Drukarka laserowa – jakie ma zalety? Jaką kupić?
Nowe!

Drukarka laserowa – jakie ma zalety? Jaką kupić?

Pierwsze drukarki pojawiły się jeszcze w latach 70. XX wieku. Od tego czasu przeszły rewolucję zarówno pod względem wyglądu, funkcjonalności, jak i ceny – pierwsze urządzenia drukujące kosztowały nawet kilkanaście tysięcy dolarów! Dziś drukarki obecne są w każdym biurze, oraz w wielu gospodarstwach domowych. Na rynku dostępne są drukarki atramentowe, laserowe, urządzenia wielofunkcyjne, a nawet drukarki 3D. Aktualnie dostępne modele i ceny drukarek możesz sprawdzić np. na stronie https://www.euro.com.pl/

Poszukując drukarki do domu lub biura wielu z nas zastanawia się jakie urządzenie wybrać, oraz czym tak naprawdę różnią się drukarki laserowe i atramentowe? Te pierwsze nanoszą wydruk na papier przy użyciu lasera oraz tonera w postaci bardzo drobnego proszku. Drukarki atramentowe wykorzystują natomiast płynny atrament. Jak jest różnica? Przede wszystkim proces wydruku jest szybszy w przypadku drukarki laserowej. O innych zaletach drukarek laserowych dowiesz się z dalszej części tekstu.

drukarka laserowa czy atramentowa - jaką wybrać?

fot. chromastockZalety drukarek laserowych

Drukarki laserowe charakteryzuje wysoka wydajność i niskie koszty eksploatacji. Na początku trzeba co prawda wydać więcej, bo urządzenia laserowe są droższe od atramentowych, ale koszt szybko zwraca się, jeśli użytkownik często korzysta z drukarki. Dzieje się tak, ponieważ jedna strona wydrukowana metodą laserową jest wyraźnie tańsza w porównaniu do metody atramentowej. Dlatego laserówki często wykorzystywane są w biurach i wszędzie tam, gdzie drukuje się regularnie i dużo. Drukarka laserowa jest też szybsza, czyli jest w stanie wydrukować więcej stron na minutę niż konkurencyjne atramentówki. Ponadto druk wykazuje większą trwałość (naniesiony tekst czy grafiki trudno jest przypadkowo rozmazać).

Drukarki laserowe mogą być urządzeniami wielofunkcyjnymi. Wiele modeli, nawet tych stosunkowo niedrogich, posiada skaner i funkcję kopiarki. Spora ich część ma również wbudowany faks. Prócz tego mogą być wyposażone w wiele udogodnień, takich jak gniazdo USB, czytnik kart pamięci czy przydatna funkcja łączności bezprzewodowej Wi-Fi.

Drukarka laserowa z Wi-Fi – dlaczego warto ją mieć?

W wielu przypadkach koszt zakupu drukarki laserowej z Wi-Fi nie jest o wiele większy od tego, jaki trzeba ponieść w przypadku urządzenia bez łączności bezprzewodowej. Natomiast korzyści płynące z tej funkcji są łatwe do zauważenia i warte ewentualnej dopłaty.

Drukarka laserowa Wi-Fi w łatwy sposób łączy się z komputerami bez konieczności używania kabli. Dzięki temu użytkownik może ustawić ją w dowolnym miejscu w mieszkaniu lub biurze. Jest to dobra metoda na zaoszczędzenie sporej ilości miejsca na biurku lub pod nim. Łączność Wi-Fi to także możliwość zlecenia druku z laptopa, smartfona lub tabletu (o ile drukarka ma funkcję parowania z urządzeniami mobilnymi). Z łatwością sparujesz też kilka różnych urządzeń na raz, co przy łączności kablowej, o ile nie masz w domu sieci LAN, mogłoby stanowić spory problem.

Wpis powstał przy współpracy z RTV EURO AGD

Skomentuj