20 ciekawostek z "Gry o Tron"
Nowe!

20 ciekawostek z „Gry o Tron”

1 / 2

Ci, którzy tęsknią za unikalną mieszanką seksu, krwi i smoków w Grze o Tron, na powrót serialu będą musieli zaczekać do lipca. Aby czas oczekiwania szybciej zleciał, prezentujemy 20 faktów o tym kulturalnym fenomenie. Valar Morghulis.

Gra o tron ciekawostki

*UWAGA NA SPOILERY*

1. Istnieje niewyemitowany odcinek pilotowy.

gra o tron pilot

Pierwszy pilot, wyreżyserowany przez scenarzystę i reżysera filmu Spotlight Toma McCarthy’ego, był tak beznadziejny, że został odłożony na półkę i nakręcony ponownie. „Wszystko zrobiliśmy źle, zaczynając od samych podstaw pisania.” – powiedział współtwórca serialu, David Benioff. Jeden z największych problemów? Żaden ze znajomych zaproszonych na oglądanie pilota „nie zorientował się, że Jamie i Cersei są rodzeństwem, co jest bardzo ważnym punktem w fabule, a nam jakimś cudem nie udało się tego pokazać.”

2. Catelyn Stark i Daenerys Targaryen początkowo były grane przez inne aktorki.

Gra o tron Catelyn Stark

W oryginalnym pilocie, Catelyn Stark i Daenerys Targaryen były grane przez Jennifer Ehle i Tamzin Merchant; do czasu emisji serialu zostały zastąpione przez Michelle Fairley i Emilię Clarke. George R. R. Martin, który napisał serię książek, na których oparty jest serial, wystąpił też w pilocie jako gość na ślubie Daenerys i Khala Drogo.

3. Wiele postaci mogło zostać zagranych przez zupełnie inne osoby.

Gra o tron Mance Rayder

Ehle i Merchant nie były jedynymi, które mogły zagrać w Grze o Tron. Gillian Anderson (Agentka Scully, Z Archiwum X), odrzuciła nieznaną rolę, tak samo jak Dominic West z Prawa Ulicy (West ujawnił, że kręcenie roli wymagałoby spędzenia 6 miesięcy w Reykjaviku, więc możemy sądzić, że była to rola Mance’a Raydera, którą dostał Ciarán Hinds). Sam Claflin (Finnick Odair, Igrzyska Śmierci), brał udział w castingach do ról Johna Snowa i Viserysa Targaryena, a gwiazda Outlandera, Sam Heughan próbował zdobyć wiele ról, m.in. Renly’ego Baratheona i Lorasa Tyrella, aż siedem razy.

4. Peter Dinklage sądził, że serial zostanie anulowany.

Gra o tron peter dinklage

Po transmisji pilota David Benioff zażartował sobie dzwoniąc do Peter Dinklage i mówiąc, że serial zostaje skasowany. Minęło aż 6 godzin zanim Dinklage dowiedział się prawdy.

5. Sansa Stark zaadoptowała swojego wilkora.

Gra o tron Sansa Stark

Sophie Turner, która gra Sansę Stark, zaadoptowała Zunni, psa rasy Northern Inuit, który grał jej wilkora w pierwszym sezonie. „Dorastając zawsze chciałam mieć psa, ale rodzice mi nie pozwalali.” – powiedziała Turner w wywiadzie z Coventry Telegraph w 2013. „Zakochaliśmy się w Lady, moim serialowym wilkorze. Wiedzieliśmy, że zaczną się poszukiwania jej nowego domu. Moja mama przekonała ich, żeby dali nam ją zaadoptować.”

6. Język Dothraków jest prawdziwy.

Gra o tron Khal Drogo

W 2014 Living Language wypuściło kontrowersyjny kurs językowy, który pozwala się nauczyć mówienia jak Khal Drogo. Kurs został opracowany przez lingwistę Davida J. Petersona, który pracował z HBO przy tworzeniu Dothraków.

7. Kilka postaci zmieniło aktorów.

Gra o tron Daario Naharis

Garstka postaci była grana przez więcej niż jednego aktora, szczególnie Daario Naharis (Ed Skrein w sezonie trzecim, a od czwartego do szóstego Michiel Huisman), Tommen Baratheon (Callum Wharry w pierwszych dwóch sezonach, a od trzeciego do szóstego Dean-Charles Chapman), jego siostra Myrcella (Aimee Richardson w pierwszych dwóch sezonach, a w piątym Nell Tiger Free) oraz Gregor „Góra” Clegane (Conan Stevens w sezonie pierwszym, Ian Whyte w sezonie drugim oraz Hafþór Júlíus Björnsson w sezonach od czwartego do szóstego).

8. Daenerys Targaryen powinna mieć fiołkowe oczy.

Gra o tron Daenerys Targaryen

W książkach członkowie rodziny Targaryenów znani byli ze swoich srebrnych włosów i fiołkowych oczu. Podczas kręcenia na początku Daenerys (Emilia Clarke) i Viserys (Harry Lloyd) Targaryen nosili fiołkowe soczewki, jednakże Benioff i Weiss uznali, że miały one negatywny wpływ na zdolność aktorów do wyrażania emocji.

9. Wiele martwych postaci nadal żyje w książkach.

Gra o tron Shireen Baratheon

Więcej niż kilka postaci jest ciągle żywa w książkach Martina, a w serialu już niestety nie. Między nimi są: Shireen i Stannis Baratheon, Pyp i Grenn z Nocnej Straży, Barristan Selmy, Myrcella Baratheon i Mance Rayder.

10. Kręcenie sceny z końskim sercem było bardzo nieprzyjemne.

Gra o tron daenerys serce konia

Końskie serce, które Daenerys musiała zjeść w pierwszym sezonie, było w zasadzie wielką żelką, która, jak powiedziała Clarke, smakowała podobnie do wybielacza. W celu przedstawienia tej sceny jak najbardziej wstrząsająco, Clarke została oblana mnóstwem sztucznej krwi, od której tak się lepiła, że przykleiła się do toalety.

Skomentuj