Kawa a zdrowie: Jak kofeina wpływa na organizm i co warto wiedzieć? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Kawa a zdrowie: Jak kofeina wpływa na organizm i co warto wiedzieć?

Podnosi ciśnienie, źle wpływa na serce, podrażnia żołądek i wypłukuje minerału z organizmu – te i inne powszechne stwierdzenia na temat kawy znane są zapewne każdemu. Okazuje się jednak, że większość to mity, które nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Owszem, kawa w dużym nadmiarze – podobnie jak wszystko – może być szkodliwa, jednak kto pije ją w umiarkowanych ilościach, może spodziewać się całego szeregu prozdrowotnych korzyści. Jak ten czarny, aromatyczny napój wpływa na organizm?

kawa

fot. materiał partneraPobudza i dodaje energii

Po kawę sięgamy nie tylko dla smaku, ale również ze względu na zawartość kofeiny, która ma działanie pobudzające. Na krótki czas podnosi ciśnienie krwi i przyspiesza akcję serca, dzięki czemu krew krąży szybciej, organizm jest lepiej dotleniony, znika uczucie zmęczenia i senności. Już jedna filiżanka kawy wystarczy, aby poprawić koncentrację i skupienie. Nie bez znaczenia jest również fakt, że głęboki smak i wyjątkowy aromat działają pobudzająco na zmysły, a także powodują wydzielanie się endorfin, czyli hormonów szczęścia. Dobra kawa może więc poprawić nastrój i przywrócić chęć do życia w okresach obniżonej aktywności i znużenia. 

Przyspiesza metabolizm

Jeden z popularnych mitów na temat kawy mówi, że podrażnia ona żołądek, a nawet może powodować wrzody. W rzeczywistości nie ma się czego obawiać – kawa nie tylko jest bezpieczna dla układu pokarmowego, ale również działa na niego bardzo korzystnie. Poprawia trawienie i przyspiesza metabolizm, co jest dobrą informacją dla osób walczących o szczupłą sylwetkę. Co więcej, zmniejsza wydzielanie przez organizm histaminy, substancji odpowiedzialnej za powstawanie reakcji alergicznych. 

Usuwa wolne rodniki, a nie cenne składniki

W bogatym składzie kawy znajdziemy nie tylko kofeinę, ale również polifenole. To związki o silnych właściwościach przeciwutleniających, które mają działanie odmładzające. Polifenole wychwytują i usuwają z organizmu wolne rodniki, czyli substancje, które odpowiadają za procesy starzenia, zużywanie się tkanek i narządów, powstawanie wielu chorób, a także pogorszenie kondycji cery i pojawienie się zmarszczek. Kawę można więc z powodzeniem nazwać eliksirem młodości, a jej regularne picie z pewnością korzystnie wpłynie na zdrowie, urodę, a także dobre samopoczucie. Miłośnicy małej czarnej nie muszą się również obawiać, że będzie wypłukiwać z organizmu wapń i magnez – mogą to być efekty przedawkowania, jednak umiarkowana ilość kawy dziennie może być źródłem niemal wyłącznie korzyści. 

Podsumowując kawa jest napojem, który w odpowiednich ilościach może wpływać korzystnie na nasz organizm. Jednak nie każdy może spożywać zawartą w kawie kofeinę. W takim wypadku polecamy spróbować kaw pozbawionych kofeiny. W sklepie Coffeedesk.pl znajdziecie szeroki wybór kaw bezkofeinowych, które smakują tak samo dobrze jak kawy kofeinowe.

Skomentuj