Zapomniane piramidy w Meroe - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zapomniane piramidy w Meroe

Na pustyni we wschodnim Sudanie, nad brzegiem Nilu, znajduje się kilkadziesiąt niewielkich grobów i piramid z komorami podziemnymi, oraz pozostałości kilku pałaców królewskich i świątyń. Wiele z nich to groby władców Królestwa Meroitów, którzy rządzili tu ponad tysiące lat temu. Piramidy z Meroe są mniejsze niż ich egipskie odpowiedniki (maks. 20-25 m wysokości), mają wąskie podstawy i strome ściany, lecz jest ich zdecydowanie więcej niż w Egipcie. Niektóre zostały zbudowane 2700 – 2300 lat temu, jednak najbardziej imponujący kompleks piramid powstał w Meroe najprawdopodobniej pomiędzy 270 rokiem p.n.e. a 350 r. n.e. W ich zdobieniach widać wpływy egipskie, greckie i rzymskie.

Chociaż piramidy Meroe są jedną z głównych atrakcji Sudanu, dociera tu bardzo mało osób, ze względu na szereg sankcji gospodarczych nałożonych na Sudan przez różne kraje zachodnie i niestabilną sytuację polityczną w kraju.

Piramidy w Meroe

Piramidy w Meroe widok lotu ptaka (fot. B N Chagny – taken from en.wikipedia.org, there under CC 1.0, with descripton: Aerial view of the Nubian pyramids at Meroe Image owner: Francis Geius – Mission SFDAS 2001, CC BY-SA 1.0, Link)
Obszar, na którym leży Meroe zamieszkiwany był już w X wieku p.n.e. Miasto było jednym z głównych ośrodków królestwa Kusz od VIII wieku p.n.e., by następnie stać się jego stolicą w IV wieku p.n.e., po tym jak starożytni Egipcjanie podbili poprzednią stolicę w Napacie.

Meroe znajdowało się na ternach zasobnych w heban i rudy żelaza – produkowano tu broń i narzędzia, które przyczyniły się do rozwoju rolnictwa. Dogodna lokalizacja miasta (na szlaku do Egiptu i nad Morze Czerwone) uczyniła z niego istotny ośrodek handlowy – w Meroe handlowano piórami strusimi, złotem, kością słoniową, hebanem i skórami lampartów. Szacuje się, że w okresie świetności populacja miasta mogła liczyć nawet 25 tysięcy mieszkańców.

Według archeologów władców królestwa Kusz chowano w Meroe od III wieku p.n.e, a pierwszym z nich był król Arakamani. Meroe utraciło na znaczeniu po inwazji rzymskiej, a upadek miasta przypieczętować miał najazd wojsk Aksum (państwo założone w I wieku p.n.e. w północnej części dzisiejszej Etiopii i Erytrei) w połowie IV wieku.

Piramidy w Meroe

Piramida królowej Amanitore // fot. wikipedia.org (Creative Commons)
Zapomniane na wieki Meroe znalazło się w orbicie zainteresowań europejskich podróżników w XVIII wieku. Pochodzący ze Szkocji podróżnik James Bruce odwiedził tą okolicę w 1772 roku – podczas swojej wyprawy odnalazł fragmenty piedestałów i obelisku z hieroglifami. Johann Ludwig Burckhardt, szwajcarski podróżnik i badacz Egiptu odnalazł ruiny w okolicach Szandi w 1814 roku, jednak nie przypisał im większego znaczenia historycznego. Na początku XIX wieku pochodzący z Francji podróżnicy Frederic Caillaiaud i Linat de Bellefonds sporządzili mapę Meroe i dokonali pomiaru piramid, a wyniki swoich badań opublikowali w książce „Voyage á Meroë”. Zanim przeprowadzono pierwsze prace badawcze włoski poszukiwacz skarbów Giuseppe Ferlini zniszczył wiele piramid i splądrował wiele grobowców, w których odnalazł meroicką biżuterię (miało to miejsce w 1834 roku).
Piramidy w Neroe w okolicach 1850 roku

fot. Piramidy w Neroe w okolicach 1850 roku (litogrfia, fot. wikipedia.org (Creative Commons))

Złota biżuteria królowej Amaniszacheto

Złota biżuteria królowej Amaniszacheto (fot. Amanishakheto_Jewellery_03.jpg: Praca własna, Einsamer Schütze, 22 września 2006derivative work: JMCC1 (talk), 30 maja 2011, 21:33 (UTC), CC BY-SA 3.0, Link)

Biżuteria królowej Amaniszacheto

Biżuteria królowej Amaniszacheto, Muzeum Egipskie w Berlinie (fot. By Sven-Steffen ArndtPraca własna, CC BY-SA 2.0, Link)
W 1902 roku do Meroe dotarli pierwsi archeologowie, którzy odkryli ulice i budynki dawnego miasta. Brytyjczyk John Garstan prowadzący wykopaliska w latach 1910-1914 potwierdził tezę, którą ponad 150 lat wcześniej postawił James Bruce – odkryte ruiny były pozostałością po starożytnym mieście. W latach 20. XX wieku pochodzący ze Stanów Zjednoczonych archeolog George Andrew Reisner odkrył pozostałości po trzech piramidach, a w latach 60. XX wieku zespoły badaczy z Uniwersytetu w Chartumie i Uniwersytetu w Calgary odkryły kolejne części starożytnego miasta.


Piramidy Królestwo Kusz

fot. Michael Walsh, CC BY 3.0, Link

Piramidy Meroe

Piramida króla Tarekeniwala // fot. Fabrizio Demartiswww.flickr.com, CC BY-SA 2.0, Link

Piramidy w Sudanie

fot. TrackHDOwn work, CC BY 3.0, Link

Meroe Piramidy

Piramida królowej Amaniszacheto // fot. wikipedia.org (Creative Commons)
źródła: (1),(2),(3),(4),(5)

Skomentuj