Największe psy świata
Nowe!

Największe psy świata

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna podaje, że obecnie istnieją 332 rasy psów. Wiele z nich trafiło do Księgi Rekordów Guiness’a ze względu na różne cechy. Dziś sprawdzamy, które rasy psów są największe. Ich monumentalna budowa przyprawia o zawrót głowy, zachwyt, a nawet strach. Przedstawiamy największe rasy psów na świecie.

Berneński pies pasterski

Berneński pies pasterski to rasa pochodząca ze Szwajcarii, której niegdyś używano do wypasu owiec. Obecnie hodowane są głównie jako psy rodzinne ze względu na ich łagodny i przyjazny charakter, także wobec dzieci. Psy tej rasy ponadto doskonale pełnią rolę stróża oraz psa ratowniczo – lawinowego. Berneńskie psy pasterskie są towarzyszami w terapii osób niepełnosprawnych. Należy jednak mieć na uwagę wielkość i siłę tych psów – osiągają od 58 do 70cm wysokości, podczas gdy ich masa to 36-50kg.

Berneński pies pasterski

Fot. Mats Postema – wikiportret.nl, CC BY-SA 4.0, Link



Owczarek kaukaski

Rasa wyhodowana w Związku Radzieckim do obrony stad przed drapieżnikami. Po II Wojnie Światowej wykorzystywane były w wojsku i policji. Owczarki kaukaskie służyły też na granicach np. między Polską a byłym NRD. Ze względu na duże gabaryty (wys.67-75 cm, masa 45-100kg) i skłonność do agresji, nie poleca się ich rodzinom. Owczarki kaukaskie wymagają solidnego szkolenia przez doświadczone osoby już od szczeniaka.

Owczarek kaukaski

Fot. Kreuznacher, CC BY-SA 3.0, Link



Chart szkocki

To wyhodowana w Wielkiej Brytanii rasa, która użytkowana była do polowania na wilki i jelenie. Dzisiaj te psy o bardzo spokojnym i towarzyskim charakterze są najczęściej psami do towarzystwa. Dni spędzają leżąc na podłodze lub kanapie, ale należy je zmuszać do spacerów i aportowania. Charty szkockie lubią dzieci, ale z uwagi na ich gabaryty (wysokość 71-76cm, masa 36-45kg), nie należy pozostawiać ich z dziećmi bez nadzoru.

Chart szkocki

Fot. Sisteskrik CC BY-SA 3.0, Link



Czarny terier rosyjski

Czarne teriery rosyjskie to duże (do 78 cm wysokości) i masywne (do 60kg wagi) psy, których ciało pokrywa bujna sierść. Są odważne, silne i nieufne wobec obcych. Czarne teriery rosyjskie wymagają stałego kontaktu z człowiekiem. Świetnie odnajdują się zarówno w domach z dużym ogrodem, jak i małych blokowych mieszkaniach. Ze względu na wspomnianą sierść wymagają regularnych zabiegów pielęgnacyjnych (kąpiel, czesanie i strzyżenie).

Czarny terier rosyjski

Fot. Pleple2000 CC BY-SA 3.0, Link



Leonberger

Leonberger to rasa pochodząca z Niemiec, która osiąga do 80 cm wysokości oraz od 50 do 75 kg. wagi. Psy tej rasy charakteryzuje odwaga, inteligencja oraz duży spokój. Są świetnym towarzyszem zabaw na świeżym powietrzu i bardzo źle znoszą samotność. Longerbery są posłuszne i nie mają skłonności do agresji. Świetnie sprawdzają się nie tylko jako przyjaciel rodziny i dobry stróż – dzięki dobremu węchowi często pełnią rolę ratowników lawinowych.

Pies rasy Leonberger

fot. Dafping CC BY-SA 3.0, Link



Komondor

Rasę tę określa się mianem „psów mopów” ze względu na charakterystyczną sierść poskręcaną w sfilcowane białe sznurki. Inna nazwa, z którą można się spotkać to węgierskie psy pasterskie, bo właśnie na Węgrzech zostały wyhodowane. Poskręcana sierść broni je przed zimnem i gorącem. Psy te mają trudny charakter, są mało posłuszne i nieufne wobec obcych. Muszą być prowadzone przez bardzo doświadczone osoby. Są wtedy rodzinne, uwielbiają pieszczoty i chronią dzieci przed niebezpieczeństwem. Komondory mają od 70 do 80cm wysokości i ważą od 49 do 52kg.

Komondor znany również jako owczarek węgierski

fot. depositphotos



Anatolian

Ta rasa psów pochodzi z Turcji. Znane są również jako anatolijskie psy pasterskie lub owczarki anatolijskie. Wykorzystywane są jako psy pasterskie i obronne. Ich silny instynkt terytorialny sprawia, że bez odpowiedniego wychowania stają się niebezpieczne dla obcych. W Polsce rasa ta ujęta jest w wykazie psów agresywnych. Ich wysokość wynosi 71-81cm, a masa 40-65kg. Anatoliany są odporne na surowe warunki klimatyczne.

Anatolian

fot. Franck Balzar CC BY-SA 3.0, Link



Tosa

Kolejne miejsce na liście największych ras psów zajmuje pochodząca z Japonii Tosa. Hodowane są tam głównie jako rasa psów do walk, a te uznawane są w Japonii jako dziedzictwo narodowe. Są masywne, odważne i waleczne. Od małego szczenięcia należy je odpowiednio wychowywać i socjalizować, w przeciwnym razie są agresywne i nieprzewidywalne. W Norwegii i Wielkiej Brytanii hodowla tych psów jest zakazana, a w Polsce są na liście psów agresywnych. Z powodu silnego charakteru należy wychowywać je stanowczo, acz delikatnie. Nawet słowna reprymenda jest dla nich dotkliwa karą. Psy rasy Tosa są inteligentne i konsekwentnie wychowywane bez problemu poddaje się woli człowieka. Osiągają wysokość 62-82cm, a ich waga dochodzi do 61kg.

Pies rasy Tosa

Fot. Pleple2000 CC BY-SA 3.0, Link



Landseer

Ta rasa pochodzi z Kanady, jest bardzo przyjazna i spokojna. Ich nazwa pochodzi od nazwiska malarza E.H. Landseera, który malował obrazy z wizerunkiem tych psów. Landseery są duże, silne, doskonale pływają (są wodołazami), ponieważ ich palce spina błona pławna. Niegdyś pomagały rybakom, dzisiaj sprawdzają się w ratownictwie wodnym – uratowały wielu ludzi przed utonięciem. Landseery bronią słabszych, w tym dzieci. W Polsce rzadko występują. Ta rasa może osiągać od 67 do 82cm wysokości, przy wadze 50-80kg.



Akbaş

To kolejna po Anatolianach rasa wyhodowana w Turcji do obrony stad owiec i kóz. Mają bardzo wyważony charakter, ani nie są wycofane, ani agresywne. Bardzo troskliwie opiekują się najmłodszymi członkami stada, lecz w razie zagrożenia dają radę nawet niedźwiedziom. Są odważne i inteligentne. Sierść psa rasy Akbaş jest biała, dwuwarstwowa. Najlepiej czują się przy stadzie, dlatego są mało popularne jako psy do towarzystwa ludzi. Maja silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Rozdrażnione lub sprowokowane stanowią zagrożenie. Psy tej rasy mają od 73 do 83cm wysokości, przy masie wahającej się od 38 do 60kg.

Pies rasy Akbash

fot. Teddy Llovet, CC BY 2.0, Link



Kangal

Pozostajemy w Turcji, ponieważ również Kangale pochodzą z tego kraju. Psy tej rasy bardzo skutecznie bronią stad owiec nawet przed największą zwierzyną. Posiadają doskonały instynkt obronny i są bardzo lojalne wobec właściciela. Kangale cechują się łagodnością wobec dzieci sprawiają, dzięki czemu coraz częściej występują jako psy rodzinne, pilnujące domostwa. Z uwagi na ich niezależny charakter są dosyć trudne do szkolenia. W Polsce są rasą mało znaną. Osiągają 77-86cm wysokości i od 50 do 80kg wagi ciała.

25 czerwca 2018 roku FCI (międzynarodowa organizacja kynologiczna) rasie Anatolian i Kangal nadała wspólną nazwę Kangal. Ustalono również nowy wzorzec rasy Kangal, który powoli wyeliminuje wspomniane wcześniej Anatoliany niespełniające wymogów standardu.

pies rasy Kangal

fot. Franck Balzar, CC BY-SA 3.0, Link



Bully Kutta

Poza Pakistanem skąd pochodzą, psy te znane są jako mastify pakistańskie. Podobnie jak wiele innych psów w tym zestawieniu wyhodowano je w celu pilnowania stad owiec. Do dzisiaj, szczególnie na terenach wiejskich używa się do psich walk, chociaż te w Pakistanie już dawno zostały zabronione. W czasie walk wykazują się olbrzymia silą i agresją. Potrzebują stanowczych właścicieli, bo tylko dzięki konsekwencji będą cierpliwe i opanowane, a nawet opiekuńcze wobec swojego pana. Bully Kutta osiąga wysokość do 89cm, przy wadze dochodzącej do 90kg.

Pies rasy Bully Kutta

fot. Shaffu007, CC BY-SA 4.0, Link



Bernardyn

Tę wielką rasę psów (wysokość 65-90cm, masa 55-100kg) wyhodowali mnisi z klasztoru założonego przez św. Bernarda w Szwajcarii – jak się pewnie domyślacie, właśnie stąd pochodzi ich nazwa. Początkowo wykorzystywano je jako psy stróżujące i pociągowe, z czasem pełniły funkcję górskich przewodników ratujących zaginionych pielgrzymów, a także zaginionych w lawinach.

Życie na łańcuchu byłoby dla Bernardyna prawdziwą męczarnią. Te łagodne giganty są spokojne, cierpliwe, uwielbiające dzieci i towarzystwo dorosłych. Sprowokowane do zabawy mogą przewrócić małe dziecko. Poza nieodzownym wychowaniem potrzebuje dużo uwagi i czułości. Bernardyny bywają szczekliwe i bardzo źle znoszą samotność. Ogólnoświatową sławę zyskały dzięki psu o imieniu Barry, który w XIXw. uratował 40 turystów spod lawiny, a małego chłopca niósł na swoim grzbiecie. Jego spreparowane i wypchane ciało znajduje się w muzeum w Bernie.

Bernardyn

Fot. depositphotos



Wilczarz irlandzki

Ta rasa psów początkowo używana była do polowań na jeleniowate i na wilki (stąd ich nazwa). Wilczarze osiągają do 79 cm wysokości oraz do 55 kg. wagi ciała. Co ciekawe pierwsze pisemne wzmianki o tej rasie pochodzą z listów pisanych rzez rzymskich konsulów i pisarzy około 63 roku p.n.e.

Ich cechą charakterystyczną są długie, proste, dobrze umięśnione nogi. Psy tej rasy są wierne, lojalne i wrażliwe, dlatego też potrzebują bliskiego kontaktu z opiekunem. Są łagodne i cierpliwe wobec dzieci, jednak z uwagi na instynkt łowiecki mogą stanowić zagrożenie dla kotów i dzikiej zwierzyny.

Wilczarz irlandzki

Fot. Dux, CC BY-SA 3.0, Link



Mastif angielski

Psy tej rasy dorastają do 70-90cm wysokości, osiągając przy tym od 75 do 120kg wagi. Mastify angielskie to najcięższe psy na świecie. Rekordzistą bym pies o imieniu Zorba, który ważył 155,6kg, miał 2,5m długości oraz 94 cm wysokości. Według niektórych opinii bardziej przypominał małego konia niż psa. Zorba zapisał się w Księdze Rekordów Guinnesaa jako najcięższy i najdłuższy pies w historii.



Dobrze prowadzone mastify są spokojne i lojalne, jednak w stosunku do obcych mogą okazywać cechy psa obronnego. Psy tej rasy mają dużą potrzebę ruchu, dlatego też nie nadają się do domów bez dużego ogrodu. Są mocno związane z rodziną, nie nadużywają siły wobec innych zwierząt, ale zaatakowane potrafią być groźnym przeciwnikiem. Szkolenie Mastifa wymaga konsekwencji i pozytywnych bodźców oraz ciepłego podejścia.

Dog niemiecki

Psy tej rasy nie należą do najcięższych (ich waga to 45-90 kg), jednak imponują wysokością – mogą mieć nawet 110 cm. Dogi niemieckie posiadają bardzo smukłą sylwetkę i prostokątną głowę. Są czułe i inteligentne, łagodne i bardzo oddane swojemu opiekunowi, a ponadto uwielbiają pieszczoty.

Do 2013 roku rekordzistą, największym psem na świecie był dog o imieniu Olbrzymi George. Miał 109cm wysokości, ważył 111 kg, a od głowy do czubka ogona miał 220cm. George zjadał 50 kg mięsa miesięcznie, miał podwójne łóżko, siadał na krześle jak człowiek, bo nie mógł się na nim zwinąć. Po jego śmierci tytuł największego psa przejął Zeus z USA, który również imponował wielkością – od głowy do czubka ogona miał 223 cm, przy wadze 70kg oraz 111 cm wysokości. Zeus (pomimo śmierci w 2014 roku) wciąż jest największym psem jaki kiedykolwiek żył. W 2020r.rekordzistą został dog Freddy z Wielkiej Brytanii, który ma 104cm wzrostu, waży 90kg. Codziennie zjada kg wołowiny, 250g karkówki i 300g wątróbki. Przesypia 20 godzin dziennie i pogryzł 26 kanap jak podaje właścicielka.

Pies Zeus - najwyższy pies w historii

Pies Zeus – najwyższy pies w historii.



Zobacz też:

Top 10: najdroższe rasy kotów na świecie
Ciekawostki ze świata zwierząt
Top 10 – najbardziej jadowite węże świata
40 ciekawostek o psach
Harpia Wielka – największy żyjący współcześnie ptak drapieżny

Skomentuj