10 najpiękniejszych wysp na świecie według czytelników magazynu "Travel and leisure" - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 najpiękniejszych wysp na świecie według czytelników magazynu “Travel and leisure”

1 / 2

Travel + Leisure to amerykański miesięcznik wydawany od 1937 roku. Jest to jeden z najlepszych i najsłynniejszych magazynów na świecie poświęconych turystyce, podróżom i wypoczynkowi. Czytelnicy każdego roku wybierają “najlepsze” miejsca i rzeczy związane z podróżowaniem. World’s Best Awards przyznawane są w różnych kategoriach, a pasjonaci podróżowania wybierają m.in. najlepsze hotele, miasta, spa, lotniska i wyspy. To właśnie te ostatnie, najpiękniejsze i najlepsze wyspy na świecie prezentujemy poniżej. Wyspy oceniono pod względem piękna przyrody, plaż, atrakcji turystycznych, lokalnej kuchni i przyjazności mieszkańców.


10. Bali (Indonezja)
Bali to najbardziej znana indonezyjska wyspa, która słynie z przepięknych plaż, lasów tropikalnych, folkloru, sztuki i niezliczonej ilości świątyń. To właśnie dzięki tym ostatnim dorobiła się nieoficjalnej nazwy “wyspa świątyń”. Na Bali jest ponad 20 tysięcy świątyń i kapliczek, a niektórzy twierdzą, że jest ich nawet więcej niż domów. Na wyspie turyści zaczęli się pojawiać po 1969 roku, kiedy to otwarto lotnisko Ngurah Rai w Denpasar. Dzięki połączeniom z wieloma lotniskami w Indonezji, Azji, Australii i w Europie (bezpośrednio np. z Amsterdamu liniami KLM) każdego roku na wyspę przybywa prawie 7 milionów zagranicznych turystów.

Bali słynie z kuchni (najpopularniejsze są owoce morza i ryż, który podawany jest na niezliczoną ilość sposobów) oraz niesamowitych widoków. Bali to również istny raj dla surferów – całe południowe wybrzeże oferuje świetne fale, a szczyt sezonu na surfing trwa od kwietnia do października. Położona na południu wyspy plaża Kuta Beach to dobre miejsce dla początkujących surferów wypełnione barami i knajpkami. Na północy wyspy znajduje się natomiast Lovina, która swoją popularność zawdzięcza niesamowitej plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem i krystalicznie czysta wodą.

Bali to również jedno z ulubionych miejsc ekip filmowych – nakręcono tu między innymi film “Jedz, módl się, kochaj” z Julią Roberts w 2010 roku czy “Drogę do Bali” z 1952 roku. Wyspę jest ponadto bardzo popularnym kierunkiem dla nowożeńców, którzy bardzo często spędzają tutaj swój miesiąc miodowy.

najpiękniejsze wyspy na świecie

fot: Getty Images/Lonely Planet Images
9. Hvar (Chorwacja)
Wyspa Hvar jest najdłuższą wyspą Morza Adriatyckiego charakteryzującą się bardzo wysokim nasłonecznieniem – słońce świeci tu ponad 2700 godzin w roku! Ze względu na największe w całej Chorwacji uprawy lawendy wyspa nazywana jest również “lawendową wyspą”. Poza tym bardzo popularne są uprawy winorośli i rozmarynu. Największym miastem na wyspie jest miasto, które nazywa się dokładnie tak, jak cała wyspa, czyli Hvar. W miasteczku zamieszkiwanym przez około 5 tysięcy osób warto zobaczyć zabytkowe stare miasto pełne wspaniałych kamieniczek oraz najstarszy (wciąż działający) teatr w Europie, który wybudowano w XVII wieku.

Inne popularne miejscowości na wyspie to Vrboska (malutka, zamieszkiwana przez około 500 mieszkańców) położona na zatoką. Miasteczko, które powstało w XV wieku przyciąga turystów przede wszystkich niesamowitymi krajobrazami – efektownie wyglądającymi gajami oliwnymi, uprawami fig i winorośli. Całkiem niedaleko znajduje się miasto Stari Grad (Stare Miasto) – to właśnie tutaj mieszkali pierwsi osadnicy wyspy oraz pierwsi mieszkańcy w regionie Morza Adriatyckiego. Można tu zwiedzić całą masę przeróżnych zabytków.

najładniejsze wyspy na świecie

Getty Images/Hemis.fr RM
8. Ischia (Włochy)
Ischia jest jedną z najpiękniejszych wysp na Morzu Tyrreńskim, położona zaledwie 33 km. od Neapolu. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na wyspie jest wulkan Epomeo wznoszący się na wysokość 800 metrów nad poziomem morza (ostatni raz wybuchł w XIV wieku). To własnie dzięki wulkanicznej przeszłości wyspa jest idealnym miejscem dla miłośników term – na wyspie jest kilkadziesiąt punktów z leczniczymi wodami. Ich właściwości odkryli już starożytni Grecy i Rzymianie, którzy wysyłali tu swoich rannych żołnierzy w celu podreperowania zdrowia. Niezwykle urokliwym miejsce jest twierdza Castello Aragonese znajdująca się na wysepce, do której prowadzi most. Zamieszkiwana przez niespełna 19 tysięcy mieszkańców wyspa dysponuje bogatą infrastrukturą turystyczną, siecią hoteli i restauracji. To właśnie tutaj nagrano wiele scen do filmu „Utalentowany Pan Ripley”.
najpiękniejsze wyspy świata

Foto: Shutterstock

7. Kaua’i (Hawaje)
Kauai to jedna z 8 wysp archipelagu Hawajów położona na Oceanie Spokojnym. Rajskie wodospady, góry z głębokimi dolinami, piękne plaże i strome klify przyciągają na wyspę miliony turystów każdego roku. Ze względu na niezwykle bujną roślinność Kauai nazywana jest również Wyspą Ogrodów. Mieszkańcy Hawajów wierzą, że po świecie krąży “mana” – duch, energia która przenika ludzi i przedmioty, a wszystko to dzieje się na ziemi (‘aina), którą trzeba traktować z najwyższym szacunkiem. Hawaje są wyspami, na których człowiek pojawił się najpóźniej i już pierwsi Hawajczycy potrafili docenić miejsce, w którym się znaleźli. Z tego powodu w wielu miejscach można dostrzec napis “malata the aina”, co oznacza: szanuj ziemię – stąd zgodnie z obowiązującym prawem budynki nie są wyższe od palm kokosowych.

Spektakularne krajobrazy od lat zachwycają również twórców filmowych. To właśnie na Kauai nakręcono „Jurassic Park”, czwartą część „Piratów z Karaibów” i „Spadkobierców”. Ten ostatni film z George’m Clooney’em w roli głównej najbardziej oddał klimat tej wyspy. Jest to zdecydowanie jedno z tych miejsc, do których po pierwszej wizycie będziemy chcieli nieustannie wracać.

najładniejsze wyspy świata

Getty Images/Lonely Planet Images
6. Maui (Hawaje)
Maui to kolejna wyspa z archipelagu Hawajskiego, która jest drugą co do wielkości wyspą w archipelagu. Na wyspie znajduje się czynny wulkan Haleakalā, który jest jednocześnie najwyższym jej punktem (3056 m n.p.m.). Maui nazywana jest również “Wyspą doliny” ze względu na olbrzymi przesmyk pomiędzy dwoma potężnymi wulkanami tarczowymi. Dzięki żyznym, wulkanicznym glebom na wyspie rozwinięte są plantacje trzciny cukrowej, ananasów i owoców cytrusowych. Inną nazwą, z którą można się spotkać jest “Wyspa Surferów” – każdego poranka sznury samochodów poruszają się wolno w kierunku piaszczystych plaż.

Główną atrakcją turystyczną Maui (poza idealnymi warunkami do wspomnianego już surfingu) jest Park Haleakala na obszarze wygasłego wulkanu o tej samej nazwie oraz miasteczko Lahaina. W latach 1820 – 1845 Lahaina była stolicą Hawajów – co ciekawe jakiś czas temu w całości uznane zostało za zabytek. Wąskie uliczki, liczne puby, restauracje, galerie sztuki i dawny port wielorybniczy to tylko niektóre atrakcje czekające na turystów. Będąc na Maui zdecydowanie warto odwiedzić Waianapanapa State Park, którego główną atrakcją jest czarna plaża, składająca się tylko i wyłącznie z czarnych kamieni. Na terenie parku znajduje się również grota Waianapanapa, w której woda jest kryształowo czysta i od czasu do czasu za sprawą małych, czerwonych krewetek, przynoszonych przez silne prądy morskie zabarwia się na kolor czerwony.

najładniejsze wyspy świata

fot: Getty Images

3 komentarze

Skomentuj