Jak powstał telefon? – Wynalazek Bella
Nowe!

Jak powstał telefon? – Wynalazek Bella

Telefon to urządzenie, które dziś jest na porządku dziennym. Przeszedł ewolucję od telefonów stacjonarnych, przez telefony samochodowe i pierwsze domowe telefony z przenośną słuchawką, po pierwsze telefony komórkowe. Dziś już praktycznie każdy posiada smartfona, lub przynajmniej podstawową komórkę, podczas gdy domowe telefony stacjonarne powoli odchodzą do lamusa. Przypominamy jak został wynaleziony telefon, zanim rozpowszechnił się na całym świecie.

Telefon – pierwsze eksperymenty

Nazwa telefon pochodzi od dwóch greckich słów: tele – zdalny i phoné – głos. Mówiąc z uproszczeniu, telefon jest urządzeniem, które pozwala na przesyłanie głosu – dwustronnie, na odległość i pomiędzy dwoma lub większą liczbą odbiorników. Najważniejsze elementy telefonu to mikrofon, który przetwarza dźwięki na sygnały elektryczne, słuchawka lub głośnik, które z kolei przetwarzają sygnały elektryczne na dźwięki, a także klawiatura.

Pierwsze eksperymenty z porozumiewaniem się na odległość poprzez przenoszenie głosu to telefon nitkowy, którego korzenie odnaleźć można w dawnych Chinach. Taki telefon nitkowy, to zabawka, która była popularna również w Polsce. Można za jego pomocą rozmawiać na odległość korzystając dwóch kubków oraz naprężonego cienkiego sznurka pomiędzy nimi. W 1667 roku z takim rozwiązaniem eksperymentował angielski uczony Robert Hooke – odbył rozmowę na odległość 800 metrów.

telefon nitkowy

Telefon nitkowy zwany również „telefonem kochanków”. // fot. wikipedia, domena publicznaTelefon – kolejne kroki ku wynalazkowi

Włoch, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych – Antonio Meucci – już w 1857 roku opracował zasady, według których miał działać telefon. Mało tego, zbudował nawet prototyp tego urządzenia i to właśnie on powinien być uznawany za wynalazcę telefonu. Jednak na drodze do dalszych prac i do opatentowania telefonu stanął brak pieniędzy.

Kolejny ważny krok to wynalezienia telefonu poczynił w 1861 roku Johann Philipp Reis – niemiecki nauczyciel. Swoje prace prowadził we Frankfurcie nad Menem i właśnie tam zademonstrował wynaleziony przez siebie telefon elektryczny. Urządzenie to poprawnie przekazywało regularne tony – muzykę, lecz niestety bardzo zniekształcało mowę ludzką.

Alexander Graham Bell – wynalazca telefonu

W końcu do gry wszedł Alexander Graham Bell – amerykański nauczyciel głuchoniemych. To on w 1876 roku wraz ze swoim współpracownikiem Thomasem A. Watsonem skonstruował pierwszy praktyczny telefon elektromagnetyczny. Pierwszym zdaniem, które wypowiedział Bell przez telefon było: „Panie Watson, proszę tutaj przyjść, potrzebuję pana”.

Jak działał pierwszy telefon skonstruowany przez Bella? Zastosowano tu cienką membranę, która drgała pod wpływem ludzkiego głosu. Membrana ta umieszczona została w polu magnetycznym elektromagnesu. Pod wpływem drgań dochodziło do zmian w polu magnetycznym, a następnie do niewielkich skoków napięcia. Natomiast na drugim końcu tego przewodu drgania prądu ponownie zamieniane były na drgania membrany. W ten sposób powstało pierwsze urządzenie, które przenosiło głos przy pomocy prądu elektrycznego.

Alexander Graham Bell 14 lutego 1876 roku zgłosił do urzędu patentowego wniosek na telefon nr 174 465. Wynalazek ten został publicznie zademonstrowany w tym samym roku podczas Wystawy Stulecia, która odbyła się w Filadelfii. Telefon bardzo szybko zdobył popularność w całych Stanach Zjednoczonych i Europie.

Alexander Graham Bell  - wynalazca telefonu

Fotografia z lewej: Alexander Graham Bell podczas uroczystego otwarcia połączenia telefonicznego Nowego Jorku z Chicago w 1892 roku. Fotografia z prawej strony: portret Alexandra Bella. Źródło zdjęć: wikipedia, domena publiczna
Jako ciekawostkę warto również przytoczyć fakt, iż niespełna dwie godziny po zarejestrowaniu swojego wynalazku w urzędzie patentowym przez Bella, zgłosił się tam inny interesant z podobnym projektem – Elisha Gray. Dwanaście lat trwały rozprawy sądowe, po których pierwszeństwo w wynalezieniu telefonu przyznano Bellowi.

Kolejna ciekawostka związana jest z firmą Western Union, która była wówczas monopolistą w sektorze telegraficznym. Bell wraz ze swoimi wspólnikami zaoferował w pewnym momencie odsprzedanie patentu za 100 000$. Prezes Western Union stwierdził wówczas że wynalazek Bella to nic innego jak „zabawka”. Dwa lata później zwierzył się, że się pomylił i gdyby mógł odkupić patent za 25 milionów dolarów uznałby to za świetny interes. Bell nie był już jednak zainteresowany sprzedażą patentu.

Fragmenty zastrzeżenia patentowego Graya z 14 lutego 1876 roku i wpisu w notatniku Bella z 8 marca ukazujące ich podobieństwo

Fragmenty zastrzeżenia patentowego Graya z 14 lutego 1876 roku i wpisu w notatniku Bella z 8 marca ukazujące ich podobieństwo // fot. wikipedia, domena publicznaPierwsza rozmowa telefoniczna w historii

3 sierpnia 1876 roku Bell wysłał telegram ze swojego biura telegraficznego w Brantford w Ontario do oddalonej o 6 kilometrów wioski Mount Pleasant, w którym wskazywał że jest gotowy. Następnie wykonał telefon (za pomocą przewodów telegraficznych) – podczas tej „rozmowy” słychać byłe ciche odpowiedzi. Następnej nocy genialny wynalazca zadziwił domowników i gości wykonując połączeniem z biurem Dominion Telegraph Company za pomocą improwizowanego drutu rozciągniętego wzdłuż ogrodzeń – tym razem goście w domu wyraźnie słyszeli ludzi czytających i śpiewających. Trzeci test telefonu Bella odbył się 10 sierpnia za pomocą linii telegraficznej. Bell połączył się z Paryżem (miejscowość w Ontario) oddalonym o 13 kilometrów – wiele źródeł uznaje ten test jako pierwsze połączenie zamiejscowe w historii. Tego dnia Bell udowodnił, że telefon może działać na duże odległości.

rozmowa telefoniczna na początku XX wieku

Tak mogła wyglądać rozmowa telefoniczna na początku XX wieku // fot. wikipedia, domena publiczna
Pierwsza „dwustronna” rozmowa miała miejsce 9 października 1876 roku. Podczas tej rozmowy Alexander Graham Bell był na Kilby Street w Bostonie, a Watson w biurze Walworth Manufacturing Company oddalonym o około 2,5 kilometra. W styczniu 1915 r. Bell wykonał pierwsze uroczyste transkontynentalne połączenie telefoniczne. Dzwoniąc z centrali AT&T przy ulicy Dey 15 w Nowym Jorku, Bell został usłyszany przez Thomasa Watsona na 333 Grant Avenue w San Francisco.

Zobacz też:

Kultowe modele telefonów komórkowych
Jak powstał pierwszy samolot na świece? Historia braci Wright
Od traktora do supersamochodu – historia marki Lamborghini
Magnetofon – zapomniany wynalazek
Jak powstał pierwszy samochód na świecie?
Najważniejsze wynalazki w historii ludzkości
Żelazko, lodówka i inne – jak wynaleziono rzeczy, których używamy codziennie
20 rzeczy wynalezionych przez przypadek


źródła: (1),(2),(3),(4)

Skomentuj