Zadbaj o swój samochód po wakacjach - autobaza.pl podpowiada co powinieneś zrobić - Zalajkowane.pl
Nowe!

Zadbaj o swój samochód po wakacjach – autobaza.pl podpowiada co powinieneś zrobić

Jeżeli na urlop wybrałeś się własnym samochodem to koniecznie zbadaj jego stan i dokonaj oględzin po powrocie, aby nadal dobrze ci służył. Zazwyczaj dokładne oględziny naszego pojazdu robimy planując wyjazd na urlop. Widmo dalekiej trasy i chęć zaoszczędzenia sobie ewentualnych problemów skłania większość kierowców do wykonania przeglądu pojazdu.

Mało kto jednak zawraca sobie głowę stanem pojazdu po urlopie – no chyba że zaliczyliśmy usterkę, lub coś nas zaniepokoiło podczas jazdy. Wtedy mamy świadomość konieczności udania się do warsztatu. W przeciwnym razie jeździmy dalej, nie zawracając sobie głowy naszym samochodem. A to poważny błąd, który może nas słono kosztować.

jak zadbać o samochód po wakacjach

fot. autobaza.plPłyny eksploatacyjne do sprawdzenia po podróży

Olej, płyn hamulcowy i płyn do chłodnic – to trio powinieneś sprawdzić również po podróży. Jeżeli Twój pojazd ma już kilka lat i nie jest wyposażony w elektroniczny system pomiaru poziomu oleju, to nie czekaj, aż ponownie zapali się kontrolka wymiany oleju tylko sprawdź w jakim jest on stanie i na jakim poziomie.

Wystarczy, że zaparkujesz na równej powierzchni i obejrzysz bagnet olejowy. Pamiętaj, że zbyt niski poziom oleju może prowadzić do zatarcia silnika. Zwróć uwagę na konsystencję, kolor i zapach oleju. Wszelkie odchyły od normy mogą świadczyć o problemach z silnikiem.

W pełni lata, kiedy za oknem mamy temperatury oscylujące wokół 30 st.C, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na płyn chłodniczy. Odpowiada on za chłodzenie jednostki napędowej i zwłaszcza w warunkach dużego nasłonecznienia powinniśmy zadbać, aby płyn był na odpowiednim poziomie i utrzymywał swoje właściwości. Jeżeli od ostatniej jego wymiany upłynęły już 2 lata to należy rozważyć jego kolejną wymianę.

W celu skontrolowania stanu i poziomu cieczy chłodzącej należy sprawdzić jej poziom w zbiorniczku wyrównawczym. Temperaturę krystalizacji można zbadać za pomocą specjalnego mechanicznego próbnika mierzącego gęstość lub refraktometru (urządzenia optycznego do badania załamania światła). Nie zrobisz więc tego samodzielnie – zatem warto udać się w tym celu do warsztatu.

Kolejną ważną rzeczą do sprawdzenia jest płyn hamulcowy. Jego jakość znacząco wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Właściwości higroskopijne płynu hamulcowego sprawiają, iż chłonie on wilgoć z otoczenia. Wymiana zalecana jest co 2 – 3 lata lub co 40 – 50 tyś. km. Ważne, aby pilnować tych terminów, gdyż zaledwie 1% wody w płynie hamulcowym oznacza spadek skuteczności hamowania o około 15%.


Kontrola stanu ogumienia

Opony to również rzecz warta obejrzenia po wakacyjnej trasie pełnej przygód. Różne nawierzchnie, wyboje, ostre hamowanie – to wszystko wpływa na zużycie opony. Sprawdźmy zatem głębokość bieżnika, aby przed okresem jesienno-zimowym mieć sprawne ogumienie. Jego minimalna głębokość to 3 mm. Warto także wyrównać ciśnienie w kołach i zwrócić uwagę na zewnętrzny i wewnętrzny rant opony. Czy nie ma pęknięć bądź innych uszkodzeń.

Zadbajmy także o klimatyzację wewnątrz pojazdu. Od jej stanu zależne jest nasze zdrowie. Filtr kabinowy należy wymieniać przynajmniej raz do roku, a kanały wentylacyjne należy wyczyścić. Ponadto sprawna klimatyzacja w okresie jesienno zimowym będzie pracowała wydajnie i będzie szybko odparowywała nam szyby.

Sprawdzenie stanu piór wycieraczek i ich gruntowne wyczyszczenie preparatem na bazie alkoholu również wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy podczas deszczowej pogody, natomiast przetarcie i wyczyszczenie uszczelek preparatami na bazie gliceryny lub silikonów uchroni wnętrze pojazdu przed wilgocią.

Zadbany pojazd łatwiej sprzedasz

Dbanie o pojazd i regularne wymienianie płynów eksploatacyjnych zapewni nam komfort jazdy i bezpieczeństwo oraz przedłuży żywotność poszczególnych podzespołów. Ponadto zadbany samochód łatwiej nam będzie sprzedać w przyszłości. Niech każdy odpowie sobie na pytanie: czego sam szuka przy kupnie samochodu? Czy liczy się tylko historia pojazdu i sprawdzenie numeru VIN?

Zazwyczaj po pozytywnej weryfikacji historii pojazdu dokonujemy samodzielnie oględzin i decydujący wpływ na jego zakup ma aktualny stan techniczny auta. Historia pojazdu to jedno, ale to co widzimy, nasze odczucia i spostrzeżenia to drugie.

Jeżeli jednak rozmyślasz o zakupie pojazdu na rynku wtórnym, to zanim zdecydujesz się na oględziny – sprawdź najpierw historię pojazdu. Zaoszczędzisz czas i pieniądze jeżeli wyszukany pojazd okaże się nie być wart twojego zainteresowania.

Co zrobić żeby sprawdzić historię pojazdu?

W serwisie autobaza.pl potrzebujesz jedynie numeru VIN. Żadne inne dane nie są wymagane. Po wpisaniu VIN w odpowiednie okienko wyświetli ci się zakres informacji jakie posiadamy o wybranym przez ciebie modelu samochodu. Ty zdecydujesz czy są one dla ciebie atrakcyjne i czy warto za nie zapłacić.


Autobaza.pl to wiarygodne źródło informacji o historii pojazdu. Portal znany wielu kierowcom, którym raport historii pojazdu pomógł uniknąć kosztownej pomyłki przy zakupie samochodu. Potężna baza wiedzy o polskim rynku samochodów używanych.

Skomentuj