10 największych pająków na świecie - Zalajkowane.pl
Nowe!

10 największych pająków na świecie

Ostrzegamy na początku – osoby cierpiące na lęk przed pająkami – arachnofobię czytają ten tekst na własną odpowiedzialność! Większość pająków spośród tych największych nie jest jadowita – są jednak wyjątki. Największe pająki nie są zazwyczaj agresywne, lecz gryzą w obronie siebie lub swoich jaj. Część pająków-gigantów wydaje dźwięki słyszalne dla człowieka. Oto lista 10 największych pająków świata. Większość z nich należy do rodziny ptaszników.

Największe pająki na świecie

fot. Dick Culbert via wikipedia CC BY 2.0, Link, oraz Ranil Nanayakkara / British Tarantula Society via wikipedia, fot. CC BY 3.0, Link, oraz Snakecollector via wikipedia, , CC BY 2.0, Link



Największe pająki na świecie – Cerbalus aravaensis

Cerbalus aravaensis to duży pająk, którego długość dochodzi do 14 cm. Spotkać go można na pustyniach Bliskiego Wschodu, szczególnie na terenie Izraela i Jordanii. Pająki tego gatunku budują swoje legowiska w ruchomych piaskach, a żerują nocą. Prawdopodobnie nie są bardzo jadowite. Odkryto je dopiero w 2007 roku podczas badań izraelskich wydm – być może dlatego, że pająki tego gatunku mieszkają w podziemnych norach, do których wejście zabezpieczają „drzwiami” składającymi się z piasku i pajęczyny.

Cerbalus aravaensis - jeden z największych pająków na świecie

fot. Mickey Samuni-Blank via wikipedia, CC BY-SA 3.0, Link



Brazylijski Pająk Wędrowny

Kolejną pozycję na liście największych pająków świata zajmuje brazylijski pająk wędrowny (znany również jako Wałęsak brazylijski, łac. Phoneutria nigriventer). To także jeden z najbardziej jadowitych pająków świata – może zabić człowieka w ciągu 2 godzin. W swoim naturalnym środowisku żywi się myszami, jaszczurkami i owadami. Jak wskazuje jego nazwa, wędruje w poszukiwaniu posiłku. Ciało dorosłego osobnika może osiągać do 15 cm długości.

Brazylijski Pająk Wędrowny

fot. Rodrigo Tetsuo Argenton via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Pająk Wielbłądzi

Podobnie jak poprzednik, pająk Wielbłądzi może mieć nawet 15 cm. Ciężko go spotkać, gdyż żyje na pustyniach, w klimacie skrajnie suchym. Posiada dwa gigantycznych rozmiarów kły. Używa ich oczywiście do gryzienia, lecz wydają one także specyficzne, nieprzyjemne dla ucha dźwięki. Jest bardzo szybki – może biegać z prędkością nawet dochodzącą do 16 km/h. Nie jest jadowity, jednak jego ugryzienie może doprowadzić do zakażenia. Pająk wielbłądzi w rzeczywistości nie jest pająkiem, nie przędzie sieci – należy wprawdzie do gromady pajęczaków, lecz reprezentuje rząd tzw. solfug. Ze względu na imponujące rozmiary, pokrewieństwo z pająkami i to, że Ci którzy mieli okazję go zobaczyć mylą go z pająkiem, znalazł się na tej liście.

Pająk Wielbłądzi

fot. depositphotos



Pawian Królewski

Pawian Królewski (Pelinobius muticus) może osiągać do 20 cm długości. Swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu nóg do palców pawiana. Jego naturalnym środowiskiem jest wschodnia część Afryki. Pająki tego gatunku upodobały sobie krzaki egzotycznych odmian akacji – zazwyczaj w ich pobliżu kopią norki. Ugryzienie tego ptasznika może być niebezpieczne, gdyż posiada silny jad. Gatunek ten zagrożony jest wyginięciem.

Pawian Królewski to jeden z największych pająków na świecie

fot. www.universoaracnido.com via wikipedia, CC BY-SA 2.5, Link



Poecilotheria rajaei

Poecilotheria rajaei to tarantula, ptasznik mierzący około 20 cm. Pająki te znakomicie przystosowały się do życia na terenach, które ulegają intensywnemu wylesianiu – zwykle zasiedlają stare drzewa, jednak wobec wycinki drzew odnajdywano je również w opuszczonych budynkach. Żywią się ptakami, jaszczurkami, gryzoniami, a nawet wężami. Te duże pająki również odkryto stosunkowo niedawno – w 2009 roku martwy okaz odnaleziony przez rolnika został pokazany Ranilowi ​​Nanayakkarze, który w tamtym czasie prowadził badania na Sri Lance dotyczące pajęczaków.

gigantyczny pająk Poecilotheria rajaei należy do grupy największych pająków na świecie

fot. Ranil Nanayakkara / British Tarantula Society via wikipedia, fot. CC BY 3.0, Link



Tarantula czerwononoga

Tarantula czerwononoga (Megaphobema mesomelas) może osiągać długość w granicach 15 – 20 cm. Ten gigantyczny pająk zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe Brazylii i Kolumbii. Żywi się myszami, jaszczurkami i dużymi owadami, w związku z tym często wykorzystuje się go do zwalczania domowych szkodników. Pomimo dosyć agresywnego usposobienia, nie powinien ugryźć człowieka, jednak zagrożeniem mogą być pokrywające jego ciało kolce.

Tarantula czerwononoga

fot. Peter Andersen via wikipedia, CC BY 2.5, Link



Grammostola anthracina

Grammostola anthracina osiąga długość około 25-28 cm z rozpostartymi odnóżami. To kolejny przedstawiciel rodziny tarantul na naszej liście największych pająków. Naturalnym środowiskiem jego życia jest Ameryka Południowa – tereny Urugwaju, Paragwaju, Brazylii i Argentyny. Jest często hodowana w domowych terrariach. Raczej nie powinna ugryźć człowieka, żywi się gryzoniami i owadami. Długość życia tego pająka może sięgać nawet 20 lat.

pająk Grammostola anthracina to jeden z największych pająków na świecie

Pająk Grammostola anthracina w zoo w Pradze // fot. Erfil via wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Ptasznik Olbrzymi

Trzecim największym gatunkiem pająka na świecie jest żyjący w Brazylii – Ptasznik Olbrzymi – Lasiodora parahybana. Mierzy około 28 cm długości. Samce posiadają dłuższe nogi niż samice, lecz samice są cięższe – mogą ważyć ponad 100 g. Pomimo, że te pająki uważane są za łagodne i z chęcią hodowane są w terrariach jako zwierzęta domowe, to ich ugryzienie może być dosyć bolesne – porównywane do ugryzienia kota.

Ptasznik olbrzymi to trzeci największy pająk na świecie

fot. George Chernilevsky via wikipedia, domena publiczna



Pająk Myśliwski

Drugim największym pająkiem na świecie jest pająk Myśliwski (Heteropoda maxima), który osiąga do 30 cm długości. Ma zwykle dłuższe nogi i może przez do wydać się większy. Jego nogi są skręcone, przez co ma chód przypominający kraba. Te pająki są jadowite, a ich ugryzienie może wymagać hospitalizacji. Heteropoda maxima żyje w jaskiniach z południowo-wschodniej Azji – w Laosie. Chód samców przypomina dźwięk tykania zegara. Jest on największym pająkiem, gdy pod uwagę weźmiemy rozpiętość nóg.

Pająk Myśliwski

Petra & Wilfried – Flickr via wikipedia, CC BY 2.0, Link



Największy pająk na świecie – Ptasznik Goliat

Największym pająkiem świata (pod względem masy oraz długości ciała) jest Ptasznik GoliatTheraphosa blondi. Może mieć nawet 30,5 cm długości i ważyć około 175 g. Ze względu na łacińska nazwę bywa nazywany… blondyną. Ptasznik Goliat jest rodzajem tarantuli. Może ugryźć, a jego jad porównywalny jest z jadem osy. Posiada jednak kolczaste włosy, które mogą powodować swędzenie i podrażnienie skóry nawet przez kilka dni. Największe pająki świata żyją w norach w rejonie lasów deszczowych i bagien północnej części Ameryki Południowej. Na wolności jego dieta składa się głównie z dużych stawonogów, robaków, owadów i płazów. Zdarzało się, że jego ofiarą bywały gryzonie, żaby, jaszczurki, węże a nawet małe ptaki. Co ciekawe, w północno-wschodniej części Ameryki Południowej pająk ten stanowi przysmak – podobno w smaku przypomina krewetki.

Zobacz też największe pająki w Polsce

Ptasznik Goliat to największy pająk na świecie

fot. Snakecollector via wikipedia, , CC BY 2.0, Link




Zobacz też:
Największe psy świata
Top 10 – najbardziej jadowite węże świata
Harpia Wielka – największy żyjący współcześnie ptak drapieżny
Niesporczak – najbardziej odporne zwierzę na Ziemi
Największe owady na świecie

Skomentuj