Co zwiedzić w Batumi – jednym z najpiękniejszych miast Gruzji?
Nowe!

Co zwiedzić w Batumi – jednym z najpiękniejszych miast Gruzji?

Położenie nad wodami Morza Czarnego, malownicza okolica oraz świetne zagospodarowanie – oto czynniki, dzięki którym Batumi stało się jedną z najważniejszych miejscowości turystycznych w Gruzji. To miasto ma się czym pochwalić, a jego atrakcje mogą oczarować każdego. Co warto zwiedzić w Batumi?

Panorama Batumi

Panorama Batumi // fot. depositphotosZ kart historii Batumi

Batumi to ważne miasto w południowo-zachodniej Gruzji, port na wybrzeżu Morza Czarnego, chętnie odwiedzane uzdrowisko i stolica autonomicznej republiki Adżarii. Podobnie jak większość miast w Gruzji, tak i Batumi może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że już w czasach starożytnych istniała w tym miejscu grecka osada, która w II wieku n. e. stała się własnością Rzymu. Miasto powstało w miejscu wcześniejszego fortu rzymskiego o nazwie Batys, jako nowa gruzińska twierdza o nazwie Tamaryscihe. Od około XI wieku miasto nosi obecną nazwę. Od X wieku Batumi stało się częścią Gruzji, choć często stawało się przedmiotem rywalizacji między Gruzją a Turcją. Przechodzące z rąk do rąk miasto do dziś może się pochwalić pamiątkami, które przypominają o czasach zwierzchnictwa tureckiego. Na szczęście współczesne miasto to spokojny ośrodek, na terenie którego turyści z burzliwymi wydarzeniami mogą się spotkać tylko w czasie historycznych spacerów po mieście i jego okolicy.

Sakralne zabytki Batumi

Batumi może się pochwalić ciekawymi i różnorodnymi zabytkami sakralnymi, które są dowodem wielokulturowości i burzliwej historii miasta. Pamiątką po Turkach jest meczet Orta – jedyny obiekt tego typu w całym mieście, w którym i dziś spotykają się miejscowi muzułmanie. Jest też synagoga, którą w latach 90. XX wieku oddano gminie żydowskiej. Z XIX wieku pochodzą dwa najciekawsze kościoły na terenie Batumi. To ormiański kościół św. Grzegorza i kościół św. Mikołaja. Z końca XIX wieku pochodzi też najważniejsza świątynia – prawosławna katedra Narodzenia NMP.

Sobór NMP w Batumi

prawosławna katedra Narodzenia NMP // fot. depositphotosZ wizytą w miejskich muzeach Batumi

Ciekawe placówki muzealne są kolejnym skarbem miasta. Z pewnością warto odwiedzić założone w 1998 roku Państwowe Muzeum Sztuki Adżarii, którego dumą jest kolekcja gruzińskiego malarstwa. Ciekawymi zbiorami archeologicznymi i etnograficznymi może się pochwalić Muzeum Lokalnej Tradycji, z kolei na najdawniejszej historii miasta skupiło się Archeologiczne Muzeum Batumi. Najnowsze dzieje miasta oraz jego rozwój cywilizacyjny w XX wieku przybliża zaś Muzeum Technologiczne Braci Nobel.

Zielone oblicze Batumi

Miejsc, w których można wypocząć w otoczeniu zieleni, na terenie Batumi nie brakuje. Kusi piękna promenada, zachwyca też założony pod koniec XIX wieku Park 6 Maja. W pobliżu tego parku czekają liczne atrakcje dla tych, którzy razem z dziećmi spędzają wczasy w tej części wybrzeża Morza Czarnego. Tutejsze delfinarium cieszy się ogromnym zainteresowaniem, godnym uwagi miejscem jest również niewielki ogród zoologiczny. Na jego terenie można podziwiać zwierzęta pochodzące z różnych regionów Gruzji, dzięki czemu w ciekawy sposób można zdobyć wiedzę na temat bogatego świata fauny Zakaukazia.

Promenada w Batumi

Promenada w Batumi // fot. depositphotos

Fontanna w Batumi

Imponująca fontanna w Parku 6 Maja w Batumi // fot. depositphotos
Kolejną atrakcją Batumi jest też wizyta w oddalonym od centrum miasta o 9 km Ogrodzie Botanicznym, który może się poszczycić ponad tysiącem gatunków róż oraz kolekcją wspaniałych drzew. Największą uwagę przyciągają te gatunki, z którymi można się spotkać na terenie Kaukazu.
Ogród botaniczny w Batumi

Widok z ogrodu botanicznego na Morze Czarne // fot. depositphotos

Ogród botaniczny w Batumi

Ogród botaniczny w Batumi // fot. depositphotosCzym jeszcze kusi Batumi?

Do ważnych zabytków Batumi należy także malownicze Stare Miasto, pełne wąskich uliczek oraz eklektyczna zabudowa willowa z przełomu XIX i XX wieku. Aby zakosztować lokalnego życia można udać się na jeden z bazarów. W mieście znajduje się także nowa sala koncertowa z 2013 roku oraz diabelski młyn. Współczesne Batumi to także nowoczesne miasto z wieżowcami, którego skyline przywodzi na myśl Dubaj lub wielkie miasta amerykańskie. Aby podziwiać panoramę miasta, zarówno historycznej jego części, jak i tej nowoczesnej, warto skorzystać z kolejki linowej Agro Cable Car – zabiera ona w podróż nad miastem, na szczyt wzgórza Anuria, z którego rozpościera się zapierająca dech w piersiach panorama Batumi.

Zabudowa Batumi

Nowoczesna architektura w Batumi // fot. depositphotos

Plac Europejski w Batumi

Plac Europejski w Batumi. Na jego środku znajduje się pomnik Medei (kolchijskiej księżniczki z mitologii greckiej). Wokół placu znajduje się prawie 200 kawiarni i restauracji. // fot. depositphotos

Latarnia morska i diabelski młyn w Batumi

Latarnia morska i diabelski młyn w Batumi // fot. depositphotosUzdrowisko Batumi

Jednak to co przyciąga turystów do Batumi to przede wszystkim fakt bycia jednym z najważniejszych uzdrowisk – kurortów nad Morzem Czarnym. Wzdłuż wybrzeża ciągną się tu kamieniste plaże, a wzdłuż nich niemal 8-kilometrowy park – Nadmorski Bulwar. Batumi obfituje w hotele, pensjonaty, ośrodki wypoczynkowe na każdą kieszeń. Lokalnych specjałów można skosztować w kuszących eleganckim wystrojem restauracjach. Znajdują się tu także liczne kawiarnie, bary, knajpki, kluby, dyskoteki, kasyna, czyli wszystko czego oczekują turyści odwiedzający nadmorskie kurorty.

Batumi to ciekawy cel krótkiej wycieczki – city break. Również miłośnicy plażowania i wypoczynku nad wodą spędzą tu wspaniałe wakacje. Chętnych na skorzystanie z uroków tego zabytkowego gruzińskiego ośrodka wypoczynkowego jest coraz więcej.

Plaża w Batumi

Jedna z plaż w Batumi w Batumi // fot. depositphotos

batumi plaża

Zachód słońca nad bulwarem w Batumi // fot. depositphotosZobacz też:

Malownicza wyspa Skye pełna zabytków i skarbów natury
Ilha da Queimada Grande – brazylijska Wyspa Węży
Gdzie kręcono serial “Gra o tron”? Oto miejsca, które każdy fan powinien odwiedzić
Warosia – cypryjskie miasto duchów
Szprewald: niemiecka Wenecja

Skomentuj