Na całym świecie znajduje się całe mnóstwo miejsc, które niegdyś tętniły życiem, a dziś niszczeją, popadają w coraz większą ruinę i są po prostu opuszczone. Wiele z nich nadgryzionych zębem czasu stało się prawdziwą gratką dla zapalonych fotografów i turystów.
Zapraszam was do obejrzenia 10 z nich. Kolejne pojawią się pod koniec tego tygodnia. Jeśli chcielibyście, aby pojawił się jakiś dłuższy wpis na temat któregoś z tych miejsc – zostawcie taką informację w komentarzu 🙂 Jeśli tylko będzie to możliwe, chętnie się tym dla was zajmiemy.
Chrystus z otchłani
Ta rzeźba z brązu o wysokości 2,5m umieszczona została 22 sierpnia 1954 roku na głębokości 17 metrów. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – to tutaj zginął w 1947 roku Dario Gonzatti, pierwszy włoski nurek testujący eksperymentalny sprzęt do nurkowania. Druga podobna rzeźba znajduje się u wybrzeży St George na Karaibach – jest to dar marynarki Genui za pomoc w ratowaniu załogi statku Bianca C zniszczonego w pożarze. Trzeci posąg zatopiono na głębokości około 25 metrów na Florydzie, w wodach Key Largo.
Opuszczony kompleks kopuł na Florydzie
Zbudowany w 1980 roku kompleks domów na kształt iglo miał być samowystarczalny i przyjazny dla środowiska. Burzliwa pogoda Florydy została uwzględniona, a koncepcja „kopułowych” domów była w stanie przeciwstawić się szalejącym w tych okolicach huraganom. Kompleks przez wiele lat był nawet zamieszkiwany przez ludzi, ale z powodu zmieniającej się linii brzegowej został opuszczony.
Wrak okrętu SS Ayrfield, Zatoka HomeBush, Australia
Niezwykle malowniczy wrak statku można podziwiać w sąsiedztwie wioski olimpijskiej w Sydney. Zbudowany w 1911 roku okręt służył aż do 1972 roku, następnie przeszedł „na emeryturę”. Dziś w zatoce Homebush możemy podziwiać ten bujnie porośnięty zielenią wrak.
Park rozrywki w Chinach
W 1998 roku około 32 kilometrów od Pekinu zaczęto budować największy park rozrywki w całej Azji. Niestety ze względu na kłopoty finansowe inwestycja została zatrzymana. W 2008 roku próbowano ponownie dokończyć projekt, lecz znowu zabrakło środków. Opuszczony park rozrywki zniszczony został dopiero w maju 2013 roku.
Bonusowy filmik z parku rozrywki
[vimeo 26294923 w=500 h=281]
Opuszczona chatka rybacka w Niemczech
Ten niesamowity widok rozciąga się w okolicach niemieckich Alp. Nie ma niestety żadnych informacji, kto i kiedy zbudował ten domek, ani od jak dawna jest opuszczony.
Ostatni dom na wyspie Holland
Ta bagienna wyspa znajduję się w Zatoce Cheaspeake w stanie Maryland. W 1910 roku wyspa zamieszkana głownie przez rolników i marynarzy liczyła 400 mieszkańców. Niekorzystna pogoda (silne wiatry i przypływy) zaczęły poważnie zagrażać budynkom i mieszkańcom. Dom, który widzicie na fotografii był ostatnim znajdującym się na tej wyspie. Dlaczego był? To proste, został zatopiony w październiku 2010 roku.
Szlak Kerry Way między Sneem a Kenmare w Irlandii
Ten opuszczony dom ze zdjęcia poniżej znajduje się na szlaku turystycznym Kerry Way. Teraz wyobraźcie sobie sytuację, że mieszkacie tam, dzwoni kolega żeby wyciągnąć was na piwo.
– wyjdziesz na piwo?
– nie mogę stary mam w domu lipę 😉
Prypeć, Ukraina
Założony w 1970 roku jako osiedle dla pracowników elektrowni atomowej w Czrnobylu w latach swojej świetności zamieszkiwany był przez prawie 50 000 ludzi. 27 kwietnia 1986 roku, czyli dzień po katastrofie całe 50-cio tysięczne miasto ewakuowano w ciągu zaledwie kilku godzin. W opuszczonych budynkach zobaczyć można rzeczy pozostawione przez byłych mieszkańców. Warto wspomnieć, że w okolicach Prypeci można zobaczyć małe, całkowicie opuszczone wsie.
XV-wieczny klasztor, Schwarzwald, Niemcy
W 1192 roku 620 metrów na poziomem morza w miejscowości Oppenau w Schwarzwaldzie wybudowano drewnianą kaplicę. Z biegiem lat kaplica zmieniła się w murowany klasztor, a w 1657 roku status kościoła podniesiono do rangi „opactwa”. Klasztor popadł w ruinę po 3 potężnych pożarach. W 1816 roku część ruin rozebrano i sprzedano. Dopiero rozkwit turystyki na tych terenach w XIX wieku sprawił, że ruiny objęto ochroną.
Pegasus Field, stacja McMurdo, Antarktyda
Pegasus Field to lądowisko na Antarktydzie, najbardziej wysunięte na południe z trzech lądowisk obsługujących stację McMurdo. Nazwa Pegasus pochodzi od samolotu C-121 Lockheed Constellation, który nadal wystaje ze śniegu. Samolot ten uległ awarii 8 października 1970 roku. Nikt na pokładzie nie został ranny.
zdjęcia: imgur.com
Skomentuj
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.