Joe Biden ciekawostki
Nowe!

Joe Biden ciekawostki

„Z tego domu do Białego Domu, z Bożą Łaską”, napisał rano w dzień wyborów Joe Biden na jednej ze ścian w swoim rodzinnym domu w Scranton w stanie Pensylwania. Nie pomylił się – w głosowaniu wygrał z Donaldem Trumpem. 20 stycznia 2021 roku Joe Biden zostanie zaprzysiężony na 46-go prezydenta USA. Przedstawiamy kilka ciekawostek o Joe Bidenie.

Joe Biden ciekawostki

Joe Biden prowadzący kampanię wyborczą w 2019 roku // fot. CC BY 2.0, LinkJoe Biden – dzieciństwo i młodość

Joseph Robinette Biden Jr. urodził się 20 listopada 1942r. w Scranton jako syn sprzedawcy samochodów Josepha Robinette’a Bidena Sr. i Catherine Eugenii Biden. Matka była pochodzenia irlandzkiego, zaś dziadkowie ojca – pochodzenia angielskiego, francuskiego i irlandzkiego. Miał troje rodzeństwa, dwóch braci i siostrę.

W wieku 10 lat Joe Biden wraz z całą rodziną przenosi się do stanu Delaware, gdzie kończy szkołę podstawową i prywatną katolicką szkołę średnią. W 1961r. rozpoczyna studia na University of Dalavare na kierunku historia i politologia. W 1968r. kończy prawo na Syracuse University College of Law. W latach 1968 – 1970 pracuje jako adwokat w Wilmington, a między 1970 a 1972 należy do Rady Hrabstwa New Castle, gdzie reprezentuje Partię Demokratyczną.

Joe Biden kiedyś

Joe Biden w wieku 10 i 23 lat // fot. wikipedia, domena publicznaJoe ”Bye – bye” Biden

Joe Biden do 20 roku życia zmagał się z jąkaniem. Otrzymał nawet przezwisko ”Bye – bye”, nadane mu od powtórzeń przy próbie wypowiedzenia swojego nazwiska. Przypadłość tą prawie pokonał dzięki wielogodzinnym ćwiczeniom przed lustrem.

Abstynent

W dzieciństwie Joe Biden był świadkiem destrukcyjnego wpływu alkoholu na rodzinę swojej matki. To doświadczenie doprowadziło go do podjęcia decyzji o abstynencji. „Wystarczy alkoholu w tej rodzinie” miał powiedzieć.

Joe Biden był gwiazdą futbolu w liceum

Podczas ostatniego roku w Archmere Academy w Delaware Biden był jednym z najlepszych zawodników niepokonanej wówczas drużyny futbolu amerykańskiego.

Uwielbia samochody

Jego ojciec przez wiele lat pracował dla koncernu General Motors – dzięki temu samochody towarzyszyły Bidenowi od dziecka. To właśnie od ojca Joe Biden w prezencie ślubnym dostał zieloną Corvettę Stingray z 1967 roku. Posiada ją do dzisiaj, a jego synowie w prezencie na święta odrestaurowali ją. W 2011 roku w wywiadzie dla miesięcznika Car & Driver Biden skarżył się, że Secret Service nie pozwala mu jeździć ukochaną „korwetą” ani żadnym innym autem i to jedyna rzecz, której nie cierpi w swojej nowej pracy.


Joe Biden uwielbia lody

„Nie piję. Nie palę. Ale jem dużo lodów” – powiedział Biden w 2016 roku o swoim ulubionym przysmaku. Podczas wirtualnej Narodowej Konwencji Demokratów w 2020 r. w nagranym wcześniej filmie pojawiły się wnuki Bidena opisują jego miłość do mrożonego deseru – „On zawsze je lody” – powiedziały, żartując, że ukrywa czekoladowe i waniliowe pojemniki przed żoną. Po przyjęciu nominacji Demokratów, jego najstarsza wnuczka, Naomi, podzieliła się w mediach społecznościowych informacją, że podarowała mu pół litra lodów.

„Chciałbym zostać prezydentem USA”

W czasie wiosennej przerwy na studiach na Uniwersytecie w Delaware, w 1964 r., przebywając na Bahamach poznaje swoją pierwszą żonę Neilię Hunter – studentkę Uniwersytetu w Syracuse w stanie Nowy Jork. Matka wybranki zapytała go kiedyś o plany na życie. „Chciałbym zostać prezydentem USA” ,odpowiedział młody Joe Biden, czym wzbudził konsternację i podziw. W sierpniu 1966 r. para bierze ślub. W 1969 rodzi się pierwszy syn – Joseph Robinette III, w 1970 – Robert „Hunter”, a w 1971 córka Naomi.

Początki kariery i tragiczne losy rodziny

W 1972r. Joe Biden po raz pierwszy wystartował do Senatu w stanie Delaware. Miał wtedy 29 lat. Wygrał zbierając 55,41% głosów. Był piątym najmłodszym senatorem Stanów Zjednoczonych. Sześciokrotnie ubiegał się o reelekcję, co uczyniło go najdłużej urzędującym senatorem z Delaware w historii.

W kampanii do Senatu pomaga Bidenowi żona. Były to ich ostatnie miesiące spędzone razem. Przed świętami Bożego Narodzenia małżonka z dziećmi wybrała się na przedświąteczne zakupy, doszło do wypadku. W samochód prowadzony przez żonę uderzył ciągnik. Żona i córka Bidena zmarły przed dotarciem do szpitala, synowie odnieśli obrażenia – „Hunter” miał pękniętą czaszkę, a „Bean” złamaną nogę. Biden przyznał później, że rozważał samobójstwo, ale zdał sobie sprawę, że musi żyć dla ocalałych dzieci. W opiece nad nimi pomogła mu siostra Valerie, która wprowadziła się do niego na 4 lata. To przy ich szpitalnych łóżkach doszło do jego zaprzysiężenia na senatora.

Te tragiczne wydarzenia Biden wspomniał w 2012r. podczas spotkania z rodzinami poległych żołnierzy w Afganistanie. „Ja też miałem taki telefon, jak wy mieliście. Dobrze znam ten strach, to nagłe przeczucie przeszywające kości, że stało się coś złego” wyznał. Te wydarzenia doprowadziły Bidena katolika do kryzysu wiary, który potem pokonał. Dzisiaj nosi ze sobą różaniec i zdarza mu się cytować papieskie encykliki.

Życie toczy się dalej

Joe Biden długo nie pogodził się ze śmiercią pierwszej żony, ale w 1977r. żeni się ponownie z Jill Jacobs, w 1981r. rodzi się im córka o imieniu Ashley. W 1987r. Biden ogłosił chęć udziału w wyborach prezydenckich w 1988r. Patrząc na silną osobowość, umiarkowane poglądy i elokwencję, miał duże szanse. W trakcie prawyborów Partii Demokratycznej oskarżono go jednak o plagiat przemówienia lidera brytyjskich laburzystów Neila Kinnocka. Na pierwszym roku studiów oddał do oceny pracę, która miała zawierać plagiat. Sąd Najwyższy w Dalaware orzekł, że nie naruszył zasad. Media szły dalej – zarzucały mu kłamstwa w sprawie stopni uniwersyteckich. Biden wycofał kandydaturę pod koniec września 1987 roku. Kilka miesięcy później wykryto u niego tętniaka mózgu. Po operacji doznaje zatoru płuc i innych komplikacji. W 1988r. usunięto mu drugi tętniak.

Joe i Jill Biden kiedyś

Biden i jego druga żona Jill. Poznali się w 1975 roku, pobrali 2 lata później. // fot. wikipedia, domena publicznaWybory w 2008r. – Biden wiceprezydentem

Po 20 latach, przed wyborami w 2008r. Biden decyduje się na kolejne starcie w wyścigu o prezydenturę. Przegrywa w prawyborach Partii Demokratycznej. Zwycięża młody senator z Illinois – Barack Obama. Biden zaczyna doradzać kandydatowi na prezydenta w sprawach bezpieczeństwa narodowego i polityki zagranicznej. Imponuje tym Obamie, który prosi go aby u jego boku kandydował na wiceprezydenta. Duet Obama–Biden pokonuje duet J.McCain – Sarah Palin. 20 stycznia 2008r. Joseph Biden zostaje zaprzysiężony na 47. wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. 6 listopada 2012r. Obama i Biden zostają wybrani na kolejną kadencję, wygrywając z Mittem Romneyem i Paulem Ryanem.

Znowu los bierze górę

W 2010r. syn Bidena „Bean”, pełniący funkcję prokuratora generalnego Delaware, uskarża się na bóle głowy. Dopiero w 2013r. pada diagnoza – guz mózgu. Operacja, chemioterapia i radioterapia dają pozornie dobre efekty. „Bean” umiera 30 maja 2015r. Biden po śmierci syna chce zrezygnować z urzędu, nie dochodzi jednak do tego. Ogłasza jednak, że nie będzie kandydował w wyborach prezydenckich w 2016r.

Do trzech razy sztuka

Media, długo przed ogłoszeniem przez Bidena planów o ubieganie się o prezydenturę spekulują o możliwej jego wygranej i pokonaniu urzędującego republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa. 25 kwietnia 2019r. Biden oficjalnie ogłasza swoją kandydaturę. Jego potencjalnymi rywalami do partyjnej nominacji są: senator z Massachusetts Elizabeth Warren, biznesmen i były burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg oraz burmistrz South Bend w Indianie Peter Buttigieg. Ostatecznie to Biden zostaje kandydatem Demokratów, na wiceprezydenta kandydatem została senator z Kalifornii Kamala Devi Harris.

3 listopada 2020r. Joe Biden w odbywających się wyborach pokonuje ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa. Ten nie uznaje swojej przegranej, przekonuje swoich zwolenników, że wybory wygrał „miażdżącą przewagą”, ale zostały one „ukradzione”. 7 stycznia 2021r. połączone izby Kongresu Stanów Zjednoczonych zatwierdziły wybór Joe Bidena na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Joe Biden uzyskał 306 głosów, a Donald Trump 232. Procedurze przeszkodzili zwolennicy Donalda Trumpa, którzy 6 stycznia wtargnęli do gmachu Kongresu żądając unieważnienia wyborów. W wyniku starć z policją giną 4 osoby, 52 są zatrzymane. To drugi w historii USA napad na Kongres Stanów Zjednoczonych i amerykańską demokrację. W cieniu takich zdarzeń Joe Biden będzie 46 prezydentem Stanów Zjednoczonych i najstarszą osobą wybraną na ten urząd. W listopadzie 2020 roku skończył 78 lat. Jest jednak jednym z najbardziej doświadczonych graczy na amerykańskiej scenie politycznej.

Joe z klasy średniej

Biden lubi się określać tym mianem, co ma odnosić się do jego korzeni i rodziny, która przez lata należała do amerykańskiej klasy robotniczej. Według Forbesa majątek Bidena i jego żony wyceniany jest na 9 mln dolarów. Jego pensja jako prezydenta wynosić będzie 400 000 dolarów rocznie. Stawka za wystąpienie Bidena waha się od 40 000 – 190 000 dolarów. Żona Jilli zapowiedziała, że nie zrezygnuje z pracy w college’u.

Głównym zagadnieniem, z którym Biden zmierzy się po zaprzysiężeniu 20 stycznia 2021r. (D.Trump nie wybiera się na uroczystość) będzie ponowne przystąpienie USA do paryskiego porozumienia klimatycznego. Czy bliżej mu do Europy i troski o świat? To się okaże. Europa, mimo korzeni nie jest dla niego najważniejszym regionem na świecie. Najpierw musi zająć się wewnętrznymi sprawami USA i walką z COVID-19. Decydującą rolę odegra to, co dzieje się w Azji, a szybki rozwój gospodarczy Chin postrzegany jest jako główne zagrożenie dla bezpieczeństwa i dobrobytu USA.

Wielki powrót „pierwszych psów”

Po zwycięstwie Joe Bidena Biały Dom zyska dodatkowych mieszkańców. Po raz pierwszy od 4 lat jego progi przekroczą psy: Champ i Major. Champ mieszka z Bidenami od 2008r., kiedy to Joe obiecał Jill, że kupi psa, gdy… Barack Obama wygra wybory. Major dołączył w 2018r. jako pies ze schroniska, wcześniej znaleziony na śmietniku. Zarówno Champ jak i Major to owczarki niemieckie. Donald Trump jako higieniczny fanatyk był pierwszym prezydentem od ponad wieku, który nie posiadał psów. Czy spacer z psem – przyjacielem nie przystoi „wielkim” tego świata? A może nie wszyscy potrzebują przyjaciół?

Zobacz też:

Krzysztof Kolumb – ciekawostki
Salvador Dalí – ciekawostki
Fryderyk Chopin – ciekawostki
Titanic – historia, informacje, ciekawostki
16 ciekawostek o Krakowie, które mogą zaskakiwać


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7)

Skomentuj