Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie - Zalajkowane.pl
Nowe!

Najpiękniejsze zamki i pałace w Europie

W Europie znajduje się aż kilkanaście tysięcy zamków. Na żadnym innym kontynencie nie spotkamy tylu pięknych, monumentalnych zamków i pałaców, które są świadectwem dawnych, minionych czasów. Niegdyś zamieszkiwane przez rycerzy, księżniczki i królów, dziś przyciągają turystów, którzy chcą poznać ich historię i chłonąć atmosferę sprzed lat. Przedstawiamy najpiękniejsze zamki i pałace w Europie.

Ps. Każdy zamek, czy pałac jest na swój sposób wyjątkowy, a poniższa kolejność jest zupełnie przypadkowa.

#20. Zamek w Schwerinie – Niemcy

W północnych Niemczech na malowniczej wyspie położony jest neorenesansowy zamek, którego początki datuje się na przełom wieku X i XI. W połowie XIV wieku zamek stał się siedzibą książąt Maklemburgii (Schwerin został włączony do Księstwa Maklemburgii). Zamek był wielokrotnie rozbudowywany – na jego terenie powstał kościół zamkowy, a także imponujące ogrody z oranżerią. Obecny wygląd zamku zawdzięczany jest ostatniej przebudowie prowadzonej przez czterech architektów, którzy inspirowali się renesansowymi zamkami we Francji.

Dziś w murach zamku siedzibę ma Parlament Maklemburgii – Pomorza Przedniego, a także muzeum zamkowe ze sporą kolekcją dzieł sztuki. Dla zwiedzających oddana jest również kaplica zamkowa, sala tronowa i jadalnia, a co roku w czerwcu w ogrodach zamku organizowany jest festiwal zamkowy, podczas którego zobaczyć można liczne sztuki teatralne i spektakle operowe.

Zamek w Schwerinie

Zamek w Schwerinie // fot. Harald Hoyer – Based on File:Schwerin Castle Aerial View.jpg, CC BY-SA 3.0, Link




Co ciekawe zamek w Schwerinie posiada tak zwanego ducha zamku – jest to Petermannchen, czyli Mały Piotr. Niewielka postać, ubrana jest w kolorowe szaty i z wyglądu przypomina krasnoluda. Jego pojawienie zwiastuje różne wydarzenia w zależności od tego jaki kolor szat ma na sobie. Jeśli ubrany jest w kolor czarny zwiastuje to śmierć, czerwony oznacza wojnę lub nieszczęście, a szary oznacza, że nie stanie się nic złego. Petermannchen stał się opiekunem zamku – za cel obrał sobie nagradzanie dobrych i mądrych oraz karnie leniwych i złych. Istnieje wiele spisanych relacji od osób, którym na zamku w Schwerinie ukazał się Mały Piotr. Według jednej z nich miał się on objawić podczas pożaru jaki miał miejsce na zamku, a także przed śmiercią Fryderyka Wilhelma. Obecnie na każdym festiwalu zobaczyć można osobę przebraną za postać Petermannchena, a przy rynku w mieście Schwerin znajduje się muzeum poświęcone jego osobie.

Władze miasta starają się o wpisanie zamku na listę zabytków UNESCO, ale by tak się stało muszą dokonać rewitalizacji i konserwacji kilku pomieszczeń, a także ogrodu.

Zamek w Schwerinie

Zamek w Schwerinie – widok od strony południowej // fot. Backslash – Crop and edit of original: , CC BY 3.0, Link



#19. Zamek Eilean Donan – Szkocja

Eilean Donan to zamek wzniesiony w 1220 roku przez króla Aleksandra II. Położona na wyspie Loch Duich forteca miała chronić okoliczne ziemie przed atakami Wikingów. W 1719 roku zamek ucierpiał w walkach z wojskami hiszpańskimi. W tym samym roku twierdzę zaatakowały i zniszczyły trzy angielskie fregaty. Przez kolejne dwa stulecia zamek popadał w ruinę i dopiero na początku XX wieku został kupiony i odrestaurowany przez pułkownika Johna MacRae’a.




Dziś malowniczo położony zamek Eilean Donan nie tylko udostępniony jest turystom, lecz także pojawia się w filmach – kręcono tu m.in. sceny do filmów: „Nieśmiertelny” (The Highlander z 1986 roku), „Elżbieta: Złoty Wiek” (Elizabeth: The Golden Age z 2007 roku) czy 19-tą część filmu o przygodach Jamesa Bonda pt. „Świat to za mało” (The World Is Not Enough z 1999 roku).


#18. Pałac Pena – Portugalia

W XV wieku w miejscu obecnego pałacu wybudowano kaplicę upamiętniającą miejsce objawienia Matki Boskiej. Następnie król Portugalii Manuel I ufundował klasztor, który został zniszczony przez uderzenie pioruna i trzęsienie ziemi w 1755 roku. Dopiero w latach 1840 – 1847 na polecenie króla Ferdynanda II wzniesiono tą imponującą budowlę. Pałac Pena znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i uznawany jest się za jeden z siedmiu cudów Portugalii.




Pomimo, że pałac jest okazjonalnie użytkowany przez Prezydenta Portugalii udostępniono go zwiedzającym. Ci, którzy mieli okazję zobaczyć go na własne oczy twierdzą, że „chyba nie ma nigdzie indziej na świecie tak barwnego pałacu”.

Ciekawostka: Pałac znajduje się na jednym ze szczytów Gór Sintra, nad miastem Sintra, a w pogodny dzień można go łatwo dostrzec z oddalonej o 23 kilometry Lizbony.

Pałac Pena Portugalia

fot. Kamran SarafOwn work, CC BY 4.0, Link



#17. Zamek Hohenzollern – Niemcy

Dawna siedziba potężnej, rządzącej niegdyś Niemcami dynastii Hohenzollernów znajduje się w Badenii-Wirtembergii, na szczycie Góry Hohenzollern (855 m n.p.m.). Zamek, który przetrwał do dzisiejszych czasów jest trzecim zamkiem wybudowanym na tym wzgórzu. Pierwszy wybudowano najprawdopodobniej już w XI wieku, jednak 15 maja 1423 roku przymierze szwabskich wolnych miast Rzeszy najpierw zdobyło, a następnie zniszczyło zamek. Na jego miejscu w 1454 roku powstał nowy zamek, który w trakcie wojny trzydziestoletniej został przebudowany na twierdzę. Niecałe 200 lat później (w 1634 roku) zdobyły go wojska Wirtembergii, a następnie przeszedł we władanie Habsburgów. Na przełomie 1744 i 45 roku zajęły go natomiast wojska francuskie, a następnie austriackie. W 1798 roku zamek popadł w ruinę (zachowała się tylko część kaplicy św. Michała).

Zamek Hohenzollern widziany z góry

Zamek Hohenzollern widziany z góry (fotografia z 2017 roku). fot. Olga ErnstOwn work, CC BY-SA 4.0, Link




W 1819 roku na polecenia księcia i późniejszego króla Fryderyka Wilhelma IV zapadła decyzja o odbudowie zamku Hohenzollern. Budowę ukończono w październiku 1867 roku. Co ciekawe pomimo wielkich nakładów finansowych twierdza nigdy nie była siedzibą rodu, ani późniejszych cesarzy. Dopiero w ostatnich miesiącach II wojny światowej schronienie znalazł tu ostatni niemiecki cesarz i król Prus Wilhelm Hohenzollern, który najpierw został pojmany przez Francuzów, a następnie umieszczony w areszcie domowym. Wilhelm Hohenzollern zmarł na atak serca 20 lipca 1951 roku i został pochowany w zamku Hohenzollern.

Zamek ucierpiał kolejny raz w 1970 i 1978 roku podczas trzęsień ziemi, które nawiedziły okolicę. Jego remont trwał do lat 90. Dziś Zamek Hohenzollern, który uważany jest za jeden z najładniejszych niemieckich zamków odwiedza ponad 400 tysięcy turystów rocznie.

Zamek Hohenzollern

fot. reddit.com



#16. Zamek w Malborku – Polska

Zamek w Malborku to najpotężniejsza twierdza średniowiecznej Europy. Jego budowa rozpoczęła się w 1280 roku. Od 1309 do 1457 roku swoją siedzibę mieli tutaj wielcy mistrzowie zakonu krzyżackiego i władze Prus Zakonnych, a w latach 1457-1722 zamek w Malborku był rezydencją królów Polski. W trakcie swojej wieloletniej historii zamek był wielokrotnie odbudowywany lub rekonstruowany – najpierw w latach 1817-1842 (po tym jak został zdewastowany w latach 1773-1804, gdy Prusacy zaczęli przebudowywać zamek na koszary), a następnie w latach 1882-1944. Zamek ponownie ucierpiał podczas rosyjsko-niemieckich walk o Malbork w 1945 roku (zniszczenia oszacowano wówczas na 50–60%), a już 2 lata później rozpoczęto kolejną rekonstrukcję. Od 1997 roku zamek w Malborku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa Unesco.

zamek w Malborku

fot. GregyPraca własna, CC BY-SA 3.0 pl, Link




Muzeum na zamku w Malborku zainaugurowało swoją działalność w 1961 roku. Dziś kolekcja muzealiów liczy ponad 40 tysięcy, wśród nich są między innymi: zaliczana do największych w Europie kolekcja średniowiecznych elementów architektonicznych, zbiór artystycznych wyrobów z bursztynu (unikatowy w skali światowej), kolekcja dawnej broni i uzbrojenia oraz liczne numizmaty. Ponadto każdego roku na zamku organizowany jest 3-dniowy festiwal „Oblężenie Malborka”, podczas którego słynna twierdza zamienia się w tętniące życiem średniowieczne miasto, a wieczorami odbywają się rekonstrukcje bitwy z 1410 roku oraz nocne zwiedzanie zamku.
zamek w Malborku

fot. pixabay.com



#15. Twierdza Hohensalzburg – Austria

Jeden z największych zamków średniowiecznych w Europie (250m szerokości i 150m długości) znajduje się na wzgórzu Festungsberg. Zamek-Forteca w Salzburgu jest jednym z najczęściej zwiedzanych miejsc przez turystów przybywających do Austrii.




Budowę rozpoczęto w 1077 roku, a wraz z upływem lat zamek rozbudowywano. W 1496 roku powstała kolej linowo-terenowa pomiędzy zamkiem i znajdującym się nieopodal klasztorem Nonnberg. Kolejka, którą dostarczano towary do zamku nadal działa i jest prawdopodobnie najstarszą kolejką tego typu na świecie. Obecny wygląd zamek Hohensalzburg zyskał na przełomie XV i XVI wieku. W trakcie obu wojen światowych w zamku Hohensalzburg mieściło się więzienie. Po zakończeniu walk twierdza została wyremontowana i przywrócono jej turystyczny charakter.
Twierdza Hohensalzburg w Salzburgu

fot. Maria Wallner, CC BY-SA 3.0 de, Skakel



#14. Zamek w Edynburgu – Szkocja

To jedna z największych, jednocześnie najstarszych fortec w Wielkiej Brytanii. Zamek znajduje się w samym centrum miasta na szczycie skalistego wzniesienia. Mimo, iż pierwsze ślady zabudowy na górze zamkowej pochodzą z IX wieku p.n.e, to większa część obecnych murów pochodzi z XVI wieku (wyjątek stanowi kaplica Św. Małgorzaty, która powstała w XII wieku).

Zamek w Edynburgu

fot. pixbay.com




Poza wspomnianą kaplicą na zamku zobaczyć warto pałac królewski (w którym znajdują się m.in. szkockie insygnia koronacyjne), zabytkowe armaty (szczególnie ogromną, 6-tonową armatę Mons Meg), National War Museum oraz dwa zamkowe więzienia. Przy wejściu do zamku warto zwrócić uwagę na rzeźby bohaterów narodowych Szkocji – Williama Wallace’a i Roberta I Bruce’a, których z całą pewnością kojarzycie z filmu Mela Gibsona „Braveheart. Waleczne serce”.
Pomnik Williama Wallece'a i Roberta Bruce'a na zamku w Edynburgu

Pomniki upamiętniające Roberta Bruce’a i Williama Wallace’a pojawiły się na zamku w 1929 roku. Fot. Md.altaf.rahmanOwn work, CC BY-SA 3.0, Link




Ciekawostka: każdego dnia na zamku w Edynburgu o godzinie 13:00 oddawana jest salwa armatnia One o’Clock Gun – dziś to atrakcja turystyczna, a dawniej pomagała w ustaleniu właściwej godziny. Tradycja ta ma swoje początki w 1861 roku.
Armanta Mons Meg na zamku w Edynburgu

Armata Mons Meg wyprodukowana pochodzi w XV wieku. Została podarowana szkockiemu królewiczowi Jakubowi II z okazji jego ósmych urodzin przez księcia Burgundii Filipa Dobrego. Kula do tego działa ważyła 250 kg, a ładunek prochu jaki był potrzebny to 50 kg. // Fot. Lee Sie – originally posted to Flickr as Edinburgh, CC BY-SA 2.0, Link

Zamek w Edynburgu

Zamek w Edynburgu widziany od strony północnej // fot. Kim TraynorOwn work, CC BY-SA 3.0, Link



#13. Zamek Hochosterwitz

Położony na 175-metrowej skale zamek Hochosterwitz uważany jest za jeden z najbardziej imponujących średniowiecznych zamków. Dzięki strategicznemu położeniu pozwalał on zachować pełną kontrolę nad otaczającą go doliną – w pogodne dni widoczność sięga 30 km. Do zamku prowadzi długa, 620-metrowa trasa, na której znajduje się aż 14 bram obronnych (wiele z nich wyposażonych jest w baszty, mosty zwodzone i inne umocnienia) – to między innymi dlatego twierdza Hochosterwitz nigdy nie została zdobyta. W przeszłości do zamku można było dotrzeć również „na skróty” przez tzw. „ścieżkę głupców”, która prowadziła prze strome zbocza – została ona jednak zamknięta dla turystów ze względu na zbyt duże ryzyko upadku z urwiska.




Zamek Hochosterwitz znajduje się w rękach prywatnych (od ponad 400 lat jego właścicielami jest ród Khevenhuller), turyści nie mają zatem dostępu do wszystkich pomieszczeń. Ponadto zwiedzanie zamku możliwe jest tylko od 1 kwietnia do 31 października. W zamkowym muzeum znajduje się imponująca kolekcja broni i zbroi, w tym ogromne zbroje rycerskie, które należały do jednego ze strażników zamku. Jego wzrost w epoce średniowiecza bez wątpienia budził respekt, gdyż strażnik ten miał aż 2 metry i 25 cm wzrostu!


#12. Zamek Balmoral

Początki zamku sięgają XIX wieku – wówczas królowa Wiktoria i książę Albert kupili posiadłość Balmoral za 30 tysięcy funtów (3 miliony obecnie). W 1885 roku, a więc trzy lata po zakupie nieruchomości ukończono budowę zamku Balmoral, który od samego początku jest jedną z ulubionych letnich rezydencji rodziny królewskiej. Książę Albert i Wiktoria od razu przeprowadzili się tutaj (po ukończeniu budowy zamku ich stara posiadłość została rozebrana), a wciąż panująca królowa Elżbieta II każdego roku spędza tutaj cały sierpień. Niestety w związku z tym dla zwiedzających udostępniona jest jedynie większość terenów zielonych wokół parku wraz z ogrodem (wewnątrz rezydencji można zobaczyć jedynie salę balową). Ponadto Zamek Balmoral zwiedzać można tylko pomiędzy kwietniem i lipcem – co więcej, administracja zamku zastrzega wprost, że godziny otwarcia mogą ulec zmianie, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy królowa postanowi odwiedzić swoją posiadłość.

Ciekawostka: królowa Elżbieta II oraz książę Filip dowiedzieli się o śmierci księżnej Diany w 1997 roku przebywając właśnie w Zamku Balmoral. Przy bramach wjazdowych do zamku pojawiło się wówczas mnóstwo kwiatów od lokalnych mieszkańców.

zamek Balmoral

fot. Stuart Yeates from Oxford, UK – Balmoral Castle and lawns at https://www.flickr.com/photos/stuartyeates/45919678/, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=728182



#11. Pałac wersalski – Francja

Historia jednego z najpiękniejszych pałaców w Europie, odwiedzanego dziś przez ponad 7 milionów turystów rocznie zaczęła się dość skromnie. Król Francji Ludwik XIII wielokrotnie polował w pobliskich lasach. Królewskie polowania niejednokrotnie kończyły się bardzo późno, przez co król ze swoją świtą zmuszony był do nocowania w jednej z gospód w Wersalu, wsi położonej niedaleko Paryża. Doradcy Ludwika oburzeni warunkami w jakich nocował namówili go na wybudowanie niewielkiego zameczku. W skromnej budowli król spędził pierwszą noc 9 marca 1624 roku.

Pałac w Wersalu

Pałac w Wersalu, widok z lotu ptaka. Fot. ToucanWingsPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link




Ludwikowi tak bardzo spodobały się okolice Wersalu, że postanowił rozbudować zamek (miało to miejsce w latach 1631-1634). Prawdziwą „rewolucję” na zamku zrobił jednak jego syn, późniejszy król Francji Ludwik XIV, który przez blisko 20 lat upiększał, przebudowywał i rozbudowywał pałac. Za jego czasów Wersal stał się siedzibą godną największego monarchy Europy. Ludwik XIV zbudował między innymi Oranżerię (gdzie przechowywano podczas zimy wrażliwe na zimno drzewka pomarańczowe i cytrynowe) i Menażerię (z balkonu centralnego pawilonu można było obserwować egzotyczne zwierzęta, takie jak: słonie, wielbłądy, strusie, pelikany, czy rzadkie odmiany kur), liczne fontanny, malowidła i rzeźby, nowe budynki i dziedzińce. Za panowania Ludwika XIV Wersal stał się największym pałacem w Europie i oficjalną rezydencją Ludwika XIV i jego ministrów (w 1682 roku przejął od Paryża rolę stolicy Francji). Szacuje się, że wówczas wraz z królem w Wersalu mieszkało kilkanaście tysięcy dworzan i służby.

Ciekawostka: mały zameczek myśliwski kosztował Ludwika XIII niecałe 200 tys. liwrów, podczas gdy późniejsza rozbudowa przez Ludwika XIV była 500 razy bardziej kosztowna.

Oranżeria w Pałacu Wersalskim

Oranżeria pałacowa. Fot. Arnaud 25Praca własna, Domena publiczna, Link

Pałac Wersalski

Widok pałacu po rozbudowie w 1668 – obraz Pierre’a Patela. Fot. Pierre Patelhttp://www.banqueimages.crcv.fr/fullscreenimage.aspx?rank=1&numero=MV765, Domena publiczna, Link



#10. Zamek Orawski – Słowacja

Zamek Orawski znajduje się w miejscowości Orawskie Podzamcze, która położona jest około 40 kilometrów od granicy z Polską. Usytuowany na skale, nad rzeką Orawą zamek wybudowany na wzór „orlego gniazda” stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych znajdujących się w północnej części Słowacji.

Pierwsze pisemne wzmianki na temat zamku pochodzą z drugiej połowy XIII wieku, kiedy to po najeździe tatarskim władzę nad nim przejęli Węgrzy, a zamek miał stanowić zabezpieczenie wschodniej granicy kraju. Początkowo wybudowano go w stylu romańskim i gotyckim jednak później został przebudowany na styl neogotycki i renesansowy.




Na przestrzeni lat Zamek Orawski zmieniał swoich właścicieli, którzy mieli różne pomysły na jego wygląd. W roku 1800 zamek w wyniku pożaru zamienił się w zgliszcza i dopiero po drugiej wojnie światowej rozpoczęła się jego rekonstrukcja. To, co możemy zobaczyć dzisiaj to: zamek dolny, średni i górny, wieże, fortyfikacja i pałac. Do zamku prowadzą trzy bramy wejściowe z tunelem, a pod bramami znajdują się korytarze. Ciekawy element zamku stanowi wydrążona w skale 90-metrowa studnia.

Obecnie na zamku swoją siedzibę ma Orawskie Muzeum, w którym zobaczyć można ekspozycję archeologiczną, przyrodniczą, etnograficzną i historyczną. Zamek Orawski można zobaczyć również w filmach, w których stanowił tło dla toczącej się tam akcji. W 1921 roku nakręcono tu film pod tytułem „Nosferatu – symfonia grozy”, a ponadto zamek pojawił się w jednym z odcinków „Janosika”, a także w kilku czeskich i słowackich filmach. Dla turystów dostępna jest cały budowla poza położoną najwyżej cytadelą z balkonem. Można zwiedzać go również nocą, kiedy to organizowane są specjalne inscenizacje zawierające elementy zamkowej grozy. Co ciekawe na Zamku Orawskim organizowane są również ceremonie ślubne – i tak ślub w zamkowej kaplicy to koszt rzędu €500, a ślub cywilny €250.



#9. Zamek Chenonceau – Francja

Zamek Chenonceau znajduje się w miejscowości Chenonceaux na rzeką Cher. Jest to jeden z tzw. zamków nad Loarą i często bywa określany „Zamkiem Dam” – nazwa ta przyjęła się, ponieważ przez lata właścicielkami było sześć kobiet (Katherine Briconnet, Diana de Poitiers, królowe Ludwika Lotaryńska i Katarzyna Medycejska, Louise Dupin i Marquerite Pelouze), które stopniowo rozbudowywały go.

Zamek Chenonceau Francja

fot. pixabay.com




Początki zamku sięgają wieku XIII – wówczas była to gotycka warownia z młynem. Następnie każda z w/w kobiet zatrudniała swoich mistrzów, którzy dobudowywali kolejne elementy zamku według stylu, jaki zażyczyła sobie władająca zamkiem dama. Jedna z kobiet kazała np. otoczyć zamek pięknym parkiem, a także wybudować most, który połączy zamek z drugim brzegiem rzeki.

Dziś zamek jest budowlą reprezentującą styl określany jako francuski renesans. Zamek Chenonceau stanowił tło akcji w powieściach: „Pan Samochodzik” i „Fantomas” – występował w nich pod nazwą „Zamek Sześciu Dam”. Podczas trwania I wojny światowej w zamku znajdował się szpital polowy. Obecnie Zamek Chenonceau jest najliczniej odwiedzanym zamkiem we Francji zaraz po Wersalu – ponad milion zwiedzających w ciągu roku.

Zamek Chenonceau we Francji

fot. pixabay.com



#8. Zamek w Branie – Rumunia

W środkowej części Rumunii na malowniczej skale usytuowany został jeden z najczęściej odwiedzanych rumuńskich zamków, zwany potocznie zamkiem Drakuli. Zamek ten powstał w miejscu zniszczonego grodu obronnego, a pierwsza kamienna warownia pochodzi z drugiej połowy XIV wieku.

Swój obecny wygląd rodem z bajki zamek Drakuli uzyskał znacznie później – w latach 1886-1888 nastąpiła jego gruntowna przebudowa. W roku 1920 zamek został podarowany żonie króla Rumunii – Marii i to ona zleciła, by przebudować go na letnią rezydencję. I tak składy artylerii zamieniono na kaplicę, z pomieszczeń garnizonowych zrobiono apartamenty, a w studni zamkowej umiejscowiono windę, która zjeżdżała 60 metrów pod ziemię, gdzie znajdował się tunel prowadzący do usytuowanego w dolinie parku. Maria rozkazała również wybudować elektrownię turbinową, która zasilała zamek i okoliczne miasta w prąd, a następnie elektrownię wodną na rzece Turcu. Królowa Maria urządziła swą rezydencję w stylu niemieckiego i włoskiego renesansu.




Po jej śmierci zamek przejęła jej córka i niedaleko zamku otworzyła szpital. Do zamku w Branie przywiozła zaś szkatułkę z sercem swojej matki. W 1947 roku abdykował Michał I (ostatni król Rumunii), a budowla popadła w ruinę. Dla zwiedzających zamek został ponownie otwarty dopiero w 1956 roku.

Dlaczego Zamek w Branie nazywany jest zamkiem Drakuli? Otóż irlandzki pisarz Bram Stoker w swojej książce pod tytułem „Dracula” opisując siedzibę tytułowego bohatera nawiązał do zamku w Branie. Historycy uważają jednak, że Wład Palownik (czyli realna postać, od której wywodzi się książkowy Drakula) nigdy tu nie mieszkał, a pisarz czerpał z tego miejsca jedynie swoje inspiracje. Najprawdopodobniej miejscem zamieszkania wampira Drakuli był zamek Poenari, który również znajduje się w Rumunii.



#7. Zamek Conwy – Walia

Wybudowany w latach 1283-1289 zamek znajduje się w północnej Walii na jednym ze wzniesień miasta Conwy. Inicjatorem budowy był ówczesny król Anglii (Edward I). Zamek miał być jednym z elementów „żelaznego kręgu zamków walijskich”, a ponadto symbolizował władzę Anglików nad Walijczykami. Twierdza jednak bardzo szybko (bo już w 1321 roku) popadła w ruinę z powodu złego zarządzania. W 1343 sytuacja zamku uległa poprawie dzięki nowemu właścicielowi (był nim Edward Woodstock zwany Czarnym Księciem), który nie szczędził pieniędzy by przywrócić budowli dawny blask i porządek.

Zamek Conwy makieta

Makieta zamku Conwy – tak wyglądał pod koniec 13 wieku. Fot. Hchc2009Own work; on permanent public display at Conwy Castle, CC BY-SA 3.0, Link




W 1642 roku wybuchła Angielska wojna domowa. Po czteroletnim oblężeniu (w trakcie którego zamek Conwy uległ znacznym zniszczeniom) został opuszczony. W 1665 roku budowla została sprzedana. Przez 300 kolejnych lat zamek popadał w ruinę, aż do roku 1958 kiedy władzę nad nim przejął rząd brytyjski, który postanowił wyremontować zamek i uczynić z niego atrakcję turystyczną.
Zamek Conwy Walia

Fot. Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Dbenbenn (w oparciu o szablon praw autorskich). – Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu o szablon praw autorskich)., CC BY-SA 3.0, Link




Jest to najdroższy zamek „żelaznego kręgu” – został wybudowany z kamienia, ma 22 wieże, most zwodzony i 3 bramy, a koszt jego wybudowania wyniósł 15 000 funtów (przeliczając na „dzisiejsze” to około 10/11 milionów funtów). Historycy określają zamek Conwy jako największą średniowieczną fortyfikację znajdującą się w Europie. Z murów zamku rozciąga się przepiękny widok na rzekę, stare miasto i Zatokę Liverpoolską, a także na trzy mosty: Conwy Road Bridge, Conwy Suspension Bridge i Conwy Railway Bridge. W roku 1986 zamek Conwy i pobliskie warownie w Beaumaris, Caernardon i Harlech wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamek Conwy Walia

Zamek Conwy // fot. pixabay.com

Zamek Conwy Walia

Zamek Conwy // fot. pixabay.com



#6. Zamek Alcazar – Hiszpania

W hiszpańskim mieście Segowia znajduje się zamek Alcazar de Segovia. Budowla ta jest przepięknie usytuowana: zamek znajduje się na skalnym wzniesieniu, tuż nad zbiegiem rzek Eresma i Clamores, a w jego niedalekiej okolicy znajdują się góry Sierra de Guadarrama. Początkowo zamek Alcazar stanowił twierdzę obronną, ale na przestrzeni lat był również królewskim pałacem, więzieniem, czy też siedzibą szkoły artylerii.

zamek Alcázar w Segowii

fot. pixabay.com




Pierwsze zapisy historyczne na temat zamku sięgają 1120 roku. Przez lata twierdza ta była przebudowywana i przerabiana na potrzeby funkcji jakie miała spełniać. Dziś oddana jest do zwiedzania dla turystów i stanowi jeden z najpopularniejszych zabytków w całej Hiszpanii. W jego murach znajduje się muzeum, a wnętrza zamku nawiązują do architektury muzułmańskich budowli.

W 1985 roku zamek Alcazar, katedra i starówka miasta Segowia zostały wpisane na listę zabytków UNESCO. Niektóre źródła podają, że zamek w Segowii miał posłużyć Disneyowi jako prototyp baśniowego zamku Królewny Śnieżki. Inne źródła z kolei donoszą, że zamek królewny Śnieżki stanowił połączenie kilku zamków – jedno jest pewne zamek Alcazar w Segowii wygląda jak z bajki.



#5. Zamek Książ – Polska

Jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce i w Europie jest znajdujący się w Wałbrzychu Zamek Książ. Został on zbudowany w latach 1288-1292 na skalnym urwisku na wysokości 395 m. n. p. m. Umiejscowiony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego zamek otoczony jest głęboką kotliną, którą porasta las. Książ wybudowany został przez księcia Bolka I Surowego i w rękach książąt piastowski pozostawał do 1392 roku. W wyniku wojen toczących się na Śląsku zamek uległ częściowemu zniszczeniu i zamienił się w kryjówkę dla rycerzy rozbójników – w tym między innymi dla Hermanna von Czettritz, który w owym czasie słynął z rozbojów.

Zamek Książ zimą

fot. Kamil Cielński via www.ksiaz.walbrzych.pl




W latach 1491-97 zamek stał się własnością króla Władysława Jagiellończyka, który po tym czasie oddał go pod zastaw rodzinie Hochbergów. Podczas wojny 30-letniej Zamek Książ został zniszczony kilkukrotnie, a po jej zakończeniu został przebudowany wiele razy. Zajął się tym między innymi Ernest Maksymilian von Hochberg, który średniowieczną budowlę zamienił w barokową rezydencję.

W 1941 roku zamek ten został przejęty przez Niemców i zamienił się w siedzibę paramilitarnej organizacji o nazwie „Todt”. Jego wnętrza uległy wówczas dewastacji, a pod zamkiem (na głębokości 50 metrów) wykuto podziemne tunele. W 1945 roku, kiedy to Armia Czerwona zbliżała się do zamku prace nad korytarzami zostały przerwane, a zamek zajęły wojska rosyjskie, które pozostawały tam do 1946 roku.

Zamek Książ

fot. Piotr Strzelecki via www.ksiaz.walbrzych.pl




Obecnie zamek oddany jest do dyspozycji turystom. W roku 2018 otwarto „Podziemną Trasę Turystyczną” prowadzącą przez tunele wydrążone podczas II wojny światowej. W 2018 roku Zamek Książ znalazł się na liście „7 cudów Polski”. Natomiast w marcu 2019 roku podczas prac remontowych w jednym ze znajdujących się tam pomieszczeń, pod lamperiami odkryto historyczne malowidła, prawdopodobnie z czasów renesansu.


Zamek Książ

fot. Piotr Strzelecki via www.ksiaz.walbrzych.pl



#4. Zamek Liechtenstein – Niemcy

Wybudowany na wysokim wzniesieniu (817 metrów n.p.m.) neogotycki zamek powstał w XIX wieku na polecenie członków bogatego rodu Urach (w rękach tej rodziny pozostaje do dziś). Nowy zamek zbudowano w miejscu, w którym znajdowała się niegdyś średniowieczna warownia. Podobno architekci odpowiedzialni za jego budowę wzorowali się na zamku, który w swojej powieść pod tytułem „Lichtenstein” opisał znany niemiecki pisarz Wilhelm Hauff.

Dzięki pięknemu położeniu zamek Lichtenstein stał się wizytówką regonu i nazywany jest Bajkowym Zamkiem Wirtembergii. Mimo, iż zamek pozostaje w rękach rodziny Urach w jego murach mieści się muzeum, w którym znajduje się imponująca kolekcja zbroi oraz borni, a także kaplica zamkowa z XIX wiecznym ołtarzem i okazałymi gotyckimi witrażami.

Zamek Lichtenstein

fot. wallpaperstudio10.com



#3. Pałac Peleş – Rumunia

Pałac Peleş znajduje się u podnóży gór Bucegi w miejscowości Sinaia. Jest to dawna rezydencja królów Rumunii, wzniesiona w latach 1873-1883. Co ciekawe nad wystrojem zamku pracowano aż do 1914, czyli roku w którym zmarł fundator Karol I. Nad przebiegiem prac wykończeniowych czuwali słynni architekci i dekoratorzy (Karel Liman, J. D. Heymann z Hamburga, August Bembé z Moguncji oraz Berhard Ludwig z Wiednia), a całkowity koszt budowy Pałacu w Peles oszacowano na około 16 mln lei w złocie, co odpowiada 120 mln dolarów dzisiaj.

Pałac Peles Rumunia

fot. Pixabay.com




Nicolae Ceaușescu (prezydent Rumunii sprawujący władzę dyktatorską od 1967 do 1989 roku) skąpił środków na utrzymanie pałacu (w skutek czego w 1980 roku drewniane elementy zaatakował grzyb), przez co zamkowe muzeum zostało zamknięte na 10 lat. W 2006 zamek został zwrócony prawowitemu właścicielowi Michałowi I (ostatni król Rumunii panujący w latach 1927–1930 i 1940–1947) – w zamian za odpowiednie wynagrodzenie udostępnił on ponownie Pałac Peleş.

Dziś w zamkowym muzeum podziwiać można miedzy innymi kolekcję broni i zbroi (ponad 4000 sztuk), kolekcję szkła (ponad 1500 sztuk kryształów i kolorowych szkieł z Austrii, Francji, Czech, Włoch i Niemiec), 5500 srebrnych i metalowych eksponatów należących niegdyś do członków rodziny królewskiej, kolekcję zegarków (król Karol I słynął z punktualności), oraz kolekcję witraży i rzeźb.

Pałac Peles Rumunia

fot. De la Gabi Jgumahttps://www.flickr.com/photos/daytona_k/482912339/ (The author gave me the permission to upload the photo with this license, although it has the same license on Flickr )., CC BY-SA 2.0, Link



#2. Zamek w Windsorze – Anglia

Przenosimy się teraz do Anglii gdzie znajduje się zamek Windsor położony w mieście o tej samej nazwie. Został on zbudowany w latach 1070-1086 przez Wilhelma I Zdobywcę i składał się z kilku budynków otoczonych murami. Przez kolejne lata i kolejnych właścicieli był rozbudowywany, aż do teraz kiedy jest jedną z głównych, oficjalnych rezydencji angielskiej rodziny królewskiej.

Zamek Windsor

Zamek w Windsorze (strona wschodnia) // fot. David Watterson (pragmatopian) from London, United Kingdom – This image was originally posted to Flickr as WIN05_MS-13, CC BY-SA 2.0, Link




Zamek w Windsorze jest największym zamieszkiwanym zamkiem na świecie. W 1922 roku część zamku spłonęła, a fundusze na jego odbudowę zebrano udostępniając dla zwiedzających część pałacu Buckingham. Podczas trwania wojny domowej w latach 1642- 1649 zamek Windsor zamienił się w więzienie dla jeńców wojennych. Dziś królowa Elżbieta II obecna jest w zamku przez kilka tygodni w ciągu roku i przyjmuje w nim gości. Dla zwiedzających organizowane są w Windsorze liczne wydarzenia kulturalne.
Zamek Windsor

fot. DiliffPraca własna, CC BY 2.5, Link

Zamek Windsor

Moat Garden (ogród w fosie) // fot. Evka WPraca własna, CC BY-SA 4.0, Link



#1. Zamek Neuschwanstein – Niemcy

Kolejnym pięknym zamkiem jest położony na nierównym, górzystym terenie, otoczony szczytami Alp Bawarskich zamek Neuschwanstein. Został on wybudowany w roku 1869 jako idealny średniowieczny zamek rycerski na życzenie króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Budowla ta obecnie jest jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych Niemiec, a rocznie przybywa tu ponad 1,3 miliona osób.

Zamek Neuschwanstein Niemcy

fot. pexels.com




Nazwa Neuschwanstein w wolnym tłumaczeniu oznacza „Nowy kamienny łabędź”, ale turyści odwiedzający go mówią na niego „zamek z bajki Disneya”. Faktycznie na pierwszy rzut oka zamek Neuschwanstein wygląda jak ten, który znajduje się na logo Disneya. Należy pamiętać, że niejeden zamek znajduje się na liście tych, które porównuje się do zamku znajdującego się na bajowym logo.
Zamek Neuschwanstein - zamek z bajki Disneya

fot. pixabay.com




Budynek powstawał na polecenie króla Ludwika II od 1869 roku i do jego śmierci w 1886 roku wciąż nie był ukończony. Sama architektura i wystrój wnętrz zamku nawiązuje do stylu zwanego romantycznym eklektyzmem, a cała budowla zachowana jest w stylu zwanym historyzmem. W wielu pomieszczeniach dominuje kolor niebieski i motyw łabędzia, który nawiązuje do legendy o Rycerzu Łabędzia – Lohengrinie. Wejście na teren zamku jest darmowe, natomiast wnętrza należy zwiedzać z zebraną na miejscu grupą i przewodnikiem już za dodatkową opłatą.
Zamek Neuschwanstein z lotu ptaka

fot. pixabay.com

Zamek Neuschwanstein

fot. neuschwanstein.de



Bonus: Zamek Ravadinovo – Bułgaria

W Bułgarii, w niewielkiej miejscowości Ravadinovo znajduje się zamek o tej samej nazwie. Jego zewnętrzna struktura przypomina średniowieczną budowlę, a sam architekt biorący udział w jego budowie nazywa go „Zakochany w Wietrze”. Budowa zamku nie została do dziś ukończona, jednak jest on oddany dla turystów. Dlaczego nie jest dokończony? Otóż jest to stosunkowo nowy zamek, który przypominać ma tylko średniowieczną budowlę, a wybudował go dla siebie były sportowiec i policjant Georgi Tumpalov. Budowa zamku rozpoczęła się w 1997 roku, a jego powierzchnia to ponad 5 tysięcy metrów kwadratowych.

zamek Ravadinovo Bułgaria

fot. Reddit.com




We wnętrzach zamku Radinovo znajduje się 60 pomieszczeń, a w nich rzeźbione meble, witrażowe okna i ściany ze szlachetnymi kamieniami. Całość otoczona jest parkiem z egzotycznymi kwiatami i krzewami, w którym jest również staw z łabędziami. Ściany zamku pokryte są imponującym bluszczem.

Nie ma wątpliwości, że budowla ta jest przepełniona bogactwem, a lokalne władze ścigają jej właściciela z pytaniem o środki finansowe, za które mógł wybudować tą „średniowieczną” perełkę.

Zobacz też:

Najdziwniejsze budynki z czasów ZSRR
Edward Mordrake – tajemnica człowieka o dwóch twarzach rozwiązana
Pig Beach – plaża na Bahamach zamieszkana przez… świnie
40 ciekawostek na temat zwierząt
Śmieszne teksty pacjentów w aptece – padniesz ze śmiechu!

5 komentarzy

Skomentuj