Kraków na jeden dzień – sprawdź propozycje kilkugodzinnej wycieczki po Krakowie! - Zalajkowane.pl
Nowe!

Kraków na jeden dzień – sprawdź propozycje kilkugodzinnej wycieczki po Krakowie!

Kraków to jedno z najpiękniejszych miast Europy i zdecydowanie warto odwiedzić je nawet na kilka godzin gdy jesteś przejazdem. Jeśli zdarzy się już nam taka okazja i nie możemy pozwolić sobie na dłuższy pobyt w tym pięknym mieście, również możemy poznać jego największe zabytki i najciekawsze miejsca. Jak zatem zwiedzić Kraków w jeden dzień gdy do dyspozycji mamy tylko kilka godzin? Staramy się w tym tekście podsunąć najciekawsze pomysły.

A tutaj znajdziesz ciekawostki na temat Krakowa


Kraków na jeden dzień – Stare Miasto i Rynek

Zdecydowanie obowiązkowym miejscem, do którego powinniśmy udać się w pierwszej kolejności gdy jesteśmy w Krakowie, jest Stare Miasto. Jest to magiczne miejsce oraz wyjątkowe, którego nie uświadczymy nigdzie indziej. W starym mieście znajduje się również rynek, a także wiele zabytków. Samo w sobie Stare Miasto w Krakowie również jest atrakcją, gdyż posiada jedyną i niepowtarzalną atmosferę. Wiele starodawnych kamienic i krętych uliczek jest już wystarczającą ciekawostką do zwiedzania Krakowa. Idąc jednak tymi uliczkami, ze wszystkich stron dojdziemy do centralnego punktu starego miejsca, czyli Rynku. Znajdują się na nim Kościół Mariacki, a także Sukiennice oraz Wieża Ratuszowa. Są to przepiękne zabytki, które możemy odwiedzić i zwiedzić. Na rynku znajduje się również kilkusetletni kościół św. Wojciecha, który jest niezwykle małą konstrukcją, którą możemy przegapić, skupiając się jedynie na trzech najbardziej imponujących.

Na rynku oraz w innych lokalizacjach Starego Miasta w Krakowie przede wszystkim będziemy mogli liczyć na wiele restauracji, kawiarni i innych lokali gastronomicznych. Możemy tutaj usiąść i odpocząć w trakcie zwiedzania jedząc obiad czy deser. Z pewnością każda osoba znajdzie dla siebie odpowiedni lokal. Do wyboru mamy zarówno tradycyjne koncepcje takie jak polskie restauracje, pizzerie czy kawiarnie, ale i również restauracje azjatyckie, oryginalne przekąski, jedzenie uliczne czy restauracje z gwiazdką Michelin.

Kraków, Kościół Mariacki w nocy

Kościół Mariacki w Krakowie // fot. depositphotosKraków na jeden dzień – Wawel i Wisła

Miejscem do którego musimy się wybrać przechodząc przez Stare Miasto, jest również Wawel i Wisła. Są to obowiązkowe lokalizacje na mapie jednodniowej wycieczki do Krakowa. Wawel jest jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce, gdzie możemy korzystać z wielu wycieczek, przechadzek czy atrakcji. Wejście na samo wzgórze wawelskie jest darmowe, a szeroka oferta muzeów z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających. Ze wzgórza wawelskiego rozpościera się piękna panorama wijącej się Wisły oraz bulwarów Wiślanych. Z Wawelu możemy zejść na nie i spacerować nimi, a także korzystając z wielu ławek i odpoczywać nad Wisłą. Jest to dobra lokalizacja szczególnie latem gdy możemy odpocząć, leżąc na trawie nad Wisłą.

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu // fot. chromastockKraków na jeden dzień – Kazimierz

Idąc z promenadą nad Wisłą, dojdziemy na Kazimierz. Jest to jedna z najbardziej urokliwych dzielnic Krakowa, która w przeszłości była osobnym miastem. Posiada ona jeszcze więcej zabytkowych kamienic, knajpek i również niezwykły czar. Zetkniemy się w tym miejscu z wszechobecną kulturą żydowską, wieloma miejscami w których będziemy mogli odpocząć delektując się kawą lub obiadem, a także liczne kościoły i zabytki. Dużą zaletą Kazimierza jest to, że przylega on bezpośrednio do Starego Miasta i nie będziemy musieli poświęcać sporej ilości czasu na przemieszczenie się. Warto zatem poświęcić godzinę lub dwie na spacer tą dzielnicą.

Kraków na jeden dzień - Kazimierz

fot. pixabay.comKraków na jeden dzień – Muzea

Kraków to przede wszystkim muzea, które posiadają wiele zabytków i eksponatów klasy światowej. Jeśli zatem jesteśmy fanami takich miejsc lub mamy nieco więcej czasu zdecydowanie warto odwiedzić najciekawsze z nich. Przede wszystkim będzie to Muzeum Książąt Czartoryskich znajdujące się tuż przy Barbakanie i Bramie Floriańskiej. W muzeum tym znajdziemy oprócz wielu obrazów dzieło Leonardo da Vinci Dama z gronostajem, a także obrazy takich malarzy jak np. Rembrandt. Pozostając przy sztuce wysokiej, warto również odwiedzić Sukiennice w których znajdziemy wystawę polskich dzieł XX wieku, a także Gmach Główny Muzeum Narodowego, który z kolei posiada ogromne zbiory współczesnych i historycznych polskich twórców. Oprócz najpopularniejszych muzeów możemy również odwiedzić Muzeum Czapskiego lub salon NBP. Znajdziemy w nich wiele informacji o pieniądzach, monetach czy walorach historycznych. Choć nie są to obowiązkowe miejsca na mapie Krakowa, zdecydowanie warto je odwiedzić.

Gmach główny Muzeum Narodowego w Krakowie

Gmach główny Muzeum Narodowego w Krakowie // fot. https://mnk.pl/oddzial/mnk-gmach-glownyKraków na jeden dzień – Planty

Miejscem, w którym powinniśmy pospacerować przynajmniej kilkanaście minut podczas wizyty w Krakowie, są Planty. Jest to również bardzo urokliwe miejsce, które okala Stare Miasto, a więc nie będziemy mieli problemu z dostaniem się do tej zielonej części Krakowa. Jest to również dobre miejsce na wypicie kawy i odpoczynek. Warto zaplanować wycieczkę tak, aby przeciąć Planty kilkukrotnie i pozostać na nich przynajmniej na chwilę.

Kraków Planty

Planty jesienią // fot. Ferdziu via wikipedia, CC BY-SA 3.0 pl, LinkKraków na jeden dzień – zaplanuj wycieczkę

Kraków jest na tyle dużym miastem, że każda osoba, która w nim będzie znajdzie coś dla siebie. Jeśli wiemy, że będziemy w Krakowie nawet kilka godzin zdecydowanie warto wcześniej zaplanować całą wycieczkę. Dzięki temu będziemy mogli wyznaczyć najkorzystniejszą trasę w trakcie której będziemy mogli zobaczyć wiele miejsc, które chcemy odwiedzić. Planowanie wycieczki jest zatem bardzo dobrym pomysłem, gdyż w Krakowie bez większego problemu możemy się zagubić i stracić wiele godzin nie odnajdując tych lokalizacji na których zależało nam najbardziej. Wtopienie się w atmosferę Krakowa to również bardzo ciekawe przeżycie, ale jeśli mamy jedynie kilka godzin na poznanie go, warto skupić się na tych miejscach, które będą dla nas najlepsze. Przed przyjazdem do Krakowa, warto również zainspirować się licznymi filmami, przewodnikami czy stronami o Krakowie. Często będziemy mogli zaplanować podróż i zwiedzić te miejsca, które nas interesują.

Jeśli jesteśmy fanami zwiedzania z przewodnikiem, również będziemy mieli wiele opcji do wyboru. Opcja ta jest zwłaszcza atrakcyjna dla osób, które lubią dowiedzieć się wielu informacji o miejscu, w którym przebywają, a przewodnicy z pewnością posiadają szeroką i rozległą wiedzę na temat Krakowa.

Skomentuj