Toruń - Pomysł na Weekend - Zalajkowane.pl
Nowe!

Toruń – Pomysł na Weekend

Położony w województwie kujawsko-pomorskim – Toruń zachęca ilością swoich zabytków i atrakcji. To doskonałe miejsce nie tylko na spędzenie rodzinnego weekendu, ale także na odwiedzenie go w gronie znajomych. Szerokie zaplecze gastronomiczne oraz hotelarskie, sprosta wszystkim gustom. Co warto przez te kilka dni lub godzin zobaczyć w mieście Mikołaja Kopernika?

Wiele najciekawszych obiektów znajduje się w najbliższej okolicy Rynku Staromiejskiego. To właśnie tu znajdziemy Ratusz Staromiejski, Muzeum Okręgowe, Pomnik Flisaka, czy też Kościół Rzymskokatolicki pod wezwaniem Ducha Świętego. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Ratusz Staromiejski wraz z Muzeum Okręgowym w Toruniu

Gotycki obiekt pochodzący z XIII i XIV wieku przebudowywany w XVI wieku. To czteroskrzydłowy budynek na planie prostokąta z unikalnym, jak na tamte czasy, dziedzińcem wewnętrznym, na który prowadziły cztery bramy. Całość pokryta została, strzelistym, gotyckim dachem, który przez lata górował nad panoramą miasta. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX wieku przeprowadzono renowację obiektu, przywracając mu częściowy blask. Zabieg miał na celu przystosowanie ratusza do potrzeb Okręgowego Muzeum, w którym podziwiać można zbiory sztuki gotyckiej i późnogotyckiej z terenów Torunia oraz okolic.

Ratusz w Toruniu

Ratusz w Toruniu (fot. pixbay.com)



Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik znajduje się tuż przed Ratuszem Staromiejskim. Pochodząca z XIX wieku rzeźba berlińskiego artysty została ofiarowana przez Niemieckie Stowarzyszenie Mikołaja Kopernika. Wysoka na ponad 2,5 metra rzeźba wykonana jest w brązie. Pomnik przedstawia stojącego Mikołaja Kopernika, trzymającego w ręku astrolabium i wskazującego palcem na niebo.

Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika (fot. fot. pixbay.com)

A jeśli już jesteśmy przy postaci Mikołaja Kopernika to warto wspomnieć, że niedaleko (zaledwie 3 minuty piechotą) znajduje się Dom Mikołaja Kopernika. W kamienicy należącej w XV wieku do rodziców astronoma zapoznać się można z odtworzonym średniowiecznym układem wnętrz i ich wystrojem z okresu od XV do XVIII wieku. Poza pamiątkami po astronomie i rodzinie Koperników znajduje się tu również kolekcja różnych wydań przełomowego dzieła Kopernika astronoma – „De Revolutionibus”, oraz przedmioty dokumentujące różnorodną działalność wielkiego uczonego.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

fot. visittorun.com



Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

Katedra toruńska to najstarszy kościół gotycki istniejący na tych terenach. Sama budowa rozpoczęta została na początku wieku XIII. Początkowo był to kościół dwunawowy, z czasem przebudowano go w obiekt trójnawowy. Pierwotna wieża zawaliła się na początku XV wieku, a w jej miejsce wzniesiono drugą, wysoką na ponad 50 metrów. W niej też osadzono ogromny, 7-tonowy dzwon, należący do największych dzwonów w całej Polsce. Na chwilę obecną wnętrze utrzymane jest w stylu barokowym.

bazylika w Toruniu

fot. pixbay.com



Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny

Pofranciszkański kościół wzniesiony w drugiej połowie XIV wieku, to jeden z najznakomitszych sakralnych obiektów architektonicznych Polski. Ponadto, w XIV wieku był to najwyższy kościół w całej Europie Środkowej. Zgodnie z założeniami stylu franciszkańskiego, kościół zamiast jednej górującej wieży, ma trzy mniejsze. Do chwili obecnej w kościele przetrwały najstarsze polichromie, dębowe, bogato zdobione stalle oraz gotycka figura Chrystusa.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu

fot. pixbay.com

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu

fot. pixbay.com



Dom Artusa

Neo-renesansowy budynek powstały w końcu XIX wieku, wzniesiony na wzór XIV wiecznego oryginalnego Domu Artusa. Ówczesny obiekt był jednym z najbardziej spektakularnych zabudowań świeckich tamtego okresu. Pierwszy Dwór Artusa (zbudowany został w latach 1385–1386) funkcjonował jako „Dom Towarzyski”, czy „Dom Klubowy” – nazwa Dwór Artusa pojawiła się dopiero na początku w XVII wieku. W budynku znajduje się obecnie „Centrum Kultury Dwór Artusa”, w którym odbywają się między innymi festiwale i koncerty.

Dwór Artusa w Toruniu

fot. lovetotravel.pl



Zamek Dybowski

Wzniesiony na lewym brzegu Wisły przez Władysława Jagiełłę zamek pełnił początkowo funkcję strategiczną, jak i był siedzibą starostwa. Zamek miał wzmocnić kontrolę ruchu na Wiśle, a także zapewnić bezpieczeństwo przy granicy. Prace początkowe nad budową warowni rozpoczęły się na początku XV wieku, a w kolejnych wiekach miały miejsce następne przebudowy. Na każdym z pięter Zamku Dybowskiego znajduje się kilka przestronnych komnat – po 3 na piętrze. W podobny sposób podzielone zostały piwnice, które to najprawdopodobniej wykorzystywane były na magazyny, kuchnie i pomieszczenia gospodarcze. W trakcie prowadzonych, w końcu XX wieku, wykopalisk na terenie zamku znaleziono między innymi średniowieczne szklanice i ceramikę, a także unikalne, renesansowe portrety króla malowane na płytkach szkliwionych.

Ruiny Zamku Dybowskiego w Toruniu

Ruiny Zamku Dybowskiego (fot. pixabay.com)



Brama Klasztorna

Jedna z ośmiu bram, które broniły dostępu do Torunia w czasach średniowiecznych. Do chwili obecnej jedna z trzech, które przetrwały. Brama Klasztorna wzniesiona została w XIV wieku, a rozbudowywana była również w XV wieku. Brama zwana jest także Bramą Świętego Ducha lub Bramą Panieńską. Nazwę swą wzięła od lokalizacji niedaleko klasztoru Sióstr Benedyktynek oraz szpitala. Od roku 1943, schron przeciwlotniczy, który jest obecnie udostępniany dla zwiedzających.

Brama Klasztorna w Toruniu

fot. visittorun.com



Brama Mostowa

Zwana także Bramą Przewoźną lub Bramą Promową, ze względu na swoje położenie niedaleko przejścia na Wiśle, a także od zbudowanego w końcu XV wieku mostu, który był drugim na rzece po moście w Krakowie. Brama, której budowę ukończono w 1432 roku pełniła rolę transportową, obronną oraz nadzorczą.

Brama Mostowa w Toruniu

fot. Wikimedia Commons



Forteca

Jeden z największych systemów fortyfikacji w Polsce wzniesiony przez Prusaków w końcu XIX wieku w celu obronnym granic zachodnich Torunia. Forteca została wybudowana ze względu na strategiczne położenie Torunia w odniesieniu do granicy rosyjsko-pruskiej przebiegającej na Drwęcy.

Twierdza Toruń składa się z ponad 150 obiektów (w tym 15 dużych fortów), a obwód pasa fortecznego wynosi ok. 22 km. Poszczególne forty toruńskie są połączone szlakiem pieszym w kolorze czarnym (Szlak Forteczny) o łącznej długości 44 km.

Twierdza Toruń

Twierdza Toruń i Forty z lotu ptaka (fot turystyka.torun.pl.)

Twierdza Toruń - hotel

W Forcie IV znajduje się hotel o charakterze pruskiej twierdzy (fot. Booking.com)



Krzywa Wieża w Toruniu

Średniowieczna baszta miejska z drugiej polowy XIII wieku swą nazwę wzięła ze względu na pionowe odchylenie spowodowane osunięciem się gruntu. Do XVIII wieku pełniła funkcję obronną, w kolejnych wiekach została przekształcona na więzienie dla kobiet. Do chwili obecnej, Krzywa Wieża w Toruniu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych obiektów miasta.

Krzywa Wieża w Toruniu

Krzywa Wieża w Toruniu (fot. pixbay.com)

Jedna z legend związanych z Krzywą Wieżą w Toruniu odnosi się do nazwy miasta – a brzmi ona tak: Według podania jedna z toruńskich baszt przyjaźniła się z Wisłą. Od przepływającej obok rzeki słuchała interesujących opowieści. Po pewnym czasie zaczęła zazdrościć Wiśle jej barwnego życia, ta jednak wciąż chwaliła się podpływając coraz bliżej murów baszty. Z czasem Wisła zaczęła podmywać jej mury. Baszta nie mogła wytrzymać już uderzeń fal i przestraszona krzyknęła: Wisło, Wisło, nie podpływaj tak blisko, bo ja runę! Rzeka odpowiedziała: To ruń! Krzyk niesiony echem usłyszeli wędrowcy zastanawiający się, jakie to miasto o wysokich ceglanych murach widać na horyzoncie. Tak właśnie nazwę Toruń nanieśli na swoje mapy.


Poza wspomnianymi obiektami Toruń może poszczycić się Uniwersytetem Mikołaja Kopernika z 1945 roku, nowoczesnym Orbitarium, systemem podświetlanych fontann, a także kilkoma ciekawymi obiektami muzealnymi, takimi jak Muzeum Etnograficzne, czy też Muzeum Mikołaja Kopernika lub Muzeum Piernika. Warto zatem wybrać się na kilka dni na wycieczkę do miasta słynnego astronoma i uczonego i przyjrzeć się samemu średniowiecznym zabytkom, a także koniecznie spróbować oryginalnych Toruńskich Pierników.



Artykuł powstał przy współpracy serwisu ogłoszeniowego Sprzedawacz.pl

Zdjęcie tytułowe pochodzi z serwisu Torun.pl

2 komentarze

Skomentuj