Top 15: najpiękniejsze parki na świecie
Nowe!

Top 15: najpiękniejsze parki na świecie

Stworzenie rankingu najpiękniejszych parków na świecie nie jest prostym zadaniem – w końcu każdemu z nas podoba się co innego. Jedni uwielbiają miejskie parki ze względu na ciszę i spokój, drudzy wolą parki, w których można zobaczyć niesamowite budowle, a jeszcze inni wybierają się do parku by po prostu obcować z naturą i na chwilę oderwać się od codzienności. Podjęliśmy wyzwanie i stworzyliśmy nasz subiektywny ranking najpiękniejszych parków świata – zapraszamy zatem w wirtualną podróż po barcelońskim Park Guell, słynnym nowojorskim Central Parku, ogrodzie Boboli we Florencji, holenderskim Parku Keukenhof pełnym pięknych tulipanów i innych niesamowitych miejscach z różnych zakątków świata.

#1. Park Guell – Barcelona (Hiszpania)

Jednym z najpiękniejszych parków świata jest z całą pewnością park Guell w Barcelonie, zaprojektowany przez Antoniego Gaudiego (tego samego, który zaprojektował słynną Sagradę Familię). Pierwotnie w parku miało powstać kilkadziesiąt budynków mieszkalnych dla zamożnych mieszkańców miasta. Pomysłodawcą nowego, luksusowego osiedla był bliski przyjaciel Gaudiego, kataloński przedsiębiorca Eusebi Güell, od którego nazwiska wywodzi się nazwa tego miejsca.

Park Guell w Barcelonie

fot. chromastock




Projektując Park Güell, Gaudí uwolnił cały swój geniusz architektoniczny, jednak po wybudowaniu dwóch budynków okazało się, że nie ma na nie chętnych. Park Güell powstawał w latach 1900-1914, lecz dopiero w 1926 roku teren odkupiły władze i przekształciły go w ogólnodostępny park.

Górujący nad Barceloną park otoczony jest murem, zbudowanym z kamieni o nieregularnym kształcie. Na jego terenie jest mnóstwo zieleni, krętych ścieżek, mostków i schodów. Centralnym punktem Park Guell jest taras otoczony długą ławką w kształcie morskiego węża. Pod tarasem znajduje się sala kolumnowa (tzw. Sala Stu Kolumn) przypominająca greckie lub rzymskie budowle, która miała pełnić funkcję targu. Na terenie parku znajduje się również dom, w którym mieszkał Gaudi (Casa-Museu Gaudí) przed przeprowadzką w pobliże Sagrada Familia. Obecnie mieści się tam muzeum artysty.

Park Guell w Barcelonie

fot. pixabay.com

Park Guell w Barcelonie

fot. pixabay.com

Muzeum Gaudiego w Park Guell w Barcelonie

Muzeum Gaudiego (Casa Museu Gaudi) // fot. sagradafamilia.org



#2. Królewskie Ogrody Botaniczne w Melbourne (Australia)

Drugi przystanek w naszej wirtualnej podróży po najpiękniejszych parkach na świecie to Melbourne. Dawna stolica Australii, a obecnie drugie największe miasto w tym kraju ma do zaoferowania turystom wiele atrakcji, a jedną z nich są Królewskie Ogrody Botaniczne. Na powierzchni 36 hektarów oprócz ogrodów na odwiedzających czekają również urokliwe jeziora i ponad 50 tysięcy roślin wśród których znajdziemy między innymi: kamelie, róże, kaktusy i egzotyczne rośliny pochodzące z południowej części Chile.




Poza pięknymi widokami i ciekawymi gatunkami roślin na odwiedzających czekają między innymi kolorowe papugi i czarne łabędzie. Podczas ciepłych, letnich miesięcy w ogrodach odbywają się koncerty, przedstawienia teatralne, czy wystawy. Ogrody Botaniczne w Melbourne zostały założone w 1846 roku przez gubernatora Charlesa La Trobe. Jeśli nie jesteś miłośnikiem roślin to mimo to czas spędzony w ogrodzie nie będzie stracony, gdyż miejsce to idealnie nadaje się na spacery, czy też pikniki na świeżym powietrzu. Nie brakuje tu ludzi czytających ulubioną książkę na łonie natury i tych, którzy obserwują spacerowiczów popijając kawę w znajdujących się na terenie ogrodów kawiarniach.
Królewskie ogrody botaniczne w Melbourne

fot. Photographer: Adrian Vittorio – Copyright Royal Botanic Gardens Victoria, CC BY 4.0, Link



#3. Park Villa Doria Pamphili – Rzym (Włochy)

Kolejnym parkiem, do którego zajrzymy jest Villa Doria Pamphili w Rzymie. Piękna architektura i geometrycznie zaprojektowane ogrody to coś, co przyciąga wielu odwiedzających. W parku znajdują się liczne fontanny, fantazyjnie przycięte żywopłoty, a szerokie ścieżki stanowią idealne miejsce dla fanów joggingu i jazdy na rowerze. Uroku temu miejscu dodają antyczne rzeźby zlokalizowane pomiędzy alejkami, które nawiązują do historii starożytnej Rzymu. Imponujące jest również wejście do parku, przy którym znajduje się pomnik „Łuk Czterech Wiatrów”.

Villa Doria Pamphilj

Kaplica znajdująca się na terenie parku jest najmłodszą budowlą – powstała w latach 1896 – 1902 // fot. Friar’s Balsam – https://www.flickr.com/photos/friarsbalsam/5862079675/sizes/o/in/photostream/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19057751




Park Villa Doria Pamphili powstał w 1630 roku z inicjatywy Panfilo Pamphilia, czyli krewnego papieża Innocentego X. Park podzielony jest na kilka części:
• na placu Piazzale dei Ragazzi del znajduje się biblioteka i sala wystawowa
• przy Viale del Maglio usytuowany jest jeden z najpiękniejszych budynków parku, czyli Casino del Bel Respiro.
• w części parku zwanej Giardino del Teatro znajduje się sekretny ogród i półokrągła, niezwykła budowla, w której odgrywane są teatralne przedstawienia. Warto również zobaczyć najmłodszą budowlę w parku, czyli kaplicę Dora Pamphilj, która powstała w latach 1896 – 1902
• zachodnia część parku zwana Villi Pamphili ma odmienny charakter od pozostałych jego części, przypominający sielankową wieś – miejsce to idealnie nadaje się na spędzanie czasu z małymi dziećmi i urządzanie pikników na trawie.
Villa Doria Pamphili

fot. General Cucombre from New York, USA – Doria Pamphili 6284Uploaded by Markos90, CC BY 2.0, Link



#4. Ibirapuera Park – São Paulo (Brazylia)

Znajdujący się w Sao Paulo Ibirapuera Park założony został w roku 1954 z okazji 400 rocznicy powstania miasta. Fani aktywnego wypoczynku znajdą tu korty tenisowe, ścieżki rowerowe, specjalne miejsca do fitnessu, a także boisko do siatkówki. Oprócz tego do dyspozycji zwiedzających są: place zabaw, planetarium, Muzeum Sztuki Współczesnej, japoński pawilon i Muzeum Afro-Brazylijskie. Na terenie parku znajdują się również 2 jeziora.

Park Ibirapuera

fot. XctuOwn work, CC BY-SA 3.0, Link




Jeśli chce się zobaczyć cały park Ibirpuera to najlepiej wypożyczyć w tym celu rower, gdyż park jest naprawdę duży (ma ponad 1,5km2 powierzchni). Projekt parku wykonał znany ze swego kunsztu architekt Oscar Niemeyer, który w swojej karierze zaprojektował ponad 200 budynków i budowli. Rocznie park Ibirapuera odwiedza ponad 14 milionów osób.
Park Ibirapuera

Park Ibirapuera – widok z lotu ptaka // fot. Fernando StankunsObra do próprio, CC BY-SA 4.0, Hiperligação



#5. Stanley Park – Vancouver (Kanada)

Stanley Park jest szczególnie lubiany przez mieszkańców Vancouver, gdyż znajduje się praktycznie w centrum miasta. Oprócz spacerów można tu biegać, jeździć na rowerze, czy też rolkach. W lecie w parku organizowane są liczne imprezy plenerowe zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Ponadto na jego terenie znajduje się największe akwarium w Kanadzie (The Vancouver Aquarium Marine Science Centre), które otworzone zostało w 1956 roku i posiada pod swoją opieką ponad 70 000 zwierząt.

Stanley Park w Vancouver

fot. screen z youtube




Stanley Park powstał w 1888 roku z inicjatywy gubernatora Stanley’a Preston’a. Jego powierzchnia to 405 ha, co daje mu wynik największego parku miejskiego w Kanadzie i trzeciego pod względem wielkości parku w Ameryce Północnej. Co jeszcze można zobaczyć w parku? Liczne rzeźby, pomniki, tablice pamiątkowe, a także dużą ilość zieleni – rośnie tu pół miliona drzew, a wiele z nich ma ponad 100 lat i nawet 76 metrów wysokości. W roku 1988 rząd federalny uznał Park Stanley’a za Pomnik Historii Narodowej Kanady. Według statystyk w ciągu roku park odwiedza ponad 8 milionów osób.
Stanley Park w Vancouver

fot. Craig Nagy from Vancouver, Canada – Lost Lagoon, CC BY-SA 2.0, Link



#6. Central Park – Nowym Jork (USA)

Naszą wirtualną podróż po najpiękniejszych parkach świata kontynuujemy w Nowym Jorku, gdzie znajduje się słynny Central Park. Jego historia sięga 1857, kiedy to ogłoszono konkurs na zagospodarowanie parku i jego koncepcję. Wygrał projekt o nazwie The Greensward Plan i zgodne z projektem budowa parku trwała 15 lat. Szacuje się, że najsłynniejszy nowojorski park, który zaprojektowano w stylu angielskim budowało aż 20 tysięcy robotników.

Central Park w Nowym Jorku

fot. centralparknyc.org

Sheep Meadow w nowojorskim Central Parku

Sheep Meadow – największy trawnik w Central Parku. Na początku XX wieku wypasano tu owce i to właśnie od nich pochodzi nazwa tego miejsca. Na Sheep Meadow nie ma boisk, nie organizuje się dużych wydarzeń – jest to swoista strefa ciszy. // fot. centralparknyc.org




Central Park to idealne miejsce na spacery, aktywne spędzanie czasu, czy też wypoczynek nad jeziorem. Jest tu również miejsce, w którym fani tragicznie zmarłego Johna Lenona składają świeże kwiaty. Z inicjatywy Yoko Ono (żony członka grupy The Beatles) powstał „Strawberry Fields” – wielki trawnik w kształcie kropli wody, na którym rośnie 161 gatunków roślin sprowadzonych ze 161 krajów świata.

Największym atutem parku są liczne drzewa, których jest ponad 26 tysięcy. W Central Parku znajdują się również place zabaw dla dzieci, mini ogród zoologiczny zwany Central Park Zoo, Metropolitan Museum of Art ze światową kolekcją dzieł sztuki i liczne rzeźby. Co ciekawe największym pomnikiem znajdującym się w parku jest ten przedstawiającą króla Władysława Jagiełłę. To nie jedyna gratka dla fanów historii – w centrum parku znajduje się również Zamek Belvedere, który zbudowany został w 1869 roku jako punkt widokowy.

zamek Belvedere Castle w Central Parku

Zamek Belvedere // fot. centralparknyc.org

Pomnik Władysława Jagiełły w nowojorskim Central Parku

Pomnik Władysława Jagiełły w nowojorskim Central Parku // fot. CZmarlin — Christopher Ziemnowicz. Please leave a note at Wikipedia here. Thank you! – Praca własna, CC BY-SA 4.0, Link

Pomnik Alicja w krainie czarów

Pomnik Alicja w krainie czarów // fot. centralparknyc.org

Strawberry Fields w Central Parku

„Strawberry Fields” // fot. centralparknyc.org



#7. Hyde Park – Londyn (Wielka Brytania)

Równie znany jak Central Park jest Hyde Park znajdujący się w Londynie. Został on założony po to, by służyć jako tereny łowieckie dla króla Henryka VIII. Obecnie jest to popularne miejsce wypoczynku zarówno dla mieszkańców Londynu, jak również turystów.

Zlokalizowane na terenie Hyde Parku jezioro Serpentine umożliwia pływanie kajakiem, a także łowienie ryb jeśli uzyska się specjalną zgodę. Hyde Park to nie tylko park, jest to również miejsce znane z funkcjonowania jako forum stanowiące tło dla swobodnego głoszenia swoich poglądów. W tym celu wyznaczono w Hyde Parku specjalne miejsce – Speakers’ Corner, w którym przemawiali między innymi Włodzimierz Lenin i Karol Marks. W Hyde Parku odbywa się również wielu koncertów – występowali tu między innymi: The Rolling Stones, Pink Floyd, Queen, Eric Clapton, Bon Jovi, Madonna, a w 1991 roku na bezpłatny koncert Luciano Pavarottiego przyszło 100 000 osób. Podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku, które to rozgrywały się w Londynie park gościł uczestników triatlonu.

Speakers Corner w Hyde Parku

Speakers Corner w Hyde Parku // fot. royalparks.org.uk




Zima to również dobry czas na odwiedzanie tego miejca. W okresie okołoświątecznym Hyde Park zmienia się w zimowy park rozrywki – powstaje tu wtedy wielkie lodowisko z muzyką na żywo, organizowana jest wystawa Magical Ice Kingdom, pojawiają się różne atrakcje rodem z najlepszych parków rozrywki, a także stoiska, na których można kupić świąteczne smakołyki i ręcznie wykonane zabawki.

Powierzchnia jaką zajmuje królewski ogród to 159 ha, a wspomniane wcześniej jezioro dzieli go na dwie części. W północno-wschodniej części parku znajduje się brama Marble Arch, która była elementem Pałacu Buckingham, jednak w 1850 roku podczas przebudowy wschodniego skrzydła pałacu została przeniesiona do Hyde Parku.

Rose Garden w Hyde Parku

Rose Garden w Hyde Parku // fot. royalparks.org.uk

Marble Arch w londyńskim Hyde Parku

Jedna z plotek głosi, że bramę usunięto z pałacu, gdyż okazał się zbyt wąska dla nowej karocy panującej wówczas królowej Victorii // fot. Brian Balfe, CC BY-SA 2.0, Link



#8. Ogród Boboli – Florencja (Włochy)

Z Wielkiej Brytanii przenosimy się do słonecznych Włoch. We Florencji mieści się Ogród Boboli, który powstał w 1549 roku. Jego pomysłodawcą był władca Florencji Medyceusz Starszy, który chciał go podarować żonie. Park został zaprojektowany w stylu francuskim, a na jego terenie można zobaczyć liczne rzeźby nawiązujące do czasów starożytnych, fontanny i rzadkie odmiany roślin, które nie są popularne dla tego regionu. Oprócz rzeźb w parku znajduje się amfiteatr (utworzony na terenie dawnego kamieniołomu), fontanna Neptuna i Ogród Rycerski z ozdobnymi żywopłotami i różnorodnymi krzewami. Ogród Boboli położony jest na wzgórzu o tej samej nazwie, co sprawia, że rozciąga się z niego niezwykła panorama miasta. W 2013 roku miejsce to zostało wpisane na listę UNESCO.

Ogród Boboli Florencja

Amfiteatr // fot. Gabinetto Fotografico delle Gallerie degli Uffizi // uffizi.it



#9. Park Keukenhof – Lisse (Holandia)

Na 32ha w miejscowości Lisse znajduje się Park Keukenhof, w którym rosną niezliczone ilości pięknych kwiatów. Wiosną rozkwita w nim 7 milionów tulipanów, narcyzów, krokusów i hiacyntów. Dawniej tereny ogrodu należały do księżnej Jakoby z Bawarii, która spędzała w tym miejscu swój wolny czas i zbierała zioła do zamkowej kuchni – stąd nazwa Keukenhof, czyli „ogród kuchenny”.

park Keukenhof

fot. Donar Reiskoffer – Praca własna, CC BY 3.0, Link




W roku 1949 producenci cebulek kwiatowych wyszli z inicjatywą zorganizowania wystawy kwiatów, na której będzie można podziwiać ich najpiękniejsze odmiany. Pomysł ten tak przypadł wszystkim do gustu, że wystawy organizowane są co roku, aż do dziś. Park Keukenhof bez problemu można zwiedzać rowerem, a także „cichymi łodziami”, które wyposażone są w elektryczne silniki i prowadzą przez specjalnie stworzone w tym celu kanały wodne pomiędzy kwiatowymi alejkami. Będąc w parku warto również odwiedzić wnętrze znajdującego się w nim wiatraka, który stanowi symbol Holandii.



#10. Łazienki Królewskie – Warszawa (Polska)

Zespół pałacowo-ogrodowy „Łazienki Królewskie” został założony w XVIII wieku przez Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców miasta jak również przez turystów. Można się tu wyciszyć i spacerować wśród pięknej zabudowy w otoczeniu dużej ilości zieleni. W samym centrum parku znajduje się letnia rezydencja ostatniego króla Polski i założyciela kompleksu. Nazwa „Łazienki Królewskie” pochodzi od przebudowanej niegdyś XVII-wiecznej łaźni, która została zamieniona na pałac – dziś funkcjonuje w nim muzeum, w którym znajdują się obrazy pochodzące z królewskiej kolekcji.

Pałac Na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Pałac Na Wyspie // fot. pixabay.com




Ponadto na terenie Łazienek zlokalizowana jest oranżeria, Muzeum Łowiectwa i jeździectwa, amfiteatr, teatr dworski, a także Pałac Myślewicki. Latem odbywają się tu słynne koncerty Chopinowskie (w parku znajduje się również sporych rozmiarów pomnik Chopina), a zimą wzdłuż głównej alei Łazienek Królewskich zwanej Aleją Chińską znajdują się imponujących rozmiarów świetliste postacie dworzan, ubrane w stroje z epoki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Pałac Myślewicki w Łazienkach Królewskich

Pałac Myślewicki // fot. Adrian GrycukPraca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Link

Nowa Pomarańczarnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Nowa Pomarańczarnia // fot. Adrian GrycukPraca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Link

Ogród Królewski w Łazienkach Królewskich

Ogród Królewski jesienią
Fot. Paweł Czarnecki via lazienki-krolewskie.pl

Ogród Królewski w Łazienkach Królewskich w Warszawie

Ogród Królewski z lotu ptaka
Fot. Paweł Czarnecki via lazienki-krolewskie.pl



#11. Lumpini Park – Bangkok (Tajlandia)

W poszukiwaniu najpiękniejszych parków świata przenosimy się do Parku Lumpini w Bangkoku. Pomysł na park zrodził się w 1925 roku, kiedy to ówczesny król Tajlandii Rama VI zarządził jego budowę. Lumpini Park to idealne miejsce dla wszystkich chcących uciec od zgiełku niespełna 10-milionowego miasta, jak również miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać swój wolny czas. Na terenie parku znajdują się między innymi: basen, siłownia, boisko do koszykówki, a także specjalnie wyznaczone miejsca do ćwiczeń fitness i Tai Chi z instruktorem i muzyką. W jego centralnym punkcie znajduje się natomiast jezioro, po którym można pływać na rowerach wodnych w kształcie łabędzia.

Lumpini Park Bangkok

fot. Terence OngOwn work, CC BY 2.5, Link



#12. Kings Park i ogród botaniczny – Perth (Australia)

Znaczną część Kings Park pokrywa dziewiczy i objęty ochroną busz, jednak nie zabraknie tu specjalnie przystosowanych ścieżek dla miłośników spacerów, jazdy na rowerze, czy też joggingu. Ponadto znajdują się tu liczne place zabaw, kawiarnie i restauracje, klub tenisowy, a także rozległe tereny zielone idealne na rodzinny piknik.

Kings Park powstał pod koniec XIX wieku, w miejscu, które Aborygeni uważali za święte. Ogród botaniczny znajdujący się na terenie parku jest domem dla 3000 gatunków roślin i 80 gatunków ptaków. We wrześniu każdego roku w Kings Park odbywa się największa w Australii wystawa kwiatów – Kings Park Festival.

Kings Park w australisjkim Perth

fot. Wikipdia Commons



#13. Izmajłowski Park – Moskwa (Rosja)

Izmajłowski Park zlokalizowany jest w Moskwie na terenie o łącznej powierzchni 1,5 tysiąca hektarów. Ten ogromny park powstał z połączenia trzech różnych parków: Parku Kultury i Wypoczynku, Parku Leśnego i Terleckiego Parku Leśnego. W parku wybudowane zostały estrady, kino i teatr, a także liczne alejki i ścieżki, które umożliwiają zarówno spacery jak i innego rodzaju aktywność na świeżym powietrzu. Ponadto jeśli ktoś poczuje się głodny to w zachodniej części parku zlokalizowane są obiekty gastronomiczne. Jakby rozrywki w parku było mało to do dyspozycji odwiedzających jest również westernowe miasteczko i diabelski młyn, a także wieża, z której można oddawać skoki ze spadochronu.

Izmajłowski Park

fot. Kristy2906собственная работа, CC BY-SA 4.0, Ссылка

Izmajłowski Park

fot. izmailovsky-park.ru



#14. Ogród Luksemburski – Paryż (Francja)

Park miejski o powierzchni 224 500 m² wzniesiono około 1630 roku na życzenie wdowy po królu Francji (Henryku IV Wielkim), Marii Medycejskiej. Królowa, która pochodziła z rodu włoskich Medyceuszy bardzo tęskniła za Florencją i chciała by park oraz pałac znajdujący się na jego terenie przypominały jej o pałacu Pitti i ogrodach Boboli, które znajdowały się w jej rodzinnym mieście.

Ogród Luksemburski w Paryżu

Widok z lotu ptaka // fot. KiruaPraca własna, Domena publiczna, Link




Poza imponującym Pałacem Luksemburskim, który powstawał w latach 1610-1630 na terenie parku znajduje się Fontanna Medyceuszy, kawiarnia, jedna z paryskich replik Statuy Wolności (dużo niższa, niż oryginalna bo „zaledwie” dwumetrowa), teatr marionetek, estrada koncertowa, szkoła jazdy konnej, ponad 100 rzeźb (w tym pomnik Fryderyka Chopina) oraz korty tenisowe. Interesującym miejscem w parku jest również pasieka, z której miód pozyskiwano już w 1856 roku. Co ciekawe Ogród Luksemburski w Paryżu otwarto dla szerszej publiczności dopiero w XVIII wieku, a we wspomnianym Pałacu Luksemburskim swoją siedzibę ma obecnie francuski senat.

Pałac Luksemburski w Paryżu na terenie Ogrodu Luksemburskiego

Pałac Luksemburski // fot. pixabay.com



#15. Park Beihai – Pekin (Chiny)

Park Beihai to ostatnie miejsce, które odwiedzamy w naszym przeglądzie najpiękniejszych parków na świecie. Historia tego miejsca sięga początku X wieku – wówczas Park Beihai był ogrodem cesarskim. W centrum parku, na jeziorze Taiye (Beihei) położona jest wyspa Qionghua, na której znajduje się buddyjska świątynia zwana „Białą Dagobą”. Z jej balkonu można podziwiać panoramę Pekinu. Na wyspie znajdują się również wieża Bębna i wieża Dzwonu.

Biała Dagoba w Beihai Park

Biała Dagoba // fot. CzzhermitOwn work, CC BY-SA 4.0, Link




Kolejnym ciekawym budynkiem położonym na terenie parku jest Pawilon Pięciu Smoków, czyli pięć połączonych ze sobą budynków, na których znajdują się liczne malowidła i rzeźby. Na uwagę zasługuje również wzniesiony w 1756 roku 27-metrowy Mur Dziewięciu Smoków, zbudowany z siedmiokolorowych kafli, które ułożone są tak, że przedstawiają podobiznę dziewięciu smoków.

W południowej części Parku Beihai mieści się Okrągłe Miasto „Tuancheng”, czyli grupa budynków zbudowanych w XVIII wieku, które otoczone są wysokim murem. W głównym budynku znajduje się posąg Buddy, który został wyrzeźbiony z jednego kawałka białego jadeitu i wysadzany jest kamieniami szlachetnymi.

Beihai Park

Jeden z pawilonów Pięciu smoków // fot. CC BY-SA 2.0, Link

Beihai Park

Mur 9 smoków // fot. GislingOwn work, CC BY 3.0, Link



Zobacz też:

10 najpiękniejszych wysp na świecie
Najdziwniejsze miasta świata
Kawą po mapie: najciekawsze i najlepsze kawiarnie na świecie
Najdziwniejsze rośliny świata
Ciekawostki o liniach lotniczych i lataniu
Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie


źródła: (1),(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8),(9),(10),(11),(12),(13),(14)

2 komentarze

Skomentuj