Gdzie kręcono serial “Gra o tron”? Oto miejsca, które każdy fan powinien odwiedzić - Zalajkowane.pl
Nowe!

Gdzie kręcono serial “Gra o tron”? Oto miejsca, które każdy fan powinien odwiedzić

„Gra o tron” to najpopularniejszy serial ostatnich lat. Stworzony przez Davida Benioffa i D.B. serial jest to adaptacja sagi amerykańskiego pisarza G.R.R Martina o tytule „Pieśń lodu i ognia”. Akcja całego serialu, który wydany został w kilku sezonach rozgrywa się na fikcyjnym kontynencie Westeros, w którym znajduje się Siedem Królestw. Sytuacja przedstawiona w filmie zaczyna się kilkanaście lat po buncie ludności przeciwko władzy. Więcej nie zdradzamy – musicie sami zobaczyć serial jeśli jest jeszcze ktoś, kto go nie widział. Teraz wybierzemy się w podróż po miejscach, w których kręcono serial „Gra o tron” – zaczynamy!

Ps. W poniższych opisach mogą pojawiać się „spojlery” dotyczące serialu.

#1 Peñiscola (Dorne lub Meereen) – Hiszpania

Pierwsze miejsce związane z serialem „Gra o tron” do którego wybierzemy się w podróż to okolice Walencji. Około 140 km na północ od miasta znajduje się fortyfikacja robiąca wrażenie niemal na każdym widzu serialu. Zamek Peñiscola należał niegdyś do templariuszy i jest drugim pod względem liczby odwiedzających zamkiem w Hiszpanii. Poniżej zamku wybudowanego w latach 1294-1307 znajduje się starówka z wieloma ciekawymi miejscami do spacerowania. W „Grze o tron” dawny zamek należący do templariuszy pojawił się dopiero w VI sezonie tego serialu, a widzowie byli nim zachwyceni.

serialowe Dorne to tak naprawdę zamek Peñiscola

fot. pixabay.com

Zamek Peñiscola w serialu "Gra o tron"

Zamek Peñiscola w serialu „Gra o tron”. // fot. screen z serialu



#2 Bardenas Reales, Navarra (Morze Dothraków)- Hiszpania

Z kolei w północno-wschodniej części Hiszpanii położony jest Park Narodowy Bardenas Reales, czyli następne miejsce, które stało się tłem dla akcji „Gry o tron”. Park ten przypomina pustynię, która pokryta jest dużą liczbą większych i mniejszych skał. Bardenas Reales to jedno z najbardziej interesujących miejsc jakie pojawiają się w serialu jednak, aby je zobaczyć widzowie muszą poczekać aż do szóstego sezonu. W jakim momencie park ten zostaje przedstawiony? Jest on scenerią dla spotkania królowej Daenerys Targaryen z khalasarem, czyli jednym z członków należącym do bractwa Dothraki.



#3 Alcazaba, Almeria (Dorne) – Hiszpania

Nadal pozostajemy w Hiszpanii, teraz jednak pora na prowincję zwaną Almerią, która znajduje się na południowym wybrzeżu Hiszpanii. Zlokalizowany jest tu zamek Alacazaba, który to pochodzi z X wieku, a jego mury idealnie oddały klimat serialowego Królestwa Dorne.

miejsca w których kręcono Grę o tron

Alcazaba – twierdza na terenie miasta Almería w Hiszpanii. Budowa twierdzy rozpoczęła się w 995 r. z inicjatywy emira Kordoby Abda ar-Rahmana III // fot. pixabay.com



#4 Zamek Santa Florentina, Canet de Mar, Barcelona (Horn Hill) – Hiszpania

Teraz pora na północną część Barcelony – to tu znajduje się forteca Santa Florentina pochodząca z XI wieku. Pojawiła się ona w VI sezonie serialu „Gra o tron” i zamieszkiwał ją ród Tarlych. Zamek ten położony jest w otoczeniu wielu drzew, a jego pałacowe wieżyczki w połączeniu z eleganckim dziedzińcem idealnie wpasowały się w tematykę serialu tworząc serialowy Horn Hill.

zamek santa floentina - gra o tron

fot. castelldesantaflorentina.com

gra o tron hiszpania miejsca - zamek santa floentina

Kataloński zamek Santa Florentina posłuży za siedzibę rodu Tarlych w 6. sezonie “Gry o tron” // fot. castelldesantaflorentina.com



#5 Zamek Zafra, Guadalajara (Wieża Radości) – Hiszpania

W dalszym ciągu pozostajemy w Hiszpanii, teraz jednak pora na jej najzimniejszą część, czyli krainę zwaną Guadalajara. Położona jest na północy kraju i nazywana jest Syberią Hiszpanii z powodu niskich temperatur w czasie miesięcy zimowych. W Guadalajarze znajduje się zamek Zafra, jak również Wieża Radości, która góruje nad skałami Campillo de Duenas. To właśnie w Wieży Radości rozgrywa się jedna z ważniejszych i bardzo wzruszających scen serialu, a mianowicie retrospekcja śmierci Lyanny Stark. Jeśli wyczekiwałeś/aś tej sceny serialu z niecierpliwością to niewątpliwie musisz odwiedzić Zamek Zafra, aby zobaczyć tę scenerię na własne oczy.



#6 Alkazar w Sewilli (Wodne Ogrody Dorne) – Hiszpania

Hiszpania to zdecydowanie najczęściej wybierane miejsce, w którym kręcono sceny do „Gry o tron”. Ogrody królewskiego pałacu Alkazar w Sewilli stały się tłem dla odbicia przez Jamie i Bronna serialowej Myrclli. To właśnie w tym pałacu z pięknymi ogrodami, imponującym dziedzińcem i licznymi fontannami kręcono m.in. sceny z udziałem księcia Marona Martella. Miejsce to jest magiczne i zachwyci zarówno miłośników serialu jak i tych, którzy jeszcze nie mieli szans, aby go zobaczyć. Pod jaką nazwą Alkazar występował w serialu? Miejsce to zwane było Wodnymi Ogrodami Dorne.

pałac Alkazar w Sewilli - to tu kręcono Grę o tron

fot. Colin J Taylor, CC BY-SA 3.0, Link

Alkazar w Sewilli - to tu kręcono Grę o tron

Alkazar w Sewilli – pałac królewski, którego początki sięgają XI w // fot. PufaczPraca własna, Domena publiczna, Link



#7 Plaza de toros de Osuna, Sewilla (Arena w Meereen) – Hiszpania

Malownicze hiszpańskie miasteczko Osuna pojawia się w piątym sezonie serialu „Gra o tron”. To właśnie tu w Plaza de toros rozgrywa się jedna z największych i najdroższych scen całego serialu, a mianowicie pojedynek i spotkanie Tyriona i Daenerys. W lokalnej restauracji zwanej Casa Curro można spróbować przekąsek inspirowanych serialem i poczuć się jak jeden z jego bohaterów.

Daznak’s Pit w serialu Gra o tron i w rzeczywistości

Plaza de Toros w rzeczywistości (górne zdjęcie) oraz w serialu „Gra o tron” // fot. fot. gameofthronesspain.com



#8 Girona, Katalonia (Stare Miasto, Braavos) – Hiszpania

Ostatnim miejscem położonym w Hiszpanii do którego wybierzemy się w wirtualną podróż śladami serialu będzie średniowieczna Girona. Jest to miasto położone około godzinę jazdy od Barcelony i to właśnie Girona była serialowym Braavos, w którym znajdowała się cytadela – mistrzowie Siedmiu Królestw mieli w niej swoje treningi. Ekipa filmowa kręcąc serialowe sceny skorzystała z wieży katedry, aby widoczne były również odległe krajobrazy, w tym dzielnica żydowska i arabskie łaźnie.

Girona - Gra o tron

Schody katedry w Gironie // fot. fot. erasmusu.com



#9 Studio filmowe Atlas Corporation, Warzazat – Maroko

Pora przenieść się z Hiszpanii do nieco innej lokalizacji. Na marokańskiej pustyni znajduje się Atlas Studios, czyli największe na świecie studio filmowe, w którym kręcono niektóre sceny „Gry o tron”, ale również film „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra”. Poza samym studio, z którego podziwiać można rozległy, pustynny klimat na uwagę zasługuje również znajdujące się nieopodal miasto o nazwie Warzazat, które poprzez serial zyskało na swej popularności.

studio filmowe Atlas w Maroku

Wejście do studia filmowego Atlas // fot. thestudiotour.com



#10 Essaouira (Astapor) – Maroko

Kolejnym miejscem na mapie Maroko, w którym kręcono najpopularniejszy serial ostatnich czasów jest Essaouria, która leży na atlantyckim wybrzeżu Maroko około 100 kilometrów od Marakeszu. Znajdował się tu serialowy Astapor, czyli miejsce nad Niewolniczą Zatoką, gdzie szkolono niewolników do walk. Essaouira zanim znana była z wątku przedstawionego w serialu od dawna odwiedzana była przez turystów ze względu na idealne warunki do uprawiania surfingu.

gdzie w maroko kręcono grę o tron

foto górne: Essaouira Alina ChanOwn work, CC BY-SA 4.0, Link // fotografia na dole – screen z serialu



#11 Grjótagjá (Gorące Źródło albo Jaskinia Jona i Ygritte) – Islandia

Pora zmienić kierunek i przenieść się na Islandię, a dokładniej do wyjątkowej jaskini Grjótagja. Dlaczego ta islandzka jaskinia jest taka niezwykła? Otóż jest to niewielka komora pozostała po wypłynięciu lawy. Jaskinia znajduje się w niedalekim sąsiedztwie Jeziora Myvatn w północno-wschodniej części Islandii. Co ciekawe w odróżnieniu od zimnego i zaśnieżonego klimatu Islandii, wnętrze jaskini zapewnia temperaturę bliską 50 stopniom C. W serialu „Gra o tron” jaskinia ta znana jest pod nazwą „Gorące Źródło”.

gdzie na Islandii kręcono grę o tron - jaskinia Grjótagjá

fot. Chmee2Own work, CC BY 3.0, Link



#12 Dimmuborgir (Obóz Dzikich) – Islandia

Nieopodal wspomnianej powyżej jaskini, na południe od miasta Husavik znajduje się Dimmuborgir, czyli pole wypełnione lawą, które pokryte jest rzeźbionymi, wulkanicznymi skałami. To tutaj serialowy Król za Murem – Mance Rayder postanowił rozłożyć swój obóz. Niezwykłości temu miejscu dodaje to, że są to tereny rzadko odwiedzane, a przez to sprawiają wrażenie jakby stanowiły coś w rodzaju magicznej, osamotnionej krainy.

Dimmuborgir - tu kręcono serial Gra o tron

Widok na Dimmuborgir // fot. Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Gesturpa~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich). – Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 3.0, Link

Dimmuborgir - tu kręcono serial Gra o tron

Formacja zwana „kościołem” // fot. Chmee2/ValtameriPraca własna, CC BY 3.0, Link



#13 Vatnajökull (ziemie za Murem) – Islandia

Ekipa serialu będąc w malowniczej Islandii udała się również na Vatnajókull, czyli część największego w Europie lodowca. To tu w największym europejskim parku narodowym o powierzchni 13600 km2 znajdują się znane z serialu ziemie za Murem, które stanowiły dom dla mitycznych postaci i stworów.

lodowiec Vatnajökull

Vatnajökull // fot. Adam Jang via unsplash.com



#14 Park Narodowy Thingvellir – Islandia

Kolejnym miejscem, w którym kręcono serial „Gra o tron” jest Park Narodowy Thingvellir. Park ten wpisany jest na listę UNESCO i stanowi główne tło dla akcji czwartego sezonu podczas podróży Aryi i Sandora przez środkowe Westeros. Co ciekawe w miejscu tym można znaleźć nie lada gratkę dla fanów serialu – dziewicze Smocze Szkło, czyli obsydian. Jest to skała złożona ze szkliwa wulkanicznego, z której to Dzieci Lasu wytwarzały swoją broń.

park narodowy thingvellir Islandia

fot. Andreas TilleOwn work, CC BY-SA 4.0, Link

park narodowy thingvellir Islandia

20 metrowy wodospad na rzece Öxará jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji w Parku Narodowym Thingvellir // fot. Diego Delso, CC BY-SA 4.0, Link



#15 Dubrownik (Królewska Przystań) – Chorwacja

W naszej serialowej podróży szlakiem „Gry o tron” przenosimy się w nieco inne rejony, a mianowicie do pięknej i ciepłej Chorwacji. To właśnie w Dubrowniku znajduje się serialowa siedziba króla Westeros – Królewska Przystań. Dubrownik to miasto otoczone murem, a jego usytuowanie blisko kamiennego klifu nadawało temu miejscu mrocznego charakteru. Dubrownik stał się kluczowym miejscem w serialu, gdzie zazębiały się historie wielu bohaterów. Miasto pilnowane było przez królewskich strażników, którzy nazywani byli Złotymi Płaszczami.

Stare miasto w Dubrowniku

Dubrowik – stare miasto // fot. kingslandingdubrovnik.com



#16 Lokrum (Qarth) – Chorwacja

W niedalekim sąsiedztwie Dubrownika znajduje się wyspa Lokrum, która słynie z licznych zielonych terenów. Najwyższy punkt na wyspie to forteca, z której podziwiać można piękną panoramę parku narodowego. W serialu Lokrum zwane było Qarth, które to dzięki swojej dogodnej lokalizacji stanowiło rolę pośrednika między Wschodem i Zachodem.

Wyspa Lokrum Chorwacja

Wyspa Lokrum // fot. Richard Mortel from Riyadh, Saudi Arabia – Lokrum Island in the Adriatic Sea off Dubrovnik (3), CC BY 2.0, Link



#17 Park Narodowy Krka (pejzaże Zachodu) – Chorwacja

Wielu turystów Chorwację kojarzy właśnie ze wspaniałym krajobrazem Parku Narodowego Krka, jednak nie wszyscy wiedzą, że on również pełnił rolę tła dla serialu „Gra o tron”. Wszechobecna zieleń i szumiące wodospady wiele razy pojawiały się w różnych sezonach serialu.

park narodowy krka chorwacja

Wodospady na terenie Parku Narodowego Krka // fot. Version13 at English Wikipedia – Transferred from en.wikipedia to Commons., Public Domain, Link



#18 Wieża Minceta, Dubrovnik (Dom Nieśmiertelnych) – Chorwacja

Mimo tego, że Wieża Minceta w „Grze o tron” została zniszczona przez smoka to w rzeczywistości naprawdę istnieje – w dodatku znajduje się również w malowniczej Chorwacji. W serialu Wieża Minceta znajdująca się w Dubrovniku stanowiła Dom Nieśmiertelnych. Poza planem filmowym wieża ta jest głównym punktem widokowym miasta i góruje nad murami Dubrownika.

wieża Minceta w Dubrowniku

fot. RomanceorPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link



#19 Lovrijenac (Czerwona Twierdza) – Chorwacja

Nadal pozostajemy w Chorwacji, a jeśli chodzi o serialową Czerwoną Twierdzę to sceny z jej udziałem kręcone były zarówno w Chorwacji jaki i na Malcie. W drugim sezonie serialu Czerwona Twierdza stanowiła serce Królewskiej Przystani, a w rzeczywistości jest to twierdza Lovijenac, która znajduje się na 37-metrowej skale na obrzeżach Dubrovnika. Na murach zamku Lovrijenac znajduje się napis: „Wolność nie jest na sprzedaż nawet za całe złoto tego świata”.

Fort Lovrijenac - gra o tron

Fort Lovrijenac // fot. wallsofdubrovnik.com

Fort Lovrijenac - gra o tron

Fort Lovrijenac w serialu // screen z serialu



#20 Szybenik (Braavos) – Chorwacja

To średniowieczne miasto Chorwacji pomimo tego, że pojawiło się w serialu dopiero w jego piątym sezonie, to posłużyło za tło akcji wiele razy. W „Grze o tron” miasto to znane było jako Braavos, które stanowiło jedno z Wolnych Miast. Tutaj znajdował się serialowy Żelazny Bank, a schronienie otrzymała Aryi Stark podczas jej starcia z Poniente. Tu również znajdował się Dom Czerni i Bieli, a także Świątynia Boga o Wielu Twarzach. Tyle serialowych lokalizacji w jednym miejscu to wymarzony kierunek podróży dla niejednego fana serialu.

Szybenik katedra św. Jakuba

Szybenik katedra św. Jakuba // fot. SchiDDPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Szybenik katedra św. Jakuba - serialowy Dom Czerni i Bieli

Katedra św. Jakuba jako Dom Czerni i Bieli w sieralu „Gra o tron” // fot. screen z serialu



#21 Split – Chorwacja

Pozostajemy w Chorwacji i przenosimy się do Splitu. Miasto wpisane jest na listę UNESCO, a znajdujący się tutaj kompleks pałacowy stanowił lokum dla serialowej królowej Cersei Lannister. Tak dobrze zachowane dziedzictwo starożytnej kultury pozwala w łatwy sposób przenieść się w klimat znany z serialu, a liczne kawiarnie i restauracje pozwolą na chwilę zatrzymać się i odpocząć.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac Dioklecjana w Splicie // fot. BallotaOwn work, CC BY-SA 3.0, Link



#22 Castle Ward (Winterfell) – Irlandia

Pora zmienić nieco kierunek i przenieść się do Irlandii. Nad jeziorem Strangford Lough znajduje się Zamek Ward, który posłużył jako dziedziniec dla serialowego Winterfell. Połączenie gotycko-klasycystycznych elementów zamku z otaczającym go egzotycznym ogrodem daje niezwykły efekt. Miejsce to pojawia się już w pierwszym sezonie serialu i to właśnie tutaj przyjechała świta króla Roberta, jak również tu król we własnej osobie polował na dziką zwierzynę wraz z serialowym Nedem Starkiem.

Castle Ward

Castle Ward // fot. ArdfernOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Castle Ward w serialu Gra o tron

Zamek Ward – serialowy Winterfell //fot. screen z serialu



#23 Murlough Bay (Żelazne Wyspy) – Irlandia

W irlandzkim Murlough Bay znajdują się serialowe Żelazne Wyspy, z których to Theon wyjeżdża na swym koniu wraz z siostrą Yarą. Murlough Bay to również serialowe miejsce rozbicia się okrętu Davosa Seawortha po stoczonej bitwie.

Murlough Bay

Murlough Bay // fot. Mike Palmer – Own work, CC BY-SA 3.0, Link



#24 Tollymore Forest Park (Lasy na Północy) – Irlandia

Irlandia posłużyła również za tło dla serialowych Lasów na Północy. Naprawdę jest to Tollymore Forest Park położony u stóp gór Mourne. „Lasy na Północy” stanowią idealne miejsce dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu. Jeśli chodzi o serial to właśnie w Tollymore Forest Park jeden z członków Nocnej Straży widzi śmierć Dzikich.

Tollymore Forest Park

fot. ArdfernOwn work, CC BY-SA 3.0, Link

Tollymore Forest Park w serialu

Tollymore Forest Park w serialu // fot. Game of Thrones Scene, Season 1



#25 Kopalnia odkrywkowa Magheramorne (Czarny Zamek i HardHome) – Irlandia

Ostatnim przystankiem w Irlandii jest kopalnia odkrywkowa Magheramorne. Lokalizacja ta po raz pierwszy ukazała się w serialu jako siedziba dla Czarnego Zamku, który zamieszkiwał Jon Snow. Z kolei po raz drugi miejsce to stało się miejscem dla jednego z ciekawszych wydarzeń piątego sezonu i zwane było Hardhome.



#26 Azure Window (Ślub Daenerys i Drogo) – Malta

Z Irlandii przenosimy się na Maltę. Most skalny „Azure Widnow” (Lazurowe okno) znajdujący się w pobliżu wyspy Gozo stanowił tło dla zaślubin jakie miały miejsce w jednym z sezonów „Gry o tron”. To tutaj w otoczeniu wysokiego, wapiennego łuku ślub brali Daenerys Targaryen i Khala Drogo. Miejsce to poza popularnym serialem wykorzystane zostało również w filmie: „Hrabia Monte Casino” i „Tytani”. Niestety w 2017 roku ta formacja skalna uległa zawaleniu..

Azure Window - lazurowe okno na Malcie

Azure Window przed zawaleniem. Podstawa Lazurowego Okna została częściowo uszkodzona podczas sztormu w styczniu 2017 roku, a rano 8 marca 2017 około godz. 9:40 czasu lokalnego, podczas sztormu, uległa całkowitemu zawaleniu. Fot. Pixabay.com



#27 Fort Manoel (Wielki Sept Baelora) – Malta

Kolejnym przystankiem na Malcie jest Fort Manoel, czyli fortyfikacja położona na wyspie Manoel. Jaką rolę pełni to miejsce w serialu? Otóż jest to Wielki Sept Baeleora, który znajdował się w centrum religijnym Królewskiej Przystani. To właśnie tutaj Joffrey przymusza serialowego Neda Starka, aby ten przyznał się do zdrady, a następnie na oczach widzów go zabija.

Fort Manoel - to między innymi tutaj kręcono serial Gra o tron

Fort Manoel widziany z St. Michael’s Bastion w Valletcie // fot. Oren RozenPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link



#28 Doune Castle (Winterfell) – Szkocja

Serialowy Winterfell to nic innego jak zamek Doune Castle znajdujący się w Szkocji. Warownia ta została wybudowana w XIII wieku i przebudowana przez księcia Roberta Stewarta w XIV wieku. Do dziś zamek przetrwał praktycznie w niezmienionym stanie, a w pilotażowym odcinku serialu posłużył jako Winterfell. Miejsce to znane jest również z innych ekranizacji takich jak: „ Monty Python i Święty Graal”, a także adaptacji „Ivanhoe” z Elizabeth Taylor.

Serialowe Winterfell to zamek Doune w Szkocji

fot. Andrew Shiva / Wikipedia, CC BY-SA 4.0, Link



Zobacz też:

20 ciekawostek z „Gry o Tron”
Mgła, która zabiła 12 tysięcy londyńczyków
12 najdziwniejszych miast na świecie
Kawą po mapie: najciekawsze i najlepsze kawiarnie na świecie
Top 20: Najdziwniejsze rośliny świata


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7)

Skomentuj