40 ciekawostek o psach
Nowe!

40 ciekawostek o psach

Od czasów udomowienia psa, który według niektórych badaczy jest gatunkiem pochodzącym od wilka szarego minęło blisko 33 tysiące lat. Czworonogi jednak nie porzuciły na przestrzeni wieków swoich przyzwyczajeń i nadal potrafią np. wyć do księżyca. Psy są największymi przyjaciółmi człowieka ale skrywają w swoim ciele wiele tajemnic. Co „mówi” psi ogon? Co widzą psy? Ile lat żył najdłużej żyjący pies? Jaki jest największy pies na świecie? Te i inne ciekawostki o psach znajdziecie poniżej – zapraszam do lektury.

#1. Psy nie lubią przytulania

Psy uwielbiają być głaskane, kochają czas spędzony na zabawie z właścicielem ale większość z nich nie lubi przytulania. Obejmowanie ich w ramiona odbierają jako znak dominacji i przewagi nad nimi. Mogą wtedy podrapać, a nawet ugryźć.

W jednym z artykułów opublikowanych na łamach Bussiness Insider psycholog zwierzęcy dr Alexandra Horowitz mówiła: „Wiele psich treserów zgodzi się, że przytulanie psa to zły pomysł. Nigdy nie widziałam psa, który by machał radośnie ogonkiem w momencie, kiedy ktoś go przytula. Psy robią wtedy coś innego. Próbują sobie poradzić z tą trudną dla nich sytuacją. Powodem, dla którego nie powinniśmy przytulać naszych psów, jest to, jak psy reagują, kiedy to robimy. Psy „odkładają” uszy do tyłu, liżą swój pysk (przypomina to lizanie powietrza). Albo ziewają, co jest oznaką przeżywanego stresu.”

Z drugiej strony patrząc na tego puchatego Mastifa Tybetańskiego ze zdjęcia poniżej lub małego Mopsa, aż chce się go przytulić, prawda? 🙂

psy

fot. z lewej: imgur.com //fot. z prawej pixabay.com



#2. Nos jak odcisk palca

Podobnie jak u kotów, psi nos jest unikalny i niepowtarzalny, jak wzór linii papilarnych na opuszkach palców u człowieka. Najważniejsza w budowie nosa psa jest jego wilgotność – to właśnie dzięki niej pies potrafi określić skąd dobiega dany zapach. Dodatkowo za pomocą nosa pies przeprowadza termoregulację – im większa jego powierzchnia tym szybciej następuje proces schładzania się.

Psi węch jest o 10 000 razy bardziej czuły niż ludzki, a to za sprawą dużej ilości komórek węchowych (220 milionów receptorów węchu u psów vs zaledwie 5-10 milionów u człowieka). Jak donosił portal LiveScience w 2006 roku opublikowano wyniki analiz, z których wynikało, że niektóre rodzaje nowotworów uruchamiają psi węch – psy wyczuwają je w moczu lub w oddechu. Warto jednak pamiętać, że badania przeprowadzone były w warunkach laboratoryjnych.

Nos u psa

fot. ElucidateOwn work, CC BY 3.0, Link



#3. Psie uszy

Nasi czworonożni przyjaciele posiadają dwa razy więcej mięśni (w porównaniu z nami), które pozwalają im poruszać uszami. Używając ich potrafią wyrazić ponad 100 emocji, które towarzyszą im w ciągu dnia. Dzięki takiej budowie ucha psy mogą też słyszeć dźwięki z odległości czterokrotnie większej niż człowiek. Psy potrafią zlokalizować dźwięk w ciągu 6 setnych sekundy od momentu, w którym się on wydobył.

#4. Co „mówi” psi ogon?

Psi ogon ma swój własny, unikatowy język. Gdy machają ogonem w prawo to oznacza to, że są szczęśliwe. Gdy machają ogonem w lewo – są przerażone. Badanie przeprowadzono we Włoszech pokazując 43 psom filmy z innymi psami. U psów które machały ogonem w lewo podnosiło się tętno, a ponadto zaczynały one niespokojnie biegać dookoła. Te, które merdały ogonem w prawo były zrelaksowane i spokojne.

Machanie ogonkiem nisko przy podłożu oznacza ich niepewność, a szybkie ruchy wykonywane ogonem dodatkowo przy powiększonych źrenicach mogą zwiastować agresję.

#5. Psie pogawędki

Psy potrafią zrozumieć około 250 znaków i słów, a ponadto potrafią wydobywać z siebie 10 różnego rodzaju dźwięków. Ciekawostką jest to, że jedyną rasą psa, która nie szczeka jest Basenji. Psy tej rasy wydają za to ciche odgłosy przypominające jodłowanie, przez co bywają nazywane „kocimi psami”.

pies rasy Basenji

pies rasy Basenji // fot. fugzu – originally posted to Flickr as Cody alias Fez delle Caserosse, CC BY 2.0, Link



#6. Wzrok, czyli co widzą psy?

Szczeniaczki rodzą się głuche i ślepe. Dorosłe psy widzą świat w barwach czarno-białych ale również w kolorach pochodzących od żółtego i niebieskiego. Dzięki obecności w budowie oka psa specjalnej błony odblaskowej bardzo dobrze widzą w ciemnościach.

jak widzą psy

Fot. screen z youtube // „How Do Dogs See The World?”



#7. Psie serce i temperatura ciała

Tempo z jaką bije psie serce to od 60 do 120 uderzeń na minutę, a puls wynosi 80-120 uderzeń na minutę (dla porównani puls zdrowego człowieka to 60-80 uderzeń na minutę). Prawidłowa temperatura ciała psa jest zależna od jego rasy i wynosi od 37,5 do 39 stopni Celsjusza.

#8. Stop dla papierosów i czekolady

Psom podobnie jak ludziom bardzo szkodzi dym pochodzącym z papierosa. Może on wywołać u nich alergię, raka płuc lub inne choroby dróg oddechowych. Psy mają również zakaz jedzenia czekolady – zawiera ona toksyczną dla nich teobrominę, która może spowodować silne zatrucie, a nawet zgon. Zakaz ten obejmuje również papugi, koty i konie.

#9. Pies ziewa po właścicielu, ale nie po obcym

Badacze z Uniwersytetu w Tokio obserwowali psy różnych gatunków i badali ich tętno po tym, jak zwiewały po swoich właścicielach. Wyniki badań pokazały, że silna więź między ludźmi i psami działa w dwie strony, a pies jest bardziej wrażliwy na ziewanie właściciela niż obcego.

#10. Na pieski rozum

Psy potrafią myśleć na poziomie rozwiniętego 2 letniego dziecka, dlatego też mogą uczyć się tak wielu komend. To, ile z nich potrafi się nauczyć pies zależy od jego rasy. Ponadto psy potrafią odczuwać zazdrość i miłość. W ich organizmie wytwarza się wtedy oksytocyna, która odpowiedzialna jest za wyrażane uczuć. Nie potrafią natomiast odczuwać winy, ale mogą czuć się źle z powodu gniewu swojego pana.

#11. Każda rasa czymś się wyróżnia

Labradory to najpopularniejsza rasa wśród psów na świecie. Natomiast Border Colie, Pudle i Owczarki Niemieckie to najmądrzejsze rasy wśród pieskiej załogi. To właśnie Border Colie o imieniu Rico pochodzący z Dortmundu uważany był kiedyś za najmądrzejszego psa na świecie – potrafił rozróżnić 250 zabawek! Jego następną była natomiast suczka Chaser (należąca do tej samej rasy), która rozumiała 1022 słowa, oraz umiała podzielić 1022 zabawki według kształtu i funkcji (dzieci opanowują tę umiejętność w wieku trzech lat). Na przeciwnym biegunie znajdują się z kolei Basenji i Charty Afgańskie – te rasy psów są najmniej inteligentne. Co ciekawe wśród dalmatyńczyków aż 30 % z nich jest głuchych przynajmniej na jedno ucho.

Chaser - najmądrzejszy pies na świecie

Chaser ze swoim właścicielem. Pies umarł z przyczyn naturalnych 23 lipca 2019 roku w wieku 15 lat // fot. screen z youtube



#12. Psy potrafią śnić

Właściciele psów mogą zaobserwować, że ich pupile podczas snu potrafią przebierać łapkami, warczeć, a nawet skomleć – może to oznaczać, że pies właśnie śnił. Badacze zajmujący się mózgiem psa zaobserwowali, że podczas snu ich mózgi wykazują podobną aktywność do ludzkich. Co ciekawe mniejsze psy śnią częściej. To, co tak naprawdę im się śni nadal pozostaje tajemnicą.

śpiący pies

fot. pxhere.com



#13. Lewo czy prawo ręczny?

Psy podobnie jak ludzie mogą być lewo lub prawo ręczne, chociaż w ich przypadku dotyczy to łap. Aby poznać, do której z tych grup należy twój pies należy zaobserwować, której łapy częściej używa podczas wykonywania podstawowych czynności. Co ciekawe według doktora Luka Schneidera, który przeprowadził badanie na 75 psach – psy leworęczne mają większą skłonność do agresji. Tłumaczy to tym, że u leworęcznych czworonogów bardziej aktywna jest prawa półkula mózgu, która odpowiada za negatywne emocje.

#14. Pies milioner

Na świecie są milionerzy, których nie ma na liście najbogatszych ludzi. O kim mowa? Oczywiście o zwierzętach, które odziedziczyły gigantyczne majątki po swoich właścicielach. Najbogatszym z nich jest owczarek niemiecki Gunther IV, który odziedziczył fortunę po swoim ojcu Guntherze III – ten z kolei w 1996 roku otrzymał 106 milionów dolarów w spadku po ekscentrycznej niemieckiej hrabinie z rodziny Libenstein. Gunther IV jest też oficjalnie właścicielem willi, w której niegdyś mieszkała Madonna. Za psem stoi oczywiście cały sztab ludzi, którzy mają za zadanie pomnażać jego majątek (dziś warty jest około 350-400 milionów $$$), a pies w tym czasie zajada się truflami kosztującymi 1500 dolarów.. za sztukę.

Gunther IV

Foto. CastaDivaResortSpa /YouTube



#15. Czy to prawda, że psy wyczuwają nadchodzącą burzę?

To prawda. Psy potrafią wyczuć zbliżającą się burzę szybciej niż niejeden meteorolog. Dzieje się tak dlatego, że burza wytwarza swoistą częstotliwość dźwięku, którą psie ucho wychwytuje (a której odbiór jest dla pieska bolesny).

#16. Legowisko

Osoby, które posiadają psy wiedzą, że pies zanim uda się na drzemkę kręci się po swoim legowisku. Dzieje się tak za sprawą pierwotnego instynktu kiedy to dzikie psy musiały wygładzić swoim ciałem trawę i roślinność w taki sposób, by wygodnie położyć się spać.

#17. Lepkie łapki

Psy tak jak i koty pocą się tylko na powierzchni swoich łapek, a pozostały proces termoregulacji odbywa się za pomocą nosa.

#18. Psia czkawka

Zjawisko czkawki (choć mogłoby wydawać się dziwne) dotyczy również psów. Mają one czkawkę gdy za szybko napiją się wody lub łapczywie zjedzą swój posiłek. Jeśli Twój pies ma czkawkę i chce mu pomóc możesz mu podać 2 lub 3 łyżeczki cukru – podczas jego przełykania pies może wyrównać oddech. Drastyczniejszą metodą jest próba wystraszenia psa, jednak weterynarze zdecydowanie odradzają ten sposób.

#19. Odnaleźć się w każdych warunkach

Psy potrafią się przystosować do warunków w jakich obecnie żyją. Na przykład bezpańskie psy w Rosji potrafią jeździć metrem do miejsc, w których jest więcej pożywienia. Są to oczywiście tak zwani pasażerowi na gapę.



#20. Obroża

Obroże i kolczatki zostały wymyślone najprawdopodobniej przez starożytnych Greków po to, by chroniły psie gardło przed kłami wilków. Muzeum Psich Obroży znajduje się na zamku w Leeds w Wielkiej Brytanii. Kolekcja składa się z ponad stu obroży i innych psich akcesoriów, z których najstarsze mają pół tysiąca lat (używano ich w średniowieczu), a najnowsze są z czasów wiktoriańskich.

Muzeum psich obroży na zamku w Leeds

fot. leeds-castle.com



#21. Pies pracujący

Psy wykorzystywane są również jako pomocnicy – pomagają policjantom, żołnierzom, czy ratownikom medycznym. W służbach mundurowych w Polsce służy ponad 1500 psów, które na co dzień patrolują ulice, szukają bomb, narkotyków i pomagają w ratowaniu ludzi uwięzionych pod gruzami. Ciekawe jest jednak to, że na przykład psy ratownicze i policyjne uczy się, by odróżniały czas spędzony na pracy od czasu, w którym mają „wolne” i mogą się bawić.

#22. Psia kość, czyli ile kości ma pies?

Pies posiada o 112 kości więcej niż człowiek. Oznacza to, że w jego ciele jest ich aż 319.

#23. Najdłużej żyjący pies

Najdłużej żyjącym psem był pies Bluey, który pracował jako pies pasterski przez prawie 30 lat. Jego właścicielem był Australijczyk Les Hall. Jak podaje księga rekordów Guinnessa, Bluey przybył do niego jako szczeniak w 1910 roku, a 14 listopada 1939 roku został uśpiony. Żył dokładnie 29 lat 160 dni i według księgi rekordów Guinnessa jest najstarszym znanym żyjącym psem domowym. Suczka mieszaniec rasy Australian Cattle Dog o imieniu Chilla podobno żyła 32 lat i 12 dni, jednak to właśnie Bluey wciąż podawany jest za rekordzistę (jej wiek nie został zweryfikowany przez księgę rekordów Guinnessa).

najdłużej żyjący pies

Fotografia z 1920 roku – pies Bluey ze swoim właścicielem // fot. https://imgur.com/gallery/TcdiElm



#24. Czy psy rozróżniają smaki?

U psów receptory smaku zlokalizowane są na czubku języka. Psy potrafią rozróżnić smak słodki, gorzki, słony i kwaśny ale nie jest to dla nich istotne, ponieważ największą uwagę skupiają na zapachu pożywienia. Psy posiadają 6 razy mniej kubków smakowych niż człowiek, a co ważne – ich liczba maleje wraz z wiekiem.

#25. Psy bywają zazdrosne

Naukowcy z Austrii przeprowadzili badanie, w wyniku którego udało się ustalić, że psy które zostaną nagrodzone w gorszy sposób, niż inne psy mogą z zazdrości odmówić współpracy z „nieuczciwym” właścicielem. Podczas eksperymentu 30 psów poproszono o podanie łapy – dopóki wszystkie psy traktowano tak samo podawały one łapę prawie zawsze, niezależnie od tego czy wiązała się z tym jakaś nagroda.

W drugiej części eksperymentu postanowiono nagradzać niektóre psy – te, które nie otrzymały nagrody za wypełnione zadanie otwarcie demonstrowały swoje niezadowolenie. Podobne zachowanie zauważono u małp, które nie chciały współpracować, gdy ich partner za ten sam nakład pracy został lepiej nagrodzony.

#26. Uwaga podczas opalania

Psy, tak jak i człowiek muszą uważać na słońce. Te o jasnej sierści są w większym stopniu narażone na działanie promieni UV i muszą uważać aby nie uległy poparzeniu słonecznemu.

#27. Poważanie w Egipcie

Psy w starożytnym Egipcie były czczone przez swoich właścicieli. Gdy pies zdychał, jego właściciel golił brwi, nacierał błotem swoje włosy i zanosił się od płaczu przez kilka dni. To również w Egipcie stworzono pierwsze prawo chroniące psy – za złe traktowanie czworonoga jego właściciel mógł ponieść karę.

W starożytnym Egipcie psy służyły do polowań i pomagały przy domostwach. W grobowcach datowanych na 2700 rok p.n.e. odnaleziono wizerunek psa o cechach szpica, natomiast w grobowcach z 2000 roku p.n.e. odkryto malowidła przypominające Greyhounda.

#28. Pies w kosmosie

To właśnie rosyjski, bezpański pies o imieniu Łajka został pierwszym pierwszym żywym stworzeniem umieszczonym na orbicie okołoziemskiej. Pierwotnie podano, że po powrocie na ziemię pies przeżył kilka dni, a jego śmierć była spowodowana niedotlenieniem organizmu. Prawdę ujawniono dopiero w 2002 roku – Łajka zginęła mniej więcej po siedmiu godzinach lotu z powodu przegrzania i stresu. Nieodczepienie się rakiety nośnej Sputnik 8K71PS spowodowało wzrost temperatury wewnątrz kapsuły do ponad 40°C.

#29. Międzynarodowy dzień psa

Święto psów z całego świata przypada na 1 lipca. Głównym celem tego święta jest promowanie akcji mających na celu zwiększenie zainteresowania pomocą psom potrzebującym i bezdomnym. Jest to również szczególny dzień dla posiadaczy psów, którzy to w tym dniu mogą kupić swojemu pupilowi nową zabawkę, czy kość.

Pies ciekawostki

fot. pixabay.com



#30. Jak pudle stały się pudlami?

Otóż początkowo zamysł strzyżenia pudli w dość nietypowy sposób wiązał się z tym, aby uczynić je lepszymi pływakami. Bujna fryzura pozwalała im unosić się lepiej na wodzie, a dolna wygolona cześć pozwalała w lepszy sposób przesuwać się do przodu w wodzie.

#31. Największy i najmniejszy pies na świecie

Największym psem na świecie był żyjący w latach 2008-2014 dog niemiecki Zeus, który mierzył 111.8 cm, a gdy stał na tylnych łapach osiągał 2.26 m. Po nim tytuł najwyższego psa świata przejął Freddy, który stając na tylnych łapach osiąga 2.24m. Z relacji jego opiekunki wynika, że tygodniowo wydaje ok. 90 funtów (prawie 500 zł) tylko na wyżywienie Freddie’go. Najmniejszym psem na świecie jest natomiast chihuahua o imieniu Toudi z Wrocławia, który ma 6 centymetrów i waży 300 g.

Zeus - najwyższy na świecie pies

Zeus – najwyższy na świecie pies (fot. therichest.com)

Freddy największy pies na świecie

Freddy fot. huffingtonpost

Toudi - najmniejszy pies świata

Toudi – najmniejszy pies świata // fot. screen z youtube



#32. Jak przeliczyć psie lata na ludzkie?

Powszechnie uważa się, że jeden rok z życia psa to około siedem lat w przeliczeniu na człowiecze lata. Naukowcy są jednak odmiennego zdania – twierdzą oni, że pierwsze 8 miesięcy życia psa równa się 13 wiosnom z życia człowieka. Gdy pies jest już dorosły to 1 rok psi to około 5 lat ludzkich.

#33. Pokaż mi jaki masz pysk, a powiem Ci ile będziesz żył

Patrząc na psa, a właściwie na kształt jego pyska specjaliści potrafią określić ile lat będzie żył. Naukowcy doszli do wniosku, że psy ze szpiczastym pyskami, podobnymi do pyska wilka będą żyły dłużej niż te, które mają płaskie pyski (np.: buldogi).

#34. Śpiewający pies

Psy pochodzące z Nowej Gwinei, bardzo blisko spokrewnione z psem Dingo uważane są za rasę, która potrafi śpiewać – psy te wydają specyficzne, przeciągnięte dźwięki o modulowanym tonie. Ponadto posiadają one zdolność chodzenia po drzewach dzięki szczególnej budowie stawów, która pozwala im na zginanie palców o wiele bardziej niż jest to możliwe u innych psów. Co ciekawe rasa ta nazywa się New Guinea Singing Dog, co w tłumaczeniu na polski oznacza Śpiewający pies z Nowej Gwinei.



#35. Niebieskooki przyjaciel

To właśnie psy rasy husky znane są z posiadania niebieskich oczu. Co ciekawe bardzo często występuje u nich heterochromia, czyli różnica w zabarwieniu oczu. I tak oto można spotkać psa o jednym oku niebieskim, a drugim innego koloru.

Husky

fot. reddit.com



#36. Właściciel przywódcą stada

Udomowione psy nie utraciły do końca wielu swoich pierwotnych instynktów. Jednym z nich jest poczucie przynależności do stada, dlatego też swojego właściciela uznają jako przywódcę, a członków rodziny traktują jako członków stada.

#37. Uścisk szczęki

Nacisk szczęki psa wynosi około 90 kilogramów, a w przypadku niektórych ras jest to nawet 200 kilogramów. Dlatego właśnie tak dobrze radzą sobie z obgryzaniem kości, a gdy zaatakują człowieka trudno jest wyciągnąć rękę z ich pyska.

#38. Pies jak gepard, czyli najszybszy pies na świecie

Najszybszą rasą psa na świecie jest Greyhound, który bierze udział w wyścigach i osiąga na nich prędkość do 63 km/h. Psi „Usain Bolt” osiągnął wynik 74 km/h – dla porównania najszybszy ssak na świecie, czyli gepard osiąga prędkość 114 km/h.

#39. Psy w teatrze

Zdjęcie przedstawiające psy siedzące w teatrze stało się viralem. Dlaczego ktoś zabrał psy do teatru? Okazuje się, że jest to element treningu psów, które szkolone na asystentów osób niepełnosprawnych. Muszą one nauczyć się tolerować niespodziewane bodźce, takie jak: hałas, nagłe ruchy, czy tłum ludzi. W czasie szkolenia pod okiem behawiorystów psy zabierane są m.in. do zoo, zatłoczonych galerii handlowych, odwiedzają festiwale i mają okazję przejechać się metrem. W ramach treningu psy „obejrzały” spektakl „Billy Elliot”, podczas którego większość leżała wygodnie między siedzeniami i tylko niektóre z nich co jakiś czas wychylały się, żeby zobaczyć, co dzieje się na scenie.

Psy w teatrze

fot. K-9 Country Inn Working Service Dogs



#40. Dlaczego jamnik ma krótkie nogi?

Zespół naukowców z National Institute of Health w Bethesda (USA) postanowił przebadać jamniki, bassety, pekińczyki i inne psy charakteryzujące się krótkimi nogami. Po przeanalizowaniu 40 000 markerów genetycznych ponad 800 psów z 76 różnych ras (w tym 19 ras charakteryzujących się krótkimi nogami) okazało się, że wszystkie „krótkonogie” psy mają podobne DNA. Podobieństwo dotyczy genu FGF4 (fibroblast growth factor 4) odpowiedzialnego za wzrost (gen ten posiadają również ludzie chorujący na karłowatość). Naukowcy wnioskują, że najpierw mogło dojść do nieznacznej zmiany genetycznej, która sprawiła, że pojawiła się nowa rasa psów o krótkich nogach, a dopiero później rasa ta w hodowli podzieliła się na kolejne rasy – jamniki, bassety czy corgi.

Zobacz też:

Koty ciekawostki
Ciekawostki o motylach
40 ciekawostek o zwierzętach, o których nie miałeś pojęcia
10 najsłodszych zwierzątek, o których mogłeś nie wiedzieć
Aoshima – wyspa kotów w Japonii


Źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14),(15),(16),(17),(18),(19)

3 komentarze

Skomentuj