Eksport na miliardy USD. Stany Zjednoczone coraz lepszym rynkiem zbytu dla polskich przedsiębiorstw - Zalajkowane.pl
Nowe!

Eksport na miliardy USD. Stany Zjednoczone coraz lepszym rynkiem zbytu dla polskich przedsiębiorstw

Można by sądzić, że polski eksport koncentruje się jedynie na Unii Europejskiej. Otóż nie tylko. Ważnym partnerem handlowym naszego kraju są też Stany Zjednoczone. W ostatniej dekadzie wartość krajowego eksportu do USA wzrosła prawie pięciokrotnie i wynosi niemal 6,6 mld USD. Przewiduje się przy tym, iż za ocean będziemy wysyłali coraz więcej towarów, gdyż coraz lepiej oceniana jest ich jakość.

Eksport na miliardy USD

Polskie produkty stają się rozpoznawalne na całym świecie, w tym na rynku amerykańskim. Co za tym idzie, ekspansja naszych firm na Zachodzie ma coraz większe szanse. Miliony, a nawet miliardy USD zarabiamy m.in. na sprzedaży części do samolotów, maszyn rolniczych, urządzeń elektronicznych, AGD, mebli oraz żywności. Rośnie również popyt na polską chemię domową i artykuły drogeryjne. Wielce pozytywnym jest przy tym fakt, że odbiorcy ze Stanów chętnie sięgają po wyroby oznaczone etykietką „made in Poland” nie tylko ze względu na cenę, ale również jakość. Wszystko wskazuje więc na to, iż nasi eksporterzy mogą zrobić za oceanem prawdziwą furorę. Potencjał do dalszego rozwoju polskich firm w zakresie eksportu do Ameryki wzmacnia dodatkowo kurs dolara utrzymujący się ostatnio na dość wysokim poziomie.

Sprzedaż towarów do USA a kurs dolara

Zarówno sytuacja gospodarcza krajów Zachodu, jak i szereg innych czynników przemawiają za tym, iż polskie wyroby mają szansę zawojować Amerykę. Klienci z USA poszukują przede wszystkim towarów wysokiej jakości w korzystnej cenie, a odpowiedzią na ich potrzeby często są właśnie polskie produkty. Naszych eksporterów skutecznie przyciąga z kolei wielkość rynku a także stosunkowo wysoki kurs dolara wobec złotówki, który korzystnie wpływa na marże przedsiębiorców wysyłających towary do Stanów Zjednoczonych. Mimo tak sprzyjających warunków polscy eksporterzy cały czas muszą trzymać rękę na pulsie, bowiem zmiany notowań USD stanowią realne utrudnienie w prowadzeniu biznesu. Dzieje się tak dlatego, że negocjując kontrakt na dostawę uwzględnić trzeba wartość kursu waluty.

Wziąwszy pod uwagę, iż czas pomiędzy zawarciem umowy a jej realizacją może wynosić nawet kilka miesięcy powstaje pewne ryzyko. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy bacznie śledzą kurs dolara amerykańskiego, jak również zabezpieczają się na wszelkie możliwe sposoby przed jego nagłymi zmianami. Jednym z najskuteczniejszych są transakcje terminowe, które „zamrażają” cenę wymiany USD dla dostawcy do określonej daty, np. do momentu spodziewanego przelewu należności. Dzięki temu eksporter zyskuje pewność co do kwoty, jaka pojawi się na jego rachunku i może z wyprzedzeniem zaplanować, jak zarządzać finansami. Za sprawą nowoczesnych narzędzi w prosty sposób może oszacować, jaką sumą będzie dysponował w przeliczeniu na złote. Bardzo precyzyjny przelicznik przewalutowania znajduje się m.in. na stronie popularnego e-kantoru Walutomat.pl.

dolary

fot. pixabay.comBezgotówkowa wymiana USD preferowana przez tysiące przedsiębiorców

Kantor internetowy oczywiście nie służy polskim eksporterom wyłącznie jako kalkulator. Przelicznik walut to jedynie pomocne narzędzie. Przedsiębiorcy korzystają z usług kantorów online, by zyskać dostęp do bezgotówkowej, szybkiej i bezpiecznej wymiany waluty. Choć USD na PLN można przewalutować za pośrednictwem banku, wielu klientów biznesowych preferuje przeprowadzenie transakcji innym sposobem. Powód jest bardzo prosty: oszczędność. W bankach kurs dolara obłożony bywa sporą marżą, a do tego dochodzi jeszcze spread walutowy sięgający zwykle kilku %. Tymczasem, w e-kantorze można sprzedać i kupić dolary nawet po cenie rynkowej, bez spreadu, jak ma to miejsce na platformie Walutomat.pl. W tym serwisie pojawia się jeszcze jedna ciekawa opcja. Poniżej wykresów kursowych, które można znaleźć tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/usd-pln/, widnieją oferty różnych użytkowników. Odnoszą się one do transakcji w wariancie społecznościowym. W serwisie Walutomat.pl można więc “wybrać” sobie kurs dolara, określając samodzielnie cenę, po jakiej skłonni jesteśmy dokonać wymiany. Dojdzie ona do skutku, gdy oferty innych klientów dostosują się do naszej. Oznacza to, że nie musimy całkowicie polegać na rynkowym kursie waluty i jeśli znajdą się chętni na wymianę po wyznaczonej przez nas cenie, możemy zaoszczędzić naprawdę duże kwoty.

Wpis powstał przy współpracy z serwisiem Walutomat.pl


Skomentuj