Kawą po mapie: najciekawsze i najlepsze kawiarnie na świecie
Nowe!

Kawą po mapie: najciekawsze i najlepsze kawiarnie na świecie

Każdy prawdziwy miłośnik kawy powinien odwiedzić te miejsca przynajmniej raz w życiu, ponieważ przez kilka stuleci swego istnienia udało im się zdobyć nie tylko unikalne przepisy na kawę i przytulną atmosferę, ale także własną historię. Przygotowując zestawienie najciekawszych i najlepszych kawiarni na świecie staraliśmy się wybrać jedynie te miejsca, które poza ciekawym wnętrzem mogą pochwalić się również bogatą historią.

Caffè Florian – Wenecja, Włochy

Historia tej kawiarni położonej w samym centrum Wenecji (przy placu św. Marka) sięga 1720 roku, kiedy to Floriano Francesconi otworzył kawiarnię “Alla Venezia Trionfante” (którą następnie klienci przechrzcili na Caffe Florian na cześć właściciela). Miejsce to było świadkiem splendoru i upadku Republiki Weneckiej oraz tajnych spisków przeciwko francuskim, a potem austriackim rządom.

kawiarnia Caffe Florian w Wenecji

fot. caffeflorian.com




Od początku swojego istnienia kawiarnia była miejscem, które uwielbiali włoscy poeci, pisarze i inni związani ze światem sztuki. Ponadto Caffe Florian było pierwszą kawiarnią (w owym czasie), do której wstęp miały kobiety – to wyjaśnia, dlaczego słynny Casanova, który urodził się w Wenecji tak często tu zaglądał.

Caffè Florian przenosi swoich gości w XVIII-wieczny klimat, który zapewniają freski, stare obrazy i lustrzane wnętrza. Od XIX wieku odbywają się tu biennale sztuki współczesnej oraz mniejsze wystawy.

kawiarnia Caffe Florian w Wenecji

fot. caffeflorian.com

kawiarnia Caffe Florian w Wenecji

fot. caffeflorian.com



El Fishawy Cafe – Kair, Egipt

Kair to miasto, które nigdy nie śpi. Niemal w samym jego centrum, niedaleko bazaru Khan el-Khalili, znajduje się znana na całym świecie kawiarnia El Fishawy. Otwarta w 1773 roku (i przez ponad 240 lat należąca do tej samej rodziny), kawiarnia nie tylko nie zmieniła właścicieli, ale nigdy nie została zamknięta – El Fishawy „przeżyła” czasy powstań, zamachów stanu, rewolucji i inwazji wojsk Napoleona – prawdopodobnie stąd wzięły się plotki, że sam francuski cesarz wstąpił tu kiedyś na kawę.

Właścicielem kawiarni jest obecnie Ahmed El-Fishawy, który kontynuuje pracę swoich przodków. Co ciekawe również menu od lat pozostaje niezmienione – goście otrzymują małe kubki z bardzo mocną i słodką kawą, doprawioną przyprawami. Ponadto w kawiarni serwowane są herbaty i sahlab – egipski napój mleczny z kruszonymi orzechami.

Wnętrze kawiarni imponuje ogromnymi, starymi lustrami. Ich ramy, które z biegiem czasu zestarzały się, doskonale współgrają z resztą wystroju. Dzięki położeniu w centrum Kairu w kawiarni El Fishawy zawsze jest dużo ludzi – zarówno mieszkańców, jak i turystów.

kawiarnia Fishawi Cafe w Egipcie

fot. Egyptian Tourism Authority



Kawiarnia „Greco” (Antico Caffe Greco) – Rzym, Włochy

Ta kawiarnia, otwarta w 1756 roku, jest również jedną z najstarszych na świecie. Pierwszym właścicielem był pewien Grek, który zasłynął dzięki wyjątkowej metodzie wytwarzania bardzo mocnej kawy, serwowanej w małych filiżankach. Po latach kawiarnię nazwano po prostu „Greco”.

Następnie stała się słynną kawiarnią literacką, w której tak znane osobistości jak dramaturg George Byron, poeta Johann Wolfgang von Goethe, francuski pisarz Stendal, kompozytorzy Ferenc Liszt, Georges Bizet Bizet, Richard Wagner, spędzali tu czas z przyjemnością. Ponadto krążą plotki, że to właśnie tutaj, przy jednym ze stołów, sam Gogol napisał swoją legendarną powieść „Martwe dusze”. Na potwierdzenie tego faktu właściciele pokazują notatkę pozostawioną przez pisarza: „Nigdzie nie napisano tak dobrze o Rosji, jak tutaj w Rzymie …”. Antico Caffe Greco to również miejsce bliskie Polakom. Przychodzili tam: Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Henryk Sienkiewicz, bracia Aleksander i Maksymilian Gierymscy. W 2006 roku zawieszono tam zdjęcie Czesława Miłosza.

Antico Caffe Greco w Rzymie

fot. facebook.com/AnticoCaffeGreco




Rzymska kawiarnia ma również własną legendę, która mówi, że jeśli kardynał siedzi przy jednym ze stolików, zostanie później papieżem. Legenda sprawdziła się w przypadku Leona XIII, który przyszedł tu na filiżankę kawy jeszcze jako Gioacchino Pecci, by wkrótce zostać papieżem.

Wystrój kawiarni Greco to wspaniałe obrazy i meble w stylu renesansowym oraz galeria z autografami celebrytów. Oprócz znakomitych gorących napojów, są tu doskonałe ciasta, desery i…wysokie ceny. Pewien włoski turysta oburzony sumą, jaką musiał zapłacić wysłał do gazety „Il Messaggero” rachunek na sumę 52 euro (tyle zapłacił za dwie kanapki, sok z wyciśniętych pomarańczy, bitą śmietanę i pucharek truskawek) i zapytał: „Jak można żądać 10 euro za kanapkę i 15 euro za porcję truskawek?”. „Takie są nasze ceny, znajdują się w menu” – brzmiała krótka odpowiedź z kawiarni…

Antico Caffe Greco w Rzymie

fot. facebook.com/AnticoCaffeGreco



Queen’s Lane Coffee House – Oxford, Wielka Brytania

Według wielu źródeł jest to najstarsza kawiarnia w Europie, otwarta w 1654 roku. Znana jako Harper’s w drugiej połowie XVIII wieku kawiarnia stała się popularna wśród studentów Oksfordu, którzy przy kawie i ciastkach dyskutowali tu na przeróżne tematy. Queen’s Lane Coffee House wciąż jest ulubionym miejscem studentów, ponieważ uczelnia znajduje się naprzeciwko, jednak wi-fi, plastikowe stoły i nowoczesne menu wcale nie przypominają starej Anglii.

W menu kawiarni Queen’s Lane Coffee House poza kawą znajdują się tradycyjne angielskie dania, takie jak Fish and Chips i angielskie śniadania na ciepło. Ponadto są w nim specjały śródziemnomorskie, takie jak Lahmacun (turecka „pizza”), wołowina halal Kofte czy turecka kiełbasa śniadaniowa (Sucuk).

Queen's Lane Coffee House - najstarsza kawiarnia w Europie

fot. facebook.com/QLcoffeeHouse



Cafe Demel – Wiedeń, Austria

Wyrafinowana i luksusowa kawiarnia, na parterze której mieści się cukiernia znajduje się na wiedeńskiej ulicy Kohlmarkt 14 od połowy XIX wieku. Do dziś w Cafe Demel serwowane są wspaniałe desery i ręcznie robione czekoladki, które turyści kupują jako pamiątki. Eleganckie wnętrze z pięknymi meblami i złoconymi żyrandolami, a przede wszystkim znakomita kawa i pyszne słodycze przyciągają turystów z całego świata od ponad półtora wieku.

Cafe Demel w Wideniu

fot. facebook.com/demelvienna



La Closerie Des Lilas – Paryż, Francja

Założona w XVII wieku kawiarnia La Closerie Des Lilas przez długi czas była raczej średniej klasy kawiarnią, do której woźnicy wpadali na kawę przed udaniem się na pocztę w Orleanie. Sytuacja zmieniła się radykalnie pod koniec XIX wieku, kiedy to La Closerie Des Lilas stała się miejscem spotkań impresjonistów, pisarzy i abstrakcjonistów. To tutaj na kawę przychodzili m.in: Ernest Hemingway, Pablo Picasso, Oscar Wilde, a nawet Lenin i Trocki. O gościach odwiedzających kawiarnię przypominają tablice z nazwiskami gwiazd znajdujące się na stołach, a także papierowe obrusy, na których słynni goście zostawili swoje rysunki i autografy.

La Closerie des Lilas - kawiarnia w Paryżu

La Closerie des Lilas, zdjęcie z 1909 roku // fot. Delcampe, Domaine public, Lien

La Closerie des Lilas - kawiarnia w Paryżu

fot. facebook.com/pg/LaCloserieDesLilas

La Closerie des Lilas - kawiarnia w Paryżu

fot. facebook.com/pg/LaCloserieDesLilas



Café Landtmann – Wiedeń, Austria

Kawiarnia „Landtmann” została otwarta przez Franza Landtmanna w 1873 roku. Eleganckie wnętrza, pyszne desery i doskonała kawa przyciągały tak znanych ludzi jak Paul McCartney, Sigmund Freud, Marlene Dietrich, Romy Schneider i Hillary Clinton. W 1929 r. kawiarnia została rozbudowana i odnowiona – nad wszystkim czuwał słynny architekt i profesor Ernst Meller, który był odpowiedzialny za projektowanie wielu wiedeńskich kawiarni tego okresu.

kawiarnia Cafe Landtmann w Wiedniu

fot. www.landtmann.at

Trzydziestu cukierników codziennie pracuje nad pysznymi deserami i wypełnia okolicę wspaniałym aromatem świeżych wypieków. Ze względu na swoje położenie Café Landtmann jest popularnym miejscem spotkań aktorów, polityków, urzędników i dziennikarzy. Ponadto w kawiarni często odbywają się konferencje prasowe.

kawiarnia Cafe Landtmann w Wiedniu

fot. www.landtmann.at



New York Cafe – Budapeszt, Węgry

Budapeszteńska kawiarnia New York Cafe dwukrotnie zwyciężyła w rankingu na „najpiękniejszą kawiarnię świata” przygotowanym przez portal U City Guides. By lepiej poznać historię tego miejsca musimy cofnąć się do 1894 roku, w którym powstała. Była to wówczas ulubiona kawiarnia całego Budapesztu, która gościła wiele sław (pisarzy, artystów) oraz zwykłych mieszkańców miasta. Przez pewien czas wydawano tu również najbardziej poczytne gazety (na górze swoje miejsce mieli dziennikarze), a kawiarnia przeżywała prawdziwe oblężenie. Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej – New York Cafe popadła w ruinę, a następnie w jej miejscu powstał sklep sportowy. Dopiero w 1954 roku otwarto w tym miejscu kawiarnię pod nazwą „Hungaria”. W 2001 roku budynek, w którym znajduje się kawiarnia New York Cafe przejęła grupa Boscolo (właściciele sieci hoteli) i w ciągu kolejnych pięciu lat przywróciła temu miejscu dawny blask – odtworzono ozdobne lampy, freski na suficie, złotą sztukaterię i marmurowe kolumny.

Dziś New York Cafe to nie tylko kawiarnia, ale również restauracja i bar z cygarami, mieszczące się w budynku New York Palace, są częścią luksusowego hotelu Boscolo.

kawiarnia New York Cafe w Budapeszcie

fot. newyorkcafe.hu

kawiarnia New York Cafe w Budapeszcie

fot. newyorkcafe.hu

kawiarnia New York Cafe w Budapeszcie

fot. newyorkcafe.hu



Majestic Cafe – Porto, Portugalia

Miłośnicy belle époque i sztuki secesyjnej będą zachwyceni wizytą w Majestic Cafe, która według wielu ekspertów jest jedną z najpiękniejszych kawiarni na świecie. Eleganckie i bogate wnętrza z ogromnymi, kryształowymi lustrami, skórzanymi krzesłami, stylowymi żyrandolami oraz wszechobecnym marmurem, pełne oryginalnych dekoracji oddają atmosferę dawnych lat. Cafe Majestic to jedno z ulubionych miejsc autorki serii książek o Harrym Potterze – J.K Rowling, która przez pewien czas mieszkała w Porto.

Kawiarnia Cafe Majestic w Porto

fot. cafemajestic.com

Kawiarnia Cafe Majestic w Porto

fot. cafemajestic.com



Cafe Imperial – Praga, Cechy

Kawiarnia hotelu Imperial działa od 1914 roku. Poza wspaniałą kawą i deserami goście mogą spróbować tradycyjnych czeskich specjałów. Szefem tutejszej kuchni jest Zdeněk Pohlreich nazywany przez wielu czeskim Gordonem Ramsay’em. „Cafe Imperial” mogliście zobaczyć w filmie „Iluzjonista” z Edwardem Nortonem, w którym to rolę Wiednia grała Praga.

Cafe Imperial w Pradze

fot. cafeimperial.cz

Cafe Imperial w Pradze

fot. cafeimperial.cz



Caffe Gambrinus – Neapol, Włochy

Caffe Gambrinus działa od 1860 roku. Znakomite położenie kawiarni (tuż obok głównego placu Piazza del Plebiscito i Pałacu Królewskiego) sprawiło, że kawiarnia szybko zyskała na popularności. Niestety pod koniec XIX wieku kawiarnię dopadł kryzys i była na skraju bankructwa. Z pomocą przyszedł nowy właściciel Mariano Vacca, który zatrudnił najlepszych rzemieślników i malarzy, dzięki którym Caffe Gambrinus zyskała nowy, okazały wystrój (we wnętrzu pojawiły marmury, płaskorzeźby, gobeliny i liczne obrazy).

kawiarnia Caffe Gambrinus Neapol

fot. facebook.com/CaffeGambrinusNapoli




Wśród najwybitniejszych gości, którzy na przestrzeni lat odwiedzali kawiarnię można wymienić cesarzową Austrii i królową Węgier Elżbietę Bawarską, irlandzkiego pisarza Oscara Wilde, Ernesta Hemingway’a, czy francuskiego filozofa Jean’a-Paul’a Sartre.
kawiarnia Caffe Gambrinus Neapol

fot. wikipedia.org // Creative Commons



El Estaño 1880 – Buenos Aires, Argentyna

Założona w 1880 roku El Estaño jest jedną z najstarszych kawiarni w Buenos Aires, która szybko stała się popularnym miejscem spotkań intelektualistów i artystów. Kawiarnia zyskała sławę dzięki pojawieniu się w filmie „Evita” i teraz częściej można spotkać turystów niż artystów, podczas porannej kawy.

kawiarnia Café El Estaño 1880

fot. wikipedia // creative commons



Cafe Procope – Paryż, Francja

Najstarszą i najdłużej działającą kawiarnie w Paryżu otworzył w 1686 roku pochodzący z Sycylii kucharz i przedsiębiorca Francesco Procopio dei Coltelli. W XVIII wieku Cafe Procope było miejscem spotkań paryskiej inteligencji (bywał tu m.in. francuski pisarz Voilatre,który podobno potrafił wypić dziennie 40 filiżanek kawy mieszanej z czekoladą).




Goście Cafe Procope namiętnie grali w szachy – zapalonym graczem, który odwiedzał kawiarnię był Benjamin Franklin, a młody Napoleon Bonaparte zostawił w zastaw swój kapelusz, gdy nie miał czym zapłacić za kawę (kapelusza nie odebrał i do dziś znajduje się w kawiarni). W czasie rewolucji francuskiej bywali tu jej przywódcy, a w XIX wieku częstymi gośćmi byli: Ferenc Liszt, George Sand, czy Fryderyk Chopin. Obecnie kawiarnia nawiązuje do XVIII-wiecznego wystroju.

stolik Woltera w kawiarni Procope i czapka Napoleona

fotografia z lewej strony: stolik Woltera w kawiarni // fotografia z prawej: czapka Napoleona (źródło zdjęcia z lewej strony: Cristina Naccarato from Windsor, Ontario, Canada – Chillin’ with Voltaire’s desk, CC BY-SA 2.0, Link, zdjęcia z prawej strony: David Lee Tiller – https://www.flickr.com/photos/dltbluefrog/3514083766/, CC BY-SA 2.0, Link



Café A Brasileira – Lizbona, Portugalia

Jednym z ulubionych miejsc wielu osób mieszkających lub odwiedzających Lizbonę jest „Café A Brasileira” – jedna z najstarszych i najbardziej znanych kawiarni w starej dzielnicy miasta. Uwagę turystów przyciąga oryginalna fasada z początku XX wieku, ze starym rzeźbionym drewnem i metalowymi dodatkami. Przed wejściem do kawiarni znajduje się ponadto pomnik portugalskiego pisarza Fernando Pessoa.

kawiarnia Café A Brasileira w Lizbonie

fot. DIMSFIKASOwn work; transferred from el.wikipedia; transferred to Commons by User:MARKELLOS using CommonsHelper, CC BY-SA 3.0, Link




Miejsce to związane jest z kawą od 1905 roku, kiedy to Adriano Telles otworzył sklep, w którym sprzedawał importowaną z Brazylii kawę. Żeby wypromować swój produkt dla każdego klienta, który kupił minimum kilogram kawy „dorzucał” gratisową filiżankę kawy przyrządzonej na miejscu. W 1908 i 1922 roku wnętrze remontowano, by bardziej przypominało kawiarnię, niż sklep. Pomimo problemów finansowych w latach 1950-1960 oraz w 1993 roku Café A Brasileira przetrwała do dzisiaj. Podobnie jak wiele opisywanych przez nas kawiarni na przestrzeni lat było to miejsce spotkań intelektualistów, artystów i pisarzy. Niektóre źródła podają, że to właśnie w lizbońskiej kawiarni pojawił się pierwszy na świecie ekspres do kawy.
kawiarnia Café A Brasileira w Lizbonie

fot. EtasobalTravail personnel, CC BY-SA 3.0, Lien



Café Odeon – Zurych, Szwajcaria

Historia była i nadal jest pisana w Cafe Odeon. Począwszy od 1911 r. bywali tu znani politycy, pisarze, poeci, malarze i muzycy. Pułkownik Ulrich Wille (generał w armii szwajcarskiej w pierwszej wojnie światowej), Benito Mussolini, Lenin, James Joyce i Albert Einstein (który prowadził tu nawet swoje wykłady) – wszyscy odwiedzili Odeon.

Cafe Odeon w Zurychu

Cafe Odeon w 1959 roku. Fot. odeon.ch




Charakterystyczne skórzane fotele, marmurowe stoliki, żyrandole, ściany pokryte lustrami i atmosfera, w której daleko od wielkomiejskiego pośpiechu przyciągają gości w każdym wieku oraz ze wszystkich warstw społecznych. Cafe Odeon było pierwszym miejscem w Zurychu, które serwowało szampana – niegdyś luksusowy napój zarezerwowany dla bogatych – w kieliszku. W weekendy oraz w porze lunchu znalezienie wolnego miejsca graniczy z cudem.
kawiarnia Cafe Odeon w Zurychu

fot. facebook.com/OdeonZuerich



Els Quatre Gats – Barcelona, Hiszpania

Els Quatre Gats (pol. Cztery Koty) to kawiarnia istniejąca w latach 1897-1903, a następnie od 1978 roku znajdująca się w Ciutat Vella – najstarszej dzielnicy Barcelony. Ideą otworzenia kawiarni było stworzenie miejsca, w którym będą mogły się spotykać osoby związane z awangardą i szeroko rozumianą kulturą – do stałych gości lokalu należeli m.in. Pablo Picasso i Antoni Gaudi. Ten pierwszy zaprojektował dla lokalu kartę dań oraz zorganizował tu swoją pierwszą wystawę prac.


Nowi właściciele którzy ponownie otworzyli Els Quatre Gats pod koniec lat 80. zachowali oryginalne wyposażenie z dawnych lat, dzięki czemu dzisiejsze wnętrze niewiele różni się od tego z początku XX wieku. Ciekawostka: w kawiarni nagrano fragment filmu “Vicky, Cristina, Barcelona”.

kawiarnia Els 4 Gats w Barcelonie

fot. facebook.com/Restaurant4Gats

kawiarnia Els 4 Gats w Barcelonie

fot. facebook.com/Restaurant4Gats



Café de l’Opera – Barcelona, Hiszpania

Kolejną ciekawą kawiarnią jest założona w 1920 roku Café de l’Opera znajdująca się przy słynnym deptaku La Rambla w Barcelonie. Historia tego miejsca zaczęła się jednak dużo wcześniej – od 1847 znajdowała się tu czekoladziarnia (po której zachowała się unikalna kolekcja luster oraz kilka innych ornamentów, które do dziś zdobią to miejsce), a następnie restauracja La Mallorquina, która szybko stała się punktem spotkań arystokracji i burżuazji barcelońskiej.

Cafè de l'Opera, Barcelona

fot. Thomas LedlOwn work, CC BY-SA 4.0, Link



Cafe Kipos – Chania, Grecja

Cafe Kipos (Kipos w języku greckim oznacza ogród) znajduje się w centrum miasta i jest częścią miejskiego ogrodu w Chanii. Pochodząca z lat 70. XIX wieku kawiarnia jest jedną z najstarszych w Europie. Poza licznymi pamiątkami z dawnych lat związanymi z tym miejscem, w kawiarni Kipos podziwiać można również wystawę fotografii, która opowiada jej historię od założenia w latach 70. XIX wieku do dziś.

Kipos Cafe, Chania, Grecja

fot. facebook.com/kiposcafe.gr

Kipos Cafe, Chania, Grecja

fot. facebook.com/kiposcafe.gr



Caffe Torino – Turyn, Włochy

Miłośnicy włoskiej kawy będąc w Turynie nie mogą ominąć założonej w 1903 roku Caffe Torino. W środku znajdują się m.in. oryginalne dekoracje i meble pamiętające czasy belle epoque, długi drewniany blat, wszechobecny marmur, złote lustra i zdobione, kręcone schody.

Także Caffe Torino może poszczycić się listą znakomitych gości, którzy w niej bywali – w latach 50. na pyszną kawę przyhodzili m.in James Stewart, Ava Gardner, Brigitte Bardot, czy Erminio Macario.

Caffe Torino

fot. facebook.com/pg/caffetorino1903

Caffe Torino

fot. facebook.com/pg/caffetorino1903



Caffè Gilli – Florencja, Włochy

Kawiarnia i cukiernia Caffè Gilli działa od 1733 roku. Założona przez szwajcarską rodzinę kawiarnia dwukrotnie zmieniała swoje położenie, a od początku XX wieku mieści się w okolicy Piazza della Repubblica. W swojej wieloletniej historii kawiarnia była miejscem spotkań intelektualistów i pisarzy. Dziś Caffe Gilli jest dość ekskluzywnym miejscem na mapie Florencji.

Caffe Gilli Florencja

fot. facebook.com/CaffeGilli/

Caffe Gilli Florencja

fot. facebook.com/CaffeGilli/




Ciekawostka: kawa zamówiona przy barze jest nawet 3-krotnie tańsza, niż ta podana do stolika.
Ciekawostka numer 2: Caffe Gilli znana jest również jako miejsce, w którym Ruth Orkin uchwyciła jej kultową fotografię „American Girl in Italy” z 1951 roku.
American Girl in Italy zdjęcie autorstwa Ruth Orkin

© 1952, 1980 Ruth Orkin / Courtesy of Stephen Bulger Gallery via https://www.vintag.es/2014/03/american-girl-in-italy-1951.html



Zobacz też:

Herbaciana podroż dookoła świata – gdzie i jak pija się herbatę
10 mniej znanych miejsc we Włoszech, które warto odwiedzić
Najlepsze hotele tematyczne na świecie
Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie
Kowloon – chińskie miasto mroku


Kiedy planujemy podróż powinniśmy kierować się nie tylko marzeniami, ale również wiedza o miejscu w które chcemy pojechać. Twoja podróż powinna być spełnieniem marzeń. SayTravel zadba o Twój komfort i wesprze Cię w każdym momencie – SayTravel Twój pomocnik podróży!


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10)

Skomentuj