16 ciekawostek o kultowych polskich komediach - Zalajkowane.pl
Nowe!

16 ciekawostek o kultowych polskich komediach

Od pewnego czasu polskie filmy przeżywają kryzys… masowo produkowane są komedie romantyczne z niemalże taką samą fabułą i obsadą. Moim zdaniem brakuje tej świeżości, która była obecna jeszcze jakieś 15 lat temu. Jednak nie należy zapominać o klasykach sprzed kilkunastu lat, które do tej pory świetnie się ogląda! Dzisiaj przygotowałem dla Was klika ciekawostek z takich filmów jak „Chłopaki nie płaczą”, „Kiler” i „Kingsajz”.

1. Kuba i jego Garbus („Chłopaki nie płaczą”)

W pierwszej wersji scenariusza postać odgrywana przez Macieja Stuhra miała nazywać się Aleks i jeździć maluchem. Maciej Stuhr stwierdził, że jest to zbyt duże podobieństwo do postaci, którą odrywał w filmie „Fuks” (Takie samo imię i też jeździł maluchem), więc nakłonił reżysera Olafa Lubaszenko do zmiany skryptu. Finalnie Maciej Stuhr zagrał Kubę, a jeździł garbusem 🙂

2. Mikołaj Korzyński i 13 posterunek („Chłopaki nie płaczą”)

Scenarzysta filmu – Mikołaj Korzyński – nigdy nie zajmował się pisaniem scenariuszy, tylko komponowaniem muzyki teatralnej i telewizyjnej. Przed napisaniem scenariusza do filmu, napisał kilka odcinków do „13 posterunku”. Skończył akademię muzyczną.

3. „Laska” i tekst… („Chłopaki nie płaczą”)

Tomasz Bajer filmowy „Laska” przed jedną sceną (podobno) naprawdę zapalił „zioło”, przez co zapomniał tekstu i zdenerwował reżysera. W efekcie musieli ponownie kręcić tę scenę. Do takiego wyskoku namówił go jeden z kolegów, który stwierdził, że wypadnie wiarygodniej.

Laska z filmu "Chłopaki nie płaczą"

fot. screen z youtube



4. O mały włos „Laska”… nie pojawiłby się w filmie („Chłopaki nie płaczą”)

Postać „Laski” jest w całości wymysłem reżysera. Początkowo producenci Canal+ i studia Perspektywa, nie chcieli „Laski” w filmie, bo uznali, że nie chcą propagować zażywania narkotyków. Olaf Lubaszenko na swoją odpowiedzialność wprowadził postać do filmu.

5. Nawiązania do „Pulp Fiction” („Chłopaki nie płaczą”)

Dużo scen inspirowanych jest filmem Quentina Tarantino „Pulp Fiction”. Postacie Gruchy i Freda inspirowane są Vincentem (John Travolta) i Juelesem (Samuel L. Jackson) – podobnie ich dialogi. W filmie pojawia się też słynne ujęcie z bagażnika, które również pierwotnie pojawia się w „Pulp Fiction”.

"Chłopaki nie płaczą" - ciekawostki

fot. screen z youtube



6. Postacie epizodyczne („Chłopaki nie płaczą”)

W filmie pojawia się dużo ciekawych postaci epizodycznych. Kuba Sienkiewicz (wokalista zespołu Elektryczne Gitary) gra doktora w szpitalu – warto zaznaczyć, że Kuba jest z zawodu lekarzem neurologiem. Pojawiają się polscy piłkarze – Janusz Wójcik i Władysław Żmuda; bokser – Krzysztof Kosedowski oraz rodzice reżysera Edward Linde-Lubaszenko i Asja Łamtiugina.

"Chłopaki nie płaczą" - ciekawostki

fot. ifrancja.fr



7. Inny Killer („Kiler”)

W pierwszym etapie prac Juliusz Machulski chciał, by w postać Kilera wcielił się Szymon Majewski. Ostatecznie stwierdził on, że w głównego bohatera powinien wcielić się aktor z większym doświadczeniem. Szymon Majewski ostatecznie pojawił się w filmie, wcielając się w rolę aspiranta Mioducha.


8. Prawie hollywoodzka produkcja („Kiler”)

Hollywood Pictures (firma należąca do The Walt Disney Company) była zainteresowana scenariuszem do filmu. Wytwórnia wykupiła prawa do nakręcenia amerykańskiej wersji filmu za 600 tysięcy dolarów. Niestety wytwórnia upadła zanim zaczęły się zdjęcia do filmu.

9. Niski budżet („Killer”)

Budżet filmu wynosił 1,5 miliona złotych, co nie jest wysoką kwotą jak na film. Przez mały budżet Juliusz Machulski był zmuszony skrócić ilość dni zdjęciowych do 31.

10. Inny Siara („Kiler”)

Postać „Siary” (Janusz Rewiński) mogła być zupełnie inna. Początkowo to Stanisław Tym miał odegrać Stefana Siarzewskiego, ale aktor nie był zainteresowany rolą.


11. Nasza TV („Killer”)

W filmie „pojawia się” stacja „Nasza TV”, która naprawdę wystartowała 3 miesiące po premierze filmu. Dzisiaj znamy ją jako TV4.

"Kiler" - ciekawostki filmowe

fot. WP Film



12. Miał być o wiele dłuższy („Kiler”)

Gdyby nakręcono film na podstawie pierwszej wersji scenariusza, to otrzymalibyśmy 3 godzinny obraz. Dodatkowo Siara i Lipski byliby wrogami już od początku filmu, a Kiler zabiłby Siarę, a nie uspał.

"Kiler" - ciekawostki filmowe

fot. screen z youtube



13. Beata Tyszkiewicz („Kingsajz”)

Początkowo redaktorem pisma „Pasikonik” miała być kobieta i rolę powierzono Beacie Tyszkiewicz – reżyser zmienił jednak zdanie, a w postać redaktora wcielił się Witold Pyrkosz. Aktorka skomentowała zaistniałą sytuację słowami: „Do tego, że z ról wygryzają mnie młodsze kobiety, jestem przyzwyczajona, ale żeby Pyrkosz?”. Beata Tyszkiewicz mimo wszystko pojawiła się w filmie jako „Dama na bazarze”.

fotografia z lewej strony – Witold Pyrkosz jako Zenona Bombalina, redaktor naczelna pisma „Pasikonik” (fot. http://film.org.pl). Fotografia z prawej strony – Beata Tyszkiewicz wypowiadająca słynną kwestię: „Nie kop pana bo się spocisz”. (fot. kinoplay.pl)



14. Vabank („Kingsajz”)

Postacie Kwintka i Kramerki nawiązują do filmu „Vabank”. Tak naprawdę są to zdrobnienia nazwisk głównych bohaterów – Henryka Kwinto i Gustawa Kramera.

"Kingsajz" - ciekawostki filmowe

fot. www.themoviedb.org



15. Rewizyty („Kingsajz”)

Realizacja filmu była wyzwaniem dla scenografa. Twórcy musieli wykonać rekwizyty w skali 20:1. Stworzono prawie 200 różnych elementów, między innymi gigantyczną szklankę o wysokości prawie dwóch metrów! Oprócz tego stworzono olbrzymie telefony, zapałki i inne rzeczy codziennego użytku.

"Kingsajz" - ciekawostki filmowe

fot. kinoplay.pl



16. Słynna scena z Katarzyną Figurą („Kingsajz”)

Katarzyna Figura zdradziła jak została nakręcona słynna scena erotyczna: „Najpierw zostałam nakręcona nago na łóżku w zwolnionym tempie, a potem na podstawie nagrania w Barrandovie (studio filmowe w okolicach stolicy Czech, Pragi) wybudowano moją wielką figurę, po której chodził Jacek Chmielnik. Później nałożono na siebie dwa obrazy w odpowiedniej konfiguracji”.

"Kingsajz" - ciekawostki filmowe

fot. screen z youtube






Autor wpisu na co dzień pisze bloga lucasweb.pl, gdzie przedstawia między innymi filmowe ciekawostki. Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub fanpage LucasWeb na facebooku.

Zobacz też:

25 ciekawostek o filmie „Dirty dancing”
17 ciekawostek o „Drużynie A”
20 ciekawostek o filmie „Władca Pierścieni”


źródła: (1),(2),(3),(4),(5)

Skomentuj