TOP 20: Najwyższe budynki świata - Zalajkowane.pl
Nowe!

TOP 20: Najwyższe budynki świata

Drapacze chmur to budowle, które zadziwiają swoją potęgą na całym świecie. Człowiek chce coraz więcej i mierzy coraz wyżej, dlatego też do tej pory powstało już 135 budowli przekraczających 300 metrów wysokości. Dla niektórych konstruktorów granica 300 metrów nie jest już wystarczająca i w ciągu najbliższych kilku lat do użytku mają być oddane dwa gmachy o wysokości przekraczającej 1000 metrów! Poniżej poznacie 20 najwyższych budynków świata. Ciekawi? Zaczynamy.

#20. Trump International Hotel and Tower – 423,4 metra, Chicago

Nasze zestawienie najwyższych budynków na świecie zaczynamy od Chicago. To właśnie tam znajduje się wieżowiec o wysokości całkowitej 423,4 metra (wysokość do dachu 356.6m), znany również jako Trump Tower Chicago. Właścicielem obiektu jest The Trump Organization, która jak łatwo się domyślić należy do obecnego prezydenta USA, Donalda Trumpa. Budowała, która kosztowała 847 milionów dolarów powstawała od 2005 do 2008 roku. Nie jest to jedyny wysokościowiec, który zbudowała firma deweloperska należąca do Donalda Trumpa – pozostałe (jest ich w sumie 10) znajdują się między innymi w Nowym Jorku, Las Vegas, Toronto Stambule i na Filipinach.



#19. Marina 101 – 425 metrów, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Marina 101 znana jest także pod nazwą Dream Dubai Marina. Ten zlokalizowany w Dubaju wieżowiec posiada 101 pięter. Na pierwszych 33 znajduje się pięciogwiazdkowy hotel Hard Rock, a pozostałe piętra aż do setnego zajmują apartamenty. W Marinie 101 można również dobrze zjeść ponieważ zlokalizowanych jest tu 5 restauracji. Na ostatnim piętrze tego wieżowca znajduje się salon klubowy, sklep Rock Shop i restauracja. Budowa 2 najwyższego wieżowca w Dubaju (oraz 2 na świecie najwyższego budynku mieszkalnego) kosztowała około 300 milionów dolarów.

Marina 101 - jeden z najwyższych budynków na świecie

Marina 101 w Dubaju (po środku). Fot. marina101.net



#18. 432 Park Avenue – 425.5 metra, USA

Wieżowiec, który powstał w miejscu wyburzonego hotelu Drake jest nie tylko najwyższym budynkiem mieszkalnym w Nowym Jorku (oraz na świecie), ale również najdroższym (kawalerki kosztowały 7 milionów dolarów). Mimo wszystko w 2015 roku (jeszcze zanim budynek oddano do użytku) aż 90% mieszkań było sprzedanych (jeden z apartamentów kupiła Jennifer Lopez). 426 metrowy wieżowiec ma 89 kondygnacji, a koszt jego budowy wyniósł 1,25 miliarda dolarów. Deweloperzy zadbali nie tylko o widok z okna (zerknijcie na zdjęcia poniżej), ale również o wygodę mieszkańców, którzy do swojej dyspozycji mają restaurację (dostępną tylko dla mieszkańców i ich gości), basen, spa, siłownie, teatr oraz sale konferencyjne.

432 Park Avenue w Nowym Jorku

fot. boredpanda.com

432 Park Avenue w Nowym Jorku

fot. boredpanda.com

432 Park Avenue w Nowym Jorku

fot. boredpanda.com



#17. Guangzhou International Finance Center – 440.2 metra, Chiny

Ze Stanów Zjednoczonych przenosimy się do Chin. 103 piętra i 440,2 metra wysokości ma ukończony w 2010 roku drapacz chmur znajdujący się w chińskim Kantonie. W budynku znajdują się biura (od 1 do 66 piętra), hotel (od 69 do 98 piętra) oraz punkt widokowy. Budowla kosztowała ponad 360 milionów dolarów.

Guangzhou International Finance Center

fot. arup.com



#16. KK100 – 441 metrów, Chiny

Również w Chinach znajduje się budynek o nazwie KK100. Budowla dawniej nazywana Kingkey 100 znajduje się w mieście Shenzhen. Jeden z najwyższych budynków na świecie oddany został do użytku w 2011 roku po 4 latach budowy. Na 100 piętrach zlokalizowane zostały powierzchnie biurowe i hotel, a także taras widokowy. Koszt budowy to 775 milionów dolarów!

wieżowiec KK100 w Chinach

Fotografia z lewej strony przedstawia budynek KK100. Źródło: Tudy sudyOwn work, CC BY-SA 4.0, Link. Fotografia z prawej strony: widok na centrum Shenzhen z 97 piętra hotelu St. Regis (fot. YoungImperialist // wikipedia.org // CC BY-SA 4.0)



#15. Willis Tower (do 2009 Sears Tower) – 442,1 metra, Stany Zjednoczone

W poszukiwaniu najwyższych budynków świata przenosimy się ponownie do Chicago, gdzie w samym centrum miasta znajduje się 442 metrowy kolos wybudowany w 1973 roku. Na 103 piętrze Willis Tower znajduje się taras widokowy, z którego rozciąga się widok na panoramę Chicago i jezioro Michigan. W roku 2009 zostały utworzone przezroczyste klatki, które wysunięte są poza obręb tarasu, co daje wrażenie jakby wisiały w powietrzu.

Jako ciekawostkę związaną z tym miejscem można podać wydarzenie z roku 1999, kiedy to „człowiek pająk” (Alain Robert) wszedł bez zabezpieczeń i sprzętu na dach. Ponadto budynek Sears Tower był najwyższym budynkiem w USA do 12 listopada 2013, gdy tytuł ten został przekazany One World Trade Center. Koszt budowy tego 108-piętrowego wieżowca wyniósł około 150 milionów dolarów.

Willis Tower w Chicago

fot. willistower.com

Platofrma widokowa - Willis Tower

fot. ppcorn.com



#14. Greenland Square Zifeng Tower – 450 metrów, Chiny

Z USA wracamy do Chin, gdzie w 2010 roku oddano do użytku 450 metrowy budynek o nazwie Greenland Square Zifeng Tower. Posiada on 89 pięter i składa się ze strefy dolnej i górnej. W dolnej znajdują się biura i lokale usługowe, a w górnej obserwatorium, hotel i restauracje. Ponadto znajduje się tu również taras widokowy zlokalizowany na 72 piętrze, z którego rozpościera się widok na panoramę miasta Nankin, rzekę Jangcy oraz góry Ningzheng Ridge.

Greenland Square Zifeng Tower - jeden z najwyższych budynków świata

Fot. HanjoHPraca własna, CC BY 3.0, Link



#13. Petronas Towers – 452 metry, Malezja

Z Chin przenosimy się na południe. To właśnie w stolicy Malezji, Kuala Lumpur znajdują się dwie wieże o wysokości 452 metrów, które są połączone przejściem na wysokości 41 i 42 piętra. Zaprojektowane przez argentyńskiego architekta Cesara Pelii, oddane do użytku w 1998 roku. Co ciekawe do wzniesienia obu wież zatrudniono dwie różne firmy, z których każda odpowiedzialna była za swoją wieżę. Wieże mają 88 pięter nad ziemią i 4 piętra pod powierzchnią. Główna część budynku to biura, ale na niższych piętrach znaleźć można również centrum handlowe, filharmonię Dewan, galerie sztuki, bary i restauracje. Petronas Towers były najwyższymi budynkami świata od roku 1998 do 2004.

Petronas Towers w Malezji

fot. pexels.com



#12. Changsha IFS Tower T1 – 452 metry, Chiny

95 pięter i 452 metry wysokości ma kolejny drapacz chmur zbudowany w Chinach. Prace nad obiektem trwały 4 lata – od 2013 do 2017 roku. W budynku znajdują się apartamenty oraz biura.

Wieżowiec changsha international finance center

fot. wongtung.com



#11. Landmark 81 – 461 metrów, Wietnam

Ukończony w lipcu 2018 roku wieżowiec znajdujący się w Wietnamie to kolejna pozycja na liście najwyższych budynków świata. Położony w mieście Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) drapacz chmur ma 81 pięter i 461 metrów wysokości. Na pierwszych 40 piętrach znajdują się apartamenty mieszkalne. Piętra od 42 do 77 zajmuje hotel, a dwie ostatnie kondygnacje to punkt widokowy. Koszt budowy tego obiektu to 1420 mln dolarów. Landmark 81 to najwyższy budynek w Wietnamie. Zewnętrzna elewacja budynku wyposażona jest w systemy LED. Gdy słońce zachodzi, wieża mieni się kolorami – trzeba przyznać, że wygląda naprawdę imponująco.

Ladmark 81 - najwyższy wieżowiec w Wietnamie

fot. vietvisiontravel.com



#10. International Commerce Centre – 484 metry, Chiny

Po raz kolejny przenosimy się do Chin. W Hongkongu po 8 latach budowy oddano do użytku 484 metrowy drapacz chmur. Budynek z 2010 roku ma 118 pięter, a na ostatnim z nich mieści się najwyżej położony basen na całej kuli ziemskiej. Ponadto znajduje się tu obserwatorium Sky100 (100 piętro), pięciogwiazdkowy hotel, ekskluzywne restauracje i biura. Dodatkowo w piwnicy znajduje się centrum handlowe o nazwie Elements.

International Commerce Centre - jeden z najwyższych budynków świata

fot. topspottravel.com


#9. Shanghai World Financial Center – 492,1 metra, Chiny

Znakiem rozpoznawczym kolejnego drapacza chmur w Chinach jest otwór w kształcie trapezu znajdujący się na samej górze wieżowca. Pierwotny zamysł był taki, aby otwór mieścił koło widokowe (diabelski młyn) i był okrągły. Budziło to jednak skojarzenia z okrągłą flagą Japonii, dlatego też został zdecydowano się na trapez.

Na setnym, przedostatnim piętrze znajduje się zewnętrzny taras widokowy. Na piętrach 79-93 mieści się hotel Shanghai Park Hyatt, a na pozostałych biura i muzeum. Sama budowa SWFC została dofinansowana przez wiele zagranicznych instytucji, banków i firm, a jej koszt to około 4 mld złotych.

Shanghai World Financial Center

Fotografia z lewej strony: Shanghai World Financial Center z sąsiednim wieżowcem Jin Mao Tower (fot. (Jin Mao Tower): Adrian SmithArchitect(SWFC): Kohn Pedersen FoxPhotographer:Jakub HałunPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link ). Fotografia z prawej: GG001213Own work, CC0, Link



#8. Taipei 101 – 509,2 m – Tajwan

509 metrów wysokości i 101 pięter nadziemnych (+5 znajdujących się pod ziemią) ma najwyższy budynek znajdujący się na Tajwanie. Został on wykonany z zastosowaniem odpowiedniej konstrukcji, która będzie odporna na panujące w tym regionie huragany i trzęsienia ziemi. W każdy Nowy Rok z dachu tego właśnie budynku wystrzeliwane są fajerwerki, które transmitowane są na antenie stacji telewizyjnych.

Do Taipei 101 przylega ogromne centrum handlowe z licznymi sklepami i klubami. W 2005 roku budynek został zaliczony przez Dicovery Channel do „Siedmiu cudów inżynierii”, a w 2006 roku przez Newsweek do „Nowych Siedmiu Cudów Świata”. Na 89 piętrze wieżowca znajduje się wewnętrzny punkt obserwacyjny, a na 91 piętrze – zewnętrzny. Z obu punktów można oglądać panoramę miasta.

Taipei 101 na Tajwanie - budynek o wysokości przekraczającej 500 metrów jest jednym z najwyższych na świecie

fot. Pexels.com



#7. Guangzhou Chow Tai Fook Finance Centre – 530 m – Chiny

Centrum finansowe w Guangzhou to dwie wieże – wyższa ma 530 metrów wysokości, a niższa 439. Wewnątrz Guangzhou Twin Towers znajdują się apartamenty, hotel, biura i sklepy, a w ich części podziemnej…przystanek kantońskiego metra. Budynek został oddany do użytku w 2016 roku i posiada 111 pięter nad ziemią i 5 pięter pod ziemią, a także jedna z najszybszych wind na świecie, która porusza się z prędkością do 20m/s.

Guangzhou CTF Finance Centre

fot. commons.wikimedia.org



#6. One World Trade Center – 541,4 m – USA

Inna nazwa tego wieżowca (Freedom Tower) pochodzi od miejsca, w którym został on zbudowany. 541 metrowy budynek, oddany do użytku w 2014 roku powstał na zgliszczach World Trade Center. Jego wysokość wcale nie jest przypadkowa – 541 metrów to dokładnie 1776 stóp, a to właśnie w 1776 roku ogłoszono deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych.

One WTC to najwyższy budynek w USA i za razem najwyższy w Ameryce Północnej. Podobnie jak w przypadku innych wysokich budowli również tu znajduje się punkt obserwacyjny (One World Observatory), z którego można podziwiać panoramę Manhattanu w 360 stopniach. Co ciekawe winda do punku widokowego dociera w niecałe 47 sekund. Dla bezpieczeństwa (mając na uwadze wydarzenia z września 2001 roku) budynek wyposażony został w wzmocnione fundamenty z 57 metrową podstawą wykonaną z betonu, na której stoi pozostała metalowa konstrukcja.

One World Trade Center - najwyższy budynek w USA

fot. pixabay.com



#5. Lotto World Tower – 554,8 m – Korea Południowa

Najwyższy budynek w Korei Południowej budowano aż 30 lat (same przygotowania do rozpoczęcia budowy zajęły 13 lat). Lotto World Tower posiada 123 piętra naziemne i sześć pięter pod ziemią. Mieszczą się w nim apartamenty mieszkalne i pokoje hotelowe, centra rozrywki, sklepy, miejskie akwarium, sale fitness, a także najwyższy punkt obserwacyjny w Korei Południowej – Seul Sky.

Lotto World - najwyższych budynek w Korei Południowej

Fot. Pexels.com


#4. Ping An Finance Center – 599,3 m – Chiny

To właśnie w Chinach znajduje się najwyższy biurowiec na świecie. 115 piętrowy kolos ma prawie 600 metrów wysokości. W budynku znajduje się 80 wind, które osiągają prędkość 10 metrów na sekundę. Temu biurowcowi niestraszny jest brak miejsc parkingowych ponieważ jest ich tu aż 1,2 tysiąca.

Ping An Finance Center

fot. shenzhenshopper.com



#3. Abradż al-Bajt – 601 m – Arabia Saudyjska

120 pięter i 601 metrów wysokości ma kompleks hotelowy wzniesiony w Mekce. Budowla ta powstawała w latach 2004-2011 i widoczna jest z odległości 30 km. Obiekt jest bardzo popularny nie tylko ze względu na swoją wysokość ale również dlatego, że znajduję się w pobliżu meczetu Al-Masdżid al-Haram. Ponadto Abradż al-Bajt posiada najwyższą wieżę z zegarem na świecie. W środku budynku oprócz hotelu znajdują się ekskluzywne restauracje, galerie handlowe i luksusowe mieszkania.


#2. Shanghai Tower – 632 m – Chiny

Jest to najwyższy budynek wzniesiony w Chinach. Budowa 632 metrowego wieżowca trwała 8 lat i kosztowała 2,4 mld USD. Powierzchnia użytkowa Shanghai Tower to ponad 220 tysięcy metrów kwadratowych i wykorzystywana jest głównie przez biura. Poza nimi w Shaghai Tower swoją siedzibę ma hotel Shanghai Tower J Hotel (pokoje zlokalizowane są na piętrach 84-110), obiekty usługowo-handlowe i rozrywkowe. Konstrukcja Shanghai Tower jest tak zaprojektowana, aby była odporna na silny wiatr – w niektórych miejscach może obracać się o 120 stopni tak, aby warunki atmosferyczne nie stanowiły zagrożenia.

Shanghai Tower - jeden z najwyższych budynków na świecie

Fotografia z lewej przedstawia Shanghai Tower (źródło: BaycrestOwn work, CC BY-SA 2.5, Link ). Fotografia z prawej strony przedstawia widok z punktu obserwacyjnego (źródło: wikipedia.org / CC BY-SA 4.0)



#1. Burj Khalifa – 828 metrów, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Budowa tego budynku rozpoczęła się w 2004 roku, a skończyła w 2009 roku. Dubajski drapacz chmur ma 206 kondygnacji, i 829 metrów wysokości. Koszt jaki pociągnęła za sobą ta inwestycja wyniósł 1,5 mld USD. Za projekt odpowiedzialne było biuro architektoniczne o nazwie Skidmore, Owings and Merrill, którego zamysł był taki, aby budowla przypominała kwiat pustyni – składa się z rdzenia i trzech ramion.

Burdż Chalifa - najwyższy budynek na świecie

fot. burjkhalifa.ae




Burj Khalifa powstało dzięki szejkowi Muhhamadowi ibn Raszid al Maktum, emirowi Dubaju, premierowi i wiceprezydentowi Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Biznesmen zamarzył sobie uczynienie ze swojego miasta metropolii na miarę Tokio, czy Nowego Jorku. Data otwarcia tego drapacza zbiegła się z czwartą rocznicą jego rządów. Podczas ceremonii otwarcia, szejk przemianował nazwę budynku z Burj Dubaj na Burj Khalifa – tym gestem uświetnione zostało nazwisko prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W środku znaleźć można prywatną bibliotekę, restauracje, tarasy widokowe, baseny, super luksusowe apartamenty i jeden z droższych hoteli o wystroju zaprojektowanym przez Giorgio Armaniego. Mimo tylu pięter poruszanie się po budynku przebiega bardzo sprawnie – znajduje się w nim ponad sześćdziesiąt wind rozwijających prędkość do 65 km/h.



*w momencie, gdy powstawał ten wpis w budowie wciąż były:
– 530 metrowy budynek Tianjin Chow Tai Fook Financial Center, China Zun (528 metrów), Suzhou IFS (450 metrów) oraz Wuhan Center (438 metrów). Wszystkie budynki powstają w Chinach.
– 462 metrowy budynek Lakhta center znajdujący się w rosyjskim Sankt Petersburgu
– The Exchange 106 (459 metrów, Kuala Lumpur, Malezja)
W/w wieżowce nie zostały uwzględnione w rankingu.


Zobacz też:

Aoshima – wyspa kotów w Japonii
Museo Atlantico – podwodne muzeum na Lanzarote
17 ciekawostek o San Marino
Hong Kong–Zhuhai–Macau Bridge – najdłuższy drogowy most na świecie
Jellyfish Lake – niesamowite jezioro Meduz na wyspie Eil Malk
20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim


źródła: (1),(2),(3),(4),(5), (6), (7), (8), (9), (10)

4 komentarze

Skomentuj