Northumberlandia – Pani Północy - Zalajkowane.pl
Nowe!

Northumberlandia – Pani Północy

Krajobraz Cramlington w angielskim rejonie Northumberland zdobi największa kobieca rzeźba na świecie. Znana jako „Pani Północy” jest, według jej twórców największą repliką kobiecego ciała wyrzeźbioną w krajobrazie. Projekt rzeźby i otaczającej jej działki nazywanej Northumberlandią jest dziełem Amerykanina Charlesa Jencksa, a proces tworzenia trwał dwa lata i został zakończony w 2012 roku.

northumberlandia - dama północy

fot: http://thelandtrust.org.uk/space/northumberlandia/
Do stworzenia tej niezwykłego niezwykłej rzeźby użyto półtora miliona ton ziemi, starannie wybranych kamieni i gliny, które wydobyto z kopalni Shotton Surface. Usypane pagórki mają do 34 metrów wysokości, a spojrzenie na całość pod odpowiednim kątem ukazuje postać leżącej kobiety o długości 400 metrów. Inspiracją krągłych pagórków były pobliskie wzgórza Cheviot, które widać w oddali. Konstrukcja ma kamienne podłoże pokryte gliną i kilka warstw. Niektóre cechy kobiecego ciała podkreślone są kamiennymi strukturami, a całość tworzy pewien rodzaj parku z prawie siedmioma kilometrami krętych ścieżek i jeziorami, które podkreślają kształt sylwetki.
northumberlandia - dama północy

fot. https://www.uno-propiedades.com.ar/blog/La_Dama_del_Norte–331

northumberlandia - dama północy

fot. https://www.uno-propiedades.com.ar/blog/La_Dama_del_Norte–331

northumberlandia - dama północy

fot. https://www.uno-propiedades.com.ar/blog/La_Dama_del_Norte–331
Wszystko rozpoczęło się w 2004 roku – wtedy to firmy Blagdon Estate i The Banks Group starały się o prawo do kopania węgla i glinki ogniotrwałej na sąsiednich terenach. Obie uznały, że poza zarabianiem na wydobyciu surowców pozostawią również nieco sztuki, jako dowód wdzięczności dla lokalnej społeczności. Ogromna rzeźba została więc sfinansowana przez właścicieli kopalń (kosztowała 2,5 miliona funtów), aby zrekompensować szkody wyrządzone przez górnictwo węglowe i wspomóc obszar gospodarczo. Kopalnia odkrywkowa jest zintegrowana z kompleksem i można ją zobaczyć z góry głównego pagórka.

To nie jedyny tego rodzaju projekt Jencksa, który stał się jednym z czołowych architektów krajobrazu na świecie. Jego inne prace w Wielkiej Brytanii to Garden of Cosmic Speculation i Multiverse of Crawick. Ten ostatni ma wiele podobieństw z Panią Północy, ale przyjmuje styl megalitycznych pomników. Zawiera dwa kamienne kręgi, które reprezentują Drogę Mleczną i galaktykę Andromedy.

northumberlandia - dama północy

fot: https://www.flickr.com/photos/a_responsibility_to_awe/9671661643/sizes/l

northumberlandia - dama północy

fot:https://www.flickr.com/photos/73485155@N05/15903153809/sizes/l

northumberlandia - dama północy

fot:https://www.flickr.com/photos/cr01/8461179540/sizes/l

northumberlandia - dama północy

fot:https://www.flickr.com/photos/robmccr/8635734046/sizes/l

northumberlandia - dama północy

fot:https://www.flickr.com/photos/cr01/8461177342/sizes/l
Northumberlandia – jak dojechać?
Northumberlandia znajduje się niedaleko Cramlington (na północ od Newcastle) zaledwie kilka minut od autostrady A1. Jeśli chcesz dojechać:
• Samochodem – wyszukaj na nawigacji kod pocztowy NE23 8AU
• Pociągiem – najbliższa stacja to Cramlington
• Autobusem – w pobliżu wejścia do Northumberlandii zatrzymują się autobusy linii X13 (Blyth – Cramlington – Newcastle), X22 (Newcastle – Bedlington – Wansbeck – Ashington), X21 (Newcastle – Bedlington – Ashington – Newbiggin) oraz X20 (Ashington – North Seaton – Newcastle).

Park czynny jest codziennie od świtu do zmierzchu (wstęp jest bezpłatny).

Zobacz też:

25 najbardziej kolorowych miast na świecie
15 zadziwiających faktów i ciekawostek o Antarktydzie
30 wyjątkowo malowniczych wiosek i miasteczek. Małe jest piękne!
10 mniej znanych miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić
Jak powstał “Krzywy Las” koło Gryfina?


źródło: ritebook.in

Skomentuj