10 najpiękniejszych wysp na świecie według czytelników magazynu "Travel and leisure" - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 najpiękniejszych wysp na świecie według czytelników magazynu „Travel and leisure”

Travel + Leisure to amerykański miesięcznik wydawany od 1937 roku. Jest to jeden z najlepszych i najsłynniejszych magazynów na świecie poświęconych turystyce, podróżom i wypoczynkowi. Czytelnicy każdego roku wybierają „najlepsze” miejsca i rzeczy związane z podróżowaniem. World’s Best Awards przyznawane są w różnych kategoriach, a pasjonaci podróżowania wybierają m.in. najlepsze hotele, miasta, spa, lotniska i wyspy. To właśnie te ostatnie, najpiękniejsze i najlepsze wyspy na świecie prezentujemy poniżej. Wyspy oceniono pod względem piękna przyrody, plaż, atrakcji turystycznych, lokalnej kuchni i przyjazności mieszkańców.

10. Bali (Indonezja)

Bali to najbardziej znana indonezyjska wyspa, która słynie z przepięknych plaż, lasów tropikalnych, folkloru, sztuki i niezliczonej ilości świątyń. To właśnie dzięki tym ostatnim dorobiła się nieoficjalnej nazwy „wyspa świątyń”. Na Bali jest ponad 20 tysięcy świątyń i kapliczek, a niektórzy twierdzą, że jest ich nawet więcej niż domów. Na wyspie turyści zaczęli się pojawiać po 1969 roku, kiedy to otwarto lotnisko Ngurah Rai w Denpasar. Dzięki połączeniom z wieloma lotniskami w Indonezji, Azji, Australii i w Europie (bezpośrednio np. z Amsterdamu liniami KLM) każdego roku na wyspę przybywa prawie 7 milionów zagranicznych turystów.

Bali słynie z kuchni (najpopularniejsze są owoce morza i ryż, który podawany jest na niezliczoną ilość sposobów) oraz niesamowitych widoków. Bali to również istny raj dla surferów – całe południowe wybrzeże oferuje świetne fale, a szczyt sezonu na surfing trwa od kwietnia do października. Położona na południu wyspy plaża Kuta Beach to dobre miejsce dla początkujących surferów wypełnione barami i knajpkami. Na północy wyspy znajduje się natomiast Lovina, która swoją popularność zawdzięcza niesamowitej plaży z czarnym, wulkanicznym piaskiem i krystalicznie czysta wodą.

Bali to również jedno z ulubionych miejsc ekip filmowych – nakręcono tu między innymi film „Jedz, módl się, kochaj” z Julią Roberts w 2010 roku czy „Drogę do Bali” z 1952 roku. Wyspę jest ponadto bardzo popularnym kierunkiem dla nowożeńców, którzy bardzo często spędzają tutaj swój miesiąc miodowy.

najpiękniejsze wyspy na świecie

fot: Getty Images/Lonely Planet Images9. Hvar (Chorwacja)

Wyspa Hvar jest najdłuższą wyspą Morza Adriatyckiego charakteryzującą się bardzo wysokim nasłonecznieniem – słońce świeci tu ponad 2700 godzin w roku! Ze względu na największe w całej Chorwacji uprawy lawendy wyspa nazywana jest również „lawendową wyspą”. Poza tym bardzo popularne są uprawy winorośli i rozmarynu. Największym miastem na wyspie jest miasto, które nazywa się dokładnie tak, jak cała wyspa, czyli Hvar. W miasteczku zamieszkiwanym przez około 5 tysięcy osób warto zobaczyć zabytkowe stare miasto pełne wspaniałych kamieniczek oraz najstarszy (wciąż działający) teatr w Europie, który wybudowano w XVII wieku.

Inne popularne miejscowości na wyspie to Vrboska (malutka, zamieszkiwana przez około 500 mieszkańców) położona na zatoką. Miasteczko, które powstało w XV wieku przyciąga turystów przede wszystkich niesamowitymi krajobrazami – efektownie wyglądającymi gajami oliwnymi, uprawami fig i winorośli. Całkiem niedaleko znajduje się miasto Stari Grad (Stare Miasto) – to właśnie tutaj mieszkali pierwsi osadnicy wyspy oraz pierwsi mieszkańcy w regionie Morza Adriatyckiego. Można tu zwiedzić całą masę przeróżnych zabytków.

najładniejsze wyspy na świecie

Getty Images/Hemis.fr RM8. Ischia (Włochy)

Ischia jest jedną z najpiękniejszych wysp na Morzu Tyrreńskim, położona zaledwie 33 km. od Neapolu. Jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na wyspie jest wulkan Epomeo wznoszący się na wysokość 800 metrów nad poziomem morza (ostatni raz wybuchł w XIV wieku). To własnie dzięki wulkanicznej przeszłości wyspa jest idealnym miejscem dla miłośników term – na wyspie jest kilkadziesiąt punktów z leczniczymi wodami. Ich właściwości odkryli już starożytni Grecy i Rzymianie, którzy wysyłali tu swoich rannych żołnierzy w celu podreperowania zdrowia. Niezwykle urokliwym miejsce jest twierdza Castello Aragonese znajdująca się na wysepce, do której prowadzi most. Zamieszkiwana przez niespełna 19 tysięcy mieszkańców wyspa dysponuje bogatą infrastrukturą turystyczną, siecią hoteli i restauracji. To właśnie tutaj nagrano wiele scen do filmu „Utalentowany Pan Ripley”.

najpiękniejsze wyspy świata

Foto: Shutterstock

7. Kaua’i (Hawaje)

Kauai to jedna z 8 wysp archipelagu Hawajów położona na Oceanie Spokojnym. Rajskie wodospady, góry z głębokimi dolinami, piękne plaże i strome klify przyciągają na wyspę miliony turystów każdego roku. Ze względu na niezwykle bujną roślinność Kauai nazywana jest również Wyspą Ogrodów. Mieszkańcy Hawajów wierzą, że po świecie krąży „mana” – duch, energia która przenika ludzi i przedmioty, a wszystko to dzieje się na ziemi (’aina), którą trzeba traktować z najwyższym szacunkiem. Hawaje są wyspami, na których człowiek pojawił się najpóźniej i już pierwsi Hawajczycy potrafili docenić miejsce, w którym się znaleźli. Z tego powodu w wielu miejscach można dostrzec napis „malata the aina”, co oznacza: szanuj ziemię – stąd zgodnie z obowiązującym prawem budynki nie są wyższe od palm kokosowych.

Spektakularne krajobrazy od lat zachwycają również twórców filmowych. To właśnie na Kauai nakręcono „Jurassic Park”, czwartą część „Piratów z Karaibów” i „Spadkobierców”. Ten ostatni film z George’m Clooney’em w roli głównej najbardziej oddał klimat tej wyspy. Jest to zdecydowanie jedno z tych miejsc, do których po pierwszej wizycie będziemy chcieli nieustannie wracać.

najładniejsze wyspy świata

Getty Images/Lonely Planet Images6. Maui (Hawaje)

Maui to kolejna wyspa z archipelagu Hawajskiego, która jest drugą co do wielkości wyspą w archipelagu. Na wyspie znajduje się czynny wulkan Haleakalā, który jest jednocześnie najwyższym jej punktem (3056 m n.p.m.). Maui nazywana jest również „Wyspą doliny” ze względu na olbrzymi przesmyk pomiędzy dwoma potężnymi wulkanami tarczowymi. Dzięki żyznym, wulkanicznym glebom na wyspie rozwinięte są plantacje trzciny cukrowej, ananasów i owoców cytrusowych. Inną nazwą, z którą można się spotkać jest „Wyspa Surferów” – każdego poranka sznury samochodów poruszają się wolno w kierunku piaszczystych plaż.

Główną atrakcją turystyczną Maui (poza idealnymi warunkami do wspomnianego już surfingu) jest Park Haleakala na obszarze wygasłego wulkanu o tej samej nazwie oraz miasteczko Lahaina. W latach 1820 – 1845 Lahaina była stolicą Hawajów – co ciekawe jakiś czas temu w całości uznane zostało za zabytek. Wąskie uliczki, liczne puby, restauracje, galerie sztuki i dawny port wielorybniczy to tylko niektóre atrakcje czekające na turystów. Będąc na Maui zdecydowanie warto odwiedzić Waianapanapa State Park, którego główną atrakcją jest czarna plaża, składająca się tylko i wyłącznie z czarnych kamieni. Na terenie parku znajduje się również grota Waianapanapa, w której woda jest kryształowo czysta i od czasu do czasu za sprawą małych, czerwonych krewetek, przynoszonych przez silne prądy morskie zabarwia się na kolor czerwony.

najładniejsze wyspy świata

fot: Getty Images5. Santorini (Grecja)

Santorini to wulkaniczna wyspa na Morzu Egejskim położona 175 km na południowy wschód od wybrzeża Grecji i 110 km na północ od wybrzeża Krety. Jest to zdecydowanie najsłynniejsza wyspa archipelagu Cyklad, której nazwa związana jest z imieniem patronki wyspy św. Ireny. Około 1600 r.p.n.e. miał miejsce ogromny wybuch wulkanu, który na zawsze zmienił oblicze wyspy – jej środkowa część wyleciała w powietrze, a puste miejsce zostało wypełnione przez morze. Tak powstała słynna kaldera o średnicy 10 km, która uważana jest za jedną z największych na świecie.

Miasteczka na wyspie są położone na szczytach skalistych klifów, a w ciasno zabudowanych białych domkach mieszczą się liczne knajpki i tawerny. Będąc na Santorini koniecznie musicie spróbować tutejszych win, z których słynie ta malownicza wyspa (wytrawne, białe Assyrtiko oraz słodkie, deserowe Vin Santo). Wizytówką wyspy są wspomniane już biało-niebieskie domki. Ich kolory nie są przypadkowe – według niektórych ma to podłoże patriotyczne i odwołuje się do narodowych barw Grecji. Inni twierdzą, że biały kolor odbija promienie słoneczne – dzięki czemu w domach jest po prostu chłodniej, a kolor niebieski odstrasza insekty.

Na Santorini znajdują się dwie niezwykłe plaże. Czerwona plaża („Kokkini paralia” znajduje się w pobliżu miasteczka Akrotiri – około 12 km od stolicy wyspy) zawdzięcza swój kolor wulkanicznemu żwirkowi. Biała plaża (zawdzięcza swoją nazwę białym skałom okalającym wyspę) położona jest w pobliżu czerwonej, lecz można się na nią dostać wyłącznie łódką.

najładniejsze wyspy świata

fot: Foto: Flickr.com/Ben & Gab4. Wyspy Galápagos (Ekwador)

Należące do Ekwadoru Wyspy Galápagos zwane są również jako Wyspy Żółwie. Hiszpańska nazwa „Archipiélago de Galápagos” pochodzi od słowa „galápago”, czyli żółwia (na Galapagos żyją żółwie słoniowe – największy znaleziony osobnik mierzył 1,87 metra i ważył ponad 400 kg!).

Co ciekawe Wyspy Galapagos odkryto przypadkiem, gdy biskup Tomás de Berlanga z rozkazu króla Hiszpanii płynął z Panamy do Peru, by zakończyć trwające tam spory. Podczas rejsu żeglarzy zaskoczyła nagła zmiana wiatru, która wyniosła okręt na pełny ocean. Załodze zaczęło brakować wody pitnej, co zmusiło marynarzy do poszukiwania jej na wyspach – w ten sposób 10 marca 1535 roku odkryli Wyspy Galapagos. Od XVI do XVII wieku wyspy były bazą wypadową Piratów, którzy odwiedzali wyspy, aby znaleźć wodę i zrobić zapasy mięsa z żółwi, a także ukryć skarby zrabowane Hiszpanom.

Galapagos po raz pierwszy na swojej mapie umieścił kartogtaf Abraham Ortelius dopiero w 1574 roku. Prawdziwy rozgłos wyspy uzyskały jednak w XIX w. dzięki wyprawie Karola Darwina, który zaokrętował się jako przyrodnik podczas rejsu HMS Beagle na wodach Ameryki Południowej.

Dziś Wyspy Galapagos odwiedzane są przez tysiące turystów. W 2014 roku na wyspy przybyło ponad 215 000 spragnionych wrażeń turystów – całkiem niezły wynik biorąc pod uwagę fakt, że do najbliższego lądu jest stąd jakieś 1000 kilometrów.

najpiękniejsze wyspy świata

Foto: Jess Kraft / Shutterstock3. Boracay (Filipiny)

Boracay to ulubiona wyspa Filipińczyków i wielu obcokrajowców. Uważana za jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Azji leży 315 kilometrów od stolicy Filipin – Manili. Ta malutka wyspa (zaledwie 7km długości i 1 km szerokości) posiada doskonałą infrastrukturę turystyczną bardzo dobre warunki do plażowania (tutejsze plaże uważane są za jednej z najpiękniejszych na świecie), pływania, nurkowania, windsurfingu i uprawiania wielu innych sportów wodnych. Piękne plaże i laguny z lazurową wodą zachwycą każdego. Boracay słynie z zachodów słońca podczas których w barach na plaży spotykają się turyści i miejscowi, wspólnie podziwiając piękne widoki. Wszystkiemu towarzyszy lokalna muzyka i owocowe koktajle. Po zachodzie słońca na plaży odbywa się tradycyjne barbecue.

Wyspę otacza przepiękna rafa koralowa, w której żyją liczne gatunki egzotycznych zwierząt morskich. Wśród turystów bardzo popularne są wycieczki łodzią ze szklanym dnem. Na Boracay nie ma lotniska, a najbliższe znajdują się w stolicy Filipin Manili oraz Kalibo. Na wyspę można dotrzeć jedynie łódką.

najpiękniejsze wyspy świata

fot: Getty Images/AWL Images RM2. Hilton Head (USA)

Wyspa Hilton Head to idealne miejsce dla entuzjastów wszelkich sportów. Ta niewielka wyspa położona w Południowej Karolinie słynie z pięknych plaż, pól golfowych (znajdują się tu jedne z najlepszych pól golfowych w USA) i niezliczonej ilości kortów tenisowych (podobno jest ich 350!). Na Hilton Head można również pojeździć rowerem (ponad 80km ścieżek), konno lub popływać kajakiem.

Warto odwiedzić rezerwat Sea Pines Forest, który pozwala obserwować życie na bagnach bez konieczności taplania się w błocie. Bezpieczeństwo w trakcie zwiedzania zapewniają kładki zbudowane nad bagnistym terenem. Oprócz tego trzeba koniecznie odwiedzić latarnię morską Harbourtown, która jest symbolem wyspy.

najładniejsze wyspy na świecie

fot: hiltonheadisland.org1. Palawan (Filipiny)

Palawan to wyspa o bardzo wydłużonym (425 km), wąskim (do 40 km) kształcie znajdująca się na Oceanie Spokojnym. Pomimo coraz większej popularności ta należąca do Filipin wyspa zachowała swój dziewiczy, naturalny charakter. Palawan to idealne miejsce do nurkowania (turkusowa woda wygląda jak z folderów reklamowych), eksploracji jaskiń, plażowania i wycieczek po dżungli. Na wyspie znajduje się druga najdłuższa podziemna rzeka na świecie (Puerto Princesa), rezerwat afrykańskich zwierząt (Calauit Game Preserve & Wildlife Sanctuary), park morski Tubbattaha Reefs, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oszałamiające krajobrazy Palawanu sprawiają, że wyspa jest licznie odwiedzana przez turystów z całego świata.

najładniejsze wyspy świata

Fot: Flickr.com/quiquefepe
za (1), (2)

3 komentarze

Skomentuj