20 ciekawostek o filmie "Władca Pierścieni" - Zalajkowane.pl
Nowe!

20 ciekawostek o filmie „Władca Pierścieni”

Trylogia Władca Pierścieni (update: Władca Pierścieni jest często mylnie nazywany trylogią, choć w rzeczywistości jest to powieściowa całość, podzielona na sześć ksiąg) okazał się wielkim kinowym hitem. Oprócz uznania wśród widzów, trylogię docenili też krytycy filmowi. Akademia przyznała aż 30 nominacji do Oscarów, z czego 17 statuetek powędrowało do rąk twórców trylogii. Moim skromnym zdaniem, nie ma lepszej adaptacji książki (tak, książki – pierwotnie Władcę Pierścieni wydano jako jeden gruby tom 😉 ), a na pewno ciężko będzie znaleźć lepszy film fantasy. To, co udało się Peterowi Jacksonowi, nie osiągnął żaden inny twórca.

Ogrom prac jaki włożono w stworzenie Śródziemia widać od pierwszych scen każdego z filmów. Aby lepiej poczuć klimat, warto obejrzeć wersje reżyserskie każdego z filmów – 12 godzinny maraton to nie lada wyzwanie! Ale warto się tego podjąć 🙂 Dzisiaj mam przyjemność przedstawić Wam kilka ciekawostek związanych z Władcą Pierścieni.

#1 Viggo Mortensen – szermierz

Choreograf i szermierz Bob Anderson, który pracował nad Władcą Pierścieni pomagał również przy Gwiezdnych Wojnach. Stwierdził on, że Viggo Mortensen był „najlepszym szermierzem, jakiego kiedykolwiek szkolił”. Warto zaznaczyć, że Mortensen nie miał dublera i wszystkie akrobacje wykonywał sam – dodatkowo używał prawdziwego stalowego miecza, a nie jak reszta obsady – z aluminium i gumy.

Bob Anderson i Aragorn

Bob Anderson udziela rad Aragornowi Boromirowi (dziękujemy naszemu czytelnikowi za czujność!) na planie. Fot. g33kwatch.com2. Inny Gandalf

Sean Connery pierwotnie miał zagrać Gandalfa – niestety nie czytał on książek i „nie rozumiał scenariusza”. Proponowano mu 15% od wszystkich zysków filmu, co ostatecznie dałoby kwotę około 400 milionów dolarów (nikt nigdy nie dostał takiej oferty za jedną rolę). Gandalfa zagrał więc Ian McKellen.

Władcy Pierścieni - ciekawostki, Gandalf

fot. www.thefactsite.com3. Rodzina

Córkę Samwise Gamgee w „Powrocie Króla” gra jego prawdziwa córka Alexandra. Skoro mowa o członkach rodziny, warto wspomnieć, że córka Petera Jacksona kilkukrotnie pojawia się w filmie (między innymi jako młody hobbit).

Ciekawostki o Władcy Pierścieni

Sean Astin z córka (górne zdjęcie z lewej strony – na planie filmowym, dolne zdjęcie – na premierze Hobbita) oraz córka Petera Jacksona (prawe górne zdjęcie – na planie filmowym, oraz na premierze Hobbita – zdjęcie w prawym dolnym rogu). Fot. Reddit.com4. Ping-Pong

W pierwszej części trylogii, kiedy Gandalf staje do walki z Balrogiem, Ian McKellen w rzeczywistości „grał” do piłki pingpongowej. Wszystkie efekty dorobiono następnie za pomocą komputera.

Władcy Pierścieni - ciekawostki, Gandalf

fot. screen z youtube5. Stanleya Kubrick i The Beatles

W latach 60. pojawił się pomysł nakręcenia adaptacji Władcy Pierścieni w reżyserii Stanleya Kubricka… Film chcieli nakręcić The Beatles, ale Tolkien zdołał uśmiercić projekt (całe szczęście 🙂 )

6. Rhapsody of Fire

Christopher Lee (Saruman) nagrał i wydał kilka albumów metalowych. W tym album świąteczny.


7. Gandalf i Tolkien

Christopher Lee jako jedyny członek obsady osobiście poznał Tolkiena. Po zapoznaniu się z książką koniecznie chciał zagrać Gandalfa.

8. Razem, a jednak osobno

W trakcie kręcenia trylogii, Ian McKellen i Elijah Wood tak naprawdę nie nagrali ani jednej sceny wspólnie. Przez duże różnice w wzroście Gandalfa i Froda, twórcy musieli stosować różne sztuczki, by wyglądało to naturalnie.

Władcy Pierścieni - ciekawostki

fot. bloomerang.co9. Rozpacz Golluma

Andy Serkis odgrywając rozpacz i pragnienie Golluma, „inspirował” się osobami „na głodzie”, które są uzależnienione od heroiny.

Władcy Pierścieni - ciekawostki

fot. indianexpress.com10. Tatuaże

8 z 9 członków drużyny pierścienia zrobiło sobie tatuaż „dziewiątki” w elfickim języku. Tylko John Rhys-Davies (Gimli) odmówił zrobienia tatuażu, ale zgodził się na to jego dubler Brett Beattie.

Władcy Pierścieni ciekawostki

fot. https://www.instagram.com/orlandobloom/11. Lepkie ręce Gandalfa

Ian McKellen przyznał się, że „ukradł” kilka „pamiątek” z planu trylogii Władcy Pierścieni i Hobbita. Podobno niektóre z nich podarował mu Peter Jackson… podobno 🙂

12. Konie Viggo Mortensena

Viggo Mortensen kupił dwa konie, które brały udział w kręceniu filmów. Pierwszy to koń, na którym jeździł w filmach – kupił go, bo się do niego przywiązał. Drugiego kupił, ponieważ stwierdził, że ten pierwszy potrzebuje przyjaciela.

Władcy Pierścieni ciekawostki

fot. screen z youtube13. Rekwizyty

Większość z rekwizytów użytych na planie była wykonana ręcznie. Począwszy od zbroi i broni, kończąc na przedmiotach codziennego użytku. W sumie 48000 przedmiotów zaprojektowali i wyprodukowali pracownicy firmy WETA na potrzeby filmu – od sztucznych kończyn, przez ręcznie kute miecze, po maski dla orków (200 ztuk) i 1600 par hobbickich stóp. WETA wybudowała nawet kuźnie na planie filmowym, a w szczytowym okresie produkcji firma zatrudniała 148 osób! Nawet niektóre drzewa zostały zrobione na potrzeby filmów.

14. Tolkien i język polski

Może to nie ciekawostka filmowa, ale na pewno z filmem związana. John Ronald Reuel Tolkien – autor powieści „Władca Pierścieni” znał (w różnym stopniu) ponad 30 języków! Wśród nich było wiele wymarłych języków germańskich i celtyckich (mi.n język gocki i staronordyjski), hiszpański, francuski, szwedzki, duński, norweski, włoski, fiński, rosyjski, esperanto czy niemiecki. Podobno uczył się również polskiego, lecz.. lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.

15. Bag End – dom Bagginsów

Na potrzeby filmu zbudowano dwie wersje domu Bilba i Froda Bagginsów. Pierwsza z nich była normalnych rozmiarów, podczas gdy drugą pomniejszono o 1/3 w celu sfilmowania na jej tle Gandalfa. Zmniejszono całe wyposażenie domu Bag End – łącznie z książkami, które znajdowały się na półkach.

Bag End - dom Bilba i Froda Bagginsów

Bag End – dom Bilba i Froda Bagginsów (fot. Pinterest)16. Różnice pomiędzy książką i filmem

Fani powieści Tolkiena dokładnie przeanalizowali film i odkryli aż 146 różnic lub odstępstw pomiędzy ekranizacją, a pierwowzorem. Niektóre z nich były istotne (w filmie nie pojawiła się postać Toma Bombadila), a inne stanowiły jedynie drobne zmiany (w powieści Gimli nie ma hełmu, a w filmie ma).

17. Oczy Legolasa

Orlando Bloom, który wcielił się w rolę Legolasa ma brązowe oczy w „Drużynie Pierścienia”. W części drugiej („Władca Pierścieni: Dwie wieże”) i trzeciej („Władca Pierścieni: Powrót króla”) jego oczy są niebieskie.

18. Aktorzy – przygotowania do roli

Liv Tyler, która wcieliła się w rolę Arweny musiała zrzucić 13 kg. Charakteryzacja Johna Rhys-Daviesa, który zagrał Gimliego trwała (za każdym razem) 4 i pół godziny, a jego zbroja ważyła 30 kilogramów! Viggo Mortensen szykując się do roli Aragorna przez 3 miesiące chodził z mieczem przy boku, po to by przyzwyczaić się do jego ciężaru i czuć się z nim naturalnie. Orlando Bloom (zagrał Legolasa) przez 2 miesiąc uczył się posługiwania łukiem.

ciekawostki o filmie Władca Pierścieni

fot. Pinterest.com19. Rekordowa ilość… ciał

Okazuje się, że są ludzie którzy sporządzają przedziwne statystyki – i tak na czele zestawienia filmów, w których ginie najwięcej osób znajduje się „Władca Pierścieni: Powrót Króla” – doliczono się 836 ciał (nie licząc zwierząt). Zawsze myślałem, że najwięcej miał „Rambo” – ten w zestawieniu jest dopiero na 13 miejscu (247 ciał). Druga część trylogii – „Władca Pierścieni: Dwie wieże” zajmuje w tym zestawieniu 6 miejsce (468).

20. Pierścień

Pierścień do filmu zrobił znany projektant Jens Hansen wspólnie z synem – Jens zmarł przed rozpoczęciem głównych zdjęć, więc jego dzieło kontynuował syn – Thorkild Hansen. Replika pierścienia Bilbo (srebrna) kosztuje $159, a cena 10-karatowej repliki pierścienia Golluma zaczyna się do $1250.

replika pierścienia Golluma

fot. www.jenshansen.com
Autor wpisu na co dzień pisze bloga lucasweb.pl, gdzie przedstawia między innymi filmowe ciekawostki. Jeśli spodobał Ci się ten wpis polub fanpage LucasWeb na facebooku.

Zobacz też:

25 ciekawostek o filmie „Dirty dancing”
17 ciekawostek o „Drużynie A”


źródła: (1), (2), (3), (4)

Skomentuj