Aoshima - wyspa kotów w Japonii - Zalajkowane.pl
Nowe!

Aoshima – wyspa kotów w Japonii

Jest takie miejsce na świecie, gdzie na małym skrawku ziemi mieszka więcej kotów niż ludzi. Aoshima to niewielka japońska wyspa położona w prefekturze Fukuoka, gdzie na jednego mieszkańca przypada kilka kotów. Według danych z 2018 roku na tej niewielkiej wyspie mieszkało 13 osób i ponad 120 kotów.

wyspa Aoshima

Aoshima – widok z lotu ptaka // Fot. National Land Image Information (Color Aerial Photographs), Ministry of Land, Infrastructure, Transport and Tourism, Attribution, Link

Aoshima - wyspa zamieszkana przez koty

fot. http://ribalych.ru

Japonia - wyspa kotów

fot. http://ribalych.ru

wyspa kotów w Japonii

fot. http://ribalych.ru

Aoshima, Japonia - wyspa kotów

fot. http://ribalych.ru

Aoshima, Japonia - wyspa kotów

fot. http://ribalych.ruWyspa kotów – historia

W 1945 roku Aoshimę, która była wówczas prężnie działającą wioską rybacką zamieszkiwało około 900 osób. Skąd na wyspie wzięły się koty? Okazuje się, że na wyspę sprowadzili je rybacy, którzy mieli problem z myszami. Po II wojnie światowej ze względu na tzw. „Japoński Cud Gospodarczy” wyspa zaczęła się powoli wyludniać – młodzi ludzie w poszukiwaniu pracy migrowali do innych części kraju, a na wyspie pozostali tylko starsi (dziś średnia wieku mieszkańców wyspy to 75 lat) i koty (które rozprawiły się z myszami). W międzyczasie populacja kotów wymknęła się spod kontroli.

Aoshima wyspa kotów

fot. http://ribalych.ru

Aoshima wyspa kotów

fot. http://ribalych.ru

Aoshima wyspa kotów

fot. http://ribalych.ruWyspa kotów dzisiaj

Niektóre źródła podają, że jeszcze w 2013 roku na wyspie mieszkało 50 osób. W 2018 jak już wspomnieliśmy pozostało 13 mieszkańców i mnóstwo kotów. W 2012 roku zdjęcie zrobione na wyspie przez fotografa, który podpisał się nickiem Fubirai trafiły do niezwykle popularnego serwisu Buzzfeed, co dodatkowo rozsławiło „wyspę kotów”.

Jeśli jednak macie zamiar już dziś zarezerwować lot do Japonii, by odwiedzić to niesamowite, kocie królestwo, to muszę Was zmartwić – na „wyspę kotów” prom kursuje jedynie 2 razy dziennie (podróż trwa 30 minut), a liczba turystów jest ograniczona. Ponadto nie można kupić biletów na prom z wyprzedzeniem, a na samej Aoshimie nie ma hoteli, hosteli, ani sklepów. Jeśli więc uda Wam się kupić bilet na prom pamiętajcie, by pokarm dla kotów nabyć wcześniej :). Mruczące stworzenia można spotkać w każdym zakątku wyspy, a koty krążą wokół gości prosząc o jedzenie i pozując do zdjęć. Na wyspie obowiązuje całkowity zakaz przyjeżdżania z psami.Co dalej z kotami? Jak podaje wikipedia władze zdecydowały się na sterylizację kotów by zapanować nad ich populacją.

18 lutego 2016 roku na twitterze pojawił się wpis wolontariusza, który zajmuje się kotami na wyspie, w którym prosił o przesłanie jedzenia dla kotów na wyspę. Ze względu na złe warunki atmosferyczne na wsypę nie można było dostać się przez kilka dni, w związku z czym kończył się zapas karmy dla kotów. Internauci zareagowali bardzo szybko – zaledwie 2 dni później zamieszczono tweet z informacją, że na wyspę trafiło tyle karmy, że nie było jej gdzie składować!

Aoshima wyspa kotów

fot. http://ribalych.ru

Aoshima wyspa kotów

fot. http://ribalych.ru

Koty na wyspie Aoshima

fot. twitter.com/aoshima_cat

Koty na wyspie Aoshima

fot. twitter.com/aoshima_cat

wyspa kotów w Japonii

fot. twitter.com/aoshima_cat

Koty na wyspie Aoshima

fot. twitter.com/aoshima_cat

Koty na wyspie Aoshima

fot. twitter.com/aoshima_catNie tylko Aoshima

W Japonii (Prefektura Miyagi) znajduje się również inna wyspa, na której mieszka więcej kotów niż ludzi. Tashirojima to wyspa zamieszkiwana obecnie przez około 100 osób i ponad 500 kotów. Koty trafiły na wyspę z tego samego powodu, dla którego sprowadzono je na Aoshimę. Miejscowa ludność hodowała jedwabniki, których naturalnymi wrogami są myszy. Sprowadzone na wyspę koty miały rozwiązać problem z myszami. W odróżnieniu od wspomnianej Aoshimy na wyspie znajduje się kilka sklepów i miejsc noclegowych oraz kilka miejsc (kapliczek) poświęconych kotom.

Tashirojima wyspa kotów

Jedna z kapliczek poświęconych kotom na wyspie (fot. wikipedia.org / domena publiczna)Miejscowa legenda mówi, że pewnego dnia rybak zbierał kamienie, by użyć ich do obciążenia sieci. Jeden z kamieni spadł i zabił kota. Zmartwiony rybak pochował zwierzę, a jego grób obłożył kamieniami. Z czasem kamieni przybywało, a obok nich pojawiły się kocie figurki i koty namalowane na kamykach. Na wyspie istnieje co najmniej 10 takich kocich kapliczek. Źródło: koty.pl

Warto przy okazji wspomnieć, że w kulturze japońskiej koty uważane są za zwierzęta przynoszące szczęście i bogactwo. Niektórzy twierdzą nawet, że to koty sprawiły, że Tashirojima nie ucierpiała podczas trzęsienia ziemi oraz tsunami z 2011 roku.

Zobacz też:

20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim
Okunoshima – wyspa królików
30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne!
20 najbardziej niezwykłych wysp świata
10 najpiękniejszych wysp na świecie według czytelników magazynu “Travel and leisure”
Pig Beach – plaża na Bahamach zamieszkana przez… świnie


źródła: (1),(2), (3), (4), (5)

2 komentarze

Skomentuj