20 miejsc na świecie, do których turyści nie mają wstępu - Zalajkowane.pl
Nowe!

20 miejsc na świecie, do których turyści nie mają wstępu

Pomimo rozwijającej się technologii, postępującej globalizacji i coraz to nowszych rozwiązań w transporcie, komunikacji i podróżach, wciąż są miejsca na świecie, do których wstęp jest zakazany. Choć niektórzy skupiają się na eksploracji kosmosu, to wciąż są na naszej planecie miejsca, które pozostają nietknięte lub zostały zapomniane. Inne są zakazanymi miejscami z powodów politycznych – są np. bazami wojskowymi, czy stanowią tajemnice szpiegowskie. Przedstawiamy 20 miejsc na świecie, do których turyści nie mają wstępu, lub wstęp mają tylko nieliczni.

zakazane miejsca na świecie

20 miejsc na świecie, do których turyści nie mają wstępu, lub wstęp mają tylko nieliczni.



#1. Jaskinie Lascaux – Francja

Jaskinie Lascaux we Francji to skarbnica archeologów z całego świata. W kompleksie jaskiń znajduję się prehistoryczne malowidła, datowane na wczesny okres kultury magdaleńskiej (17 000 – 15 000 lat p.n.e.!!). Seria niesamowitych malowideł ściennych z okresu paleolitu przedstawia zwierzęta, takie jak bydło, jelenie, żubry i wiele innych. Niestety jaskinie są zamknięte dla zwiedzających od 1963 roku. Archeolodzy uważają, że obecność człowieka może zniszczyć te starożytne dzieła sztuki. Jaskinię Lascaux odkryło przypadkowo czterech chłopców w 1940 roku.

 Naskalne malowidło z Jaskini Lascaux

Jedno z
naskalnych malowideł z Jaskini Lascaux // fot. wikipedia, domena publiczna



#2. Sentinel Północny – Indie

Sentinel Północny to wyspa w archipelagu Andamanów w Indiach, która jest domem plemienia Sentinelczyków. Pierwsze kontakty z mieszkańcami próbowano nawiązać już w 1880 roku. Brytyjskiej wyprawie naukowo-badawczej udało się wówczas złapać dwoje starców i czwórkę dzieci – ci pierwsi dość szybko zmarli, prawdopodobnie wskutek choroby, na którą nie byli odporni. Dzieci przewieziono z powrotem na wyspę.

Ekspedycja z 1970 roku przybyła na wyspę z podarkami, jednak bojowo nastawieni tubylcy szybko ją przepędzili. Cztery lata później wyprawę na Sentinel Północny zorganizowało towarzystwo geograficzne National Geographic Society – tym razem mieszkańcy wyspy ostrzelali przybyszów za pomocą łuków, w wyniku czego ranny został reżyser, który miał nakręcić film dokumentalny. Kontakt z mieszkańcami wyspy próbowano nawiązać jeszcze na początku lat 90., jednak ponownie sztuka ta nie udała się. Po 1996 roku zaniechano kolejnych prób – jednym z głównych powodów był strach przed zarażeniem Sentinelczyków chorobami, na które nie są odporni. Od 2005 roku obowiązuje absolutny zakaz zbliżania się w pobliże wyspy. W 2006 roku został złamany przez dwóch kłusowników, którzy dopłynęli w pobliże wyspy – zostali zabici w czasie snu i pochowani w płytkim grobie. W listopadzie 2018 roku na wyspie zginął podróżnik i chrześcijański misjonarz John Allen Chau, którego trafiła jedna ze strzał plemiennych łuczników.

O Sentinelu Północnym i jego mieszkańcach wiadomo niewiele – na pewno są dość niscy (około 160 cm wzrostu), mają ciemną karnację i posługują się łukami, oszczepami oraz kamieniami. Mają łodzie i proste sieci do łowienia ryb, jednak nie potrafią skonstruować łodzi na tyle wytrzymałej, by popłynąć na inną wyspę. Wiadomo również, że używają ognia, lecz nie jest jasne czy potrafią go krzesać, czy muszą czekać na uderzenie błyskawicy. Na dobrą sprawę, nie wiadomo nawet jak duża jest populacja wyspy – szacuje się, że może to być zaledwie 15 osób, jednak niektóre źródła podają, że wyspa zamieszkiwana jest przez 500 tubylców.

Sentinel Północny z lotu ptaka

Sentinel Północny z lotu ptaka // fot. Medici82 via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



#3. Wyspa Surtsey – Islandia

Surtsey to mała wyspa położona u południowego wybrzeża Islandii, która powstała w wyniku erupcji wulkanu. Wszystko zaczęło się od podmorskiej erupcji wulkanicznej, w skutek której wyspa pojawiła się na powierzchni w listopadzie 1964 roku. W czerwcu 1967 roku wyspa osiągnęła największą powierzchnię – 2,7 km². Od tego momentu kurczy się – morskie fale i wiatr powodują erozję i stałe zmniejszanie się wyspy (w 2002 pozostało 1,4 km² powierzchni). Wyspa Surtsey, która w 2008 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO uchodzi za najnowszą wyspę na świecie. Obecnie jest otwarta jedynie dla kilku geologów i innych naukowców. Ta zakazana wyspa jest niedostępna dla turystów, ponieważ uważa się, że ingerencja człowieka może zakłócić sukcesję ekologiczną zachodzącą na niej.

wyspa Surtsey

Surtsey – erupcja z 1963 roku // wikipedia, domena publiczna



#4. Wielka Świątynia Ise – Japonia

Japonia to kraj, w którym mieści się około 80000 świątyń. Najważniejszą z nich jest Ise-jingū – to najświętsza świątynia i skarb narodowy Japonii. Aby zachować tradycje Shinto sięgające VIII wieku, świątynia ta jest przebudowywana co 20 lat, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Do świątyni mogą wejść jedynie członkowie rodziny cesarskiej – dla zwykłych śmiertelników wstęp jest wzbroniony. Można obejść je dookoła, jednak nie da się zobaczyć nic, poza dachami – świątynie otaczają bowiem wysokie płoty i mur.

Wielka Świątynia Ise – Japonia

Naikū, chram wewnętrzny // fot. wikipedia, CC BY 2.5, Link



#5. North Brother Island – USA

Położona w Nowym Jorku – North Brother Island – jest jednym z najpopularniejszych opuszczonych miejsc w USA. Pierwotnie znajdował się tam szpital dla osób chorych na tyfus, które na wyspie miały przebywać na kwarantannie. Po II wojnie światowej zorganizowano tu ośrodek dla weteranów wojennych. Później miejsce to stało się ośrodkiem rehabilitacji dla osób uzależnionych od narkotyków. Współcześnie na North Brother Island znajduje się rezerwat ptaków i wyspa jest na stałe zamknięta dla zwykłych ludzi.

Pozostałości po szpitalu na North Brother Island

Pozostałości po szpitalu na North Brother Island // fot. reivax via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



#6. Disney Club 33 – USA/Japonia/Chiny

Disneyland odwiedzany jest przez miliony turystów każdego roku. Jest jednak takie miejsce, do którego dostęp mają jedynie nieliczni. Chodzi o tzw. Club33, który działa od maja 1967 roku i początkowo przeznaczony był dla sponsorów korporacyjnych oraz VIPów. Dziś członkostwo można kupić „za jedyne” $25 000. Do tego dochodzi roczna opłata w wysokości $10 000. Co więcej, jakiś czas temu istniała lista rezerwacyjna – by zostać członkiem Club33 nelażało czekać prawie 5 lat! Jeśli kiedykolwiek byliście w Disneylandzie, prawdopodobnie przechodziliście obok drzwi prowadzących do Club 33, nawet o tym nie wiedząc!



#7. Wyspa Heard – Australia

Jedno z najbardziej niezbadanych miejsc na Ziemi, wyspa Heard, leży pomiędzy Antarktydą a Madagaskarem. Politycznie wyspa ta jest częścią Australii. Na wyspie znajdują się dwa aktywne wulkany i jest ona całkowicie jałowa. Cała wyspa składa się z gruzu i wapienia, które powstały w wyniku erupcji wulkanów. Aby zachować unikalne środowisko naturalne, rząd australijski ograniczył wjazd na zakazaną wyspę.

wyspa Heard w Australii

fot. Tristannew via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



#8. Globalny bank nasion / „Skarbiec Zagłady” – Norwegia

Skarbiec Zagłady to bank nasion położony w sercu arktycznego archipelagu Svalbard. Jest to bezpieczny skarbiec, który przechowuje różne nasiona roślin – to próba zabezpieczenia nasion na wypadek apokalipsy lub globalnego kryzysu. Z każdego zakątka globu do Skarbca Zagłady trafiają nasiona w celu długoterminowego ich przechowywania. Skarbiec jest otwarty tylko dla specjalnych gości w określone dni. Więcej o Skarbcu Zagłady pisaliśmy tutaj.

Globalny Bank Nasion w Norwegii

fot. Landbruks-og matdepartementet (flickr.com), licencja: CC BY-ND 2.0



#9. Wyspa Węży – Queimada Grande – Brazylia

Jak sama nazwa wskazuje, brazylijska Wyspa Węży to miejsce, które zamieszkuje tysiące śmiercionośnych węży. Uważa się ją za najbardziej niebezpieczne miejsce nie tylko w Brazylii, ale i na całym świecie – właśnie dlatego rząd brazylijski zabronił odwiedzania wyspy. Szacuje się, że na wyspie Węży występuje około 4000-5000 osobników żararaki lancetowatej – jednego z najbardziej śmiercionośnych węży na ziemi. Więcej o wyspie węży pisaliśmy tutaj.

Ilha da Queimada Grande - wyspa węży Brazylia

brazylijska Wyspa Węży // pinterest



#10. Strefa 51 – USA

Strefa 51 znajdująca się w południowej Nevadzie jest owiana tajemnicami, a na jej temat powstało mnóstwo teorii spiskowych. Jest to amerykańska baza wojskowa, która prawdopodobnie służy jako poligon doświadczalny dla różnego rodzaju broni i samolotów. Istnieje jednak wiele innych spekulacji na ten tej bazy – teorie spiskowe głoszą, że urzędnicy ukrywają w bazie dowody na istnienie obcych cywilizacji.

Strefa 51

„Strefa ograniczona. Zakaz poruszania się za tym punktem. Fotografowanie zabronione”. Na szczycie wzgórza można zobaczyć samochód strażników // fot. X51 via wikipedia, (Flickr: https://www.flickr.com/photos/x51/ Web: http://x51.org/), CC BY-SA 3.0, Link



#11. Brama Pravčicka – Czechy

Jedno z najbardziej spektakularnych miejsc w Czechach, Brama Pravčicka jest największym skalnym łukiem z piaskowca w Europie. Ten niesamowity cud przyrody do 1982 roku przyciągał turystów z dalekich i bliskich stron. Geolodzy uważają jednak, że ten naturalny łuk z piaskowca wkrótce może się zawalić. W związku tym, aby zminimalizować erozję, zakazano odwiedzin w tym pięknym, lecz podatnym na zniszczenie miejscu.

Brama Pravčicka

fot. Pudelek via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



#12. Wyspa Niihau – USA

Wyspa Niihau znajduje się na Oceanie Spokojnym i jest częścią archipelagu Hawajów, należącego do Stanów Zjednoczonych. Wstęp na tą liczącą około 200 mieszkańców wyspę jest zakazany dla ogółu społeczeństwa, ponieważ jest ona własnością prywatną. Rdzenni Hawajczycy, którzy zamieszkują wyspę są samowystarczalni, pomimo braku elektrowni, bieżącej wody, sklepów, czy poczty. Pielęgnują dawną kulturę, zajmują się wypasem owiec i bydła, oraz wyrabiają ozdoby z muszelek. Od 1987 roku właściciele wyspy organizują półdniowe wycieczki helikopterem, jednak organizowane są w taki sposób, by nie spotkać rdzennych mieszkańców. Na wyspie nie można również pozostać na noc.

Wyspa Niihau

Wyspa Niihau z lotu ptaka // fot. Polihale via wikipedia, By Polihale at English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



#13. Maya Bay – Tajlandia

Maya Bay to plaża w Tajlandii, która swoją popularność zawdzięcza filmowi „Niebiańska plaża” z 2000 roku. Po premierze hitu z Leonardo di Caprio każdego roku przybywały tu miliony turystów, co wpłynęło negatywnie na koralowce żyjące w tym środowisku. Decyzję o zamknięciu plaży podjęto w 2018 roku, by dać szansę ekosystemowi na odbudowę. Pierwotnie plaża miała zostać otwarta w 2021 roku z wieloma ograniczeniami.

Maya Bay - plaża w Tajlandii

fot. depositphotos.com



#14. Skarbiec Coca-Coli w Atlancie – USA

Przepis na Coca-Colę, który uważa się za jeden z najlepiej strzeżonych sekretów na świecie — przechowywany jest w skarbcu w Atlancie. Stworzony przez Johna Pembertona w 1886 roku skład napoju jest objęty ścisłą tajemnicą. Jedyna pisemny zapis – przepis na coca colę od 1925 roku znajdował się w banku Trust Company (obecnie SunTrust) w Atlancie. W 2011 roku firma zdecydowała się przenieść słynną recepturę Coca-Coli do muzeum w Atlancie, ale niewiele osób ma wstęp do skarbca.

Skarbiec Coca-coli w Atlancie

Skarbiec Coca-coli w Atlancie // fot. screen z youtube



#15. Fort Bhangarh – Indie

Pomiędzy Jaipur i Alwar w Radżastanie leżą ruiny niegdyś wspaniałego królestwa. Fort Bhangarh został zbudowany przez jego władcę Amber Kachwaha dla swojego najmłodszego syna w 1573 roku. Z czasem jednak populacja fortu malała, aż do 1783 roku, kiedy to silny głód zmusił wciąż mieszkających tam mieszkańców do ucieczki. Legendy mówią, że przyczyną upadku królestwa było przeklęcie fortu. Fort Bhangarh ma „renomę” najbardziej nawiedzonego miejsca w Indiach – z tego względu wymagane jest pozwolenie rządowe, aby móc wejść przed świtem lub po zachodzie słońca.

Bhangarh Fort

Bhangarh Fort // fot. Deepak G Goswami via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



#16. Wyspa Diego García – Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

Położona na Oceanie Indyjskim wyspa Diego García jest bazą marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych. W czasie zimnej wojny Wielka Brytania wydzierżawiła atol Stanom Zjednoczonym na 50 lat. W tym celu, w latach 1968-1973, brytyjski rząd wydalił około 2000 mieszkańców na Mauritius, Seszele i inne terytoria brytyjskie. Najem wyspy wygasł w 2016 roku, ale Wielka Brytania przedłużyła umowę o kolejne 20 lat – dla postronnych wstęp na wyspę wciąż jest zakazany. Ze względu na strategiczne położenie wyspa Diego Garcia jest jedną z najważniejszych baz wojsk amerykańskich na świecie.

wyspa Diego Garcia

fot. wikipedia, domena publiczna



#17. The White’s Club – Wielka Brytania

Wciąż są na świecie miejsca, do których zakaz wstępu mają kobiety – najbardziej znane to prawdopodobnie kluby dla dżentelmenów, które są bardzo popularne w brytyjskiej kulturze. Członkowie założonego w 1693 roku i zlokalizowanego przy 37 St. James’ Street w Picadilly, The White’s Club, to przywódcy polityczni, starsi bankierzy, a nawet spadkobiercy brytyjskiego tronu. Ograniczenia wobec kobiet są tu tak surowe, że jedynie królowej Elżbiecie udało się tam wejść – pierwsza wizyta miała miejsca w 1991 roku, a druga w 2016.

The White's Club w Londynie

Fasada budynku, w którym mieści się The White’s Club // fot. PAUL FARMER via wikipedia, CC BY-SA 2.0, Link



#18. Muzeum Szpiegów w Nanjing – Chiny

W 2009 roku Chiny otworzyły podwoje swojego narodowego muzeum szpiegowskiego. Znajdująca się w Nanjing kolekcja w Muzeum Edukacji Bezpieczeństwa Narodowego Jiangsu przedstawia historię szpiegostwa i tajnych służb wywiadowczych od początków Komunistycznej Partii Chin do późnych lat dwudziestych. Muzeum nie jest całkowicie otwarte dla publiczności – w przypadku obcokrajowców obowiązuje tu całkowity zakaz wstępu. Przedstawiciele muzeum zdradzili jednak, że w zbiorach muzeum szpiegów znajdują się takie przedmioty jak broń, która wygląda jak szminka do ust czy mapy ukryte u spodu plakatów.

#19. Morgan Island/Monkey Island – USA

Na wyspie Morgan w Karolinie Południowej żyje kolonia około 4 tysięcy makaków królewskich, dzięki czemu wyspa znana jest również pod nazwą Monkey Island. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, małpy nie pochodzą z tej wyspy – zostały tam przeniesione z Portoryko, z powodu rozprzestrzeniania się wirusa opryszczki typu B. W 1979 roku na niezamieszkaną wówczas wyspę trafiło 1400 zwierząt. Obecnie wstęp na wyspę jest zakazany ze względów bezpieczeństwa ludzi oraz małp. Tylko garstka naukowców z Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) może tam pojechać.

Morgan Island znana również jako Wyspa Małp

fot. Cockytalk via photobucked, creative commons photobucked



#20. Plymuth – Montserrat

Montserrat to wyspa znajdująca się na archipelagu Małych Antyli, w basenie Morza Karaibskiego. Odkryta w 1493 przez Krzysztofa Kolumba stała się niezwykle popularna w latach 80. XX wieku wśród turystów z USA i Wielkiej Brytanii, oraz mieszkańców krajów basenu Morza Karaibskiego. Niestety, w wyniku erupcji wulkanu Soufrière Hills w latach 1995–1997 blisko 2/3 ludności musiało być ewakuowane. Stolica wyspy – Plymouth została doszczętnie zniszczona i przykryta lawą oraz pyłem wulkanicznym. Ruiny miasta zamieszkiwanego niegdyś przez 3000 osób znajdują się w strefie zamkniętej, a stolicę przeniesiono do Brades.

Plymouth po erupcji

Plymouth po erupcji // fot. Xb-70 at the English Wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Zobacz też:

Top 10 – największe wybuchy wulkanów w czasach historycznych
„Fafrotskies”, czyli 12 najdziwniejszych rzeczy, które kiedykolwiek spadły z nieba
Najważniejsze zabytki polskie – obiekty na liście światowego dziedzictwa UNESCO
10 rzeczy, których musisz spróbować, jeśli lubisz adrenalinę
Top 13: najniebezpieczniejsze drogi świata

Skomentuj