Paralotnie - sport ekstremalny, czy rekreacja? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Paralotnie – sport ekstremalny, czy rekreacja?

Latanie na paralotni to sport lotniczy polegający na szybowaniu pod specjalnie zaprojektowanym skrzydłem paralotni, która przypomina wydłużony spadochron. Ta aktywność zyskuje na popularności w ostatnich latach, ponieważ coraz częściej szukamy nowych i ekscytujących przeżyć. Podczas, gdy niektórzy postrzegają paralotniarstwo jako sport ekstremalny, inni widzą w tym sposób na rekreację. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, oraz omówimy, jak bezpiecznie nauczyć się latać na paralotni

latanie na paralotni

fot. materiał partnera




Z jednej strony paralotniarstwo to sport ekstremalny dla tych, którzy chcą przekraczać swoje granice. Przypływ adrenaliny towarzyszący szybowaniu w powietrzu z dużą prędkością, wykonywaniu powietrznych akrobacji i poruszaniu się po trudnym terenie, jak wysokie góry, może być ekscytującym przeżyciem. Ponadto paralotniarstwo, a zwłaszcza akrobacje paralotniowe,  mogą być niebezpieczne i wymagają wielu umiejętności i praktyki, co czyni to idealnym wyborem dla entuzjastów sportów ekstremalnych.

Ekstremalne odmiany paralotniarstwa cieszą się coraz większą popularnością. Speedflying to na przykład zlatywanie z wysokich gór na małej paralotni, która pozwala na osiągnięcie dużo większych prędkości, niż klasyczna rekreacyjna paralotnia. Latania z prędkością maksymalną do 170 km/h w pobliżu ostrych skał nie można traktować jak popołudniowego spaceru po parku.

Akrobacje paralotniowe doczekały się już ogólnoświatowej ligi, organizującej międzynarodowe zawody w wykonywaniu coraz bardziej niebezpiecznych trików. Tutaj nic nie jest niemożliwe, a paralotnia raz jest nad, raz pod pilotem. Figurom akrobacyjnym towarzyszą olbrzymie przeciążenia, dochodzące do 10G, przy których niewyćwiczony pilot może stracić przytomność. W trakcie uczenia się trików akrobacyjnych, łatwo też może dojść do skręcenia linek paralotni, czy nawet wpadnięcia pilota w skrzydło paralotni, co zwykle wymaga od pilota sprawnego wyrzucenia spadochronu zapasowego.

Kolejną ekstremalną odmianą paralotniarstwa jest latanie w wysokich górach. Taki rodzaj latania kusi wielu pilotów. Nic dziwnego! Przelatując nad najwyższymi szczytami Tatr, Alp, czy nawet Himalajów, widoki zapierają dech w piersi a dystanse jakie pokonuje pilot paralotni to nawet kilkaset kilometrów podczas pojedynczego lotu. Miłośnicy gór mogą więc przelecieć jednego dnia całe pasmo górskie zamiast ograniczać się do wejścia na pojedynczy szczyt. W przypadku latania wysokogórskiego pilot musi wykazać się nie tylko doskonałymi umiejętnościami panowania nad paralotnią, ale również znajomością gór i dynamicznych warunków meteorologicznych. Należy również pamiętać, że przebywanie na wysokości powyżej 3 tys m n.p.m może powodować niedotlenienie i chorobę wysokościową a najwyższe loty na paralotni przekroczyły już granicę 8 tys m n.p.m.

Powyższe przykłady jasno pokazują, że paralotniarstwo może być sportem dla poszukiwaczy adrenaliny. Żeby jednak uprawiać jedną z ekstremalnych odmian latania na paralotni, trzeba wcześniej przelatać setki, jeśli nie tysiące godzin w powietrzu w spokojniejszych warunkach.

Rekreacyjni piloci mogą natomiast cieszyć się w trakcie lotu spokojniejszymi wrażeniami. Doświadczenie szybowania w powietrzu podczas podziwiania zapierających dech w piersiach widoków może być świetnym sposobem na relaks i odstresowanie. Rekreacyjne latanie na paralotni nie wymaga super kondycji, czy specjalnych predyspozycji. Na zachodzie jest to często sport uprawiany przez emerytów, którzy mają dużo czasu i chcą go spędzać aktywnie na świeżym powietrzu. Wybierając latanie w spokojnych warunkach, bez silnego wiatru, w bezpiecznym otoczeniu z dużymi łąkami do lądowania, piloci mogą cieszyć się spokojnym lotem, podziwiając widoki i dźwięki otoczenia. Korzystając z tzw. noszeń zboczowych, paralotniarze mogą godzinami unosić się nad klifem, czy lokalną górką. Jednostajny wiatr sprawia, że lot jest przewidywalny i spokojny do tego stopnia, że niektórzy pozwalają sobie na odpuszczenie sterów i robienie zdjęć, czy nagrywanie filmów z lotu. Takie paralotniarstwo jest idealnym wyborem dla tych, którzy szukają wolności, spokoju i relaksu.

Podsumowując, to, czy paralotniarstwo jest sportem ekstremalnym, czy też niecodziennym sposobem na rekreację, zależy od indywidualnego podejścia do sposobu latania. Dla niektórych dreszczyk emocji związany z szybkim lotem i akrobacjami w powietrzu to oczekiwany zastrzyk adrenaliny, podczas gdy dla innych doświadczenie spokojnego szybowania w łagodnym powietrzu to sposób na relaks i odstresowanie.

Niezależnie od tego, czy szukasz ekstremalnych wrażeń, czy sposobu na ciekawą rekreację i piękne widoki z góry, jedno jest pewne: paralotniarstwo oferuje wyjątkowe i niezapomniane przeżycia dla osób w każdym wieku i o różnych możliwościach. Droga do zostania pilotem paralotni jest natomiast tylko jedna. Należy wybrać się na kurs paralotniowy do sprawdzonej, certyfikowanej szkoły paralotniowej, zdać egzamin na pilota by następnie mądrze i progresywnie rozwijać się w tym pięknym sporcie lotniczym.

 

Arkadiusz Marucha

Pilot paralotni, paralotni z napędem, motoparalotni, pilot tandemowy.
Pasjonat latania wysokogórskiego.
Instruktor paralotniowy zatwierdzony przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.
Właściciel certyfikowanej szkoły paralotniowej ARAgliding.pl w Krasnymstawie

Skomentuj