„Liż Czupsa” i Salvador Dali, czyli prawdziwa historia Chupa Chups - Zalajkowane.pl
Nowe!

„Liż Czupsa” i Salvador Dali, czyli prawdziwa historia Chupa Chups

O Chupa Chupsach słyszał chyba każdy z nas. Charakterystyczne, okrągłe lizaki w kolorowym, foliowym opakowaniu to prawdopodobnie najbardziej znana marka lizaków na całym świecie. Kto i kiedy wymyślił Chupa Chupsy i co wspólnego ma z nimi jeden z bardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku – Salvador Dali?

Krótka historia powstania Chupa Chups

Aby poznać całą historię związaną z Chupa Chupsami musimy cofnąć się do 1950 roku. To właśnie w tym roku 27-letni wówczas Enric Bernat, którego rodzina od 3 pokoleń pracowała w branży cukierniczej postanawia wraz ze swoją narzeczoną (również pochodziła z rodziny cukierników) założyć fabrykę cukierków „Bernat Products”. W 1954 roku Enric Bernat zostaje współudziałowcem w firmie Granja Asturias zajmującej się wytwarzaniem produktów z jabłek. Na przełomie 1956 i 1957 roku pod wpływem obserwacji dzieci jedzących karmelki wpadł na pomysł stworzenia „cukierków na patyku” (Bernat zauważył, że dzieci mają skłonność do wyciągania z buzi cukierków palcami).

Enric Bernat Chupa Chups

Enric Bernat (fot. Alchetron.com )
Będąc nie tylko udziałowcem, ale również szefem wspomnianej grupy Granja Asturias przedstawił swój pomysł wspólnikom. Pomysł poróżnił właścicieli do tego stopnia, że w 1958 roku Bernat przejmuje firmę i zostaje jedynym udziałowcem. W międzyczasie badanie na temat nawyków związanych z konsumpcją słodyczy zlecone przez Bernata wskazuje na to, że 67% konsumentów ma poniżej 16 lat, a jednym z największych problemów rodziców jest właśnie fakt, że po jedzeniu słodyczy dzieci mają lepkie ręce. Enric Bernat nie zastanawia się ani chwili dłużej – inwestuje w maszyny i jeszcze w 1958 roku na rynek trafiają cukierki na patyku sprzedawane pod nazwą „gol”. Skąd ta nazwa? Okrągłe cukierki przypominały Hiszpanowi piłkę, a buzia bramkę. Warto przy okazji wspomnieć, że początkowo patyczki zrobione były z drewna.

Truskawkowe, pomarańczowe, cytrynowe, czekoladowo-waniiowe, kawowo-śmietankowe, miętowe oraz truskawkowo-śmietankowe to 7 pierwszych smaków. Jak podaje strona chupachups.co.uk truskawkowe i truskawkowo-śmietankowe lizaki do dziś pozostają najlepiej sprzedającym się smakiem.

Nazwa „Gol” nie porwała jednak tłumów i w 1960 roku nastąpiła zmiana nazwy na „Chups” pochodząca od hiszpańskiego słowa „chupar”, czyli lizać. W 1963 roku powstaje melodia promująca lizaki, w której refren brzmiał „Chupa un dulce rameoe, chupa chupa chupa un CHUPS” (Daj coś słodkiego do lizania, lizania, lizania, jak Chups). Melodia tak spodobała się klientom, że Ci kupując lizaki nie prosili o Chupsy, tylko o Chupa Chupsy – Bernat nie ma wyboru i zmienia nazwę lizaków na Chupa Chups.

Salvador Dalí i logo Chupa-Chups

Co zatem wspólnego z lizakami ma Salvador Dali? Logo lizaków, które sprzedawane są dzisiaj w ponad 100 krajach na świecie zostało zaprojektowane w 1969 roku właśnie przez genialnego Salvadora Dalí. To właśnie pochodzący z Katalonii malarz zaproponował by logo umieszczać nie z boku, a na górze opakowania, by było lepiej widoczne i nie zniekształcało się. Nowe podejście do sprzedaży słodyczy przedstawił też Enric Bernat, który po pierwsze poprosił sprzedawców, by lizaki eksponowane były w miejscach, które były w zasięgu wzroku i na wyciągnięcie ręki głównych konsumentów, czyli dzieci, a nie przy kasach jak miało to miejsce dotychczas. Po drugie przedsiębiorca zdecydował, że lizaki mają być umieszczane w widocznych z daleka i przykuwających uwagę kolorowych tubach.

To właśnie Salvador Dali zaprojektował logo lizaków Chupa Chups

fot. pinterest.com

chupa chups logo

Ewolucja logotypu Chupa Chups na przestrzeni lat. Ten, który zaprojektował Salvador Dali umieszczony jest w dolnym rzędzie (pierwszy z lewej). Fot. logodesignlove.comGlobalna ekspansja

Nowe logo i nowy sposób lokowania lizaków w sklepach okazały się strzałem w dziesiątkę. W 1964 roku firma zmieniła nazwę z Granja Asturias na Chupa Chups, a 5 lat później otworzyła fabrykę we Francji. W 1977 roku Chupa Chupsy można było już kupić w Japonii, a następnie w USA (od 1980), Niemczech (od 1982), Rosji (1989), Chinach (1994), oraz Meksyku (1996). W 2003 roku popularne lizaki sprzedawano w 108 krajach na świecie. W międzyczasie Chupa Chupsy trafiły w kosmos, za sprawą rosyjskich astronautów, którzy zabrali je ze sobą na stację kosmiczną Mir w 1995 roku, stając się tym samym pierwszymi lizakami spożywanymi w kosmosie.

Na przestrzeni lat w reklamach Chupa Chups występowały gwiazdy muzyki, aktorzy i piłkarze (m.in. Roberto Carlos, Spice Girls, czy Madonna). W 2003 roku w wieku 80 lat zmarł Enric Bernat, a 3 lata później jego spadkobiercy sprzedali firmę włoskiej grupie Perfetti Van Melle, która wśród swoich produktów ma między innymi równie popularne Mentosy.


Lubisz ciekawostki? Zobacz też:

Historia marki Old Spice, która dosłownie jest old
Od zera do milionera – historia Elizabeth Arden, która stworzyła imperium kosmetyczne
20 rzeczy wynalezionych przez przypadek
Pierwszy miliarder – John D. Rockefeller
Robert Wadlow – najwyższy człowiek w historii


źródła: (1), (2), (3), (4), (5), (6), (7)

One Comment

Skomentuj