Gdzie warto wybrać się na ferie zimowe? - Zalajkowane.pl
Nowe!

Gdzie warto wybrać się na ferie zimowe?

Przerwa zimowa zbliża się wielkimi krokami, dlatego warto zastanowić się, gdzie warto wybrać się na ferie zimowe? Mamy dla Was kilka propozycji.

Nadmorskie klimaty

Jeśli lubicie odpoczywać na słonecznej plaży pełnej piasku, to zimą raczej nie uda Wam się tego dokonać. Niemniej, nadmorskie klimaty są warte odwiedzenia także na początku roku. Co prawda na plaży sobie nie poleżymy, ale możemy wybrać się np. do Fokarium na Helu, obejrzeć szerszą perspektyw z tamtejszej latarni morskiej. Dla lubiących Trójmiasto polecamy m.in. Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku, spacer gdańskimi, czy sopockimi uliczkami. W tym ostatnim możecie wybrać się do nowo otwartego Muzeum Figur Woskowych. Warto obejrzeć też np. Hallerówkę we Władysławowie, czy zajrzeć choć na chwilę do wielkiego OceanParku. Z Gdańska jest tylko „rzut beretem” do zamków w Malborku oraz XIII-wiecznego zamku w Gniewie.

Gdańsk

Gdańsk (fot. archiwum prywatne)

Zamek w Malborku

Zamek w Malborku (fot. archiwum prywatne)

Zamek w Gniewie

Zamek w Gniewie (fot. archiwum prywatne)

Latarnia Morska w Krynicy

Latarnia Morska w Krynicy (fot. archiwum prywatne)Środkowa Polska

Centralna Polska także ma turystom wiele do zaoferowania. W wolnej chwili warto zajrzeć do pierwszej stolicy Polski i obejrzeć tutaj m.in. Katedrę, Drzwi gnieźnieńskie, a także zajrzeć do Muzeum Początków Państwa Polskiego. Nowością jest szukanie „postaci” królików i królów z aplikacją komórkową.

Gniezno - katedra

Widok na Katedrę Gnieźnieńską od strony jeziora Jelonek (fot. Diego Delso / wikipedia.org / CC BY-SA 4.0)

Punkt widokowy w Dusznie

Punkt widokowy w Dusznie – przy słonecznej pogodzie i dobrej widoczności z punktu widokowego w Dusznie można zobaczyć budynki i wieże katedry w Gnieźnie (fot. archiwum prywatne)
W okolicy polecamy Trzemeszno i tutejszą Bazylikę klasy 0. Warto zajrzeć też do Poznania, gdzie zobaczymy trykające się koziołki, odwiedzimy Rogalowe Muzeum Poznania. W Bydgoszczy możemy pobawić się w robienie mydełek w Muzeum Mydła i Historii Brudu, a w Toruniu wypiec pierniczki, do czego służy nam kilka lokalizacji.
Zespół Staromiejski Torunia

Zespół Staromiejski Torunia, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO (fot. Dawid Galus / wikipedia.org / CC BY-SA 3.0 pl)Południe kraju

Na południu kraju oprócz górskich wędrówek możemy poświęcić czas na zwiedzanie Zakopanego. Jeden dzień w zupełności wystarczy na to, by zobaczyć wszystkie ciekawsze atrakcje miasta. Jest tam sporo wartych odwiedzenia muzeów, Papugarnia, Muzeum Figur Woskowych, a także muzeum założycieli harcerstwa im. Olgi i Andrzeja Małkowskich. W okolicach Karpacza warto wybrać się Muzeum klocków Lego, lub odwiedzić położony niedaleko Ogród japoński, czy miasteczko westernowe. Nie można także pominąć Parku Miniatur w Kowarach.

Warto rozważyć również wizytę w Europejskim Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Bajkowy świat (ekspozycja, łącząca najnowsze zdobycze technik multimedialnych z tradycyjnymi eksponatami muzealnymi), mały teatr, kino szkatułka czy liczne warsztaty to tylko niektóre z dostępnych atrakcji – dzieci z pewnością będą zachwycone.

park miniatur w Kowarach

Model pałacu Hohenzollernów w Mysłakowicach w parku miniatur w Kowarach. (fot. Drozdp / wikipdia.org / CC BY-SA 3.0).

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie (fot. archiwum prywatne)Dolny Śląsk

Na Dolnym Śląsku na uwagę zasługuje przede wszystkim Wrocław i znajdujące się tam Afrykarium z ZOO. Można także odwiedzić wieżę widokową Mostek Pokutnic, wybrać się na Panoramę Racławicką, obejrzeć miejskie muzeum. W Wałbrzychu warto odwiedzić Zamek Książ, Palmiarnię, Muzeum Porcelany. Świdnica powita nas przepięknym rynkiem i darmową wieżą widokową w środku miasta. Odwiedźcie też mniejsze miejscowości, miejsca pamięci, np. Kaplicę Czaszek w Kudowie-Zdroju. To miejscówka zdecydowanie nie dla dzieci.

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju

Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju (fot. Merlin / wikipedia.org / CC BY 3.0)

Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Tumski we Wrocławiu (fot. Janericloebe / wikipedia.org / domena publiczna)Wypad za granicę

Jeśli macie ochotę, możecie także wyskoczyć na szybki wypad za granicę. Może akurat uda Wam się trafić na zagraniczne wycieczki z biurem podróży w korzystnej cenie. Ze swojej strony polecamy Litwę – Wilno, Troki, ale także Kłajpedę i Palangę. Bardzo podobało nam się także w niemieckim Berlinie, czy Dreźnie. Nie zabrakło nas także w czeskiej Pradze, czy Adrspach. Z chęcią odwiedziłyśmy także rosyjski Kaliningrad, czy ukraiński Lwów. W tym roku byłyśmy także w węgierskim Budapeszcie, czy przecudownym Muzeum Marcepanu w Szentendre.

Sobór św. Jura we Lwowie (fot. archiwum prywatne)Nie ograniczaj się!

Pamiętaj! Tylko od Ciebie zależy, czy dwa tygodnie ferii zimowych spędzisz przed telewizorem, czy postawisz na aktywniejszy wypoczynek. Czasem nie trzeba daleko wyjeżdżać, by odkryć coś nowego w najbliższej okolicy, o czym przekonałyśmy się już wielokrotnie. Nie możemy jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, gdzie warto wybrać się na ferie zimowe? Mamy nadzieję, że dzięki naszemu wpisowi zyskasz dość inspiracji, by odkryć coś nowego.


Wpis powstał przy współpracy z Martyną i Pauliną Kwiatkowskimi, autorkami bloga podróżniczego www.pojedztam.pl
Zachęcamy do odwiedzenia bloga i polubienia ich fanpage’a na facebooku.

Skomentuj