Kokosowy Pałac na Filipinach - Zalajkowane.pl
Nowe!

Kokosowy Pałac na Filipinach

Coconut Palace, czyli Kokosowy Pałac lub jak brzmi inna jego nazwa Tahanang Pilipino jest nie lada gratką dla wielbicieli architektury. Ten niezwykle okazały budynek swą nazwę zawdzięcza materiałom, z których został wybudowany – drewna pochodzącego z drzewa kokosowego.

Kolumny pałacu są odwróconymi kokosowymi pniami, a dach wykonano z gontów kokosowych. Podłogi to także drewno kokosowe, a dywany i tapety zostały pozyskane z jego włóknistej części. Żyrandol, który znajduje się w środku pałacu został wykonany ze 101 łupin kokosa, a stół z 40 000 jego części! Specjaliści od architektury twierdzą, że 70% materiałów użytych do wzniesienia Kokosowego Pałacu stanowi właśnie kokos. Dla mieszkańców Manili nie ma nic dziwnego w wykorzystaniu kokosa jako materiału budowlanego ponieważ nazywają go drzewem życia i uważają, że można wykorzystać jego potencjał na wiele sposobów.

Kokosowy Pałac na Filipinach

Kokosowy Pałac na Filipinach. Fot. Adam Brill/Flickr

Coconut Palace - Filipiny

Żyrandol znajdujący się w Pałacu. Fot. bigbark/Flickr

Coconut Palace - Filipiny

Fragment stołu znajdującego się w kokosowym pałacu. Fot. hoagland.org
Na drugim piętrze pałacu znajdują się rezydencje, z której każda nosi nazwę innego regionu na Filipinach. Znaleźć można w nich elementy rzemiosła charakterystyczne dla danego obszaru Filipin. Zanim jednak stał się rezydencją rządową, pałac służył jako miejsce do wyprawiania przyjęć weselnych. Do dyspozycji gości oddanych zostało 7 apartamentów:
Pokój Zamboanga
Pokój Pampanga – ukazuje sztukę i rzeźby związane z górą Pinatubo, czyli aktywnym wulkanem na Filipinach
Pokój Marawi – swoim wystrojem prezentuje obszar związany z drugą co do wielkości wyspą Filipin – Mindanao
Pokój Bicol – ulubiony pokój pomysłodawczyni kokosowego pałacu Imeldy Marcos
Pokój Górskiej Prowincji – zawierają wiele artefaktów plemiennych należących do regionu administracyjnego Cordillera
Pokój Iloilo
Pangasinan – czyli pokój nawiązujący swoim wystrojem do filipińskiej prowincji Pangasinan,a tym samym ulubiony pokój byłego filipińskiego polityka Fernanda Marcosa

Kokosowy Pałac powstał w 1978 roku na zamówienie pierwszej damy Imeldy Marcos, która chciała aby stał się rezydencją papieską na czas wizyty papieża Jana Pawła II w 1981 roku. Jednak Papież znany ze swej skromności odmówił pobytu w tym miejscu ponieważ uznał, że jest zbyt bogate i wyniosłe jak na ubóstwo panujące na Filipinach, a pieniądze przeznaczone na jego budowę można było wykorzystać na poprawę bytu miejscowej ludności. Koszt budowy Kokosowego Pałacu to 37 milionów peso (około 10 milionów dolarów). Część kosztów pokryły wpływy z tak zwanych opłat kokosowych, które nałożono na plantatorów kokosów – stąd też niezadowolenie miejscowej ludności. W 2011 roku kokosowy pałac został oficjalnie biurem i rezydencją wiceprezydenta Filipin.

Kokosowy Pałac można było zobaczyć w piątym sezonie serialu „Niesamowity wyścig”, w którym to służył jako pit stop dla rywalizujących w wyścigu drużyn. Ponadto pałac ten stał się głównym miejscem do realizacji serialu telewizyjnego ABS-CBN „Tanging Yaman” popularnego wśród Filipińczyków.

Kokosowy Pałac na Filipinach

Kokosowy Pałac na Filipinach Fot. www.manosa.com

Kokosowy Pałac na Filipinach

Kokosowy Pałac na Filipinach. Fot. Paul Shaffner/Flickr

Kokosowy Pałac na Filipinach

Kokosowy Pałac na Filipinach. Fot. Raphael Bick/Flickr
Pałac został wybudowany podczas panowania reżimu prezydenta Ferdynanda Marcosa, który zyskał rozgłos również z innego powodu. Otóż prezydent rządzący Filipinami w latach 1965-1986 wraz ze swoją małżonką Imeldą Marcos oskarżany jest o kradzież co najmniej 10 miliardów dolarów. Za tą nielegalnie zgromadzoną gotówkę para kupiła sobie kilka innych pałacowych domów w USA i na Filipinach. Dodatkowo ponad 100 obrazów autorstwa światowej sławy artystów (Van Gogh, Rembrandt, Rafael i Michelangelo), złote naszyjniki, diamenty i srebrne zastawy stołowe. Jednym słowem wszystko co drogocenne i co nie traci na wartości. Pierwsza dama oprócz swojego szalonego pomysłu z wybudowaniem pałacu znana była również z wielkiego zamiłowania do butów. Jej kolekcja liczyła co najmniej tysiąc par, a obecnie jest prezentowana w Marikina Shoe Museum w Manili.
Buty byłej pierwszej damy Filipin w muzeum

Buty byłej pierwszej damy Filipin w muzeum. Fot. Ted AljibeZobacz też:

10 niezwykłych kładek i mostów dla pieszych
20 ciekawostek o Morzu Bałtyckim
Niesamowite jezioro Meduz
Wieża Eiffla ciekawostki
Ciekawostki o San Marino


źródła: (1),(2)

Skomentuj