Piękno opuszczonych miejsc
Nowe!

Piękno opuszczonych miejsc

Na całym świecie znajduje się całe mnóstwo miejsc, które niegdyś tętniły życiem, a dziś niszczeją, popadają w coraz większą ruinę i są po prostu opuszczone. Wiele z nich nadgryzionych zębem czasu stało się prawdziwą gratką dla zapalonych fotografów i turystów.
Zapraszam was do obejrzenia 10 z nich. Kolejne pojawią się pod koniec tego tygodnia. Jeśli chcielibyście, aby pojawił się jakiś dłuższy wpis na temat któregoś z tych miejsc – zostawcie taką informację w komentarzu 🙂 Jeśli tylko będzie to możliwe, chętnie się tym dla was zajmiemy.

 

Chrystus z otchłani

Ta rzeźba z brązu o wysokości 2,5m umieszczona została 22 sierpnia 1954 roku na głębokości 17 metrów. Miejsce wybrano nieprzypadkowo – to tutaj zginął w 1947 roku Dario Gonzatti, pierwszy włoski nurek testujący eksperymentalny sprzęt do nurkowania. Druga podobna rzeźba znajduje się u wybrzeży St George na Karaibach – jest to dar marynarki Genui za pomoc w ratowaniu załogi statku Bianca C zniszczonego w pożarze. Trzeci posąg zatopiono na głębokości około 25 metrów na Florydzie, w wodach Key Largo.
Zatopiony pomnik Chrystusa we Włoszech

 

Opuszczony kompleks kopuł na Florydzie

Zbudowany w 1980 roku kompleks domów na kształt iglo miał być samowystarczalny i przyjazny dla środowiska. Burzliwa pogoda Florydy została uwzględniona, a koncepcja „kopułowych” domów była w stanie przeciwstawić się szalejącym w tych okolicach huraganom. Kompleks przez wiele lat był nawet zamieszkiwany przez ludzi, ale z powodu zmieniającej się linii brzegowej został opuszczony.
Opuszczone domy igloo na Florydzie

 

Wrak okrętu SS Ayrfield, Zatoka HomeBush, Australia

Niezwykle malowniczy wrak statku można podziwiać w sąsiedztwie wioski olimpijskiej w Sydney. Zbudowany w 1911 roku okręt służył aż do 1972 roku, następnie przeszedł „na emeryturę”. Dziś w zatoce Homebush możemy podziwiać ten bujnie porośnięty zielenią wrak.
Wrak staktu SS Ayrfield w Australii

 

Park rozrywki w Chinach

W 1998 roku około 32 kilometrów od Pekinu zaczęto budować największy park rozrywki w całej Azji. Niestety ze względu na kłopoty finansowe inwestycja została zatrzymana. W 2008 roku próbowano ponownie dokończyć projekt, lecz znowu zabrakło środków. Opuszczony park rozrywki zniszczony został dopiero w maju 2013 roku.
Opuszczony park rozrywki w Chinach

 
Bonusowy filmik z parku rozrywki
[vimeo 26294923 w=500 h=281]

 

Opuszczona chatka rybacka w Niemczech

Ten niesamowity widok rozciąga się w okolicach niemieckich Alp. Nie ma niestety żadnych informacji, kto i kiedy zbudował ten domek, ani od jak dawna jest opuszczony.
Opuszczona chatka rybacka w Niemczech

 

Ostatni dom na wyspie Holland

Ta bagienna wyspa znajduję się w Zatoce Cheaspeake w stanie Maryland. W 1910 roku wyspa zamieszkana głownie przez rolników i marynarzy liczyła 400 mieszkańców. Niekorzystna pogoda (silne wiatry i przypływy) zaczęły poważnie zagrażać budynkom i mieszkańcom. Dom, który widzicie na fotografii był ostatnim znajdującym się na tej wyspie. Dlaczego był? To proste, został zatopiony w październiku 2010 roku.
Ostatni dom na wyspie Holland w USA

 

Szlak Kerry Way między Sneem a Kenmare w Irlandii

Ten opuszczony dom ze zdjęcia poniżej znajduje się na szlaku turystycznym Kerry Way. Teraz wyobraźcie sobie sytuację, że mieszkacie tam, dzwoni kolega żeby wyciągnąć was na piwo.
– wyjdziesz na piwo?
– nie mogę stary mam w domu lipę 😉
Opuszczony dom na szlaku turystucznym w Irlandii

 

Prypeć, Ukraina

Założony w 1970 roku jako osiedle dla pracowników elektrowni atomowej w Czrnobylu w latach swojej świetności zamieszkiwany był przez prawie 50 000 ludzi. 27 kwietnia 1986 roku, czyli dzień po katastrofie całe 50-cio tysięczne miasto ewakuowano w ciągu zaledwie kilku godzin. W opuszczonych budynkach zobaczyć można rzeczy pozostawione przez byłych mieszkańców. Warto wspomnieć, że w okolicach Prypeci można zobaczyć małe, całkowicie opuszczone wsie.
Prypeć na Ukrainie

 

XV-wieczny klasztor, Schwarzwald, Niemcy

W 1192 roku 620 metrów na poziomem morza w miejscowości Oppenau w Schwarzwaldzie wybudowano drewnianą kaplicę. Z biegiem lat kaplica zmieniła się w murowany klasztor, a w 1657 roku status kościoła podniesiono do rangi „opactwa”. Klasztor popadł w ruinę po 3 potężnych pożarach. W 1816 roku część ruin rozebrano i sprzedano. Dopiero rozkwit turystyki na tych terenach w XIX wieku sprawił, że ruiny objęto ochroną.
Opuszczony klasztor w Szwarcwaldzie

 

Pegasus Field, stacja McMurdo, Antarktyda

Pegasus Field to lądowisko na Antarktydzie, najbardziej wysunięte na południe z trzech lądowisk obsługujących stację McMurdo. Nazwa Pegasus pochodzi od samolotu C-121 Lockheed Constellation, który nadal wystaje ze śniegu. Samolot ten uległ awarii 8 października 1970 roku. Nikt na pokładzie nie został ranny.
Pegagus Field na Antarktydzie

 

 

zdjęcia: imgur.com

Skomentuj