Najmniejsza zamieszkana wyspa świata - "Just Room Enough Island" - Zalajkowane.pl
Nowe!

Najmniejsza zamieszkana wyspa świata – „Just Room Enough Island”

„Just Room Enough Island” (Wystarczająco dużo miejsca) znana również jako „Hub Island” to maleńka wysepka położona w łańcuchu Tysiąca Wysp na Rzece Św. Wawrzyńca, pomiędzy stanem Nowy Jork (USA) i prowincją Ontario (Kanada). Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Tysiąca Wysp jest zamek Boldt Castle wybudowany w latach 1900-1904 przez milionera George’a Boldta. Dziś jednak nie będziemy pisać o zamku, lecz o najmniejszej zamieszkanej wyspie na świecie wspomnianej na początku tego wpisu, która znajduje się tuż obok.

W 1950 roku rodzina Sizeland kupiła „Hub Island” i zmieniła jej nazwę na „Just Room Enough Island”. Wyspa miała być dla nich odskocznią od codzienne życia i miejscem rodzinnych, weekendowych wypadów. Na wyspie o powierzchni około 300 metrów kwadratowych Sizelandowie zbudowali murowany dom (jego ściany znajdują się tuż nad brzegiem) i zasadzili drzewo – nic więcej (poza kilkoma krzesłami na miniaturowej „plaży”) się po prostu nie zmieściło. Po co właściciele posadzili drzewo? Podobno lokalne prawo stanowi, iż za wyspę można uznać ląd, który przez cały rok znajduje się nad poziomem wody, a ponadto ma przynajmniej jedno drzewo.
Cichy, samotny dom na weekendowe wypady – nic z tych rzeczy. Gdy wieść o samotnym domu na najmniejszej, zamieszkanej wyspie świata się rozeszła, turyści i ciekawscy zaglądają tu każdego dnia, a właściciele mają mało prywatności i spokoju. Jak podaje serwis LADBible nazwę wyspy zmieniono tylko w jednym celu – rodzina Sizelandów chciała powstrzymać napływ turystów, dlatego też nowa nazwa jest niezwykle obrazowa i uświadamiająca, że naprawdę jest tam bardzo mało miejsca. W jednym z artykułów o wyspie dziennikarz Washington Post napisał: „(…) jeden zły krok i płyniesz”.
Just Room Enough Island - najmniejsza zamieszkana wyspa na świecie

fot. User:Omegatron using a Canon Powershot SD110Praca własna, CC BY-SA 3.0, Link

najmniejsza zamieszkana wyspa na świecie

fot. Sergey Ashmarin, CC BY-SA 3.0, Link
Maleńka wyspa jest o połowę mniejsza od znajdującej się w Wielkiej Brytanii wysepki Bishop Rock, która według Księgi Rekordów Guinnessa była najmniejszą zamieszkaną wyspą na świecie – w 1982 roku latarnię jednak zautomatyzowano i nikt tam nie mieszka, a Bishop Rock widnieje obecnie w „Księdze rekordów Guinnessa” jako najmniejsza wyspa na całej Ziemi, na jakiej wzniesiony został budynek.
Bishop Rock maleńka wysepka z latarnią morską

Bishop Rock (fot. Richard Knights, CC BY-SA 2.0, Link)

boldt castle

Boldt Castle znajduje się tuż obok wyspy „Just Room Enough” (fot. Clément BardotOwn work, CC BY-SA 3.0, Link)
Zobacz też:

20 najbardziej niezwykłych wysp świata
Najpotworniejsze atrakcje turystyczne
13 najpiękniejszych kolorowych jezior na świecie
Statua Wolności ciekawostki
10 najpiękniejszych wysp na świecie według czytelników magazynu “Travel and leisure”


źródła: (1),(2),(3),(4)

Skomentuj