Predjamski Grad w Słowenii - zaczarowany zamek wklejony w skałę - Zalajkowane.pl
Nowe!

Predjamski Grad w Słowenii – zaczarowany zamek wklejony w skałę

Potężna twierdza – Predjamski Grad – wznosi się mniej więcej w połowie wysokości 123-metrowej malowniczej skały przy wlocie do olbrzymiej groty, gdzie stoi już ponad 800 lat. W Księdze Rekordów Guinnessa zapisany jest jako największy na świecie… zamek jaskiniowy. Dodatkowo pod samym zamkiem znajduje się wielka krasowa jaskinia, w której żyją nietoperze. Ta imponująca czterokondygnacyjna konstrukcja w średniowieczu była rezydencją „słoweńskiego Robin Hooda”. Do dziś sprawia wrażenie twierdzy nie do zdobycia. Nic dziwnego, że obecnie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych Słowenii.

Zamek Predjamski Grad w Słowenii

Zamek Predjamski Grad zimą // fot. depositphotos



Zamek Predjamski Grad – położenie

Zamek Predjema, zwany również Predjamskim Gradem zlokalizowany jest w południowo–zachodniej części Słowenii, pomiędzy stołeczną Lublaną, a miastem Koper, na Płaskowyżu Kres. Nieopodal, około 10 km od tej zdumiewającej fortecy znajduje się miasteczko Postojna i najsłynniejsza oraz największa krasowa jaskinia w Słowenii o tej samej nazwie. Region, w którym znajduje się zamek to Kras – od tego miejsca pochodzi nazwa geologiczna kras, procesy krasowe, krasowienie – procesy rozpuszczania skał przez wody powierzchniowe i podziemne, tworzenie się jaskiń.

Historia Zamku Predjamskiego

Pierwsze wzmianki historyczne na temat Zamku Predjamskiego pochodzą z XII wieku z niemieckich kronik. Budowę warowni zlecił patriarcha Akwilei w panującym wówczas w Europie stylu gotyckim. Następnymi właścicielami była szlachecka rodzina Lüggerów. Rozbudowała go wykorzystując naturalne położenie pod łukiem skalnym, który udoskonalał jego funkcję obronne.

W XV wieku zamek Predjamski zamieszkiwał legendarny baron – rozbójnik, rycerz – buntownik – Erazm Lügger. Był władcą mądrym i sprawiedliwym, nie akceptował średniowiecznych nierówności społecznych. Zaczął napadać drobnych kupców oraz bogate karawany handlowe i niczym Robin Hood czy Janosik wszystkie łupy rozdawał biednym i potrzebującym. Przez swoją szlachetną postawę cieszył się wielkim szacunkiem pośród lokalnej ludności. Rabunkową działalność barona przerwała wojna austriacko-węgierska między cesarzem austriackim Fryderykiem III, z którym Erazm popadł w personalny konflikt, a królem węgierskim Maciejem Korwinem.

Zamek Predjamski Grad w Słowenii

Zamek Predjamski Grad w Słowenii // fot. depositphotos

Zamek Predjamski Grad w Słowenii

Zamek Predjamski Grad w Słowenii // fot. depositphotos




Sprzymierzenie się z Węgrami doprowadziło do oblężenia zamku w 1483 roku przez austriackie wojska gubernatora Triestu, pod wodzą Gaspera Ravbara. Baron nakazał rozbudować i przedłużyć naturalne jaskinie i tunele, które prowadziły z zamku do sekretnych wyjść na zewnątrz. Pomagało to bezpiecznie dostarczać świeżą żywność i niezbędny ekwipunek do kontynuowania działań wojennych. Osaczenie trwało rok, aż do 1484 roku, kiedy to, jak głosi legenda, barona zdradził jednego z jego ludzi i został zabity kulą armatnią podczas… korzystania z toalety.

Po zniszczeniu zamku w jego pierwotnej formie, kolejni właściciele odbudowali go w stylu renesansowym, który to pozostał niezmieniony aż do czasów współczesnych. W 1810 roku zamek Predjamski odziedziczył hrabia Michael Coronini, następnie kupiła go rodzina Windischgratz, która pozostała właścicielami do II wojny światowej. Po wojnie komunistyczne władze Jugosławii wywłaszczyły zamek i uczyniły z niego muzeum narodowe.

Zamek Predjamski Grad w Słowenii

Wnętrza zamku // fot. depositphotos

Zamek Predjamski Grad w Słowenii

Wnętrza zamku // fot. depositphotos



Tajemnicza jaskinia pod Zamkiem Predjamskim

Pod Zamkiem Predjamskim znajduje się rozległa sieć jaskiń, które powstały w wyniku działania podziemnych wód rzeki Lokva, spływającej do morza Adriatyckiego. Co ciekawe, oddaloną o około 10 km jaskinię Postojną wydrążyły podziemne wody rzeki Pivka, która spływając do pomniejszych rzek na koniec uchodzi do Dunaju, a jej wody finalnie wpływają do Morza Czarnego. To pomiędzy tymi dwiema grotami przebiega w tym obszarze dział wodny pomiędzy zlewniami mórz Czarnego i Adriatyckiego.

Spora część podziemnych spośród tych podziemnych korytarzy jest „martwa”, oznacza to, że zatrzymany jest dalszy proces krasowienia. Jest to skutkiem działalności człowieka – wykorzystania w przeszłości części pomieszczeń jako pokoi mieszkalnych i magazynów oraz wiercenia i wykuwania pomiędzy nimi przejść i tuneli. Jaskinia pod Zamkiem Predjamskim została udostępniona do zwiedzania, jednak można ją odwiedzać jedynie w okresie letnim ze względu na zimowy okres hibernacji nietoperzy.

jaskinia pod zamkiem Predjamski Grad w Słowenii

Schody prowadzące do jaskini // fot. depositphotos.com



Zobacz też:

Zamek Windsor – ciekawostki, informacje, fakty
Top 10 – Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku
Top 15 – Najpiękniejsze zamki w Polsce
22 ciekawostki o Zamku Królewskim na Wawelu
Duchy polskich zamków – 10 nawiedzonych zamków, w których straszy

Skomentuj