Neist Point

Klif Neist Point – w tle latarnnia morska // fot. depositphotos

Wodospad na wyspie Skye

Wodospad Mealt Falls wpada prosto do Oceanu Atlantyckiego // fot. depositphotos
Amatorom zwiedzania wyspa proponuje jedyną w okolicy destylarnię whisky – Talisker – do której można dojechać samochodem lub autobusem. Obowiązkowymi punktami na mapie wyspy dla miłośników historii i architektury są zamki. Najpiękniejsze z nich to warownie w Dunvegan z ciekawą wystawą muzealną i pięknymi ogrodami, oraz w Armadale. Warto także odwiedzić ruiny zamków Duntulm i Caisteal Maol oraz Fairy Glen, który co prawda jest skałą, lecz z daleka wygląda jak ruina niewielkiego zamku.
Zamek Dunvegan - wyspa Skye, Szkocja

Zamek Dunvegan // fot. depositphotos

Zamek Armadale

Zamek Armadale // fot. CC BY-SA 3.0, Link

zamek Eilean Donan

Ruiny zamku Eilean Donan // fot. depositphotos

Fairy Glen

Fairy Glen z daleka wygląda jak ruiny zamku. Tak naprawdę to skała bazaltowa, którą ktoś nazwał zamkiem Ewan. // fot. depositphotos
Niezapomnianą przygodą dla osób kochających przyrodę i zwierzęta będzie rejs w poszukiwaniu fok. Statki rejsowe są tak zbudowane, że można podziwiać również życie morskie pod wodą. Skoro jesteśmy na wyspie, to nie może zabraknąć oczywiście plaż. Warto zajrzeć na tę znajdującą się w okolicach destylarni Talisker. Jedną z najpiękniejszych plaż na wyspie Skye jest Coral Beach położona nieopodal zamku Dunvegan. W ciepłe, słoneczne dni można tu poczuć się jak na plaży tropikalnej, jedyną różnicą jest dużo niższa temperatura powietrza i wody…
Talisker Bay na wyspie Skye

Talisker Bay na wyspie Skye // fot. depositphotos

Plaża Coral Beach na wyspie Skye

Plaża Coral Beach na wyspie // fot. depositphotos
Wyspa Skye skrywa jeszcze wiele innych skarbów pośród malowniczych wzgórz, dywanów soczyście zielonych traw i monumentalnych klifów. Skarby tej pięknej szkockiej wyspy czekają na odkrycie przez podróżników i miłośników przygód, historii i przyrody…


Podróże i ciekawostki turystyczne – zajrzyj na SuperPolonia.info

Zobacz też:

Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie
Matera – historia miasta wykutego w skale
Haid Al-Jazil – niesamowita wioska w Jemenie
Ilha da Queimada Grande – brazylijska Wyspa Węży
Kazimierz Dolny – perła Lubelszczyzny

Skomentuj