Top 10 - najpiękniejsze archipelagi - Zalajkowane.pl
Nowe!

Top 10 – najpiękniejsze archipelagi

Planując urlop lub wakacje zdarza się nam szukać inspiracji na wypoczynek w ciekawym, rajskim miejscu. Przedstawiamy przegląd najpiękniejszych archipelagów na świecie, gdzie można nie tylko wypocząć i naładować baterie, ale również odwiedzić ciekawe miejsca i aktywnie spędzić czas.

Polinezja

Polinezja to archipelag wysp wulkanicznych i koralowych położony na wodach Oceanu Spokojnego. Archipelag ten, choć rozciąga się na ogromnej przestrzeni, to składa się z małych wysepek. Panuje tutaj klimat gorący i wilgotny, a wyspy porasta roślinność międzyzwrotnikowa. Do najsłynniejszych wysp należą chętnie odwiedzane przez turystów Tahiti, Bora-Bora i Fidżi. Na wyspach Polinezji zdecydowanie można poczuć się jak w raju.

Bora-Bora

Bora-Bora // fot. Julius Silver via pexels.comMikronezja

Na Oceanie Spokojnym na wschód od Azji i kontynentalnej części Australii znajduje się kolejny rajski archipelag – Mikronezja. Składa się z niewielkich wysepek koralowych, panuje tu gorący i wilgotny klimat podzwrotnikowy. Wśród turystów dużą popularnością cieszą się takie wyspy jak Guam, czy Nauru.

Zatoka Tumon Bay na wyspie Guam

Zatoka Tumon Bay na wyspie Guam // fot. chromastockHawaje

Do najsłynniejszych i najpiękniejszych archipelagów Oceanu Spokojnego należą Hawaje. Archipelag ten tworzą wyspy wulkaniczne, a politycznie obszar ten należy do Stanów Zjednoczonych. Panuje tu doskonały klimat do wypoczynku, a miejsce to spodoba się również wszystkim, którzy kochają wspinaczkę. 7 spośród wysp hawajskich jest zamieszkałych: Hawai’i, Kaua’i, O’ahu, Maui, Ni’ihau, Lana’i oraz Moloka’i.

Hawaje

Troy Squillaci via pexels.comGalapagos

U wybrzeży Ameryki Południowej znajduje się wulkaniczny archipelag Galapagos. Poza pięknymi plażami, idealnym klimatem do wypoczynku, doskonałymi warunkami do uprawiania surfingu, wyspy te znane są z występowania unikatowych w skali świata gatunków zwierząt. Najsłynniejszym z nich jest gigantyczny żółw Galapagos. Na wyspach tych badania prowadził sam Karol Darwin. Najważniejsze wyspy to: Isla Isabela, Isla Santa Cruz i Isla San Crisobal.

Isabela Island, Galapagos

Isabela Island, Galapagos // fot. chromastockWyspy Karaibskie

W przepiękne widoki, naturalne dziewicze plaże i doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych obfitują Wyspy Karaibskie. Położone są na wodach Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Składają się z Wielkich Antyli (Kuba, Dominikana, Jamajka, Portoryko), Małych Antyli (m.in. Antigua i Barbuda, Trynidad i Tobago, Barbados, Wyspy Dziewicze) oraz Bahamów.

Nassau, Bahamy

Nassau, Bahamy // fot. Lauren_vdM via pixabay.comWyspy Kanaryjskie

Wyspy Kanaryjskie to archipelag wysp wulkanicznych, który politycznie jest częścią Hiszpanii i Unii Europejskiej, lecz geograficznie leży u wybrzeża Afryki na Oceanie Atlantyckim. Największymi wyspami są Teneryfa, Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote, La Palma i La Gomera. Kanary obfitują w piękna plaże piaszczyste i kamieniste. Panują tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych.

Teneryfa

Teneryfa // fot. moniek58 via pixabay.comBaleary

Na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Hiszpanii znajdują wyspy: Majorka, Minorka i Ibiza, które wraz z innymi mniejszymi wysepkami tworzą archipelag Balearów. To popularne miejsce wypoczynku dla wszystkich, którzy chcą korzystać z uroków pięknych plaż, ale odnajdą się tutaj także miłośnicy imprezowego stylu życia.

Cala Agulla - plaża na Majorce

Cala Agulla – plaża na Majorce // fot. lapping via pixabayWyspy Greckie

Grecja to kraj, który łączy w sobie zalety ciepłego klimatu oraz miejsca bardzo ciekawego pod względem kultury i zabytków. Największą wyspą należącą do Grecji jest Kreta. Inne ważne wyspy to Rodos, Kos, Chios, Samos, Korfu, czy Zakynthos. Mniejszymi archipelagami są tutaj Sporady, Cyklady i Wyspy Jońskie.

Rodos plaża Tsambika

Rodos plaża Tsambika // fot. depositphotosMalediwy

Malediwy to wyspy, które położone są na Oceanie Indyjskim u południowych wybrzeży Indii. Ten azjatycki wyspiarski kraj jest mekką turystów z całego świata, którzy szukają spokojnych, dziewiczych plaż, czystej przejrzystej wody i wspaniałych widoków.

Malediwy

Asad Photo Maldives via pexels.comSeszele

U zachodnich wybrzeży Afryki na północ od Madagaskaru na wodach Oceanu Indyjskiego znajdują się Seszele. Archipelag Seszeli to zbiór małych wysepek, na których panuje wilgotny i gorący klimat podzwrotnikowy. Odnaleźć tu można piękne, malownicze plaże położone z dala od cywilizacji. Seszele to idealne miejsce na naładowanie baterii.

Praslin - druga pod względem wielkości wyspą archipelagu

Praslin – druga pod względem wielkości wyspą archipelagu // fot. Walkerssk via PixabayZobacz też:

Predjamski Grad w Słowenii – zaczarowany zamek wklejony w skałę
La Rinconada w Peru – najwyżej położone miasto na świecie
Jezioro Coca-Cola – atrakcja, która przyciąga turystów z całego świata
Kayakoy – tureckie miasto duchów
10 niesamowitych starożytnych konstrukcji wykutych w skałach

Skomentuj