Hotele tematyczne - zaczarowany świat na wyciągnięcie ręki - Zalajkowane.pl
Nowe!

Hotele tematyczne – zaczarowany świat na wyciągnięcie ręki

W ostatnim czasie w naszych wakacyjnych wyjazdach przestały liczyć się jedynie turystyczne destynacje, ważne jest również to, gdzie śpimy i spędzamy czas. Hotelarze i osoby zaangażowane w turystyczny biznes prześcigają się w pomysłach na to, aby przyciągnąć do siebie podróżnych. Baseny, palmy, ciekawe wnętrza, a może inspiracja książkowym lub filmowym światem? Wszytko jest dziś możliwe i każdy znajdzie coś dla siebie w bogatej ofercie hoteli tematycznych, które stają się coraz bardziej popularne.

Pod pojęciem hotel tematyczny może kryć się wiele różnego rodzaju atrakcji. Chcąc krótko opisać ten specyficzny rodzaj hotelu można powiedzieć, że podobnie jak tematyczne parki i wioski, skupia się on na jednym motywie przewodnim i jest przeznaczony dla określonej grupy odbiorców. Często motywem przewodnim są zaczarowane krainy, świat „wyciągnięty z książki”, rajskie plaże lub wizje architektoniczne znanych twórców. Celem tego rodzaju hoteli jest przeniesienie odwiedzającego w zupełnie inny świat – poniżej przedstawiamy kilka przykładów.

Wakacje u Myszki Miki

Dobrze znanym i świetnym przykładem hotelu tematycznegohotele znajdujące się w Disneylandzie w Paryżu. Można tam wybierać spośród kilku, a każdy z nich posiada zupełnie inny motyw i przenosi turystów w inną krainę. Najbardziej popularnym hotelem jest oczywiście Disneyland Hotel, czyli wspaniały pałac, w którym z pewnością można choć na chwilę poczuć się jak rodzina królewska. Znajdziemy tam również Disney’s Sequoia Lodge, stylizowany na hotel, który równie dobrze mógłby znajdować się w środku parku Yellowstone – pełen drewnianych motywów i nawiązań do przyrody. Kolejnym hotelem, który przeniesie nas w jeszcze inne miejsce jest Disney’s Hotel New York. Hotel ten nie posiada zatłoczonego metra, ale mimo to możemy poczuć się w nim, jakbyśmy znaleźli się w tej wielkiej metropolii.

Disneyland Hotel

Disneyland Hotel (fot. disneylandparis.co.uk)

Disneyland Hotel

Disneyland Hotel (fot. disneylandparis.co.uk)

Disney's Sequoia Lodge Hotel

Disney’s Sequoia Lodge Hotel (fot. disneylandparis.co.uk)

Disney's Sequoia Lodge Hotel

Disney’s Sequoia Lodge Hotel (fot. disneylandparis.co.uk)

Disney's Hotel New York

Disney’s Hotel New York (fot. disneylandparis.co.uk)

Disney's Hotel New York

Disney’s Hotel New York (fot. disneylandparis.co.uk)Odpoczynek na tropikalnej wyspie w Berlinie

Dla wszystkich, którzy spragnieni są wypoczynku, słońca i przepięknych plaż, ale nie mają czasu ani ochoty wyruszyć w podróż do ciepłych krajów, możemy z pewnością polecić Tropical Island, w bliskiej okolicy Berlina. Wyspa ta, utworzona w największym na świecie, starym hangarze służącym do produkcji samolotów, jest ogromnym parkiem wodnym z własną laguną, dżunglą i strefą saun. „Tropical Island” oferuje również noclegi w jednym z „nadmorskich” bungalowów.

tropical islands bungalow

fot. tropical-islands.deV8 hotel – gratka dla miłośników motoryzacji

Wizyta w hotelu V8 to niesamowite przeżycie dla każdego automaniaka. Pierwszy hotel „V8 Classic”, który otwarto w 2009 roku ma 34 pokoje. W V8 Classic znajduje się między innymi pokój stylizowany na pit-stop znany z Formuły 1. Kolejny z tematycznych pokoi wygląda jak garaż, w którym znajduje się mnóstwo kluczy i opon. Ogromne wrażenie robi pokój stylizowany na myjnię (z łóżkiem w kształcie białego Mercedesa i szczotkami w zagłówkach) oraz te z motywem stacji benzynowej (z dystrybutorem obok łóżka) czy kina samochodowego. „Wisienką na torcie” jest jednak Zeppelin Suite – 90 metrowy apartament, który właściciel hotelu określają mianem „Ferrari wśród wszystkich pokoi hotelowych”. Zeppelin Suite oferuje gościom wszelkie możliwe udogodnienia. Dzięki temu, że umieszczony jest w wieży przy śniadaniu serwowanym na dużym tarasie przylegającym do apartamentu można podziwiać panoramiczny widok na teren byłego lotniska.

W 2018 roku tuż obok działającego od kilku lat hotelu „Classic” powstał nowy, większy V8 oferujący 146 pokoi. Wśród nich znajdują się pokoje poświęcone takim markom jak Jaguar, Mercedes, czy Alfa Romeo. Ceny zaczynają się od około 150€ za noc.

V8 Hotel Stuttgart

fot. v8hotel.de

V8 Hotel Stuttgart

fot. v8hotel.de

V8 Hotel Stuttgart

fot. v8hotel.de

V8 Hotel Stuttgart

fot. v8hotel.deHotel w ogrodzie zoologicznym

Jamala Wildlife Lodge to hotel w Australijskim mieście Canberra oferujący gościom towarzystwo dzikich zwierząt. Pokoje urządzono tutaj w bezpośrednim sąsiedztwie ze zwierzęcymi wybiegami – i tak podczas kąpieli za przeszkloną ścianą podziwiać można niedźwiedzie, a w trakcie obiadu lwy. Niektóre pokoje umieszczono z kolei w domkach na drzewach tuż obok wybiegu dla małp. Właściciele zapewniają, że zwierzęta mają wiele swobody i nie dzieje im się krzywda, a połączenie ZOO i hotelu ma uświadamiać gości o ginących gatunkach zwierząt.

fot. jamala wildlife lodge - hotel w środku zoo

fot. jamalawildlifelodge.com.au

fot. jamala wildlife lodge - hotel w środku zoo

fot. jamalawildlifelodge.com.au

fot. jamala wildlife lodge - hotel w środku zoo

fot. jamalawildlifelodge.com.au

fot. jamala wildlife lodge - hotel w środku zoo

fot. jamalawildlifelodge.com.au

Równie ciekawym miejscem jest położony 20km od stolicy Kenii hotel Giraffe Manor. Żyrafy zagrożonego gatunku Rothschild tak przyzwyczaiły się do obecności ludzi, że potrafią zaglądać przez okna i podkradać gościom jedzenie. Wokół hotelu jest mnóstwo przestrzeni ogrodzonej tak, by drapieżniki nie miały tu wstępu. Od 1977 roku działa tu również sierociniec zajmujący się ratowaniem małych słoni, które w wyniku działalności kłusowników straciły rodziców i miałyby niewielkie szanse na przetrwanie.

Hotele tematyczne

fot. http://www.tamimiea.com/giraffe-manor

Hotele tematyczne

fot. http://www.tamimiea.com/giraffe-manor

Hotele tematyczne

fot. http://www.tamimiea.com/giraffe-manorHotel w dawnym budynku szkoły

W odrestaurowanym budynku z 1920 roku powstał bardzo przytulny hotel La Scuola Guesthouse Lusiana, który z całą pewnością przywoła wspomnienia ze szkolnych lat. Przewodni motyw nie został dobrany przypadkowo – do 1960 roku w budynku działała szkoła. Pokoje hotelowe podzielone są zgodnie z przedmiotami, których uczono nas w szkole – i tak można spędzić noc w otoczeniu map i globusów w sali geograficznej lub przenocować w pokoju pełnym ciekawostek historycznych. Na poddaszu znajduje się z kolei pokój nazwany po prostu pokojem nauczycielskim z pięknym widokiem na pobliską dzwonnicę. Właściciele wspominają, że gdy po raz pierwszy odwiedzili budynek usłyszeli historię o nauczycielach ucinających sobie drzemkę na poddaszu – stąd pomysł na jego urządzenie.

Hotel znajduje się zaledwie 1,5 godziny jazdy od Wenecji i Werony, a jeszcze bliżej jest do Padwy i Treviso.

hotel w starej szkole - Włochy

fot. locandalascuola.com

hotel w starej szkole - Włochy

fot. locandalascuola.com

hotel w starej szkole - Włochy

fot. locandalascuola.comPoczuj się jak w średniowiecznej wiosce

Hotel Le Grotte znajduje się w zabytkowej okolicy Sassi w mieście Matera, we Włoszech. Teren ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1993 roku. Na gości czeka 18 pokoi wydrążonych w skałach. Skalne groty urządzono w prostym, surowym stylu, który idealnie kontrastuje z kamiennymi ścianami. W pokojach nie ma telewizorów, więc odwiedzający powinni cieszyć się panującą dookoła ciszą. Śniadania serwowane są w nieczynnym już XIII-wiecznym kościele.

hotel w skalnej grocie Włochy

fot. legrottedellacivita.sextantio.it

hotel w skalnej grocie Włochy

fot. legrottedellacivita.sextantio.it
Dzielnica, w której znajduje się hotel została opuszczona w latach 50. XX wieku ze względu na liczne epidemie, które dodatkowo potęgowane były brakiem kanalizacji i elektryczności. Wtedy to włoskie władze przesiedliły mieszkańców grot do do nowo wybudowanych domów na przedmieściach miasta. Przez ponad 30 lat dzielnica była całkowicie wyludniona – dopiero w 1986 roku uchwalono przepis umożliwiający darmową dzierżawę grot. Jedynym warunkiem było ich odrestaurowanie.
hotel w skalnej grocie Włochy

fot. legrottedellacivita.sextantio.it

hotel w skalnej grocie Włochy

fot. legrottedellacivita.sextantio.itDla moli książkowych – The Library Hotel

Znajdujący się w Nowym Jorku „The Library Hotel” to istny raj dla wszystkich moli książkowych. W całym budynku znajduje się ponad 6 tysięcy książek, a pokoje są rozlokowane według schematu klasyfikacji zbiorów bibliotecznych stworzonej przez Melvila Deweya*.

W każdym z hotelowych pokoi na gości czeka od 20 do 100 książek o tematyce przypisanej do danego piętra, tj. języki obce, historia, czy sztuka. Na drugim piętrze nowojorskiego hotelu znajduje się natomiast ogromna czytelnia, w której książki ułożone są na półkach sięgających od podłogi aż po sufit. Ceny zaczynają się od 650 PLN/noc za osobę.

Hotele tematyczne

fot. libraryhotel.com
Podobne hotele znajdują się między innymi w Zurychu (Hotel B2 Boutique, który szczyci się 33 tysiącami książek!), w portugalskim Óbidos (prawie 100 tysięcy woluminów), w Tokio (Hostel Book And Bed Tokyo ma w swoich zbiorach około 2 tysięcy książek), indyjskim Hajdarabad (Taj Falaknuma Palace to dysponuje 6 tysiącami książek i znajduje się w pięknym, XVIII-wiecznym pałacu), czy Amsterdamie (Ambassade Hotel ma pokaźną kolekcję 3 tysięcy książek).
Hotele tematyczne

Hotel Taj Falaknuma, (fot. travelandleisure.com)

Hotele tematyczne

Hotel B2 Boutique (fot. okruchy.pl)
*Klasyfikacja dziesiętna Deweya, KDD – system klasyfikacji zbiorów bibliotecznych stworzony przez amerykańskiego bibliotekarza Melvila Deweya (1851–1931). System ten dzieli piśmiennictwo na 10 głównych działów, a w ich obrębie na poddziały niższych stopni, znakowane od 0 do 9.

Pałac z soli – Palacio de Sal

Położony 350 km na południe od La Paz (stolicy Boliwii) hotel znajduje się na terenie największego solniska świata – Salar de Uyuni (jest to pozostałość po słonym jeziorze – zajmuje powierzchnię 10 582 km²). Pierwszy hotel zbudowany z solnych bloków oddano do użytku w 1995 roku. Fakt, iż znajdował się on na środku solnej pustyni sprawiał, że wszystkie odpady trzeba było zbierać ręcznie. Nieodpowiednie zarządzanie hotelem spowodowało poważne zanieczyszczenie środowiska, dlatego też w 2002 roku hotel zamknięto.

Nowy hotel powstał 2007 roku na skraju solnej pustyni (około 25 km od miasta Uyni). Do jego budowy zużyto około miliona 35-cm bloczków solnych, z których wykonano dosłownie wszystko – od ścian, podłóg, przez sufity, schody, meble po rzeźby. W nowym hotelu znajduje się 30 pokoi, restauracja, bar i pomieszczenia do wypoczynku.

Hotele tematyczne

fot. palaciodesal.com.bo

Hotele tematyczne

fot. palaciodesal.com.boWoodlyn Park hotel – dla miłośników hobbita i nie tylko

Wśród zielonych wzgórz Nowej Zelandii znajduje się hotel Woodlyn Park, w którym noc można spędzić w domkach Hobbita, na statku, w kabinie samolotu lub w pociągowym wagonie. Największą atrakcją tego miejsca są hobbicie chatki (które jednak przystosowano do wzrostu ludzi, a nie hobbitów), które podobnie jak w powieści Tolkiena, w pokojach znajdują się okrągłe drzwi i okna. Każdy z apartamentów może pomieścić do 6 osób, a cena za osobę za noc kosztuje ok. 370$ w pokoju 2-osobowym.

Hotele tematyczne

fot. Pinterest.comIce Hotel, Szwecja

Szwedzki Icehotel w pobliżu wsi Jukkasjärvi nosi zaszczytny tytuł pierwszego lodowego hotelu na świecie. Co ciekawe do niedawna był on budowany od nowa każdego roku, gdyż w okolicy kwietnia po prostu się roztapiał. Budowa ruszała zazwyczaj w grudniu, a nietypowa konstrukcja powstawała z 30000 ton śniegu i 4000 ton lodu. Wszystko zmieniło się pod koniec 2016 roku dzięki specjalnemu systemowi chłodzącemu, który gwarantuje, że budowla nie roztopi się po sezonie zimowym.

Icehotel - pierwszy lodowy hotel czynny cały rok

fot: icehotel.com
W lodowym hotelu znajduje się 55 pokoi, kino i galeria sztuki lodowej. Do dyspozycji przybywających gości jest również bar, w którym serwuje się dania kuchni lapońskiej (są to głównie ryby, grzyby, jagody i mięso reniferów) oraz drinki w… lodowych szklankach.

Hotel podzielony jest na część ciepłą i zimną. Noclegi w części ciepłej zaczynają się od 1100 PLN za noc (za 2 osobowy pokój), a nocleg w części zimnej to koszt rzędu 2600 PLN za noc (za 2 osobowy pokój). Planując nocleg w części zimnej warto kupić porządne rękawiczki i swetry – w środku utrzymywana jest temperatura -5 stopni Celsjusza.

Icehotel - pierwszy lodowy hotel czynny cały rok

„Pokój lodowy” / fot: icehotel.com

Icehotel - pierwszy lodowy hotel czynny cały rok

„Pokój ciepły” / fot: icehotel.comHostel (nie tylko) dla miłośników kina

Rivoli Cinema Hostel znajduje się w historycznym centrum Porto, tuż przy najważniejszym miejskim placu – Avenida dos Aliados. Inspiracją dla właścicieli były kultowe filmy – i tak noc można spędzić w pokoju z motywami z „Epoki Lodowcowej”, „Amelii” czy „Pulp Fiction. Wspólny salon pełen jest książek i filmów, a na tarasie odbywają się liczne imprezy tematyczne oraz koncerty. Ceny noclegów zaczynają się od 18 EUR za dobę (w cenie śniadanie).

rivoli cinema hostel w Porto

fot. hostelworld.comSzukając hoteli tematycznych w Polsce, niestety nie znajdziemy tak spektakularnych przykładów jak za granicą. W planach jest jednak projekt dwóch hoteli na terenie parku rozrywki Adventure World Warsaw. Hotele te mają być wystrojem i wyglądem dopasowane do koncepcji parku, a otwarcie ma nastąpić w roku 2020. Do tego czasu można wypróbować hotele tematyczne w innych krajach – z całą pewnością hotele tematyczne są świetnym miejscem na spędzenie weekendu lub całego urlopu.


Artykuł został przygotowany przy współpracy z Quadrille


źródła: (1), (2), (3), (4)

5 komentarzy

Skomentuj